Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2298

    Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de linutz
    http://www.youtube.com/watch?v=dQNnX6EPvnk

    Constructie soba cu serpentina.
    Priviti si va minunati!
    Da, pacat ca principiul este la fel de invechit ca si cel al teracotelor din Romania. Ce este de minunat?
    Faptul ca a construit un schimbator si l-a instalat in focar? Dupa o iarna de alimentat incontinuu si curatat schimbatorul, piere cheful de soba cu schimbator...
    Fata de teracota clasica pare un "wow", fata de alte modele de sobe cu schimbator este un rebut ...

    @FilipT, daca doresti asa ceva, calculezi schimbatorul la 7 kw/mp schimbator si ai rezolvat problema.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • Isac Constantin
      Incepator
      • 27.oct.2013
      • 4

      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      va salut, sunt nou pe acest forum, as avea nevoie de cateva pareri, indicatii , privind un sistem de incalzire cu o soba cu serpentina care va fi montata in casa la parter in spatiul liber de sub scara care face legatura cu mansarda . La parter vo fi montate 3 calorifere: unul port-prosop pentru baie de 50/1000, unul in bucatarie de otel de 1200/600, si inca unul in living tot de otel de 1200/600; la mansarda vor fi inca 3 calorifere la fel ca lele de jos ca dimensiuni si tip, acolo fiind 2 dormitoare si o baie. Dimensiunile locului liber sunt : latimea(partea frontala) de 75cm; inaltimea maxima 1,65m , si adancimea( partea lata dinspre fata spre perete spate) 90 cm, dupa multe discutii pe care le-am urmarit privind acest subiect, sunt sigur ca aici vom gasi o solutie cat de cat eficienta .Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	45,1 KB 
ID:	613332Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	41,6 KB 
ID:	613333Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	47,9 KB 
ID:	613334Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	46,3 KB 
ID:	613335Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan mansarda.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	134,7 KB 
ID:	613336Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan parter.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	129,1 KB 
ID:	613337

      Comentariu

      • Isac Constantin
        Incepator
        • 27.oct.2013
        • 4

        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	4.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	45,1 KB 
ID:	613338Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	3.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	41,6 KB 
ID:	613339Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan mansarda.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	134,7 KB 
ID:	613340Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	plan parter.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	129,1 KB 
ID:	613341Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	47,9 KB 
ID:	613342Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	2.jpg 
Afișări:	2 
Mărime:	46,3 KB 
ID:	613343

        Astept eventuale sfaturi, indicatii. Va multumesc!!
        Ultima editare de Isac Constantin; 27.oct.2013, 12:40.

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Cautati un audit energetic in zona pentru calcularea necesarului termic.
          Cautati un inginer termist pentru dimensionarea si proiectarea instalatiei.
          Cautati un sobar bun.

          Tinand cont de casa dumneavoastra, eu as incerca construirea unei sobe in sufragerie, cu usa de sticla pentru admirarea focului, si o instalatie in termosifon (fara pompa).

          Ori, as construi un termosemineu, calculat pentru ardere rapida, iar sub scari as monta pufferul necesar instalatiei cu agent termic.
          Ultima editare de cheluakame; 27.oct.2013, 12:48.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • lisapet
            Membru marcant
            • 02.ian.2012
            • 467

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de Isac Constantin
            ..Astept eventuale sfaturi, indicatii. Va multumesc!!
            Va salut si incept prin a va felicita pentru proiectul de casuta ergonomica. Acum voi trece la intrebari:
            1. In ce faza sunteti cu constructia?
            2. In ce judet este lucrarea?
            3. Cum este prevazuta anveloparea casei (straturi si grosimi de termoizolanti)?

            Daca ar fi dupa mine, as realiza o soba la Parter, amplasata astfel incat sa incalzesc toate incaperile de la Parter doar cu soba, ramanand ca doar cele trei dormitoare de la Mansarda sa fie incalzite cu calorifere legate la o instalatie cu circulatie libera. Pentru aceasta as muta usa bucatariei un pic mai departe de peretele cu baia.. As monta acolo soba cu fata orientata spre sufragerie (o usa de sticla frumoasa), spatele in bucatarie (cu o usa pentru un cuptor negru sau alb) si una din laterale sa dea in baie..
            O parte din caldura degajata de masivul sobei va pleca sus pe scara si va incalzi si holul..

