Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • moisemoise
    Incepator
    • 05.ian.2013
    • 8

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de cheluakame
    Dupa cum am spus, trebuiesc facute niste calcule inainte pentru a fi sigur ca va da rezultate.
    Apoi, focar cu gazificare, este un focar in care are loc si arderea gazelor eliberate de lemn in timpul arderii cat si monoxidul de carbon (CO) in unele cazuri.
    Pentru asta este nevoie de aer secundar si temperatura mare (mai mare de 650*C). Aici se poate vizualiza un astfel de focar http://www.youtube.com/watch?v=tRmeGNxA4t8 si aici http://www.youtube.com/watch?v=rD85WJnmoGs
    Sistemul clopot este asemanator cu "fumurile" de la soba clasica doar ca mult mai performant. La clopot, si intrarea fumului din focar si iesirea lui se face prin partea inferioara a acestuia. Astfel are loc o separare a gazelor. Cele reci aleg calea scurta si ies pe cos, cele calde urca in clopot unde raman "captive" pana sa racest si ies pe cos. In desen se poate vedea mai bine.[ATTACH=CONFIG]74430[/ATTACH]
    Acum am inteles...nu am decat sa ma apuc de calculat, caci de prin iunie vreau sa ma apuc de treaba...
    Multumesc pentru ajutor!

    Comentariu

    • bosbiciu
      Incepator
      • 07.dec.2008
      • 1

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Am citit cele scrise despre soba cu serpentina aici pe forum. Vreau sa va spun ca am construit si eu o soba de teracota in care am montat o asa zisa serpentina. Despre ce este vorba:
      O casa din caramida, p+1, tencuita interior exterior, neizolata, cu doua camere de 4.5x4.5 m, un fel de living cu bucatarie de 6x4 m, o baie de 3x2 m, acestea la parter si la fel nivelul de sus. Am construit o soba de teracota tip gospodina, sau cum i s-o zice (tip cizma) pe 7 randuri cu plita destul de mica ( 40x55 cm) , sub care am montat serpentina, confectionata din teava neagra de 4 cm, 6 bare cu lungimea de 85 cm fiecare, iesirea cu teava de un tol. Focul bate direct in tevi si merge spre turnul sobei incalzind toata suprafata tevilor. Serpentina este asezata la 3 cm sub plita. Nu am fost interesat de a gati pe acea plita, rolul ei este de a produce caldura in living instantaneu la aprinderea focului, avand in vedere ca teracota se incalzeste mai greu. Am montat in cel doua cameri cate un Calorifer din otel Dunaffer D-EG LUX-N 22/600x2000 , am montat o serpentina sub gresia din living, am montat un Calorifer din otel D-EG LUX-N 22/600x2000, intr-o camera de la etaj si un Calorifer din otel D-EG LUX-N 22/400x1400, asezat in picioare , in baie, si tot in baie un boiler Eltim cu doua surse si doua circuite, serpentina din boiler legand-o la instalatia de incalzire. Pe retur langa serpentina am montat o pompa de recirculare Willo, setata pe viteza cea mai mica, o supapa de presiune de 2.5 bar,un termomanometru, iar in podul casei, la inaltimea de 5 m deasupra serpentinei, un vas de expansiune deschis, de 60 l, montat pe tur, in care nivelul apei este la jumatate. Nu am avut sursa de apa in pod , pentru ai pune un robinet flotor. Presiunea din instalatie este de 0.5 bar. Alimentarea cu apa am facut-o prin robinetul de scurgere, care este asezat la nivelul cel mai jos al instalatiei, incet pana s-a ajuns la jumatatea vasului de expansiune.
      REZULTATUL:
      Dupa 40 minute de ardere a focului, ( apa din instalatie avea cam 7 grade) un foc normal, cu lemn uscat , apa din instalatie a ajuns la 55 grade,toate caloriferele calde, apa din boiler la 35 grade. Dupa inca 50 minute, apa din boiler la 60 grade, caloriferele fierbinti, gresia s-a incalzit, apa din instalatie 60-65 grade si in continuare aramas asa. Se pune pe foc la aproximativ 1 ora si jumatate 3 buc lemn cu dimensiunile de 30cm x 10cm x8cm. Caldura in cameri de 23-24 grade, temperatura de afara de 5-7 grade ( asta era la realizarea instalatiei, la inceputul lunii martie). De atunci totul e ok, acum cu venirea caldurii facem doar un foc dimineata si unul seara. Sunt foarte multumit de instalatie, singurul lucru care ma deranjeaza este ca la 4-5 zile trebuie sa aerisesc caloriferul de sus, pentru ca se face aer. Am inteles ca din cauza temperaturii ridicate se fac vapori si se duc in locul cel mai de sus, acesta fiind caloriferul de la etaj si vasul de expansiune. O sa incerc sa pun ceva poze cu instalatia. Am uitat sa mentionez ca instalatia am facut-o din teava de cupru de 18.

      Mentionez ca dupa ce gresia se incalzeste, opresc circuitul de sub gresie. Am observat ca cel mai mult consuma serpentina din boiler. Apa intra fierbinte in serpentina boilerului si iese rece, iar la calorifere diferenta de temperatura intre tur si retur este insesizabila.
      Daca vrei,POTI!

      Comentariu

      • iulian72
        Incepator
        • 05.mar.2011
        • 76

        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Montaj schimbatorului de caldura in clopot este o idee foarte buna.
        Pentru mentinerea caldurii in clopot pe termen indelungat trebuie ca teracota sa fie samotata de jur-imprejurul clopotului.
        Ma gandesc in mod special la sobele cu teracota fara plita la care pot fi atasata un schimbator cu serpentina..

