Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • amariuchidan
    Incepator
    • 27.oct.2008
    • 16

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    va multumesc pt sfaturi am sa va tin la curent despre tot ce reusesc sa fac

    la vasul de expansiune deschis racordul la vas trebuie sa aibe o anumita distanta fata de racordul la primul calorifer sau se poate pune direct in teu-ul care alimentaeaza caloriferul.adica in dreapta sa intre turul in calorifer si in stinga sa mearga la vas ,la fel si pt retur vreau sa fac e bine?am inteles ca la vasul deschis trebuie si tur si retur conectat ,returul pe partea de jos al vasului si turul pe sus.acuma nu stiu daca pot sa pun direct din teu la calorifer?
    dan .

    Comentariu

    • constantin57
      Membru
      • 11.dec.2005
      • 193

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Postat în original de amariuchidan
      la vasul de expansiune deschis racordul la vas trebuie sa aibe o anumita distanta fata de racordul la primul calorifer sau se poate pune direct in teu-ul care alimentaeaza caloriferul.adica in dreapta sa intre turul in calorifer si in stinga sa mearga la vas ,la fel si pt retur vreau sa fac e bine?am inteles ca la vasul deschis trebuie si tur si retur conectat ,returul pe partea de jos al vasului si turul pe sus.acuma nu stiu daca pot sa pun direct din teu la calorifer?
      Avea dreptate consultantul climatizare cu precizarea ca bomba esti tu nu cazanul de pe plita. Lasa-te pagubas ori cheama pe cineva care se pricepe.

      Comentariu

      • amariuchidan
        Incepator
        • 27.oct.2008
        • 16

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        unde e greseala?intreb intai, nu fac, de ce nu ajuta-ti cu un sfat ca de ras toti sunt buni.nu toata lumea s-a nascut invatata ,eu intreb e o problema asta?
        dan .

        Comentariu

        • constantin57
          Membru
          • 11.dec.2005
          • 193

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de amariuchidan
          unde e greseala?intreb intai, nu fac, de ce nu ajuta-ti cu un sfat ca de ras toti sunt buni.nu toata lumea s-a nascut invatata ,eu intreb e o problema asta?
          Nu uita ca eu ti-am raspuns primul cu sfaturi dar observ ca nu prea are cine sa le aplice.

          Comentariu

          • amariuchidan
            Incepator
            • 27.oct.2008
            • 16

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            cand am spus de racordul la vas ma refeream la teava care iese din acel teu ce alimenteaza caloriferul,si acea teava ajunge la vas care am inteles ca trebuie montat in la 1.5m inaltime fata de cel mai ridicat calorifer.as vrea sa stiu daca se poate ,unde gresesc?

            pai nu uit dar ajuta-ma cu un sfat,unde e bomba?
            dan .

            Comentariu

            • todorovicim
              Membru
              • 31.dec.2010
              • 179

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Salut.E foarte greu sa-ti dea cineva un sfat in ceea ce preconizezi sa faci.Eu daca a-si fi in locul tau->doua variante=1)fie pui pe forum poze cu ceea ce vrei sa faci,sunt sigur ca multi nu "realizeaza"cum arata"registrul ala" si 2)a-si chema un"meserias"in instalatii si la fata locului ar putea realiza instalatia,ca sa functioneze.Nimeni de pe forum evita totusi sa-ti dea un sfat,pt.ca,cu asa ceva nu e de jucat...

              Comentariu

              • amariuchidan
                Incepator
                • 27.oct.2008
                • 16

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                indiferent ce registru fac vas de expansiune tot trebuie sa pun,asa ca acum ma intereseaza daca stie cineva unde se face racordul?eu as vrea sa-l montez pe retur dupa ultimul calorifer pina la registru si vreau sa stiu daca pot sa-l pun imediat in apropierea acestui ultim calorifer sau trebuie o anumita distanta pana la registru?ca de inaltime stiu ca trebuie sa aiba minim 1.5m pt ca este vas deschis.si am mai inteles nu stiu poate bine sau prost ca trebuie si de la tur dus o teava la vas la partea superioara a vasului de expansiune deschis si iar intreb se poate face racordul in imediata apropiere de primul calorifer,intre registru si primul calorifer sau trebuie o distanta?
                dan .

                Comentariu

                • bobon
                  Membru
                  • 17.mai.2011
                  • 109

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Ce vrei tu cu legatura vasului deschis intre pompa si un calorifer , adica in fata pompei ,am avut eu 9 ani,,,, si nu este bine, pentru ca pompa iminge si numai daca pe acelasi circuit ai si alte calorifere isi face partial rolul -pentru ca apa dilatata ,eventual aburii sa impinga spre vas.. este contra naturii. Deci Vasul il legii dupa pompa (inte pompa si centrala) si il mai legi si de pe tur si le duci pe amindoua la vasul de expansiune primul in partea inferioara iar al doilea deasupra. Pot sa faca amindoua contact cu apa din vas ca nu intra in circuit (daca ar fi legat asaa cum vrei intre calorifer si pompa intra in circuit si iti arunca apa din vas.
                  Bobon...

