Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Fritz von Spritz
    Incepator
    • 17.feb.2012
    • 9

    m-ar interesa sa stiu ce tzeava , si de citzi tzoli sa folosesc pt. serpentina din teracota.

    Comentariu

    • Cosmin Lucian
      Incepator
      • 18.nov.2010
      • 1

      Buna ziua,
      Detin un FOCAR DE SEMINEU pentru CENTRALA (cu serpentina inclusa), as dori sa stiu daca poate fi "legat" la CENTRALA TERMICA PE GAZE, instalatia termica este ramificata cu distribuitoare.
      Nu am achizitionat inca centrala pe gaze, planul meu este ca centrala sa functioneze continuu iar in momentul in care fac focul in viitorul semineu (legat la distribuitor pe un circuit de calorifer), ajunge apa fierbinte in centrala si aceasta nu mai incalzeste apa ci DOAR O RECIRCULA.
      Presupun ca ar mai fi nevoie de inca o pompa, eventual inca un vas de expansiune, nu ma pricep la instalatii termice, ma gandesc totusi ca pe circuitul de la semineu la distribuitor presiunea apei va fi mai mare si totodata oscilanta datorita temperaturii oscilante generata de cantitatea de lemne/arderea lor, etc.
      Este posibila totusi o asemenea solutie?

      Va multumesc anticipat!

      Comentariu

      • Fritz von Spritz
        Incepator
        • 17.feb.2012
        • 9

        Dacă mai adaugi că, tu ai inventat şi apa caldă........atunci , m-ai dat gata. Modestia i-a caracterizat pe marile personalităţi ale lumii. Mă mir că, nu ţi-au dat Nobelul ăştia pînă acum

        Comentariu

        • sergiu1
          Incepator
          • 18.feb.2012
          • 2

          Salut ,
          Acest sistem e ok , dar as putea folosi un boiler normal pe lemne de 80 de litri , in loc de serpentina sau cazan ? desigur cu vas de expansiune supapa de presiune pompa etc.
          Suprafata care vreau sa o incalzesc este de aproximativ 50 metri patrati as lega la el 5 caloriferi .
          Am mai vazut un sistem pe baza de boiler , dar nu sunt sigur daca functioneaza 100% .
          Ultima editare de sergiu1; 18.feb.2012, 23:48.

          Comentariu

          • Fritz von Spritz
            Incepator
            • 17.feb.2012
            • 9

            cea mai ieftina instalatie de incalzirehttp://www.youtube.com/watch?v=lz5Qr...eature=related

            Comentariu

            • allex
              Incepator
              • 15.feb.2012
              • 7

              Salut sunt nou pe forum, am tot urmarit discutiile voastre.
              as vrea sa fac si eu o astfel de inventie dar nu sunt la murit ce sa bag in soba,serpenina sau un cazan cu 4-5 revi pe verticala prin care trece fumu.

              care credeti ca este mai eficient?
              as avea nevoie sa se incalzeasca repede si sa mentina si cada?

              Va multumesc.

              Comentariu

              • Florian Anghel
                Incepator
                • 14.ian.2012
                • 17

                Serpentina sau cazan trebuie sa aiba o suprafata mare de contact cu peretii sobei altfel o sa se raceasca foarte repede .

                Eu tocmai am terminat instalatia.Functioneaza foarte bine atita timp cit arde focul si este jaratec dar dupa aceia se raceste pentru ca serpentina nu are contact cu teracota decit la esire din aceasta..

                Comentariu

                • allex
                  Incepator
                  • 15.feb.2012
                  • 7

                  cati litri de apa i-ti intra in serpentina?
                  si ce grosime are ?

                  Comentariu

                  • tonu_adrian
                    Incepator
                    • 21.dec.2010
                    • 27

                    pt a prelua 5-6 kw de cati litri am nevoie sa fie serpentina? daca serpentina e supradimensionata ce se intampla?

                    Comentariu

                    • Florian Anghel
                      Incepator
                      • 14.ian.2012
                      • 17

                      serpentina este din teava 3/4.am folosit cca 5,5m si are 1,6 litri. o sa incerc sa pun citeva foto..

                      Comentariu

                      • vasile m
                        Membru
                        • 21.iun.2009
                        • 292

                        Postat în original de allex
                        care credeti ca este mai eficient?
                        as avea nevoie sa se incalzeasca repede si sa mentina si cada?
                        vrei sa stea cada pe apa?

                        Comentariu

                        • Florian Anghel
                          Incepator
                          • 14.ian.2012
                          • 17

                          Instalatia mea de incalzire. Pe iarna consum cam 7mc de lemne si incalzesc 2 camere de 5/5, o bucatarie de 4/4 o baie de 3/3 un hol de 4/2. Am temperaturi intre 19 si 27 grade, in funcie de cat alimentez.

                          Click image for larger version  Name:	Immag229.jpg Views:	6057 Size:	202.7 KO ID:	600363 Click image for larger version  Name:	Immag230.jpg Views:	3635 Size:	236.4 KO ID:	600364 Click image for larger version  Name:	Immag231.jpg Views:	2563 Size:	236.2 KO ID:	600365 Click image for larger version  Name:	Immag232.jpg Views:	2586 Size:	227.4 KO ID:	600366 Click image for larger version  Name:	PICT0002.jpg Views:	24882 Size:	308.8 KO ID:	600369

                          ceva imagini cu serpentina si cu instalatia mai clare. multumesc
                          Intrebarea erea pentru domnul fritz.

                          Comentariu

                          • bulba grig
                            Membru Marcant
                            • 27.oct.2011
                            • 361

                            Domnul Fritz , o poza mai de la distanta sa se poata vedea instalatia bine , se poate ? vasul de expansiune este inchis/deschis pus pe retur ?

                            Comentariu

                            • Fritz von Spritz
                              Incepator
                              • 17.feb.2012
                              • 9

                              Vasul de expansiune e pe perna de aer, cred ca vre-o 10 litri capacitate.Cazanul e in forma de U , in jurul focarului. Dimensiunile se aleg dupa ce sa zidit primul rand de teracota (focarul.) Se iau dimensiuni in asa fel ca pe lateral sa incape samota din aia ingusta si interiorul cazanului sa fie in drept cu lateralele usii.in spatele cazanului se lasa loc de o palma pt. iesirea la fumuri. Inaltimea cazanului sa fie pana unde vine construit primul fum. E indicat sa luati masuri dupa ce sa ridicar primul rand cu focarul. Sobarul o sa va dea indicatiile. Si in functie de cum zice el, asa luati masuratorile. Spor la treaba

                              Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PICT0005.jpg 
Afișări:	7613 
Mărime:	202,1 KB 
ID:	600388 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PICT0003.jpg 
Afișări:	7224 
Mărime:	227,0 KB 
ID:	600389 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PICT0001.jpg 
Afișări:	6723 
Mărime:	264,8 KB 
ID:	600390 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	PICT0007.jpg 
Afișări:	2982 
Mărime:	138,3 KB 
ID:	600391

                              Comentariu

                              • allex
                                Incepator
                                • 15.feb.2012
                                • 7

                                si cate tevi ai bagat prin cazan sa treaca fumu? tiraj mai are?

                                Comentariu

                                Procesare...