Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • todorovicim
    Membru
    • 31.dec.2010
    • 181

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

    Postat în original de amariuchidan
    multumesc de sfaturi si sorry pt ,,fumat,, dar nu am bani sa risc acum ceea ce vreau sa termin de facut,eu ma gandeam la ceva simplu cu pexal, fara pompa,dar se pare ca nu e asa.totusi am sa incerc la primavara tot cu pexal si cu pompa de circulare a apei pusa pe retur.stiu ca pexalul se degradeaza la peste 80 grade de aceea tre sa am timp sa ma conving cat rezista. acum folosesc shimbatorul de caldura pe apa curenta de la retea la aceste temp oscilante si uneoari la limita de fierbere vad ca sta bine.mentionez ca dupa cele citite pe aici e riscant,dar am boiler pe lemne de 120 litri.de cca 10 ani si pexalul nu a sarit fapt ce imi da curaj ca pexalul cu insertie nu e chiar atat de prost daca este monitorizat si calculat corect pt regimul sau de fct,promlema care mi se pare a fi ,este ca la toate racordurile pierde din diametru pt ca acesti conectori si teuri si ce mai urmeaza micsoreaza diametrul de debit si de aici cred ca si subdimensionarea isi spune cuvantul
    .vreau pexal pt ca pot sa fac singur inst,nu trebuie multe coturi pt ca e maleabil,plus ca daca il folosesc cu pompa si termostat apa nu va mai atinge acele temp ridicate.si daca va creste presiunea in instalatie pana acum am folosit o supapa de presiune.nu a fost cazul sa am probeme pana acum.
    Felicitari.Ma bucur ca exista si dreptul la replica

    Comentariu

    • amariuchidan
      Incepator
      • 27.oct.2008
      • 20

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

      Postat în original de todorovicim
      Felicitari.Ma bucur ca exista si dreptul la replica
      eu nu sunt profesionist in acest domeniu fapt pt care primesc cu bucurie orice sfat si ajutor,nici nuam bani sa fiu sincer nu am sa fac asa cum trebuie dupa standarde dar incerc cu ajutorul dv.sa invat sa ma incalzesc mai ieftin si daca se poate fara sa sar in aer.scuze daca am deranjat fara sa vreau si inca o data multumesc pt orice parere constructiva.nimeni nu s-a nascut invatat si nu toti au studii de specialitate in domeniu dar totusi reusesc sa faca comfort in casa cu mai putini bani si chiar reusesc.asta vreau si eu dar pana nu sunt sigur de ceva nu ma risc,de aceea intreb de mai multe ori inainte de a face ceva
      dan .

      Comentariu

      • mariusd72
        Incepator
        • 15.sep.2010
        • 30

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        o intrebare am si eu: vasul de expansiune la instalatia cu circuit deschis se leaga inainte de pompa de recirculare sau dupa pompa?

        Comentariu

        • todorovicim
          Membru
          • 31.dec.2010
          • 181

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

          Postat în original de amariuchidan
          eu nu sunt profesionist in acest domeniu fapt pt care primesc cu bucurie orice sfat si ajutor,nici nuam bani sa fiu sincer nu am sa fac asa cum trebuie dupa standarde dar incerc cu ajutorul dv.sa invat sa ma incalzesc mai ieftin si daca se poate fara sa sar in aer.scuze daca am deranjat fara sa vreau si inca o data multumesc pt orice parere constructiva.nimeni nu s-a nascut invatat si nu toti au studii de specialitate in domeniu dar totusi reusesc sa faca comfort in casa cu mai putini bani si chiar reusesc.asta vreau si eu dar pana nu sunt sigur de ceva nu ma risc,de aceea intreb de mai multe ori inainte de a face ceva
          Este ok...De aceea este acest forum,sa ne consultam, sa invatam de la cei ce sunt profi in acest domeniu.Sunt sigur ca si altii vor aprecia cele afirmate de tine.Nici eu nu sunt profesionist, ci doar un simplu amator.Insa cu ajutorul acestui forum, mi-am facut incalzire cu registru in soba si merge ok.Sincer nu am folosit pexal ci cupru...in rest e bine.

          Comentariu

          • grifonul_alb
            Incepator
            • 22.oct.2006
            • 43

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Sfatul meu: la centralel clasice pe lemne NU folositi PEXAL sau HENCO. Folositi teava de CU. Eu am folosit teava de henco si dupa 4 ani a inceput sa picure pe la conexiuni. Datorita socurilor termice sau variatiilor mari de temperatura nu au rezistat conectorii in sensul ca nu mai etanseaza bine. Am inlocuit oringurile (acele inele de cauciuc), dar fara un succes clar. Anul acesta in primavara am schimbat turul si returul de la centrala pana la distribuitoare cu teava de CU.

            Teava de CU se "sudeaza" foarte usor. Eu am facut cateva lipituri inainte - asa de antrenament - si apoi am lipit conexiunile care le-am avut si nu a curs/crapat niciuna pana acum. Apoi, la conectori de CU, am folosit garnituri de clingherit. Toata aceasta modificare am facut-o singur in 3 zile (din care mi-au trebuit 2 zile ca sa scot tevile de henco din sapa).

            Asadar - sfatul meu - pentru centralele clasice pe lemne ori ceva asemanator lor: NU - tevi de henco sau pexal, DA - tevi de cu.

            Comentariu

            • cepony
              Incepator
              • 11.mar.2012
              • 2

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.

