Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cepony
    Incepator
    • 11.mar.2012
    • 2

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Daca o sa apar mai rar pe aici sa stiti ca nu am timp.De fapt sunt la servici cand navighez de pe un telefon.
    Referitor la centrala sa stiti ca modelul e "furat"de la un marinar din Harsova care la adus de prin "afara"adaugand inbunatatiri,aer secundar si serpentina de racire.
    Pentru a-o detalia cat de cat e foarte mult de scris pentru ca din cate am citit pe net nu e nici o asemanare si nici in comert .Ca un argument imaginativa un focar de 30cm latime 60 lung 60h urmat de 2m de fumuri pe o parte si 2m pe cealalta a focarului totul inconjurat de 40 litri de apa .fumul ajugand la cos max 60 grade.
    Pe curand!

    Comentariu

    • alex2415
      Incepator
      • 27.nov.2012
      • 2

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Daca bag eu o serpentina cum apare in poza nr. 1 intr-un semineu poza nr. 2 am vreo rata de succes?

      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	20872 
Mărime:	40,4 KB 
ID:	606690 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	1636 
Mărime:	16,9 KB 
ID:	606691

      Comentariu

      • bobon
        Membru
        • 17.mai.2011
        • 109

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Postat în original de alex2415
        Daca bag eu o serpentina cum apare in pozanr. 1 intr-un semineu poza nr. 2 am vreo rata de succes?
        Nu imi dau seama cum bagi serpentin aia in centrala dar mai bine faci o teracota in care bagi serpentina sau soba de zidarie, .cu serpentina respectiva poti incalzi 3 camere cel putin.
        Bobon...

        Comentariu

        • alex2415
          Incepator
          • 27.nov.2012
          • 2

          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Ala este un semineu(soba) pe care deja il am si as putea desface capacul de sus si construi o serpentina ca cea din poza pe dimensiunile interioare ale cutiei care prin interior are samota. Am vazut ca sunt pe piata si seminee de genul asta cu boiler incorporat dar bugetul nu-mi permite deocamdata achizitionarea unuia. Eu vreau sa incalzesc o suprafata de 50 de metri patrati la o temperatura de 18-20 de grade . Daca ma poate sfatui cineva in vreun fel va sunt recunoscator .

          Comentariu

          • todorovicim
            Membru
            • 31.dec.2010
            • 179

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de bobon
            Nu imi dau seama cum bagi serpentin aia in centrala dar mai bine faci o teracota in care bagi serpentina sau soba de zidarie, .cu serpentina respectiva poti incalzi 3 camere cel putin.
            Ca bine zici bobon...

            Comentariu

            • gheorghe ilie
              Incepator
              • 27.nov.2012
              • 3

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              credeti k pot face o instalatie care sa alimenteze un singur calorifer la etaj nu as vrea sa folosesc niciun fel de pompa pt a imipinge apa
              apa calda care e incalzita in serpentina sa urce sus iar cea rece sa coboare?

              Comentariu

              • razvan adrian
                Membru Marcant
                • 30.mar.2011
                • 303

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Am fost putin ocupat,dar ma bucur pt cepony ca a incercat ceva,a reusit chir daca nu este cel sugerat de mine.Printre altele ,n am mai evoluat deloc de la caesar5,m am cam blazat,am lucrari de care incep sa fug,sincer m am saturat de dureri de oase care se cam intetesc zi de zi,lucrez mai mult pe linga casa,i am cam taiat pe multi de pe lista.
                Cu aprobarile si brevetele...nici gind,si se stie si de ce,nu se vrea din mai multe considerente stupide,iar spaga nu dau niciodata,o sa mai fac in continuare cit si cum pot,oricum imi voi lua o pauza mai lunga,vreau sa mai si traiesc sa ma bucur de viata,de munca oricum am si acum si peste 2-5 ani,mai dureaza cu solarele si alte energii pina se vor perfectiona,intr un cuvint "mai tine la un colt" cu energiile ajutatoare.
                Uneori am impresia ca muncesc asa a prost,am de toate si mai mult din inertie incep sa ma misc,e clar ca nu mai am chef de munca,te saturi la un moment dat sa lucrezi singur,sint 10 ani totusi si doar 109 lucrari care inca functioneaza perfect,incepind cu Caesar 1 pina la caeasar5,nu s un plictisit ,dar vine o vreme cind vrei sa stai mai mult cu familia,fimea imi seamana leit-e tot timpul in viteza a 6 a,alte viteze nu are!-vreau si al 2 lea eventual al 3 lea copil deci...vreau balamuc la maxim in casa cu bebecii,adica sa simt ca traiesc,emotii,tipete,vreau sa i cresc in liniste si sa i invat tot ce se poate invata .O seara buna tuturor!Razvan
                bagera

                Comentariu

                • old-men
                  Incepator
                  • 06.iul.2012
                  • 8

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Buna seara,
                  am si eu o problema cu "ïnstalatia " mea ,adica in semineu am bagat un colac de cupru de 15 si initial coloriferul (caloriferele) se incalzea in circa 15-20 minute iar acum (dupa circa 2 saptamani de facut focul) nu se mai incalzesc aproape de loc . Are cineva idee care ar fi motivul? ........si inca o inrebare , daca in loc sa punem serpentina sus am ''montao'' cumva sub foc (ma gandeam ceva de genul sa fac o bordura de caramizi , sa pun cuprul in mijloc si sa il acopar cu nisip iar peste o tabla sa pot lua cenusa ) ce parere aveti? , a incercat careva asa ceva? . M-am gandit la varianta asta deoarece temperatura apei din calorifere scade destul de mult cand nu mai are flacara iar ,dupa cum se stie jarul rezista cel mai mult in soba (semineu).

