Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • amariuchidan
    Incepator
    • 27.oct.2008
    • 16

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de constantin57
    Te-ai razgindit ?
    Cam asa vad eu instalatia pe care vrei tu sa o faci.
    Daca o executi este bine sa ai o sticla cu apa linga tine la probe, nu se stie niciodata ce se poate intimpla.
    S-ar putea ca puterea sobei sa fie mai mare decit puterea caloriferelor si atunci se produce abur. Asta-i bomba de care vorbea consultantul climatizare. Daca se mai adauga si nepriceperea ta atunci sa vezi bomba.
    exact asa vreau sa o fac,nu-i bai daca e soba prea tare sa fie cat de tare ca mai sunt calorifere am nevoie si la o baie mica si pe hol asa ca are unde sa se raceasca ,eu sunt bucuros sa imi duca macar unul,iar daca totusi e prea tare focul pot muta cazanul unde nu bate asa tare pe o margina a plitei.sticla cu apa ai dreptate o sa o am langa mine,eu incerc oi vedea ce o sa iasa ,iar daca nu ne vedem la stirile de la ora 5. DOAMNE FERESTE.
    dan .

    Comentariu

    • constantin57
      Membru
      • 11.dec.2005
      • 193

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Postat în original de amariuchidan
      exact asa vreau sa o fac,nu-i bai daca e soba prea tare sa fie cat de tare ca mai sunt calorifere am nevoie si la o baie mica si pe hol asa ca are unde sa se raceasca.
      Hai frate ca a venit frigul! Arata-ne si noua ce ai facut!

      Comentariu

      • amariuchidan
        Incepator
        • 27.oct.2008
        • 16

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Postat în original de constantin57
        Hai frate ca a venit frigul! Arata-ne si noua ce ai facut!
        am pus pexal si il folosesc la apa curenta menajera.pt a circula fara pompa am nevoie de diametru mare la tevi asta nu am stiut,si deja eu am pus turul de 3/4 si returul de un tol,asaca ma gandesc la varianta cu pompa de recirculare dar cred ca ma apuc de ea la primavara ca in caz ca nu e bun ceva sa nu trebuiasca acum sa stau in frig pana desfac tot.vasul are 11 litri capacitate si apa e mereu fierbinte la 5 min de cand aprind focul in plita.ma astept sa sara pexalul la cat de fierbinte iese uneori dar pana acum a rezistat,


        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	DSCN1832.jpg 
Afișări:	1350 
Mărime:	240,0 KB 
ID:	606378
        dan .

        Comentariu

        • constantin57
          Membru
          • 11.dec.2005
          • 193

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de amariuchidan
          am pus pexal si il folosesc la apa curenta menajera.pt a circula fara pompa am nevoie de diametru mare la tevi asta nu am stiut,si deja eu am pus turul de 3/4 si returul de un tol,asaca ma gandesc la varianta cu pompa de recirculare dar cred ca ma apuc de ea la primavara ca in caz ca nu e bun ceva sa nu trebuiasca acum sa stau in frig pana desfac tot.vasul are 11 litri capacitate si apa e mereu fierbinte la 5 min de cand aprind focul in plita.ma astept sa sara pexalul la cat de fierbinte iese uneori dar pana acum a rezistat,
          Colegu, una spunem si alta fumam!

          Comentariu

          • amariuchidan
            Incepator
            • 27.oct.2008
            • 16

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

            Postat în original de constantin57
            Colegu, una spunem si alta fumam!
            multumesc de sfaturi si sorry pt ,,fumat,, dar nu am bani sa risc acum ceea ce vreau sa termin de facut,eu ma gandeam la ceva simplu cu pexal, fara pompa,dar se pare ca nu e asa.totusi am sa incerc la primavara tot cu pexal si cu pompa de circulare a apei pusa pe retur.stiu ca pexalul se degradeaza la peste 80 grade de aceea tre sa am timp sa ma conving cat rezista. acum folosesc shimbatorul de caldura pe apa curenta de la retea la aceste temp oscilante si uneoari la limita de fierbere vad ca sta bine.mentionez ca dupa cele citite pe aici e riscant,dar am boiler pe lemne de 120 litri.de cca 10 ani si pexalul nu a sarit fapt ce imi da curaj ca pexalul cu insertie nu e chiar atat de prost daca este monitorizat si calculat corect pt regimul sau de fct,promlema care mi se pare a fi ,este ca la toate racordurile pierde din diametru pt ca acesti conectori si teuri si ce mai urmeaza micsoreaza diametrul de debit si de aici cred ca si subdimensionarea isi spune cuvantul
            .vreau pexal pt ca pot sa fac singur inst,nu trebuie multe coturi pt ca e maleabil,plus ca daca il folosesc cu pompa si termostat apa nu va mai atinge acele temp ridicate.si daca va creste presiunea in instalatie pana acum am folosit o supapa de presiune.nu a fost cazul sa am probeme pana acum.
            dan .