              Comentariu

              • bobon
                Membru
                • 17.mai.2011
                • 117

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Si eu ma intreb unde este... Poate ca de cind au disparut baietii cu care era in ,,dezbatere" pe probleme de meserie sau alta natura sa retras si el. Asta este cam de o jumatate de an.

                Vasul de expansiune unii il pun in fata pompei absorbind apa din circuit si impingind-o in schimbator. Cei mai multi o pun dupa pompa si mai pun o legatura la iesirea turului din schimbator,pentru a iesii usor vaporii din instalatie daca se ajunge acolo.
                Bobon...

                Comentariu

                • bobon
                  Membru
                  • 17.mai.2011
                  • 117

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Supnune-ne si noua, ai facut serpentina sau sistem sertare cu 5-7, ai respectat intocmai cum a facut Razvan?. merge bine, cu gazeificare cu aer primar, secundar,.? Cam cit incalzesti si consumul cu toate ca suntem la inceput de sezon rece.
                  Bobon...

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 467

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de cepony
                    Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.
                    Felicitari @cepony, ati putea sa ne prezentati cateva poze si noua? (daca nu cer prea mult, binenteles)

                    Comentariu

                    • todorovicim
                      Membru
                      • 31.dec.2010
                      • 181

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de cepony
                      Dar Razvan.unde-i Razvan.??!!Eu unul am facut o centrala care e peste toate asteptarile mele si centralele din comert ,fiind chiar si cu gazeificare.Asta nu e lauda ca nu am nici un interes.Asta e prima mea postare aici dar ma documentez de peste un an si am pus mana si capul la treaba fara a pune intrebari banale de tot felul.Multumesc mult Razvan.
                      Salut.Sincer sunt curios cum arata o microcentrala home made, cu gazeificare.Rugamintea ar fi sa pui o poza sau schita pt.a"gusta"putin din ceea ce ai relizat.multumesc...

                      Comentariu

                      • bobon
                        Membru
                        • 17.mai.2011
                        • 117

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Sa vedem ce a facut Cepony, daca a respectat cit de cit nu intocmai datele prezentate de Razvan pe acest forum, softpedia si elforum .Razvan a vorbit despre semineu cu gazeificare si schi,bator acum un an. Intre timp au mai aparut si altii pe alt forum care in genere aplica tot sobe cu gazeificare. De fapt sobele cu gazeificare sunt de prin anii 1930. Acum la rusii dunt mai multi ong.prof. doctori care organizeaza colocvii cu persoane care vor sa invete aceste sobe cu gazeificare. Cel mai tare se pare a fi Cuznetov. Tot de la rusi este si calculul pierderilor termice cu formula dif temp X (o,9-4 ori) functie de izolare termica. Razvan a detaliat semineul dpdv al schimbatorului si gazeificarii, nu a binevoit sa puna o poza,dar detalii tehnice a dat destule pentru a putea face asa ceva. De o jumatate de an exista un forum in care sunt date explicatii si executate lucrari aproape pe faze, precum si filmulete.Mai sunt date si pe Youtube facute de rusi, finlandezi, canadieni.
                        Bobon...

                        Comentariu

                        • cepony
                          Incepator
                          • 11.mar.2012
                          • 2

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Daca o sa apar mai rar pe aici sa stiti ca nu am timp.De fapt sunt la servici cand navighez de pe un telefon.
                          Referitor la centrala sa stiti ca modelul e "furat"de la un marinar din Harsova care la adus de prin "afara"adaugand inbunatatiri,aer secundar si serpentina de racire.
                          Pentru a-o detalia cat de cat e foarte mult de scris pentru ca din cate am citit pe net nu e nici o asemanare si nici in comert .Ca un argument imaginativa un focar de 30cm latime 60 lung 60h urmat de 2m de fumuri pe o parte si 2m pe cealalta a focarului totul inconjurat de 40 litri de apa .fumul ajugand la cos max 60 grade.
                          Pe curand!

                          Comentariu

                          • alex2415
                            Incepator
                            • 27.nov.2012
                            • 2

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Daca bag eu o serpentina cum apare in pozanr. 1 intr-un semineu poza nr. 2 am vreo rata de succes?Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	40,4 KB 
ID:	606690Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,9 KB 
ID:	606691

                            Comentariu

                            • bobon
                              Membru
                              • 17.mai.2011
                              • 117

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de alex2415
                              Daca bag eu o serpentina cum apare in pozanr. 1 intr-un semineu poza nr. 2 am vreo rata de succes?[ATTACH=CONFIG]70738[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]70739[/ATTACH]
                              Nu imi dau seama cum bagi serpentin aia in centrala dar mai bine faci o teracota in care bagi serpentina sau soba de zidarie, .cu serpentina respectiva poti incalzi 3 camere cel putin.
                              Bobon...

                              Comentariu

                              • alex2415
                                Incepator
                                • 27.nov.2012
                                • 2

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Ala este un semineu(soba) pe care deja il am si as putea desface capacul de sus si construi o serpentina ca cea din poza pe dimensiunile interioare ale cutiei care prin interior are samota. Am vazut ca sunt pe piata si seminee de genul asta cu boiler incorporat dar bugetul nu-mi permite deocamdata achizitionarea unuia. Eu vreau sa incalzesc o suprafata de 50 de metri patrati la o temperatura de 18-20 de grade . Daca ma poate sfatui cineva in vreun fel va sunt recunoscator .

                                Comentariu

                                Procesare...