Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bvc1
    Incepator
    • 12.feb.2013
    • 13

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Bvc.... Nu stiu cit esti de multumit dar nu este in regul pozitiea turului la serpentina aia ca ramine aer in tevi.O sa auzi cum fierbe apa in tevi.
    sint la a 3 zi de functionare,deocamdata nu am auzit niciun zgomot in tevi si nici in calorifere.turul l-am asezat asa in limita spatiului disponibil,si este asezat in diagonala cu returul.
    (eu am facut teste cu un Tripp Litte de 375 wati si a functionat, iar pretul de achizitie a fost in jurul a 100 ron, nu mai stiu exact cat).
    Dar dezavantajul este ca trebuie comutat manual si bateria trebuie reincarcata din cand in cand (in functie de folosirea ei).
    e bine de stiut, eu ma gindeam pentru iarna urmatoare la un generator pe benzina .tot pe comutare manuala,dar emai scump decit solutia dumneavoastra. ne mai gindim.UPS-ul ,la fel scump am vazut preturile si costurile suplimentare




    cum am mai spus nu am termometru de camera sau ambiental, dar cum afara e tot ger(nu stiu cum dar parca s-a mutat polul frigului la vaslui)dar pot sta in tricou si in hol(spatiu neincalzit pina acum)si in sufragerie unde nu am avut caldura niciodata de la vreo sursa .
    Sa cred ca norocul incepatorului in instalatii?Ori am nimerit toate calculele ?
    MULTUMESC PENTRU SUPORT.Cred ca nu reuseam singur,"IMPREUNA ,DA"
    Ultima editare de bvc1; 17.mar.2013, 21:17.

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 356

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      @bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?

      Comentariu

      • bvc1
        Incepator
        • 12.feb.2013
        • 13

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        @bvc1, ne poti spune cam cate lemne consumi pe zi si la cat timp alimentezi ?
        nu am cintarit sau masurat niciodata cantitatea de lemne consumate,dar pot sa descriu consumul de ieri:am o cutie de carton,cea in care sint ambalate bananele,e destul de marisoara,am umplut-ocu lemn de salcim si frasin si am consumat-o dimineata de la 9 pina la 12- 12,30,dupa care am lasat sa se stinga focul si l-am facut din nou seara la 6 tot cu aceesi cutie de lemne ,iar la culcare in jur de ora 22-23 mai bag un butuc rotund .Cam asa, dar am sa fiu atent astazi si am sa te anunt.
        Ideea e ca inainte consumam cam 4cutii la o singura soba,+ a doua soba

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2390

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Maestre, sincer, mie mi se pare enorm de mult. Parerea mea, daca nu aveti termoizolatie, incercati sa aplicati ceva anul acesta. Daca aveti si termoizolatie si aveti consumul acesta, cu parere de rau va recomand sa schimbati sursa de caldura, caci are randament prea mic ...
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • moisemoise
            Incepator
            • 05.ian.2013
            • 8

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?

            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	9028ff405ce506a4c8a38ec02e1c502b-2918411-700_700.jpg 
Afișări:	11603 
Mărime:	90,2 KB 
ID:	609147

            Comentariu

            • constantin57
              Membru
              • 11.dec.2005
              • 193

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Postat în original de moisemoise
              Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?[ATTACH=CONFIG]74330[/ATTACH]
              Eu am un schimbator de la o centrala pe gaz in soba dar are numai o intrare si o iesire.
              Merge foarte bine.

              Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice
              Ultima editare de constantin57; 04.apr.2013, 17:59. Motiv: Pus linc

              Comentariu

              • piciu
                Membru
                • 17.sep.2008
                • 140

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Postat în original de moisemoise
                Buna...as putea sa pun un schimbator ca in poza in focar, sa bata focul fix in el?[ATTACH=CONFIG]74330[/ATTACH]
                -Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
                -Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
                -Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.
                Sa gandim pozitiv

                Comentariu

                • moisemoise
                  Incepator
                  • 05.ian.2013
                  • 8

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Postat în original de piciu
                  -Nu merge sa bagi in focar schimbatorul ala pentru ca il infunzi cu funingine din primul foc, daca vrei sa cureti in fiecare zi la el poti s-o faci.
                  -Asa schimbator se foloseste la gaze, motorina, in niciu-n caz la lemne, pentru ca nervurile se vor astupa cu funingine repejor si funinginea va izola schimbatorul de foc,in consecinta vei baga multe lemne si incalzire pauza.
                  -Daca ai avea o ardere curata (completa) atunci merge pus, dar in afara focarului.
                  Eu vroiam sa incerc asa ceva defapt dar cineva mi-a spus de acel schimbator....

