Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • razvan adrian
    Membru Marcant
    • 30.mar.2011
    • 322

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de agarta
    esti dus rau baiete
    Mai bine dus cu capul decit nul,pricepi mai "provocarea dragonului"...
    bagera

    Comentariu

    • stelian-marculesti
      Incepator
      • 28.dec.2012
      • 50

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Postat în original de razvan adrian
      Mai bine dus cu capul decit nul,pricepi mai "provocarea dragonului"...
      pana la proba contrarie (poze cu "realizarile" tale); si eu sunt deacord cu "agarta", dar si cu tine adica esti si dus cu capul si la fel de nul ca si noi
      nu te credem doar din "teoria" prezentata, vrem fapte nu vorbe!

      Comentariu

      • iulian72
        Incepator
        • 05.mar.2011
        • 77

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        O altfel de serpentina pentru soba de teracota, plite sau seminee.

        Distribuitorii (de jos) sunt din teava-patrat 50x50x3, colectorul (de sus) este din teava-patrat 60x60x4, iar captatorii de caldura din teava-trasa-la-rece 3/4" sau 1".
        Racordurile tur-retur: 1" sau 1x1/4"
        Capacitate termica: ~8-12kW, necesar pentru 7-8 calorifere.
        Ultima editare de iulian72; 21.feb.2013, 10:22.

        Comentariu

        • razvan adrian
          Membru Marcant
          • 30.mar.2011
          • 322

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de stelian-marculesti
          pana la proba contrarie (poze cu "realizarile" tale); si eu sunt deacord cu "agarta", dar si cu tine adica esti si dus cu capul si la fel de nul ca si noi
          nu te credem doar din "teoria" prezentata, vrem fapte nu vorbe!
          Adicatelea,poze...nu vrei cumva si niste detalii tehnice,exacte si precise...poti fi de acord cu oricine,oriunde si oricind,n aveti voi scoala sa ma "trageti de limba",ok ce am dat am oferit ca sa ajut lumea nimik altceva,ceea ce tu nu poti sa intelegi pt ca este peste capacitatea ta de intelegere sistemul ofeirt de mine...dar esti liber sa faci "parabolele " de orice tip si model,prezentate aici sau in alta parte,alegerea iti apartine,ok!Chiar te rog sa nu crezi nimik,e bine ca macar crezi ce fac altii prin poze,sa vezi tu,cit o crezi in sclavie si munca de "sisif"...tot din poze...
          bagera

          Comentariu

          • razvan adrian
            Membru Marcant
            • 30.mar.2011
            • 322

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de iulian72
            O altfel de serpentina pentru soba de teracota, plite sau seminee.

            Distribuitorii (de jos) sunt din teava-patrat 50x50x3, colectorul (de sus) este din teava-patrat 60x60x4, iar captatorii de caldura din teava-trasa-la-rece 3/4" sau 1".
            Racordurile tur-retur: 1" sau 1x1/4"
            Capacitate termica: ~8-12kW, necesar pentru 7-8 calorifere.
            Faptul ca ai folosit teava rectangulara de 4 mm grosime nu ti garanteaza o functionare pt mult timp,teava rectangulara nu este pt instalatii este pt garduri,,copertine ,in general pt c tii metalice,nicidecum de introdus in sobe,o sa te convingi de acest lucru in 2-3 ani,poate cu mai mult noroc in vreo 5 ani si tare as vrea sa gresesc spuninduti aceste recomandari.Pt orice serpentina,sau cazan care se monteaza in soba,semineu se foloseste teava speciala de instalatii rezistenta la temperaturi inalte Cr50Mn ce ai tu acolo este cam fier mort,se va deforma grav,si va crea probleme.Este de apreciat intentia si dorinta de a realiza ceva "home made",ai sudat acolo de ai "lesinat", la un sistem de sertare era mai putina sudura si randament mult mai bun,ce ai tu acolo nu ajunge nici la 55%,o sa vezi cit lemn o sa bagi pe foc ...centralele acelea sofisticate care functioneaza pe sistemul serpentina din fonta sau oteluri aliate,abia ajung la 65-70% randament real nu eficienta cum ii spun ei,cam la 4-6 ore o sa bagi lemne la greu...
            bagera

            Comentariu

            • iulian72
              Incepator
              • 05.mar.2011
              • 77

              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Ce spui tu este adevarat, dar nu eu am facut aceasta serpentina (un amic la casa de vacanta - living cu bucatarie americana+1 dormitor+1 baie).
              Cat despre materialul folosit nu cred ca este vreo problema majora.
              Soba a fost prevazuta (in spate) cu o usa metalica semi-ansamblata pe gabaritul serpentinei.
              Asa ca, ori de cate ori sunt probleme, se deschide aceasta usa si se inlocuieste serpentina (de rezerva).
              Toata serpentina l-a costa 150 ron, pe cand o centrala pe lemne .........

