Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2394

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Sa o luam pe rand.
    Deci, la izolatie de 3-4 cm, nu se poate incalzire in pardoseala. Sau se poate, cu riscul de a arde lemne mult mai mult decat necesar.

    Apoi, cantitatea de apa ... Probabil volumul cilindrului "Pi" x R x R x H, insa nu vad la ce ar fi necesara cantitatea de apa. Dar ca idee, ar fi ~5.3 litri.

    Pentru a stii dimensiunile schimbatorului, este nevoie sa stii necesarul casei, sau ce putere ai nevoie pentru a incalzi casa la 22*C interior si -12/-21*C exterior.

    Dupa ce se stabileste acest lucru, se calculeaza suprafata serpentineu in functie de unde este amplasata. In focar fluxul termic este de 2-3 ori mai mare decat in "fumuri", sau altfel spus, un schimbator pus in focar va fi de 2-3 ori mai mic decat unul pus in "fumuri".

    Apoi, eu unul, deasemenea as cauta sa realizez soba in asa fel incat sa nu fie nevoie de bag de mai multe de 2 ori pe zi la foc pentru a mentine o temperatura interioara constanta. Insa aici se trece la alte calcule ...
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • silviu77
      Incepator
      • 20.ian.2014
      • 30

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      referitor la izolatia de la pardoseala: in prezent am polistiren extrudar de 4 si parchet. o sa dau parchetul la o parte , pun folie anticondens, plasa de buzau de 3,5mm, colac de cupru sau Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2 inca nu m-am hotarit torn o sapa de ciment de 2 sau 3 cm si apoi pun parchetul inapoi sau pun gresie daca mai fac rost de bani. As vrea sa stiu daca serpentina prezentata anterior ar fi de ajuns sa incalzesc 72mp sau 158mc , daca ar face fata la 1 calorifer de aluminiu de 10 elementi cu h 682 si unul de 14 elem cu aceeasi inaltime, unul pt baie de 60/120 +incalzirea din bucatarie ce o lungime de cca 20 ml

      Comentariu

      • tymotyman
        Membru Marcant
        • 01.nov.2009
        • 572

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Postat în original de bobon
        Poti pune un pufer dar tot consumi multe lemne, practic tot faci sauna in camera sobei si mai trebuie spatiu pentru pufer, automatizari pentru functionare.

        Pentru a evita sauna daca soba este din caramida o poti izola cu vata ceramica de 3-5 cm sau alta vata ce rezista la temperatura apoi imbracata in caramida si tecuita sau lasata natur.In acest fel vei face un cazan.Temperatura care va fi acumulata de serpentina va fi mult mai mare dar mai trebuie umblat si la modul de ardere al lemnelor.(nu este obligatoriu)Initial imbraca soba cu vata si apoi te hotarasti.
        soba este din teracota, e pacat de ea sa o astup.plus,vreau si caldura ei ,este intr o camera de locuit
        deci in momentul d efata dupa ce am indepartat argila de pe registru nu mai se incalzeste asa tare soba, se incalzeste insa apa din instalatie,imi e teama sa nu imi dea cu vreo mufa ceva.apa urca aproape de 90 grade.de aceea ma gandeam sa incalzesc apa dintr un butoi pe care il pun in podsi lucreaza prin termosifonare cu registrul din soba. iar in acest butoi sa pun niste spire cu si sa leg la instalatie .