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de bobon
                    Ce vrei tu cu legatura vasului deschis intre pompa si un calorifer , adica in fata pompei ,am avut eu 9 ani,,,, si nu este bine, pentru ca pompa iminge si numai daca pe acelasi circuit ai si alte calorifere isi face partial rolul -pentru ca apa dilatata ,eventual aburii sa impinga spre vas.. este contra naturii. Deci Vasul il legii dupa pompa (inte pompa si centrala) si il mai legi si de pe tur si le duci pe amindoua la vasul de expansiune primul in partea inferioara iar al doilea deasupra. Pot sa faca amindoua contact cu apa din vas ca nu intra in circuit (daca ar fi legat asaa cum vrei intre calorifer si pompa intra in circuit si iti arunca apa din vas.
                    Corect vasul de expansiune se monteaza intre pompa si centrala.

                    Comentariu

                    • amariuchidan
                      Incepator
                      • 27.oct.2008
                      • 16

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      nu vreau sa folosesc pompa pt circularea apei,centrala este jos la parter si eu vreau sa alimentez doua colorifere aflate la etaj deci la 2 metri inaltime fata de centrala pt parter nu am nici un calorifer apa va circula doar in sus .aici nu am primit un raspuns concret referitor la vasul deschis de unde sa plece racordul spre vas stiu ca intre centrala si primul calorifer pt tur si ultimul calorifer pt retur dar nu stiu daca e bine sa-l pun in imediata apropiere de calorifer sau trebuie o distanta minima fata de acesta

                      e bine ce vreau sa fac?

                      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita sistem fara pompa.jpg 
Afișări:	1302 
Mărime:	16,9 KB 
ID:	605453
                      dan .

                      Comentariu

                      • grifonul_alb
                        Incepator
                        • 22.oct.2006
                        • 43

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        DA , este bine. Ideal ar fi ca aceste legaturi sa fie separate de coloana/coloanele verticale principale (ca, daca ai un robinet pe coloana si-l uiti inchis ---> instalatia face BOOM). Dar , daca nu ai pe unde trage tevi separate de la centrala pentru vasul de expansiune, este bine si asa.

                        Comentariu

                        • amariuchidan
                          Incepator
                          • 27.oct.2008
                          • 16

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de grifonul_alb
                          DA , este bine. Ideal ar fi ca aceste legaturi sa fie separate de coloana/coloanele verticale principale (ca, daca ai un robinet pe coloana si-l uiti inchis ---> instalatia face BOOM). Dar , daca nu ai pe unde trage tevi separate de la centrala pentru vasul de expansiune, este bine si asa.
                          multumesc mult pt sfat
                          dan .

                          Comentariu

                          • bobon
                            Membru
                            • 17.mai.2011
                            • 109

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Cam asa ceva dar mai sunt de spus si de stiut. Teava de retur care duca la parte inferioara(de jos) la calorifer sa fie in urcare de la teava (retur) catre calorifer ,panta de 2-4 % iar la tur se leaga parte superioara a caloriferului dar in panta inversa si legatura ar arata ca un trapez isoscel cu baza pusa vertical ,. Asa se face automat aerisirea (aerul in circuit este boala termosifonarii) si nu vei avea probleme. Vasul il pui la etaj ca in schita si poti lega la el decit turul .Daca le legi pe amebele este si mai bine.

                            Returul sa il legi la partea inferioara a centralei nu sus ca in schita.
                            Bobon...

                            Comentariu

                            • amariuchidan
                              Incepator
                              • 27.oct.2008
                              • 16

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              returul coboara prin partea superioara pina aproape 3 cm de fundul cazanului.doar turul pleaca direct de sus.sper sa functioneze
                              dan .

                              Comentariu

                              • constantin57
                                Membru
                                • 11.dec.2005
                                • 193

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Postat în original de amariuchidan
                                returul coboara prin partea superioara pina aproape 3 cm de fundul cazanului.doar turul pleaca direct de sus.sper sa functioneze
                                Te-ai razgindit ?
                                Cam asa vad eu instalatia pe care vrei tu sa o faci.
                                Daca o executi este bine sa ai o sticla cu apa linga tine la probe, nu se stie niciodata ce se poate intimpla.
                                S-ar putea ca puterea sobei sa fie mai mare decit puterea caloriferelor si atunci se produce abur. Asta-i bomba de care vorbea consultantul climatizare. Daca se mai adauga si nepriceperea ta atunci sa vezi bomba.

                                Postat în original de amariuchidan
                                returul coboara prin partea superioara pina aproape 3 cm de fundul cazanului.doar turul pleaca direct de sus.sper sa functioneze
                                Pentru ca nu mai pot edita postul vin cu precizarea sa nu uiti cele 2 aerisitoare de la calorifere.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Soba cu cazan.jpg 
Afișări:	901 
Mărime:	33,5 KB 
ID:	605576
                                Ultima editare de constantin57; 20.oct.2012, 15:33.

                                Comentariu

                                Procesare...