        Intrebarea mea ar fi: in zona clopotului se formeaza grudon?



        Postat în original de cheluakame
        Vorbim impreuna si ne intelegem separat.
        Eu nu recomand montarea unui schimbator de caldura deasupra sau pe langa foc, pentru ca scade calitatea arderii.
        ...........
        Si as modifica fumurile, pentru a construi unul sau doua clopote, in functie de situatie.

        Uitati aici un desen despre cum as modifica eu o soba cizma pentru a o imbunatati.
        Soba cu 12 clopote in 2 etaje asa cum se face la rusi:

        Ultima editare de iulian72; 23.apr.2013, 14:51.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta. De aceea se pune accentul pe montarea acestora in clopot si construirea de focare performante (cu aer secundar preincalzit, calculate, etc).
          Odata ce serpentina este montata in focar, temperatura aici nu va creste mai mult de 600-800*C, pe cand in cazul unei constructii "profi", temperatura poate ajunge si la 1200-1400*C (se lasa cu samota inrosita, gratare deformate, etc).
          Orice fel de caramida este mai buna decat sparturile folosite la sobele de teracota.
          Ideal ar fi ca soba sa fie construita cu 2 clopote paralele si unul sa fie izolat cu vata minerala si sa aiba amplasat schimbatorul in el, iar celalat sa incalzeasca incaperea.

          Insa nu multi se pricep si nici multi nu au rabdare sa invete. Toti doresc mura-n gura ...
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • iulian72
            Incepator
            • 05.mar.2011
            • 76

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de cheluakame
            In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta.
            Poti sa-mi recomanzi vreo documentatie privind construirea unei sobe cu clopot (-e).
            Vreau sa ma documentez mai mult inainte de a incepe lucrarea (prin vara-toamna).
            .
            Multumesc anticipat!

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Postat în original de iulian72
              Postat în original de cheluakame
              In orice zona a sobei se formeaza gudron daca avem un corp rece si arderea nu este performanta.
              Poti sa-mi recomanzi vreo documentatie privind construirea unei sobe cu clopot (-e).
              Vreau sa ma documentez mai mult inainte de a incepe lucrarea (prin vara-toamna).
              .
              Multumesc anticipat!
              Mai gasiti ceva informatii si aici :

              Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Problema aici este prea putin aprofundata. Nu se gasesc formule pentru dimensionari, viteze ale fumului, suprafete radiante, etc.
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Postat în original de cheluakame
                  Problema aici este prea putin aprofundata. Nu se gasesc formule pentru dimensionari, viteze ale fumului, suprafete radiante, etc.
                  O sa caut si va promit ca daca gasesc revin cu ceva informatii suplimentare.

                  Comentariu

                  • lisapet
                    Membru Marcant
                    • 02.ian.2012
                    • 462

                    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de Consultant climatizare
                    O sa caut si va promit ca daca gasesc revin cu ceva informatii suplimentare.
                    Astept si eu cu mare interes si multumesc anticipat.

                    Comentariu

                    • iulian72
                      Incepator
                      • 05.mar.2011
                      • 76

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Am gasit ceva care v-ar interesa si pe voi:

                      .
                      in total 25 prezentari video

                      .
                      .

                      Postat în original de iulian72
                      Poti sa-mi recomanzi vreo documentatie privind construirea unei sobe cu clopot (-e).
                      Vreau sa ma documentez mai mult inainte de a incepe lucrarea (prin vara-toamna).
                      .
                      .....

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Constructia in sine, fara dimensiuni este egala cu 0. Soba trebuie construita in functie de necesitati. Anterior prezentasem un site unde se ofereau toate cele, dar probabil s-a considerat reclama si a fost sters ...
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Consultant climatizare
                          Moderator
                          • 17.oct.2007
                          • 3606

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de cheluakame
                          Constructia in sine, fara dimensiuni este egala cu 0. Soba trebuie construita in functie de necesitati. Anterior prezentasem un site unde se ofereau toate cele, dar probabil s-a considerat reclama si a fost sters ...
                          Ok il mai puteti pune odata.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Nu ma intelegeti gresit, dar in privinta sobelor si nu numai, forumul respectiv este cel mai vast. Probabil persoanele cu adevarat interesate stiu deja de el.
                            Adresa este saconstruim.ro , acolo gasim toate informatiile necesare.

                            Din nou, daca se considera reclama, mesajul poate fi sters. Eu unul nu am niciun castig si nicio pierdere din cauza asta. Dar ma gandesc ca poate prinde bine si celorlalti.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • wagner
                              Incepator
                              • 02.mai.2013
                              • 1

                              Răspuns la: soba cu serpentina

                              Tocmai am trecut aceasta iarna care s-a dovedit a fi cam lunga cu un termosemineu Zvezda cumparat din Ambient.Deoarece facturile la gaz in iarna 2011-2012 au fost cam mari m-am hotarat sa montez un termosemineu pe reteaua de calorifere pe care o foloseam la centrala pe gaz.Incalzesc cu termosemineul aprox 100 m2, si costurile au fost destul de mici, aprox. 1600 Ron (lemne si brichete) pt toata iarna. Termosemineul a fost destul de ieftin aprox 1800 Ron, si au mai costat tevile fitingurile si pompa aprox 2000 Ron.

                              Comentariu

                              • cheluakame
                                Living Legend
                                • 27.oct.2012
                                • 2391

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Va recomand sa achizitionati lemne din timp pentru a se putea usca si sa renuntati la brichete, caci costul de incalzire v-a fi mai mic.

                                Deasemenea va recomand sa studiati adaugarea de aer secundar preincalzit pentru a mari randamentul termosemineului.
                                iTermice --- Sursa ta de caldura

                                Comentariu

                                Procesare...