        Comentariu

        • silviu77
          Incepator
          • 20.ian.2014
          • 30

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          buna ziua si bine vam gasit. studiez acest forum de citeva saptamini si mi sa parut foarte interesant. pt ce? iata. Am in plan sa construiesc o serpentina din teava de presiune de 1 tol si sa o introduc intro soba de teracota pe care vreau sa o fac tot eu (din lipsa de fonduri). sa va dau citeva date ale constructiei: casa din boltari de ciment de 20/20/40 , cu geamuri termopane (6camere si tripane), izolata la exterior cu polistiren de 5 si 8 (jumate jumate), tavanul este de rigips pe schelet de lemn(o greseala a mea)captusit cu polestiren si vata de 10 la exterior, inaltimea camerelor 2,20m. Suprafata locuibila este de cca 80 mp, 2 dormitoare, 1 baie,1 living, un hol ,o bucatarie, mansarda nu este finisata.din cauza mirosului de fum pe care il degaja soba de teracota m-am gindit sa montez usa sobei in baie si soba sa fie toata intrun dormitor, astfel focarul ar fi de cca 75 cm(50 soba si 25 peretele), serpentina vreau sa o fac in forma de sanie cu dimensiunile37/37cu talpa de 50cm, am calculat si mi-ar trebui cca 9,4 ml de teava. as dori citeva pareri de la meseriasi:fiind focarul prea mare la soba nu se va incalzi mai greu in dormitor? ce calorifere sa cumpar pt a-mi fi pastrata temperatura in camere mai mult timp? sa imbrac serpentina in pamint, in bucatarie (4/2 m) vreau sa bag incalzire prin pardosea cca 25 ml (furtun de plastic sau colac de cupru?) voi mai avea nevoie de calorifer? nu cumva am conceput serpentina prea mare?si bag bani fara rost? ASTEPT PARERI SI SUGERTII (SINCERE , PRACTICE SI IEFTINE) MULTUMESC
          nu mai spune nimeni nici o parere? nici un comentariu, e bine ? e rau?

          Comentariu

          • giorgioart
            Membru
            • 19.apr.2011
            • 102

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de silviu77
            buna ziua si bine vam gasit. studiez acest forum de citeva saptamini si mi sa parut foarte interesant. pt ce? iata. Am in plan sa construiesc o serpentina din teava de presiune de 1 tol si sa o introduc intro soba de teracota pe care vreau sa o fac tot eu (din lipsa de fonduri). sa va dau citeva date ale constructiei: casa din boltari de ciment de 20/20/40 , cu geamuri termopane (6camere si tripane), izolata la exterior cu polistiren de 5 si 8 (jumate jumate), tavanul este de rigips pe schelet de lemn(o greseala a mea)captusit cu polestiren si vata de 10 la exterior, inaltimea camerelor 2,20m. Suprafata locuibila este de cca 80 mp, 2 dormitoare, 1 baie,1 living, un hol ,o bucatarie, mansarda nu este finisata.din cauza mirosului de fum pe care il degaja soba de teracota m-am gindit sa montez usa sobei in baie si soba sa fie toata intrun dormitor, astfel focarul ar fi de cca 75 cm(50 soba si 25 peretele), serpentina vreau sa o fac in forma de sanie cu dimensiunile37/37cu talpa de 50cm, am calculat si mi-ar trebui cca 9,4 ml de teava. as dori citeva pareri de la meseriasi:fiind focarul prea mare la soba nu se va incalzi mai greu in dormitor? ce calorifere sa cumpar pt a-mi fi pastrata temperatura in camere mai mult timp? sa imbrac serpentina in pamint, in bucatarie (4/2 m) vreau sa bag incalzire prin pardosea cca 25 ml (furtun de plastic sau colac de cupru?) voi mai avea nevoie de calorifer? nu cumva am conceput serpentina prea mare?si bag bani fara rost? ASTEPT PARERI SI SUGERTII (SINCERE , PRACTICE SI IEFTINE) MULTUMESC
            [ATTACH=CONFIG]80597[/ATTACH]