              Eu personal as merge pe teava de Cupru sudat in Argon (dupa aceeasi model), dar e cam scump.

              PS: am vazut un cazan pentru o incalzire centrala construit (prin 1982) din tabla si tevi sudate gross. 10mm care a tinut multa vreme. Ulterior se schimba doar tevile pe care sta jarul la pret de material+manopera sudat.


              [QUOTE=razvan adrian;535418].......Pt orice serpentina,sau cazan care se monteaza in soba,semineu se foloseste teava speciala de instalatii rezistenta la temperaturi inalte Cr50Mn ... QUOTE]
              Ultima editare de iulian72; 22.feb.2013, 08:58.

              Comentariu

              • iulian72
                Incepator
                • 05.mar.2011
                • 77

                Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                xyz w xyz w
                Ultima editare de iulian72; 22.feb.2013, 08:59.

                Comentariu

                • stelian-marculesti
                  Incepator
                  • 28.dec.2012
                  • 50

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Postat în original de razvan adrian
                  adicatelea,poze...nu vrei cumva si niste detalii tehnice,exacte si precise...poti fi de acord cu oricine,oriunde si oricind,n aveti voi scoala sa ma "trageti de limba",ok ce am dat am oferit ca sa ajut lumea nimik altceva,ceea ce tu nu poti sa intelegi pt ca este peste capacitatea ta de intelegere sistemul ofeirt de mine...dar esti liber sa faci "parabolele " de orice tip si model,prezentate aici sau in alta parte,alegerea iti apartine,ok!chiar te rog sa nu crezi nimik,e bine ca macar crezi ce fac altii prin poze,sa vezi tu,cit o crezi in sclavie si munca de "sisif"...tot din poze...
                  daca nu vrei sa ne ajuti , de ce mai postezi aici?
                  Ai umplut jumatate din acest topic cu bazaconiile tale si in loc sa citim ceva ce ne intereseaza, tre sa citim laudele tale asa ca.... Lasa-ne....lasa-nee
                  bafta...sanatate...la cap

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2298

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de iulian72
                    Ce spui tu este adevarat, dar nu eu am facut aceasta serpentina (un amic la casa de vacanta - living cu bucatarie americana+1 dormitor+1 baie).
                    Cat despre materialul folosit nu cred ca este vreo problema majora.
                    Soba a fost prevazuta (in spate) cu o usa metalica semi-ansamblata pe gabaritul serpentinei.
                    Asa ca, ori de cate ori sunt probleme, se deschide aceasta usa si se inlocuieste serpentina (de rezerva).
                    Toata serpentina l-a costa 150 ron, pe cand o centrala pe lemne .........

                    Eu personal as merge pe teava de Cupru sudat in Argon (dupa aceeasi model), dar e cam scump.

                    PS: am vazut un cazan pentru o incalzire centrala construit (prin 1982) din tabla si tevi sudate gross. 10mm care a tinut multa vreme. Ulterior se schimba doar tevile pe care sta jarul la pret de material+manopera sudat.
                    Renuntati la serpentina amplasata in focar, nu face altceva decat sa scada randamentul arderii si sa se umple de gudron.
                    Nu mai suntem acum 20 de ani, cand era suficient doar sa functioneze, indiferent de consum. Suntem in anul 2013, haideti sa face sa functioneze si sa aiba si randament bun.
                    In primul rand, fie ca e vorba de soba, fie ca e vorba de vreun cazan, arderea trebuie sa fie cat mai completa. Asta inseamna temperaturi cat mai mari in focar si neaparat admisie de aer secundar preincalzit pentru arderea secundara (a gazelor de lemne).
                    Serpentina aia poate fi amplasata in fumuri/clopot si da acelasi randament, chiar randamentul intregului ansamblu este mai mare.