            Ma opresc aici, ca sa nu dezvolt ideea si astfel sa incurc mai tare..
            Ultima editare de lisapet; 27.oct.2013, 13:07.

            Comentariu

            • Isac Constantin
              Incepator
              • 27.oct.2013
              • 4

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              casuta este terminata "la rosu" si e la 28 km de jud. IASI, ca si termoizolatie ,pe exterior va fi un polistiren de 10 , imi puteti face o schita de amplasament, circuit al instalatiei? luand in calcul amplasarea unui termosemineu in living , sa zicem in colt cu peretele de langa hol

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2298

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Postat în original de Isac Constantin
                casuta este terminata "la rosu" si e la 28 km de jud. IASI, ca si termoizolatie ,pe exterior va fi un polistiren de 10 , imi puteti face o schita de amplasament, circuit al instalatiei? luand in calcul amplasarea unui termosemineu in living , sa zicem in colt cu peretele de langa hol
                Data fiind pozitionarea usii, banuiesc ca termosemineul va veni pe coltul opus, lucru nu tocmai recomandat caci acolo exista un perete exterior care va avea multe pierderi.

                Ciudat totusi ca nu ati mentionat nimic de izolatia pardoselii si a tavanului ...
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • Isac Constantin
                  Incepator
                  • 27.oct.2013
                  • 4

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERP

                  Postat în original de cheluakame
                  Data fiind pozitionarea usii, banuiesc ca termosemineul va veni pe coltul opus, lucru nu tocmai recomandat caci acolo exista un perete exterior care va avea multe pierderi.

                  Ciudat totusi ca nu ati mentionat nimic de izolatia pardoselii si a tavanului ...
                  la pardoseala parterului va veni o sapa turnata de 4cm, apoi unde va fi montat parchet(living, bucatarie)va fi pus si niste polistiren extrudat de 2cm, tavanul va fi probabil tencuit doar, acum e doar placa ce s-a turnat intre nivele. Daca pe acel colt vor fi pierderi de caldura, atunci unde ar fi mai potrivit de facut acest semineu? sau se poate izola cumva peretele ca sa nu pierd caldura(intre semineu si perete)

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3639

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Daca nu aveti izolatie exterioara a peretilor atunci este recomandat sa izolati zona respectiva pe interior dar nu cu polistiren ci cu vata minerala.

                    Comentariu

                    • eugen11
                      Incepator
                      • 02.nov.2013
                      • 5