            Mai bine mai te documentezi inainte de-a te apuca de soba, plasarea schimbatorului in focar nu este ok. afecteaza arderea...eu am asa ceva si nu este bine, numai ca la vremea aceea cand am facut-o nu stiam mai nimic despre sistemele astea de incalzire, chiar daca este de teracota gandeste-o s-o plasezi intr-un clopot..sau gandeste-ti soba sa vie cu clopot , sa inteleg ca-ti transformi baia in ,,camera,, de alimentare?...eu unul gasesc periculos cum pui problema, in baie in general se evita plasarea unor surse de genul asta, fie gaze sau lemn..etc, pentru incalzire in pardoseala bine ar fi sa te utilezi cu un puffer, soba nu functioneaza ca o centrala pe gaze unde temperatura este constanta, daca se mai poate umbla la pereti si nu sunt finalizati, iti recomand incalizrea prin pereti, eu am asa la parter, un perete situat central, se comporta ca o soba care radiaza din mijloc catre pereti, si am de gand sa continui si cu alti pereti, pentru schimbator iti atasez un model care mie unul mi-a placut.

            http://www.ecologieforum.eu/viewtopi...1878&start=150..

            Bafta

            Comentariu

            • silviu77
              Incepator
              • 20.ian.2014
              • 30

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              ce se poate intimpla daca schimbatorul este amplasat in focar, ue l-am conceput de4stul de mare si ma gindeam sa il captusesc pina la grosimea lui cu cu pamint , adevarat se incalzeste mai greu dar o montez calorifere din tabla iar apa din schimbator se va raci mai greu( intrun timp mai indelungat) voi folosi combustibil solid (lemn) am 40 hectare de padure si imi permit sa folosesc lemnele taiate de pe un an pe altul, lemnul uscat degaja mai repede caldura si are puterea calorica mai mare, padurea este de 60%stejar si restul fag, din punct de vedere al umiditatii din baie nu imi fac probleme am montat in cabina de dus un mic ventilator si scot aburi afara, iar in cenusar o sa montez o sursa de alimentare cu robinet, cu aer din exterior pt o mai buna oxigenare al focului,nu imi imaginez cum ar fi o soba cu clopot, casa este locuita deci sunt finisati pereti, singura posibilitate o am sa montez incalzire pe sub parchet momentan iar in viitor sa pun gresie, incalzirea in pardosea o voi monta pe retur dupa ce caldura va trece prin 2 calorifere ca sa nu imi depaseasca 65 grade la intrare ca as vrea sa o realizez prin Teava PEX-B tuborama 02 STOP D16X2 ca e mai ieftina, sau sa montez inca un calorifer(in bucatarie) dar am spatiu prea mic in bucatarie si mar cam incomoda, Daca nu voi avea dimineata cind ma trezesc minim 22 grade in bucatarie cred ca o sa pot monta puffarul si dupa ce vad cum funstioneaza? nu vreau sa am sauna in toata casa asa ca nu imi trebuie mai mult de4 25 grade in toata casa, nu am copil mic.
              Dupa cum am mai spus as vrea sa mai montez inca un schimbator pe verticala pt apa calda fara legatura cu primul

              Comentariu

              • lisapet
                Membru Marcant
                • 02.ian.2012
                • 462

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Postat în original de silviu77
                .. voi folosi combustibil solid (lemn) am 40 hectare de padure si imi permit sa folosesc lemnele taiate de pe un an pe altul,
                Cate lemne rezulta din cele "taiate de pe un an la altul" din cele 40 hectare de padure?
                Pentru suprafata d-tale de 80 mp incalziti ti-ar trebui doar pentru incalzire maxim 2,4 tone de lemne pe sezon daca casa este anvelopata corespunzator si folosesti un agregat de ardere performant.

                Comentariu

                • silviu77
                  Incepator
                  • 20.ian.2014
                  • 30

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  nu stiu ce inseamna agregat de ardere permanent, dar in prezent am o soba de caramida facuta de mine (a doua, ca prima nu tinea caldura)intro camera , am placato cu gresie si ard cca 4 remorcute de 750 kg luata de la dedeman caci stau la 25km de padure( acolo am bunici), nu am calculat niciodata cubajul sau greutatea lemnelor, eu le tai in vara asta si le ard peste 15 luni( anul urmator) asa ca tona difera de volum de la un an la altul

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2394

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de silviu77
                    nu stiu ce inseamna agregat de ardere permanent,
                    Performant nu permanent (desi poate fi si permanent, nu exista o regula).