                    Daca nu puteti face toate acestea, folosirea lemnelor uscate si aprindera lor in felul acesta ( http://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY ) ajuta la economie.
                    Ultima editare de cheluakame; 22.feb.2013, 12:46.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • bobon
                      Membru
                      • 17.mai.2011
                      • 117

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de cheluakame
                      Renuntati la serpentina amplasata in focar, nu face altceva decat sa scada randamentul arderii si sa se umple de gudron.
                      Nu mai suntem acum 20 de ani, cand era suficient doar sa functioneze, indiferent de consum. Suntem in anul 2013, haideti sa face sa functioneze si sa aiba si randament bun.
                      In primul rand, fie ca e vorba de soba, fie ca e vorba de vreun cazan, arderea trebuie sa fie cat mai completa. Asta inseamna temperaturi cat mai mari in focar si neaparat admisie de aer secundar preincalzit pentru arderea secundara (a gazelor de lemne).
                      Serpentina aia poate fi amplasata in fumuri/clopot si da acelasi randament, chiar randamentul intregului ansamblu este mai mare.

                      Daca nu puteti face toate acestea, folosirea lemnelor uscate si aprindera lor in felul acesta ( http://www.youtube.com/watch?v=bHbGUeioLQY ) ajuta la economie.
                      Sunt de acord cu ce spui dar arata-ne si noua cum ar trebui sa facem ca vad ca teoretic esti plin .si pina la urma o sa ajungem la masuratrori -consum lemne pe mp sau mc incalzit, sau temperatura fumului la iesirea prin cos.
                      Bobon...

                      Comentariu

                      • todorovicim
                        Membru
                        • 31.dec.2010
                        • 181

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de iulian72
                        O altfel de serpentina pentru soba de teracota, plite sau seminee.

                        Distribuitorii (de jos) sunt din teava-patrat 50x50x3, colectorul (de sus) este din teava-patrat 60x60x4, iar captatorii de caldura din teava-trasa-la-rece 3/4" sau 1".
                        Racordurile tur-retur: 1" sau 1x1/4"
                        Capacitate termica: ~8-12kW, necesar pentru 7-8 calorifere.
                        Ce bine arata registrul din poza.Cam ce cant.de apa intra in ea.Sa aiba noroc la ea cel putin 10 ani de acum incolo...

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2298

                          Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de bobon
                          Sunt de acord cu ce spui dar arata-ne si noua cum ar trebui sa facem ca vad ca teoretic esti plin .si pina la urma o sa ajungem la masuratrori -consum lemne pe mp sau mc incalzit, sau temperatura fumului la iesirea prin cos.
                          Ce sa arat, cum incalzesc eu casa mea sau ce modificari o sa fac sistemului actual pe viitor? Da, nu am nimic de ascuns, insa problema este ca o soba/cazan/centrala care la mine functioneaza "perfect" la altii sa nu faca fata sau sa faca prea cald.
                          Nu mai suntem pe vremea lui Ceasca cand majoritatea caselor/blocurilor se faceau dupa niste STAS-uri si in functie de materialul de constructie doar se aplica un indice cubajului camerei si in functie de acesta se construia incalzirea.
                          Ca lumea in ziua de azi este comoda si are impresia ca daca altul se pricepe, automat se pricep si ei este partea a doua.


                          Cand vrei sa faci incalzirea centralizata (si nu numai) sunt de urmat cativa pasi :
                          - trebuie logic sa calculezi care este necesarul de care ai nevoie (calculat in kw/h).
                          - in functie de combustibilul folosit (exemplu, 1 kg de lemn uscat are o putere de 4.2kw, unul cu umiditate 20% are 3.7 kw) se calculeaza echivalentul necesarului termic in combustibil
                          - tinand cont de acestea si autonomia pe care o doresti, dimensionezi focarul sobei/cazanului.
                          - pentru ca lemnele sa nu arda toate odata, aerul pentru ardere trebuie oferit cu portia, si orificiul de admisie se calculeaza in functie de puterea sobei, temperatura aerului si viteza pe care acesta trebuie sa o aiba la intrarea in focar.
                          - dupa ardere, fumul trebuie sa aiba o viteza cat mai mica, pentru a putea ceda cat mai multa caldura serpentinei/peretilor sobei, asa ca trebuie calculat si orificiul de iesire a gazelor din focar, cat si diametrul fumurilor/cosului.
                          - serpentina/schimbatorul nu se calculeaza in functie de cantitate de apa, ci la suprafata de contact cu fumul/aerul cald. Cantitate de apa este relevanta doar pentru a calcula debitul acesteia prin serpentina, pentru a nu fierbe.