            Comentariu

            • todorovicim
              Membru
              • 31.dec.2010
              • 179

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

              Postat în original de amariuchidan
              multumesc de sfaturi si sorry pt ,,fumat,, dar nu am bani sa risc acum ceea ce vreau sa termin de facut,eu ma gandeam la ceva simplu cu pexal, fara pompa,dar se pare ca nu e asa.totusi am sa incerc la primavara tot cu pexal si cu pompa de circulare a apei pusa pe retur.stiu ca pexalul se degradeaza la peste 80 grade de aceea tre sa am timp sa ma conving cat rezista. acum folosesc shimbatorul de caldura pe apa curenta de la retea la aceste temp oscilante si uneoari la limita de fierbere vad ca sta bine.mentionez ca dupa cele citite pe aici e riscant,dar am boiler pe lemne de 120 litri.de cca 10 ani si pexalul nu a sarit fapt ce imi da curaj ca pexalul cu insertie nu e chiar atat de prost daca este monitorizat si calculat corect pt regimul sau de fct,promlema care mi se pare a fi ,este ca la toate racordurile pierde din diametru pt ca acesti conectori si teuri si ce mai urmeaza micsoreaza diametrul de debit si de aici cred ca si subdimensionarea isi spune cuvantul
              .vreau pexal pt ca pot sa fac singur inst,nu trebuie multe coturi pt ca e maleabil,plus ca daca il folosesc cu pompa si termostat apa nu va mai atinge acele temp ridicate.si daca va creste presiunea in instalatie pana acum am folosit o supapa de presiune.nu a fost cazul sa am probeme pana acum.
              Felicitari.Ma bucur ca exista si dreptul la replica

              Comentariu

              • amariuchidan
                Incepator
                • 27.oct.2008
                • 16

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

                Postat în original de todorovicim
                Felicitari.Ma bucur ca exista si dreptul la replica
                eu nu sunt profesionist in acest domeniu fapt pt care primesc cu bucurie orice sfat si ajutor,nici nuam bani sa fiu sincer nu am sa fac asa cum trebuie dupa standarde dar incerc cu ajutorul dv.sa invat sa ma incalzesc mai ieftin si daca se poate fara sa sar in aer.scuze daca am deranjat fara sa vreau si inca o data multumesc pt orice parere constructiva.nimeni nu s-a nascut invatat si nu toti au studii de specialitate in domeniu dar totusi reusesc sa faca comfort in casa cu mai putini bani si chiar reusesc.asta vreau si eu dar pana nu sunt sigur de ceva nu ma risc,de aceea intreb de mai multe ori inainte de a face ceva
                dan .

                Comentariu

                • mariusd72
                  Incepator
                  • 15.sep.2010
                  • 30

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  o intrebare am si eu: vasul de expansiune la instalatia cu circuit deschis se leaga inainte de pompa de recirculare sau dupa pompa?

                  Comentariu

                  • todorovicim
                    Membru
                    • 31.dec.2010
                    • 179

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

                    Postat în original de amariuchidan
                    eu nu sunt profesionist in acest domeniu fapt pt care primesc cu bucurie orice sfat si ajutor,nici nuam bani sa fiu sincer nu am sa fac asa cum trebuie dupa standarde dar incerc cu ajutorul dv.sa invat sa ma incalzesc mai ieftin si daca se poate fara sa sar in aer.scuze daca am deranjat fara sa vreau si inca o data multumesc pt orice parere constructiva.nimeni nu s-a nascut invatat si nu toti au studii de specialitate in domeniu dar totusi reusesc sa faca comfort in casa cu mai putini bani si chiar reusesc.asta vreau si eu dar pana nu sunt sigur de ceva nu ma risc,de aceea intreb de mai multe ori inainte de a face ceva
                    Este ok...De aceea este acest forum,sa ne consultam, sa invatam de la cei ce sunt profi in acest domeniu.Sunt sigur ca si altii vor aprecia cele afirmate de tine.Nici eu nu sunt profesionist, ci doar un simplu amator.Insa cu ajutorul acestui forum, mi-am facut incalzire cu registru in soba si merge ok.Sincer nu am folosit pexal ci cupru...in rest e bine.