                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	soba serpentina 1.jpg 
Afișări:	4485 
Mărime:	8,2 KB 
ID:	609148

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2390

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Este o varianta buna. La focar cateva modificari pentru a avea o ardere performanta si iese ceva bun.
                    Acum mai conteaza si puterea pe care trebuie sa o aiba pentru a calcula toate cele necesare (orificii aer, fum, dimensiuni focar, suprafata schimbator).
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • bobon
                      Membru
                      • 17.mai.2011
                      • 109

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de moisemoise
                      Eu vroiam sa incerc asa ceva defapt dar cineva mi-a spus de acel schimbator....
                      Are dreptate Cheluakame cu o ardere cu gazeificare, dar nu stiu daca va merge avind in vedere ca schimbatorul este chiar in focar. Totusi efortul mic financiar si de munca merita incercat. Dar, ca sa ii maresti puterea trebuie sa o indepartezi de peretii sobei, jos in spate sa ii faci un orificiu prin care sa treaca fumul iar peretii trebuiesc captusiti cu samota de 32 sau 65 mm .Impune o soba mai lunga .Daca nu faci orificiu la mijloc sa o pui pe 2 caramizi -bucati si lasi 12/12 cm.Distanta in spate sa fie de 5-8 cm iar deasupra de asemenea sa faci un clopot -departata de acoperis - care sa coboare apropape la nivelul din fata al schimbatorului doar pe o jumatate iar resul faci fumul pe care acest fum inconjoara acest clopot bazin si fumul de sub acest clopot ,Cum ai facut tu se incalzeste bazinul decit in interior si partea din fata iar restul cam 40 % nimic. Eu fac ceva aproximativ in L nu in U cu latura redusa si pus invers. Cu un L de aproape 1 mp se poate incalzi 80-100 mp daca ai si casa putin aranjata-termopane,izolatie cit de cit. Asa ceva ce vrei tu am vrut sa fac si am cerut parerea unui meserias -meserias si mi-a spus ca este contra naturii pentru ca nu permite o ardere eficienta, dar sa nu uitam ca noi cu asa ceva ne incalzim si pentru o casa pina la 80 mp este mai rentabil decit o CT.
                      Bobon...

                      Comentariu

                      • moisemoise
                        Incepator
                        • 05.ian.2013
                        • 8

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de bobon
                        Are dreptate Cheluakame cu o ardere cu gazeificare, dar nu stiu daca va merge avind in vedere ca schimbatorul este chiar in focar. Totusi efortul mic financiar si de munca merita incercat. Dar, ca sa ii maresti puterea trebuie sa o indepartezi de peretii sobei, jos in spate sa ii faci un orificiu prin care sa treaca fumul iar peretii trebuiesc captusiti cu samota de 32 sau 65 mm .Impune o soba mai lunga .Daca nu faci orificiu la mijloc sa o pui pe 2 caramizi -bucati si lasi 12/12 cm.Distanta in spate sa fie de 5-8 cm iar deasupra de asemenea sa faci un clopot -departata de acoperis - care sa coboare apropape la nivelul din fata al schimbatorului doar pe o jumatate iar resul faci fumul pe care acest fum inconjoara acest clopot bazin si fumul de sub acest clopot ,Cum ai facut tu se incalzeste bazinul decit in interior si partea din fata iar restul cam 40 % nimic. Eu fac ceva aproximativ in L nu in U cu latura redusa si pus invers. Cu un L de aproape 1 mp se poate incalzi 80-100 mp daca ai si casa putin aranjata-termopane,izolatie cit de cit. Asa ceva ce vrei tu am vrut sa fac si am cerut parerea unui meserias -meserias si mi-a spus ca este contra naturii pentru ca nu permite o ardere eficienta, dar sa nu uitam ca noi cu asa ceva ne incalzim si pentru o casa pina la 80 mp este mai rentabil decit o CT.
                        Va multumesc pentru raspuns si ajutor...
                        Pentru ceva ca in poza, care ar fi cea mai buna (ieftina) solutie.Toate incaperile sunt izolate la exterior cu polistiren de 5 iar podul cu vata minerala de 5. In camera este un calorifer de 17 elementi, in bucatarie unul de 10 elementi iar in baie de 7 elementi (caloriferele sunt din fonta)...Pentru ACM o sa vina un boiler cu o serpentina de 80 L.
                        Nu stiu cum sa fac serpentina, registru orice ca sa fie cat mai ieftin si sa am caldura. Am facut calcule dupa raportul 6:1 si imi trebuie cam 8-10 litri in registru.
                        Ma puteti ajuta cu un desen, idee?!
                        Va multumesc...numai bine

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	casa.jpg 
Afișări:	2375 
Mărime:	39,8 KB 
ID:	609194

                        Comentariu

                        • cheluakame
                          Living Legend
                          • 27.oct.2012
                          • 2390

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Trebuiesc mai multe date pentru un calcul precis.
                          Peretii din ce sunt facuti si ce grosime au?
                          Tavanul din ce este facut si ce grosime are?
                          Pardoseala este termoziolata? Din ce este facuta, ce grosime are?
                          Ce fel de geamuri aveti si ce dimensiune au?
                          Ce dimensiuni au camerele (lungime, latime)?