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Buna seara,

                      Ma numesc Eugen locuiesc in Bucuresti si intentionez in anul ce vine sa ridic o casa. Din cate am observat sunt oameni bine informati pe acest forum si solicit o parere asupra sistemului de incalzire ce doresc sa-l realizez. Inainte de toate trebuie sa va spun cum construiesc casa si izolatia acesteia.
                      Casa are amprenta la sol de 60 m². Vom ridica si o mansarda care va avea aceasi suprafata ca pasrterul. Pereti de la exterior catre interior vor fi:
                      -decorativa;
                      -tencuiala;
                      -plasa vata de sticla;
                      -masa de spaclu;
                      -vata bazalitica de 10cm;
                      -placa OSB 10mm;
                      -vataminerala ce 10cm;
                      -rigips 12mm;
                      -glet si vopsea lavabila.
                      Aceasta configuratie va fi pastrata si la etaj. Placa de beton care va fi turnata va avea o izlatie din polistiren extrudat de 5cm. Planseul dintre parter si mansarda va fi izolat cu vata minerala de 10mm iar acoperisul va izolat cu vata bazalitica de 10cm si un strat de vata minerala de 10cm.
                      Geamurile vor din PVC cu geam termopan. Usa de acces in casa cat si cea care va da in terasa din spatele casei vor fi facute la comanda din fier ( la mijloc vor avea spuma poliuretanica ). Sus la mansarda vor fi 2 usi din PVC ce dau in balcoanele de la dormitoare. Toata casa este construita din lemn.....dar de asta cred ca v-ati dat seama .
                      Camerele la parter au o inaltime de 2,5 m iar mansarda pleaca de la peretii laterali exteriori de la o inaltime de 1,2 m pana ajunge la o inaltime de 2,5 m si apoi urmeaza un mic pod care nu va fi acesibil. Inaltimea totala a casei este de 7,5 m din care postamentul si placa de beton au 50 cm.
                      Constructia va fi ridicata in zona Afumati (la 20 de km de Bucuresti).
                      Am citit despre toate modalitatile de incalzire posibile dar din motive financiare sunt obligat sa aleg aceasta solutie. Din cate m-am documentat ar fi rezonabila ca investitie si cel mai important nu are costuri ridicate in producerea caldurii. Ca si soba eu am optat pentru aceasta : Soba PRITY S1 W10 (boiler incorporat). Intrebarile mele sunt:
                      1. Este suficienta aceasta soba pentru a produce ACM ( pe perioada ierni ) si caldura in casa care doresc sa o construiesc?
                      2. Ce piese sunt necesare pentru a putea creea un sistem de incalize complect( inafara de soba );
                      3. Cam care ar fi consum de lemn penrtu o luna de iarna;
                      4. Se poate creea acest sistem de incalzire fara pompa de recirculare ( am fost la cinava care are asa ceva insa nu am inceles ce trebuie sa fac ca sa pot face functional un astfel de sistem );
                      5. Se poate lega la instalatia de ACM pe perioada veri un instant pe gaz si daa da v-as ruga sa-mi spuneti cum as pute sa fac acest lucru.
                      Daca cunoasteti o alta modalitate de incalzire care sa nu aiba nevoie de o investitie mare la inceput si sa aiba un cost mic in exploatare va ascult cu cea mai mare placere. Ma gandeam ca agentul termic produs de soba sa-l consum intr-o incalzire in pardoseala, insa nu pot sa incalzesc o pardoseala la temperatura de 70°-90°. Vreau sa va spun ca pana in momentul de fata nu am lucrat in domeniul instalatiilor. Am citit aproape toate articolele insa vreau sa fiu sigur ca ceea ce urmeaza sa fac sa fie corect fara sa pun pe cineva in pericol sau sa ard sute de metri cubi de lemn inutil.Imi cer scuze pentru mesajul atat de lung care vi-l scriu dar am zis ca este necesar sa stiti toate detaliile ca sa faceti un calcul cat mai corectsi sa ma indrumati pe un drum sigur de succes si cu rezultate pozitive.
                      Va multumesc anticipat si va astept cu interes raspunsul dvs.

                      Va doresc o seara placuta in continuare,
                      Eugen
                      Ultima editare de eugen11; 02.nov.2013, 22:46.

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2298

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de eugen11
                        Casa are amprenta la sol de 60 m².
                        Total 120 mp sa inteleg.
                        Daca ati termoizola aceasta casa conform normelor in vigoare, consumul per sezon de incalzire pentru incalzire si ACM s-ar situa in cazul unei surse cu randament 80%, s-ar situa in jurul a 4.5 tone lemne uscate (sau altfel spus 9 metri steri, ori in bani, cam 1600 ron).

                        Postat în original de eugen11
                        Vom ridica si o mansarda care va avea aceasi suprafata ca pasrterul. Pereti de la exterior catre interior vor fi:
                        -decorativa;
                        -tencuiala;
                        -plasa vata de sticla;
                        -masa de spaclu;
                        -vata bazalitica de 10cm;
                        -placa OSB 10mm;
                        -vataminerala ce 10cm;
                        -rigips 12mm;
                        -glet si vopsea lavabila.
                        Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu vata bazaltica, dar care ar fi considerentul pentru care s-a ales aceasta? Ca si izolatie, este intr-adevar buna, dar pretul este destul de piperat.
                        In plus, in structura dumneavoastra vad ca lipseste bariera/barierele de vapori. Sigur doar aceasta structura este trecuta in proiect?