                    Postat în original de silviu77
                    (a doua, ca prima nu tinea caldura)
                    Daca se construieste dupa urece este normal sa nu "tina" caldura ...

                    Postat în original de silviu77
                    intro camera , am placato cu gresie si ard cca 4 remorcute de 750 kg
                    Sa zicem ca ar fi 4 x 500 kg lemne verzi. Ar ramane 1400 kg lemne uscate. Mult, foarte mult pentru o singura camera ... Exceptie daca ar avea cam 50 mp camera respectiva.

                    Postat în original de silviu77
                    asa ca tona difera de volum de la un an la altul
                    Dumnealui facea referire la 2.4 tone lemne uscate (20% umiditate).
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • lisapet
                      Membru Marcant
                      • 02.ian.2012
                      • 462

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de silviu77
                      .. ard cca 4 remorcute de 750 kg luata de la dedeman caci stau la 25km de padure( acolo am bunici),
                      Eu am crezut ca d-ta poti sa-mi spui cat lemn rezulta anual din exploatarea a 40 ha de padure..
                      Postat în original de silviu77
                      nu am calculat niciodata cubajul sau greutatea lemnelor, ..asa ca tona difera de volum de la un an la altul
                      Si atunci cum le valorifici? Cum le vinzi? Adica cum iti dai seama de foloasele oferite de padurea ta?

                      Comentariu

                      • silviu77
                        Incepator
                        • 20.ian.2014
                        • 30

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        a fost prima soba facuta de mine din niste caramida pe care o luasem de pe la demolari, dar cea dea doua (actuala) sunt foarte multumit de ea si de cea ce am realizat , fara sa fi stiut de acest sait am facuto acum 4 ani, In prezent stau cu usa deschisa la maxim si zi si noapte ca sa am caldura si in bucatarie si in baie, fac focul in jur de 5-6 dupa amiaza si nu mi se pare ca bag multe lemne in comparatie cu un vecin care a platit 25000 in 2012 pt o soba de teracota si nu ii ajung o masina de 16 msde lemn, EU sunt in cautare de solutii eficiente cu investitii minime, nu prea am multi bani.

                        Click image for larger version  Name:	IMG00014.jpg Views:	4707 Size:	195.3 KO ID:	614812

                        scuzatimi inexactitatea nu vind lemnele din padure doar imi tai cit imi trebuie mie si familiei mele, vreau sa am lemne acolo li cind voi avea 90 ani(inca mai traieste bunicul meu care e direct propietar are 89 ani). Aduc lemnele la oras cind sunt uscate

                        Comentariu

                        • lisapet
                          Membru Marcant
                          • 02.ian.2012
                          • 462

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de silviu77
                          scuzatimi inexactitatea nu vind lemnele din padure doar imi tai cit imi trebuie mie si familiei mele, vreau sa am lemne acolo li cind voi avea 90 ani(inca mai traieste bunicul meu care e direct propietar are 89 ani). Aduc lemnele la oras cind sunt uscate
                          Silviu, nu am de gand sa cumpar lemne de la d-ta. Doar am vrut sa-ti atrag atentia la "masura". Acolo de unde provin eu, nu exista proprietari de padure si lemnele se fura "ca-n codru".. Deaceea intreb, caci daca ai o padure ai putea fi tentat sa nu duci contul de cate lemne arzi pe an, in timp ce daca ai da bani pentru ele (iar veniturile familiei ar fi modeste) s-ar putea sa te intereseze mai mult reducerea consumului de lemne.
                          D-ta zici ca nu ti se pare "chiar asa de mult". Dar eu te intreb: "cu ce ai comparat, cu vecinul care arde mai multe ca d-ta? Dar de ce sa nu te compari cu unul care are o casa mai mare ca a ta si cu o "soba cu serpentina" (ca sa ramanem la Tema topicului) consuma mai putin ca tine? Cine este in masura sa stabileasca un reper dupa care sa se ghideze "tot romanul" ?