                          "Ochio-metric" ar fi un necesar termic cam de 5 kw.

                          Serpetina nu se calculeaza la cantitatea de apa, ci se calculeaza la suprafata de contact cu focul/fumul. In cazul amplasarii in focar aveti nevoie cam de 0.6-0.7 mp (caldura + ACM) ori, daca este amplasata in fumuri (unde si recomand) aveti nevoie cam de 2-2.5 metri patrati de schimbator.

                          Insa, cum am specificat, sunt nevoie de mai multe date pentru un raspuns mai exact.

                          In cazul de fata aveti doua optiuni, fie in camera din mijloc folositi soba sa va incalziti, fie izolati soba (adica faceti un cazan de zidarie) si va incalziti de la caloriferul pe care vreti sa il montati.

                          Un exemplu simplu de soba cu schimbator ar fi ca in desen.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Soba cu schimbator.jpg 
Afișări:	9325 
Mărime:	35,1 KB 
ID:	609195
                          Ultima editare de cheluakame; 08.apr.2013, 22:55.
                          iTermice --- Sursa ta de caldura

                          Comentariu

                          • bobon
                            Membru
                            • 17.mai.2011
                            • 109

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Postat în original de cheluakame
                            Trebuiesc mai multe date pentru un calcul precis.
                            Peretii din ce sunt facuti si ce grosime au?
                            Tavanul din ce este facut si ce grosime are?
                            Pardoseala este termoziolata? Din ce este facuta, ce grosime are?
                            Ce fel de geamuri aveti si ce dimensiune au?
                            Ce dimensiuni au camerele (lungime, latime)?

                            "Ochio-metric" ar fi un necesar termic cam de 5 kw.

                            Serpetina nu se calculeaza la cantitatea de apa, ci se calculeaza la suprafata de contact cu focul/fumul. In cazul amplasarii in focar aveti nevoie cam de 0.6-0.7 mp (caldura + ACM) ori, daca este amplasata in fumuri (unde si recomand) aveti nevoie cam de 2-2.5 metri patrati de schimbator.

                            Insa, cum am specificat, sunt nevoie de mai multe date pentru un raspuns mai exact.

                            In cazul de fata aveti doua optiuni, fie in camera din mijloc folositi soba sa va incalziti, fie izolati soba (adica faceti un cazan de zidarie) si va incalziti de la caloriferul pe care vreti sa il montati.

                            Un exemplu simplu de soba cu schimbator ar fi ca in desen.[ATTACH=CONFIG]74408[/ATTACH]
                            Faci o serpentina ca in desenul lui Cheluakame din teava turnata de 1,5" daca gasesti sau un calorifer de vrea 7 elementi pe care le montezi intr-un fum lateral de focar. Focarul poti sa il faci cu gazeificare. Fumul iese din focar spala coborind serpentina(registrul) apoi urca printr-un canal (fum) deasupra unde se fac fumuri sau clopot pentru incalzirea teracotei. Daca il pui lateral si nu in focar iti trebui intradevar aproape dublu sau mai mult ,deci cum spune Chelu.
                            Bobon...

                            Comentariu

                            • moisemoise
                              Incepator
                              • 05.ian.2013
                              • 8

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              cheluakame ,Bobon va multumesc enorm pentru raspunsuri si ajutor!
                              Chiar acum mi-am luat un 1 calorifer de 25, 1 de 18 si 1 de 7 elementi(de fonta).saptamana viitoare o sa imi mai iau cateva printre care pot sa iau si unu de 7 elementi ca sa il pun in soba.
                              Treaba cu gazeificarea si clopote nu prea am inteles eu cum vine dar mai deseara ma apuc sa citesc pe forum...
                              Va multmesc inca odata si o zi buna sa aveti!

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2390

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Dupa cum am spus, trebuiesc facute niste calcule inainte pentru a fi sigur ca va da rezultate.
                                Apoi, focar cu gazificare, este un focar in care are loc si arderea gazelor eliberate de lemn in timpul arderii cat si monoxidul de carbon (CO) in unele cazuri.
                                Pentru asta este nevoie de aer secundar si temperatura mare (mai mare de 650*C). Aici se poate vizualiza un astfel de focar http://www.youtube.com/watch?v=tRmeGNxA4t8 si aici http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs
                                Sistemul clopot este asemanator cu "fumurile" de la soba clasica doar ca mult mai performant. La clopot, si intrarea fumului din focar si iesirea lui se face prin partea inferioara a acestuia. Astfel are loc o separare a gazelor. Cele reci aleg calea scurta si ies pe cos, cele calde urca in clopot unde raman "captive" pana sa racest si ies pe cos. In desen se poate vedea mai bine.

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Soba clopot.jpg 
Afișări:	8734 
Mărime:	27,5 KB 
ID:	609206
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...