                          Formule si indici de calcul ii gasiti pe net (sunt forumuri specializate cu asta) sau cartile de specialitate. Daca intr-adevar doriti sa realizati ceva, va documentati, daca nu aveti rabdare gasiti o persoana specializata si va face constructia dupa bunul plac.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bvc1
                            Incepator
                            • 12.feb.2013
                            • 15

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            bun ziua,sint nou pe forum si as vrea sa-mi montez si eu asa ceva intr-o soba deja facuta.Am avut rabdare si am citit tot ce e scris pe forum legat de acest subiect,asa ca am gindit un cazan care sa-l pot introduce insoba fara sa o desfac, am facut si niste calcule dupa toate formulele gasite pe aici si cred ca o sa-mi functioneze, dar as dori si o parere de la cineva care a mai montat asa ceva, si am observat ca sint destui .cazanul abia l-am dat la un meserias sa-l sudeze,dar am un desen care cred ca o sa se-nteleaga cam ce vreau eu sa construiesc,si o schita a instalatiei .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	schita cazan.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	38,8 KB 
ID:	608581Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	SCHITA instalatie.JPG 
Afișări:	2 
Mărime:	40,9 KB 
ID:	608582
                            Pot sa pun vasul de expansiune in baie?adica este mai departe de pompa de recirculare,soba fiind in bucatarie nu as vrea sa-l asez acolo.
                            Cantitate de apa din cazaneste de aproximativ 8,3litri.
                            volumul spatiului de incalzit este de este de 154,15metri cubi.

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de bvc1
                              Am avut rabdare si am citit tot ce e scris pe forum legat de acest subiect
                              Eu nu cred. De ce?
                              Dumneavoastra spuneti :
                              Postat în original de bvc1
                              Cantitate de apa din cazaneste de aproximativ 8,3litri.
                              Postat în original de bvc1
                              volumul spatiului de incalzit este de este de 154,15metri cubi.
                              In conditiile in care eu am spus cu o pagina in urma :
                              Postat în original de cheluakame
                              Cand vrei sa faci incalzirea centralizata (si nu numai) sunt de urmat cativa pasi :/..../
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • bvc1
                                Incepator
                                • 12.feb.2013
                                • 15

                                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                sa va raspund pe rind:
                                1.am spus cantitate aproximativa de apa,deoarece nu e gata cazanul sinustiu exact cite bucati teava de legatura imi va pune sudorul.Ma gindesc ca daca ceva il deranjeaza la schita care i-am dat-o ori imi va anula o legatura sau imi va pune in plus,depinde cred de distanta care o va lasa intre ele .Cind va fi gata o sa pot calcula exact,atit ca si cantitate de lichid care intra in el cit si suprafata de contact cu focul ,jarul sau fumul din soba.
                                2.coeficient necesar de putere termica pentru 1 mc incalzit. Acest coeficient poate varia intre 30W/mc pentru un imobil foarte bine izolat si 70W/mc pentru un imobil slab izolat termic. In general in calculul puterii termice se foloseste coeficientul de 50W/mc, aferent unui imobil cu un grad mediu de izolare. Acesta se inmulteste cu volumul imobilului ( V = suprafata utila x inaltime ) si se obtine puterea termica necesara in W. Puterea termica degajata de convectorii ( radiatoarele ) ce vor fi amplasati in incaperi ar trebui sa depaseasca puterea termica necesara cu aproximativ 10%. Mai exista si o alta varianta de calcul bazata pe acest coeficient, adica puterea necesara pentru intreg imobilul va fi suma tuturor puterilor aferente fiecarui spatiu incalzit din imobil.
                                Acest calcul aplicat la spatiul pe care vreau sa-l incalzesc arata asa;
                                bucatarie+2dormitoare+hol+baie+sufragagerie=154,15 metri cubi.
                                Asadar dupa aceste calcule am nevoie deun cazan cu puterea termica de:
                                154,15x50=7707,5w adica 7,7kw?
                                nesiguranta mea era daca la parametrii care i-am expus aici(kw,volume,numar de calorifere)are sa-mi mearga instalatia.
                                Cind o sa fie gata cazanul am sa-l postez aici,cu calcule exacte-volum/ suprafata de contact.
                                3.calculul debitului de apa=problema pentru mine.
                                cantitate apa cazan,cum am mai spus aproximativ 8.3l
                                cantitate apa calorifere 7calorifere x4.5l 31,5
                                total 39,8
                                in tevi putina apa,sint 8m pina la ultimul calorifer,si racordurile caloriferelor la coloanele pricipale sint de maxim 1,5m(asa imi vin mie pozitionate)
                                la calorifere;cantitatile de apa difera in functie de dimensiuni,de aceea am calculat putin peste medie(daca o sa-mi permita cazanul o sa montez unele mai mari)
                                deci in cazul meu debitul de apa este influentatde cantitatea de apa din instalatie raportata la cea din cazan? Conteaza si pompa de recirculare ? puterea pompei Qmax 1,2/1,8/3 m3/h

                                Comentariu

                                Procesare...