                        Postat în original de eugen11
                        Placa de beton care va fi turnata va avea o izlatie din polistiren extrudat de 5cm.
                        De ce atat de putin?
                        Luati in considerare faptul ca pardoseala este singura structura la care nu mai puteti face modificari fata investitii majore.Daca la un perete sau un tavan mai puteti aplica 5-10-20 cm si apoi un finisaj relativ ieftin, la pardoseala trebuie sparta placa/sapa/finisaj ...
                        Eu unul, as pune aici cel putin 20 cm de izolatie.

                        Postat în original de eugen11
                        Planseul dintre parter si mansarda va fi izolat cu vata minerala de 10mm iar acoperisul va izolat cu vata bazalitica de 10cm si un strat de vata minerala de 10cm.
                        Eu zic sa eliminam o confuzie din start. Si vata bazaltica tot o vata minerala este.
                        Sunt doua produse minerale, vata minerala bazaltica si vata minerala de sticla.
                        Iar aici as reveni din nou cu trei intrebari.
                        1. De ce un strat minerala (banuiesc ca de sticla) si unul bazaltica si nu ambele minerale?
                        2. De ce doar 20 cm? Tineti cont ca datorita legilor fizici, aerul cald se ridica sus datorita convectiei/miscarii naturale. Daca constructia ar permite, as folosi 30-40 cm vata de sticla fara nicio problema.
                        3. Din nou, bariera de vapori nu este trecuta in proiect?

                        Postat în original de eugen11
                        Geamurile vor din PVC cu geam termopan.
                        Aveti grija totusi ca nu orice geam termopan este si bun. Sunt si aici fel si fel de tipuri. Eu as alege cel putin profil cu 5 camere si Low-E + Argon + Clar . Daca situatia financiara ar premite, as alege in schimb 4S + Argon + Clar.

                        Postat în original de eugen11
                        Usa de acces in casa cat si cea care va da in terasa din spatele casei vor fi facute la comanda din fier ( la mijloc vor avea spuma poliuretanica ).
                        Acesta este un lucru bun.

                        Postat în original de eugen11
                        Ca si soba eu am optat pentru aceasta : Soba PRITY S1 W10 (boiler incorporat).
                        Sunteti sigur ca aceasta este ultima solutie?
                        Adica, ganditi-va. Randamentul, este cam ca al unei centralei clasice (adica in orice caz mic ...) , dar buncarul de alimentare/focarul este mult mai mic. Daca intr-o centrala de aceeasi putere ati putea baga 20 kg lemne (doar exemplu), intr-o astfel de soba intra cam jumate ...
                        Atentie insa, nu vreau sa credeti ca va recomand o centrala. Eu zic sa mai calculati posibilitatile.

                        Postat în original de eugen11
                        Intrebarile mele sunt:
                        1. Este suficienta aceasta soba pentru a produce ACM ( pe perioada ierni ) si caldura in casa care doresc sa o construiesc?
                        Pai, aici trebuie stabilit un necesar termic pentru a vedea daca puterea sobei repective poate garanta cele doua doleante. Din pacate un calcul "precis" ia ceva timp ...

                        Postat în original de eugen11
                        2. Ce piese sunt necesare pentru a putea creea un sistem de incalize complect( inafara de soba );
                        Depinde de instalatia pe care doriti sa o abordati, circulatie naturala/termosifon sau circulatie fortata/pompa.
                        Insa la comun ar fi vas de expansiune, supape de siguranta (daca se alege vas inchis), tevi, robineti, filtre.

                        Postat în original de eugen11
                        3. Cam care ar fi consum de lemn penrtu o luna de iarna;
                        Din nou acest lucru se poate stabili in functie de necesarul termic. Insa un rol important il joaca si calitatea combustibilului si combustibilul in sine (lemn, carbuni, brichete, peleti, lemne ude, uscate, etc).