                  Comentariu

                  • amariuchidan
                    Incepator
                    • 27.oct.2008
                    • 16

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    si eu am vrut sa fac acelasi lucru dar am aflat ca pt a circula fara pompa,diametrul tevilor trebuie sa fie foarte mare macar de la 1.5 toli in sus pt o termosifonare eficienta altfel se risca supraincalzirea schimbatoruluimde caldura si bineinteles circulatia apei nu va avea randamentul asteptat.
                    Postat în original de gheorghe ilie
                    credeti k pot face o instalatie care sa alimenteze un singur calorifer la etaj nu as vrea sa folosesc niciun fel de pompa pt a imipinge apa
                    apa calda care e incalzita in serpentina sa urce sus iar cea rece sa coboare?
                    dan .

                    Comentariu

                    • old-men
                      Incepator
                      • 06.iul.2012
                      • 8

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Daca in loc sa punem serpentina sus am ''montao'' cumva sub foc (ma gandeam ceva de genul sa fac o bordura de caramizi , sa pun cuprul in mijloc si sa il acopar cu nisip iar peste o tabla sa pot lua cenusa ) ce parere aveti? , a incercat careva asa ceva?

                      Click image for larger version  Name:	Schema semineu.jpg Views:	1185 Size:	4.6 KO ID:	606719

                      Sper sa intelegeti ce va din desenul meu.

                      Comentariu

                      • ionutfg
                        Incepator
                        • 04.ian.2012
                        • 30

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Salutareee Vreau sa fac si eu la vara o sobitza mica separat de casa intr-o magazie in care sa bag o serpentina din Cu 22X1MM.Cam cati metri ar trebui sa aibe serpentina???Casa are 4 camere+hol+baie(120mp total) casa neavand pierderi foarte mari de caldura... sa zicem pentru inceput 4 calorifere de tabla 600x1000.De citit am citit topicul destul de mult dar mi-am pierdut rabdarea ca multa lume se certa pe acolo...cele 4 calorifere vor fi montate in camere

                        Comentariu

                        • lisapet
                          Membru Marcant
                          • 02.ian.2012
                          • 462

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de ionutfg
                          ... Vreau sa fac si eu la vara o sobitza mica separat de casa intr-o magazie in care sa bag o serpentina din Cu 22X1MM.
                          Daca o vei face in afara casei (adica in afara spatiului incalzit) aceasta deja nu va mai fi soba, ci mai degraba - Cazan de zidarie cu schimbator de caldura pentru agentul termic.
                          Soba se face ca sa ofere caldura si local, in spatiul in care aceasta e montata, in timp ce cazanul - este destinat sa produca caldura pe care ulterior sa o transportam catre consumatori (calorifere, boilere, suprafete radiante, etc..).
                          Deci, daca vrei sa folosesti si caldura degajata de soba - monteaza soba in casa si nu mai investi in anexe.. Daca instalatia din casa este deja executata si nu a fost prevazut loc pentru soba - atunci - cautati saconstruim cazane de zidarie.

                          Comentariu

                          • ionutfg
                            Incepator
                            • 04.ian.2012
                            • 30

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Atunci cum a-ti spus dumneavoastra.Vreau sa fac un cazan de zidarie cu schimbator de caldura pentru agentul termic.Instalatia propriu zisa nu este facuta in casa... adica v-a trebui sa cumpar: pompa circulare,vas expansiune,tevi ppr,calorifere,barometru,supapa siguranta 3 bar,coturi si toate cele.... aaa uitasem de Cu cati m ??.Eu zic ca e mult mai rentabil decat sa construiesc soba in fiecare camera..avand 4 camere... bine ar merge soba dubla in 2 camere si a doua soba in celelalte 2 camere.Eu zic ca as iesi mult mai ieftin cu cazanul fata de soba: manopera soba+ cahle+construire horn+caramida muuuulta+usa

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de ionutfg
                              Atunci cum a-ti spus dumneavoastra.Vreau sa fac un cazan de zidarie cu schimbator de caldura pentru agentul termic.Instalatia propriu zisa nu este facuta in casa... adica v-a trebui sa cumpar: pompa circulare,vas expansiune,tevi ppr,calorifere,barometru,supapa siguranta 3 bar,coturi si toate cele.... aaa uitasem de Cu cati m ??.Eu zic ca e mult mai rentabil decat sa construiesc soba in fiecare camera..avand 4 camere... bine ar merge soba dubla in 2 camere si a doua soba in celelalte 2 camere.Eu zic ca as iesi mult mai ieftin cu cazanul fata de soba: manopera soba+ cahle+construire horn+caramida muuuulta+usa

                              Randamentul acestui "cazan din zidarie" va fi foarte mic, deoarece la o soba cu seerpentina exact acesta este avantajul ca se incalzeste incaperea in care se afla soba cu cea mai mare parte din caldura produsa de soba. Dumneavoastra veti pierde toata aceasta caldura.

                              Comentariu

                              • bobon
                                Membru
                                • 17.mai.2011
                                • 109

                                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Postat în original de Consultant climatizare
                                Randamentul acestui "cazan din zidarie" va fi foarte mic, deoarece la o soba cu seerpentina exact acesta este avantajul ca se incalzeste incaperea in care se afla soba cu cea mai mare parte din caldura produsa de soba. Dumneavoastra veti pierde toata aceasta caldura.
                                Subscriu la ce spune Consultantul climatizare
                                Bobon...

                                Comentariu

                                Procesare...