                    Comentariu

                    • grifonul_alb
                      Incepator
                      • 22.oct.2006
                      • 43

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Sfatul meu: la centralel clasice pe lemne NU folositi PEXAL sau HENCO. Folositi teava de CU. Eu am folosit teava de henco si dupa 4 ani a inceput sa picure pe la conexiuni. Datorita socurilor termice sau variatiilor mari de temperatura nu au rezistat conectorii in sensul ca nu mai etanseaza bine. Am inlocuit oringurile (acele inele de cauciuc), dar fara un succes clar. Anul acesta in primavara am schimbat turul si returul de la centrala pana la distribuitoare cu teava de CU.

                      Teava de CU se "sudeaza" foarte usor. Eu am facut cateva lipituri inainte - asa de antrenament - si apoi am lipit conexiunile care le-am avut si nu a curs/crapat niciuna pana acum. Apoi, la conectori de CU, am folosit garnituri de clingherit. Toata aceasta modificare am facut-o singur in 3 zile (din care mi-au trebuit 2 zile ca sa scot tevile de henco din sapa).

                      Asadar - sfatul meu - pentru centralele clasice pe lemne ori ceva asemanator lor: NU - tevi de henco sau pexal, DA - tevi de cu.

                      Comentariu

                      • cepony
                        Incepator
                        • 11.mar.2012
                        • 2

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.

                        Comentariu

                        • bobon
                          Membru
                          • 17.mai.2011
                          • 109

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Si eu ma intreb unde este... Poate ca de cind au disparut baietii cu care era in ,,dezbatere" pe probleme de meserie sau alta natura sa retras si el. Asta este cam de o jumatate de an.

                          Vasul de expansiune unii il pun in fata pompei absorbind apa din circuit si impingind-o in schimbator. Cei mai multi o pun dupa pompa si mai pun o legatura la iesirea turului din schimbator,pentru a iesii usor vaporii din instalatie daca se ajunge acolo.

                          Spune-ne si noua, ai facut serpentina sau sistem sertare cu 5-7, ai respectat intocmai cum a facut Razvan?. merge bine, cu gazeificare cu aer primar, secundar,.? Cam cit incalzesti si consumul cu toate ca suntem la inceput de sezon rece.
                          Bobon...

                          Comentariu

                          • lisapet
                            Membru Marcant
                            • 02.ian.2012
                            • 462

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Postat în original de cepony
                            Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.
                            Felicitari @cepony, ati putea sa ne prezentati cateva poze si noua? (daca nu cer prea mult, binenteles)

                            Comentariu

                            • todorovicim
                              Membru
                              • 31.dec.2010
                              • 179

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de cepony
                              Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.
                              Salut.Sincer sunt curios cum arata o microcentrala home made, cu gazeificare.Rugamintea ar fi sa pui o poza sau schita pt.a"gusta"putin din ceea ce ai relizat.multumesc...

                              Comentariu

                              • bobon
                                Membru
                                • 17.mai.2011
                                • 109

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Sa vedem ce a facut Cepony, daca a respectat cit de cit nu intocmai datele prezentate de Razvan pe acest forum, softpedia si elforum .Razvan a vorbit despre semineu cu gazeificare si schi,bator acum un an. Intre timp au mai aparut si altii pe alt forum care in genere aplica tot sobe cu gazeificare. De fapt sobele cu gazeificare sunt de prin anii 1930. Acum la rusii dunt mai multi ong.prof. doctori care organizeaza colocvii cu persoane care vor sa invete aceste sobe cu gazeificare. Cel mai tare se pare a fi Cuznetov. Tot de la rusi este si calculul pierderilor termice cu formula dif temp X (o,9-4 ori) functie de izolare termica. Razvan a detaliat semineul dpdv al schimbatorului si gazeificarii, nu a binevoit sa puna o poza,dar detalii tehnice a dat destule pentru a putea face asa ceva. De o jumatate de an exista un forum in care sunt date explicatii si executate lucrari aproape pe faze, precum si filmulete.Mai sunt date si pe Youtube facute de rusi, finlandezi, canadieni.
                                Bobon...

                                Comentariu

                                Procesare...