Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bobon
    Membru
    • 17.mai.2011
    • 109

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Dorele,


    Cind a spus pvc1 de serpentina de la 176 nu am citit ca spune si modificarea pozitiei turului.-imi pare rau-scuze ca am repetat.

    Nu stiu daca am spus pe acest forum dar asa ceva aproximativ am montat doua bucati. Pe Clisura Dunarii acum 7 ani am montat o serpentina care seamana cu a ta 9o%,pusa intr-o soba de bucatarie cu plita si cuptor. Daca lasi spatiu mai mare in spatele cuptorului mai poti pune un stelaj in sus de 50 cm 4-5 spire si maresti puterea cu inca 0,5 mp. functie de grosimea tevii. Ce am montat eu avea teava de 2",Cuptorul a copt pentru ca am mincat a doua zi prajituri .Initial omul a zis ca sa incalzeasca o baie si un boiler de 8ol.I-am spus ca ii trebuie mai multe calorifere si asa incalzeste toata casa cind face mincare intr-o bucatarie vis a vis. Mi-au spus colocuitorii lui in primavara ca in acea iarna respectivul a dat lectii in sat.Serpentina a fost facuta aci la voi la Dabuleni.Incalzeste cam 90 mp si apa pentru baie.
    Bobon...

    Comentariu

    • stefan1
      Membru Marcant
      • 20.sep.2009
      • 355

      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      @bobon- urmeaza in primavara cand voi merge acasa sa-mi fac o soba in bucatarie cu plita, cuptor si serpentina, te rog daca poti sa postezi o schita pentru ami da seama unde ar trebui montat cuptorul respectiv serpentina, iti multumesc .

      Comentariu

      • bobon
        Membru
        • 17.mai.2011
        • 109

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        O soba de bucatarie cu serpentina o faci fara gaura sub focar sau faci focarul din doua placi si vine prea inalta . Fara gaura in loc de bordura pui 3 rinduri placi,Turnul din spate in care bagi cuptorul il faci de 3 placi 66 cm in continuarea plitei eventual de 3,5 =77 cm . ca in spatele cuptorului sa faci o alta latura perpendiculara.Pe net sunt poze cu sobe de bucatarie,tu trebuie sa faci soba functie de serpentina daca faci si aceaasta parte verticala.Trebuie sa faci multe masuratori.

        Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa. SStudiezi deasupra cit pui tevi ca sa faci si mincare, lasi spatiu pentru orificiul mare din plita apoi mai pui 1-2 tevi, lasi spatiu pentru cuptor apoi faci ridicarea in sus prin spatele cuptorului la 5 cm departare de acesta,inalt cit vrei. In partea de jos, prin tevile pe lung faci o parte gratarul si restul il umpli cu mortar de argila(pamint cu nisip1/1)Intrarea pe jos fata ,iesirea pe sus(turul) spate Sa stii ca nu am intrebat cit consuma pentru incalzire,Daca nu pui cuptor, poti face si un bazin in forma de L si il pui in locul cuptorului ,baza de 40/40/4 si vertical 50/40/4 sau poate 38 in loc de 40.Urmeaza apoi insirarea de tevi si fixarea aparatelor necesare controlului, siguranei si functionarii,ce oface un meserias. daca nu esti centralist .Sa ai bafta,daca ai fi din zona Severinului ne-am intilni,placerea de a o face ti-o las tie eu m-am saturat .
        Bobon...

        Comentariu

        • dorelpc
          Incepator
          • 01.dec.2013
          • 6

          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de bobon
          O soba de bucatarie cu serpentina o faci fara gaura sub focar sau faci focarul din doua placi si vine prea inalta . Fara gaura in loc de bordura pui 3 rinduri placi,Turnul din spate in care bagi cuptorul il faci de 3 placi 66 cm in continuarea plitei eventual de 3,5 =77 cm . ca in spatele cuptorului sa faci o alta latura perpendiculara.Pe net sunt poze cu sobe de bucatarie,tu trebuie sa faci soba functie de serpentina daca faci si aceaasta parte verticala.Trebuie sa faci multe masuratori.

          Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa. SStudiezi deasupra cit pui tevi ca sa faci si mincare, lasi spatiu pentru orificiul mare din plita apoi mai pui 1-2 tevi, lasi spatiu pentru cuptor apoi faci ridicarea in sus prin spatele cuptorului la 5 cm departare de acesta,inalt cit vrei. In partea de jos, prin tevile pe lung faci o parte gratarul si restul il umpli cu mortar de argila(pamint cu nisip1/1)Intrarea pe jos fata ,iesirea pe sus(turul) spate Sa stii ca nu am intrebat cit consuma pentru incalzire,Daca nu pui cuptor, poti face si un bazin in forma de L si il pui in locul cuptorului ,baza de 40/40/4 si vertical 50/40/4 sau poate 38 in loc de 40.Urmeaza apoi insirarea de tevi si fixarea aparatelor necesare controlului, siguranei si functionarii,ce oface un meserias. daca nu esti centralist .Sa ai bafta,daca ai fi din zona Severinului ne-am intilni,placerea de a o face ti-o las tie eu m-am saturat .
          Buna seara,
          Ma intereseaza parerea dumneavoastra,
          daca am un sudor bun, pot face registrul din urmatorul material : Teava Inox AISI304 Ø33,70x3,0mm

          Eu sunt mai sus putin,la Craiova....
          Ma intereseaza cunostintele si experienta ta in domeniu.O mana de ajutor,bineinteles in limita timpului liber ce-l ai al dispozitie mi-ar prinde bine.Fac cinste un vin bun...de Corcova !