                        Postat în original de eugen11
                        4. Se poate creea acest sistem de incalzire fara pompa de recirculare ( am fost la cinava care are asa ceva insa nu am inceles ce trebuie sa fac ca sa pot face functional un astfel de sistem );
                        Da bineinteles. Se numeste circulatie gravitationala sau popular termosifon. Aceasta circulatie tine de densitatile lichidului in functie de temperatura. Astfel apa calda "va urca" iar cea rece "va cobori".

                        Postat în original de eugen11
                        5. Se poate lega la instalatia de ACM pe perioada veri un instant pe gaz si daa da v-as ruga sa-mi spuneti cum as pute sa fac acest lucru.
                        Totusi, la aceasta investitie, nu credeti ca s-ar preta mai bine un panou solar? Zic si eu ... Iar in zilele in care nu ar fi nici soare si nici foc in soba, rezistenta electrica din boilerul respectiv ar asigura ACM la acelasi pret ca si un instant pe gaz ...

                        Postat în original de eugen11
                        Daca cunoasteti o alta modalitate de incalzire care sa nu aiba nevoie de o investitie mare la inceput si sa aiba un cost mic in exploatare va ascult cu cea mai mare placere. Ma gandeam ca agentul termic produs de soba sa-l consum intr-o incalzire in pardoseala, insa nu pot sa incalzesc o pardoseala la temperatura de 70°-90°.
                        Ei, asa deja intram la un alt nivel. Dar de ce ar fi nevoie sa bagati 70-90*C in instalatie?
                        Eu zic ca un puffer si o vana de amestec (sa nu vorbesc de GPA) ar putea asigura conditiile necesare de functionare a incalzirii prin pardoseala.
                        In plus, dat fiind constructia casei dvs, cred ca un sistem uscat putea fi foarte util, permitand si reglarea temperaturilor in functie de ora, prin ajutorul unui cronotermostat.

                        Postat în original de eugen11
                        Vreau sa va spun ca pana in momentul de fata nu am lucrat in domeniul instalatiilor. Am citit aproape toate articolele insa vreau sa fiu sigur ca ceea ce urmeaza sa fac sa fie corect fara sa pun pe cineva in pericol sau sa ard sute de metri cubi de lemn inutil.
                        Foarte bine ca faceti acest lucru.
                        Eu unul nu inteleg, de ce oamenii apeleaza la proiecte pentru ridicarea casei, dar pentru incalzire, sanitare, electricitate merg pe premiza "lasa ca merge si asa" ...
                        Ultima editare de cheluakame; 03.nov.2013, 00:31.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • elixir
                          Membru marcant
                          • 01.nov.2009
                          • 368

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          @eugen 11: Soba mentionata de tine are 2 hibe: are 14l apa si focar mic! asa ca daca nu e cineva in permanenta acasa, ai o problema! daca adaugi in schema si un puffer, iar incalzirea va fi in pardoseala, atunci lucrurile se schimba..

                          Comentariu

                          • eugen11
                            Incepator
                            • 02.nov.2013
                            • 5

                            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Postat în original de cheluakame
                            Total 120 mp sa inteleg.
                            Daca ati termoizola aceasta casa conform normelor in vigoare, consumul per sezon de incalzire pentru incalzire si ACM s-ar situa in cazul unei surse cu randament 80%, s-ar situa in jurul a 4.5 tone lemne uscate (sau altfel spus 9 metri steri, ori in bani, cam 1600 ron).
                            Da este vorba de 120 mp