                          Comentariu

                          • silviu77
                            Incepator
                            • 20.ian.2014
                            • 30

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Din zona mea toti vecini au padure asa ca nu imi e frica de furtisaguri, am in proiect anul acesta sa construiesc o serpentina si sa refac soba . Deja am cumparat teava si sunt in studiu de cunoastere si aprofundare a modalitatilor de a o implementa intrun sistem de incalzire cu soba de teracota cu serpentina si cu incalzire in pardosea, astept caldura si demarez santierul in casa , nu stiu pe unde oi sta cit voi lucra. Ai dreptate nu duc dorul la lemne ci am o problema cu spatiul in camere si nu imi permit cite o soba in fiecare camera, ca la cit costa caloriferele, tevile, pompa......ies mai scump decit daca as cumpara o soba de teracota si sa o fac eu dar spatiul.......am mostenit casa nu am facuto eu, eu doar am renovato si nu am putut mari camerele.

                            Comentariu

                            • lisapet
                              Membru Marcant
                              • 02.ian.2012
                              • 462

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Postat în original de silviu77
                              Din zona mea toti vecini au padure asa ca nu imi e frica de furtisaguri, ...Ai dreptate nu duc dorul la lemne...
                              Da, se pare ca in zone unde "toti au padure" - promovarea unor solutii eficiente energetic este o misiune extrem de dificila.. Se pare ca oamenilor le este mai simplu sa arda lemnul obtinut din exploatarea forestiera decat sa-l scoata la vanzare si sa obtina bani pe care sa-i investeasca in cele necesare.. Sa-l vanda cui? Vecinului, care are si el lemne?
                              Postat în original de silviu77
                              ..am in proiect anul acesta sa construiesc o serpentina si sa refac soba . Deja am cumparat teava si sunt in studiu de cunoastere si aprofundare a modalitatilor de a o implementa intrun sistem de incalzire cu soba de teracota cu serpentina si cu incalzire in pardosea, astept caldura si demarez santierul in casa , nu stiu pe unde oi sta cit voi lucra. ci am o problema cu spatiul in camere si nu imi permit cite o soba in fiecare camera, ca la cit costa caloriferele, tevile, pompa......ies mai scump decit daca as cumpara o soba de teracota si sa o fac eu dar spatiul....
                              Succes la studiu si mult curaj, caci nu-i un lucru simplu (ceea ce ti-ai propus)!
                              Postat în original de silviu77
                              ...am mostenit casa nu am facuto eu, eu doar am renovato si nu am putut mari camerele.
                              Nu am spus sa maresti spatiul daca iti este suficient, am vrut sa-ti dau un reper pentru consumul de lemne care este legat de termoizolatia casei si modelul sobei.

                              Comentariu

                              • avali
                                Membru
                                • 05.apr.2012
                                • 151

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Buna ziua,doresc sa-mi fac si eu o soba cu serpentina dar intre timp am gasit ceva care mi-a atras atentiasi asa ca am rugamintea la colegii de pe forum mai experimentati ca mine sa-mi spuna o parere despre centralele tip teracota comercializate pe acest site http://sobeteracotafancris.ro/centrale-termice/pe-roti/ , nu doresc sa fac vreo reclama, vreau doar o parere a celor care sunt mai familiarizati cu acest fel de teracota-centrala, singurul lucru pe care nu il inteleg este acela de cum putem tine sub control focul incat ca agentul termic sa nu depaseasca valoarea dorita de noi, stiu ca la centrale este acel reglaj care inchide sau deschide usita de admisie a aerului dar nu vad cum se poate face acest lucru la o centrala-teracota?

                                Comentariu

                                Procesare...