          Comentariu

          • bobon
            Membru
            • 17.mai.2011
            • 109

            Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            La sudura in inox iti trebuie meseris super. Trebuie facuta proba la presiune in jur de 9 pe o perioada de citeva ore.Din ce am spus poti face lucrarea.
            Bobon...

            Comentariu

            • bvc1
              Incepator
              • 12.feb.2013
              • 13

              Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Postat în original de bobon

              Serpentina o faci ca cea de la 176 dar in loc de paralelipipedul ala din tabla pui tot tevi si le pui pe lung de la un capat la altul ,iar partea superioara este egala cu partea inferioara cam de la 1 m si poate mai mult de un metrudin teava buna trasa daca gasesti dar este foarte scumpa..
              am ales sa fac bazinul paralelipiped gindinduma ca daca il faceam dintevi imi va fi greu de scos cenusa dintre ele si daca ror aveam tabla aia groasa prin curte ,am folosit-o.Referitor la pretul tevii trase nu stiu ce sa zic , mie nu mi s-a parut chiar scumpa.
              Pentru dorelpc mult spor ,ca iarna bate la usa

              Comentariu

              • bobon
                Membru
                • 17.mai.2011
                • 109

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Jos nu este nevoie sa pui tevi, gratarul pui unul original cumparat, iat serpentina sa nu aibe decit marginea ,dreptunghiul.,si asa nu contribuie prea mult. Sa nu ma iei cu jarul ca nu face cine stie ce,eu le-am acoperit cu mortar de argila.Cauta in ur,a de acum 2 ani. postarile facute de Colectionarul cu toate ca el are soba de camera.
                Bobon...

                Comentariu

                • kla
                  Incepator
                  • 09.dec.2013
                  • 2

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  salut imi poate spune si mie cata apa trebuie sa contina o serpentina daca am 7ml de calorifer?

                  Comentariu

                  • bobon
                    Membru
                    • 17.mai.2011
                    • 109

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Intrebarea trebuie pusa altfel: cita suprafata sa aibe serpentina pentru a face fata la 7 m calorifete.volumul de apa din schimbator(serpentina ) poate fi de la 1/8 la 1/3 din volumul de apa din instalatie(calorifere si tevi)
                    Bobon...

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2391

                      Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de kla
                      salut imi poate spune si mie cata apa trebuie sa contina o serpentina daca am 7ml de calorifer?
                      Suficienta pentru a nu fierbe dar nici multa pentru a nu condensa

                      Mult mai importanta este suprafata schimbatorului caci aceea da puterea nu cantitatea de apa.

                      Exemplu, o centrala pe lemne de 25 kw are si 40 litri apa dar si 60. Un termosemineu sau termosoba de aceeasi putere are in schimb doar 10-20 litri. Insa tinand cont de temperaturile care sunt supuse, toate au cam aceeasi suprafata.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • kla
                        Incepator
                        • 09.dec.2013
                        • 2

                        Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        bobon ti-am trimis un mesaj

                        Comentariu

                        • bobon
                          Membru
                          • 17.mai.2011
                          • 109

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          La mesaje private nu imi indica forumul nimic, prin nici un semn, intimplarea face ca acum am cautat acolo si am vazut. Ti-am raspuns.
                          Bobon...

                          Comentariu

                          • dorelpc
                            Incepator
                            • 01.dec.2013
                            • 6

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Multumesc pentru sfaturi,prind foarte bine,ma ajuta sa.... "ard" anumite etape din documentare.Cat despre executie ,nu sunt grabit,doresc ca instalatia sa fie gata la primavara,cand voi construi si soba !
                            Cu stima,D.

                            Comentariu

                            • stupina
                              Incepator
                              • 26.dec.2013
                              • 17

                              Soba cu plita si bazin

                              Domnule Razvan, Incepator si dornic de a citi ,cu experienta acumulata de dumneata si cu permisiunea pe care mi-o acordati doresc, raspunsul la intrebarea? a) puterea unei centrale termice intr-o soba cu plita ,depinde de : Volumul de apa din cazanul de incalzire, fierbere ( serpentina) b)Volumul instalatiei termice din locuinta, c) Valoarea termica a combustiblului folosit. Locuesc la tara si ma-m decis sa fac o soba cu plita in bucatorie care comunica si cu casa. Diferenta de nivel dintre bucatorie si casa fiind de 1-1,5o cm .As dori sa ma extind .Amplasarea sobei NORD cosul de fum , RASARIT - zidul camerii APUS = toba SUD =usa,plita e.t.c. Cred ca se poate construi bazinele din plabanda de 30cm care sa comunice intre ele de tip S 235 Volumul cazanelor fiind de 21=22 de litri Cu sinceritate , parereile si sugestiile sant bine venite Cred ca nu va deranjeaza , si ma voi adresa si cu alte si la alte intrebari Se poate face si un bazin intre soba si perete Supina ?Cu multa sanatate

                              Comentariu

                              • FilipT
                                Membru Marcant
                                • 15.feb.2009
                                • 695

                                Răspuns la: Soba cu plita si bazin

                                Hmmmmm, si..........traducerea? Nu sunteti vorbitor de limba romana si ati tradus cu google?

                                Comentariu

                                Procesare...