                            Nu vreau sa intelegeti ca am ceva cu vata bazaltica, dar care ar fi considerentul pentru care s-a ales aceasta? Ca si izolatie, este intr-adevar buna, dar pretul este destul de piperat.
                            In plus, in structura dumneavoastra vad ca lipseste bariera/barierele de vapori. Sigur doar aceasta structura este trecuta in proiect?
                            Din ce m-am documentat polistirenul inafara faptului ca se aprinde destul de repede nu lasa peretele sa respire deloc plus ca nu este un bun izolator fonic comparativ cu vata bazalitica ( minerala ) care este ignifuga, buna izolatoare fonica, termica si lasa peretele sa respire. Bariera de vapori nu se gaseste in perete deoareec am zis ca la cum am configurat peretele cat si materialele din care va fi confectionat nu va avea nevoie de bariera de vapori din moment ce vreau ca peretele sa respire......va rog sa ma corectati daca gresesc. Preturile sunt urmatoarele: VATA MINERALA BAZALTICA ISOVER PLE-ALU 100MM 60.65 Lei 2.4mp iar POLISTIREN EXPANDAT AUSTROTHERM ECO FV 100MM 39.44 LEi 2.5mp. Preturile sunt de la acelasi distribuitor. Pentru 50% cost suplimentar se merita diferenta de pret daca cocluzia la care am ajuns eu este corecta, pe langa faptul ca nu am o suprafata atat de mare de acoperit.


                            De ce atat de putin?
                            Luati in considerare faptul ca pardoseala este singura structura la care nu mai puteti face modificari fata investitii majore.Daca la un perete sau un tavan mai puteti aplica 5-10-20 cm si apoi un finisaj relativ ieftin, la pardoseala trebuie sparta placa/sapa/finisaj ...
                            Eu unul, as pune aici cel putin 20 cm de izolatie.
                            Este adevarat ce spuneti dvs. insa pe unde am citit nu am gasit o izolatie mai mare de 5 cm de polistiren extrudat si inafara de asta este si foarte scump.

                            Eu zic sa eliminam o confuzie din start. Si vata bazaltica tot o vata minerala este.
                            Sunt doua produse minerale, vata minerala bazaltica si vata minerala de sticla.
                            Iar aici as reveni din nou cu trei intrebari.
                            1. De ce un strat minerala (banuiesc ca de sticla) si unul bazaltica si nu ambele minerale?
                            Da aveti dreptate...... vor fi cel putin 2 straturi de 10cm de vata minerala.
                            2. De ce doar 20 cm? Tineti cont ca datorita legilor fizici, aerul cald se ridica sus datorita convectiei/miscarii naturale. Daca constructia ar permite, as folosi 30-40 cm vata de sticla fara nicio problema.
                            Asa am citit si eu si voi incerca pe cat posibil sa fie un strat cat mai gros de izolatie.
                            3. Din nou, bariera de vapori nu este trecuta in proiect?
                            La acoperis sigur va fi bariera de vapori.....am uitat sa mentionez.


                            Aveti grija totusi ca nu orice geam termopan este si bun. Sunt si aici fel si fel de tipuri. Eu as alege cel putin profil cu 5 camere si Low-E + Argon + Clar . Daca situatia financiara ar premite, as alege in schimb 4S + Argon + Clar.
                            Din cate am citi pe un site la un producator la geamurile care contin Argon periodic trebuiesc umplute cu gaz, cam la un interval de 1-2 ani.

                            Sunteti sigur ca aceasta este ultima solutie?
                            Adica, ganditi-va. Randamentul, este cam ca al unei centralei clasice (adica in orice caz mic ...) , dar buncarul de alimentare/focarul este mult mai mic. Daca intr-o centrala de aceeasi putere ati putea baga 20 kg lemne (doar exemplu), intr-o astfel de soba intra cam jumate ...
                            Atentie insa, nu vreau sa credeti ca va recomand o centrala. Eu zic sa mai calculati posibilitatile.
                            Asta incerc acum sa fac, sa gasesc o solutie de incalzire cat mai practica si economica. Initial m-as fi orientat catre o pompa de caldura dar costurile de investitie pentru mine sunt enorme. In zona unde urmeaza sa ridic casa nu sunt gaze si atunci ca si obtiuni de incalzire raman lemnele, peleti si curentul electric. As fi mers pe o incalzire in pardoseala prin cabluri incalzitoare cu cronotermostate pe fiecare zona din casa, cu Tarif CP2 - de tip monom diferenţiat pe două zone orare. Datorita faptului ca nu ma pricep la sobe nu pot sa proiectez si sa construiesc una care sa incalzeasca toata casa. Nu sunt atehnic dar nu pot sti toate meseriile. Sunt obligat sa construiesc casa in regie propie pentru ca nu am bani.


                            Pai, aici trebuie stabilit un necesar termic pentru a vedea daca puterea sobei repective poate garanta cele doua doleante. Din pacate un calcul "precis" ia ceva timp ...
                            Asa este dureaza ceva insa eu am rugamintea sa aflu un necesar de caldura cu o marja de siguranta de 10%, cred ca este suficient.

                            Depinde de instalatia pe care doriti sa o abordati, circulatie naturala/termosifon sau circulatie fortata/pompa.
                            Insa la comun ar fi vas de expansiune, supape de siguranta (daca se alege vas inchis), tevi, robineti, filtre.
                            Da bineinteles. Se numeste circulatie gravitationala sau popular termosifon. Aceasta circulatie tine de densitatile lichidului in functie de temperatura. Astfel apa calda "va urca" iar cea rece "va cobori".
                            As dori sa fie circulatie cu termosifon.....mi se pare mai simplu de realizat.

                            Totusi, la aceasta investitie, nu credeti ca s-ar preta mai bine un panou solar? Zic si eu ... Iar in zilele in care nu ar fi nici soare si nici foc in soba, rezistenta electrica din boilerul respectiv ar asigura ACM la acelasi pret ca si un instant pe gaz ...
                            Este adevarat ce spuneti dvs. insa cum am spus nu dispun de multi bani. Casa o construiesti odata si o ai o viata, dar oricat as fi de constient de acest lucru tot nu pot inmulti banii care ii am.

                            Ei, asa deja intram la un alt nivel. Dar de ce ar fi nevoie sa bagati 70-90*C in instalatie?
                            Eu zic ca un puffer si o vana de amestec (sa nu vorbesc de GPA) ar putea asigura conditiile necesare de functionare a incalzirii prin pardoseala.
                            Nestiind ca pot controla temperatura agentului termic am crejut ca voi merge pe jar si atunci am gandit ca nu pot inlocui caloriferel din otel cu incalzirea in pardoseala.
                            In plus, dat fiind constructia casei dvs, cred ca un sistem uscat putea fi foarte util, permitand si reglarea temperaturilor in functie de ora, prin ajutorul unui cronotermostat.
                            Cred ca va referiti la incalzirea in pardoseala prin cabluri incalzitoare, nu?

                            Foarte bine ca faceti acest lucru.
                            Eu unul nu inteleg, de ce oamenii apeleaza la proiecte pentru ridicarea casei, dar pentru incalzire, sanitare, electricitate merg pe premiza "lasa ca merge si asa" ...
                            Pentru ca majoritatea cred ca stiu sa faca o instalatie sanitara, o instalatie electrica.......insa fiecare meserie are secretele ei care le inveti de la cineva si punand in practica.

                            Multumesc pentru toate sfaturile postate si astept si altele.
                            O zi frumoasa in continuare

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2298

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de elixir
                              are 14l apa
                              Eu zic ca acest lucru nu reprezinta o hiba, ba chiar ajuta, caci avand o cantitate mai mica de apa, incalzirea ei se va face mai repede si nu va mai avea timp sa apara condensul (evident ca la prima pornire ma refer, caci apoi dispozitivul de ridicare a temperaturii pe retur isi face treaba).
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • eugen11
                                Incepator
                                • 02.nov.2013
                                • 5

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Postat în original de elixir
                                @eugen 11: Soba mentionata de tine are 2 hibe: are 14l apa si focar mic! asa ca daca nu e cineva in permanenta acasa, ai o problema! daca adaugi in schema si un puffer, iar incalzirea va fi in pardoseala, atunci lucrurile se schimba..
                                Cam care ar fi costul suplimentar daca as aduga un puffer si cam cat m-ar duce costul incalziri in pardoseala cu agent termic......cu curent electric stiu cat ma costa sa o realizez, insa factura le energie nu va fi mica. Din cautari am dat peste aceasta soba......nu ma pricep sa construiesc una si sa dea si randament.

                                Comentariu

                                Procesare...