Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de avali
    dar nu vad cum se poate face acest lucru la o centrala-teracota?
    Prin supraveghere si inchiderea manuala a admisiei de aer/cenusarului.
    Prin modificarea usei cenusarului si adaptarea unui sistem ca la centrala.
    Prin automatizare cu motoras/electrovana/etc.
    Si cred ca mai sunt variante.
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • avali
      Membru
      • 05.apr.2012
      • 151

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      deci inseamna ca acele centrale-teracote nu reprezinta o solutie chiar sigura, eventual ar trebui modificata, totusi la ce pret au ar fi trebuit sa aibe acele sisteme de reglare a aerului, eventual exista cineva pe acest forum care are sau macar a vazut o asa centrala in functiune?

      Comentariu

      • cheluakame
        Living Legend
        • 27.oct.2012
        • 2391

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Acele sobe-centrale cat si altele (termosobe/termoseminee) din comert sunt recomandate a fi instalate cu vas de expansiune deschis, astfel, daca se "uita" focul tare si fierbe agentul termic sa nu creeze presiune in instalatie.
        In plus se pot monta si aici diverse sisteme de siguranta precum supapa termica, etc, pentru a nu fi probleme.

        O modificare cu termostat cu lant asemeni centralelor ar duce undeva la 200-250 ron (termostatul cu lant + modificare cenusar). Dar nu stiu cat de recomandat este asa ceva tinand cont ca totusi vorbim de o soba ce are totusi sistem convectiv si poate acumula gaze, influenta tirajul, etc.

        In cazul prezentat cea mai buna solutie ar fi un puffer de acumulare, astfel, se face focul odata, soba isi pastreaza caldura, iar pufferul inmagazineaza caldura produsa de serpentina, cedand-o apoi instalatiei.
        iTermice --- Sursa ta de caldura

        Comentariu

        • avali
          Membru
          • 05.apr.2012
          • 151

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Multumesc pentru raspuns, eu as fi preferat sa merg pe varianta unui vas de expansiune inchis(pentru a evita sa-mi curga apa pe pereti), as fi dorit ca aceasta teracota-centrala sa o pun in bucatarie acolo unde am si bransamentul la cosul de fum al casei (asa as fi evitat sa mai construiesc un spatiu special dedicat unei centrale termice cu tot cu un cos inalt de 6-7 m, avand in vedere costul materialelor si proiectul de costructie ar fi destul de scump) in prezent incalzirea se face cu sobe de teracota.

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2391

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de avali
            Multumesc pentru raspuns, eu as fi preferat sa merg pe varianta unui vas de expansiune inchis(pentru a evita sa-mi curga apa pe pereti), as fi dorit ca aceasta teracota-centrala sa o pun in bucatarie acolo unde am si bransamentul la cosul de fum al casei (asa as fi evitat sa mai construiesc un spatiu special dedicat unei centrale termice cu tot cu un cos inalt de 6-7 m, avand in vedere costul materialelor si proiectul de costructie ar fi destul de scump) in prezent incalzirea se face cu sobe de teracota.
            Asta cu apa pe pereti depinde de foarte multe situatii. Fiind bucatarie banuiesc ca exista hota ce scoate excesul de aburi cand se gateste.
            Deasemenea soba functioneaza ca o hota, trage aerul din incapere.

            Vasul de expansiune nu trebuie neaparat montat langa soba, deci este bine sa fie cat mai aproape. Ca urmare montarea acestuia in baie ar fi o solutie.
            Sa mai punem la calcul si faptul ca vasul repectiv poate avea mai multe forme, forme ce ar putea impiedica evaporarea apei.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • avali
              Membru
              • 05.apr.2012
              • 151

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Cautand pe net am mai gasit un model de teracota-centrala care se pare ca are si acea dotare de manometru pentru reglarea admisiei de aer, ce spuneti de aceasta varianta? http://copidem.ro/soba-teracota-tip-centrala-termica/

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Despre ce?
                Despre produs sau despre sistemul de reglaj?

                Sistemul de reglaj este destul de ok. Are o anumita marja de eroare dar functioneaza. Asta daca este exact ca in cazul centralelor termice.

                Despre produs ... ma abtin ... 4000 ron???

                Si m-as gandi la un lucru, consum lemne sau carbuni (de parca au aceeasi putere calorifica) 4.5 kg/h.
                Putere totala 33 kw?

                4.5 kg lemne x 4 kwh/kg cat are lemnul uscat = 18 kw. De unde obtin ei 33?
                Si as fi curios cum se comporta soba respectiva la 8-10 ore de foc ...
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • avali
                  Membru
                  • 05.apr.2012
                  • 151

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Si eu am anumite rezerve in privinta acestor produse, de aceea am ajuns la concluzia ca pana la urma tot o centrala termica (din fabrica si fara tot felul de compromisuri) este solutia cea mai buna, acum stau si studiez centrala candle, ce parere aveti despre aceast nou sistem de incalzire?http://www.avantgardeheating.ro/?gcl...FWT4wgodOisAMg

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2391

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Imi este cunoscut de mult acest produs, la fel ca si principiul defunctionare.
                    Este logic si chiar simplu. Si, din practica stiu ca acest principiu are rezultate bune.

                    Acest principiu trebuie normal folosit la majoritatea agregatelor de pe piata noastra (de la soba de teracota pana la seminee si centrale clasice).

                    Diferenta este ca la acest cazan, inaltimea stivei de lemne este mai mare decat latimea/lungimea, si aerul pentru ardere este furnizat doar pe sus, astfel neputand avea loc aprinderea de la baza stivei (ce ar duce la scaderea performantelor, etc).
                    La sobele/centralele clasice, aerul este furnizat pe la baza, si, daca nu sunt asezate corect lemnele exista "pericolul" de a cade bucati de jaratic la baza stivei si de a se aprinde.

                    O idee
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • avali
                      Membru
                      • 05.apr.2012
                      • 151

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      In concluzie, sa inteleg ca genul de centrale candle ar fi o solutie mai buna decat obisnuitele centrale pe gazeificare?

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de avali
                        In concluzie, sa inteleg ca genul de centrale candle ar fi o solutie mai buna decat obisnuitele centrale pe gazeificare?
                        Si Candle tot un cazan cu gazeificare este.

                        Singurul dezavantaj pe care l-as vede ar fi faptul ca exista o manta de apa in jurul focarului, si acest lucru dauneaza randamentului/arderii.
                        Insa, un cazan Candle instalati si utilizat corect ar avea beneficii fata de centralele cu "gazeificare".
                        Unul din ele ar fi perioada lunga de autonomie (depinde de necesarul casei ce-i drept).
                        Si doi, permite modularea puterii destul de bine fara sa afecteze randamentul prea mult.

                        In plus, fiind independent de energia electrica, acest cazan ar putea functiona si in lipsa acesteia daca instalatia de incalzire este realizata cu circuit gravitational (termosifon).
                        Si specific acest lucru pentru ca la 20 metri de orasul meu, 1/4 din satul respectiv a stat in frig pentru ca avea centrale dar nu aveau curent. Iar UPS-urile nu au functionat mai mult de 4 ore. Ce-i gospodari, au folosit sobele si a fost cat de cat ok. Cei mai putin gospodari au daramat sobele cand au montat centrale.
                        Ultima editare de cheluakame; 09.feb.2014, 17:31.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 151

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Multumesc pentru raspunsuri, intrebarea mea este ca la un cazan de tip candle atata timp cat are avantajul ca permite modularea puterii atunci nu mai este nevoie si de un puffer ca la restul centralelor?(asta in cazul in care am dori un randament mai bun si sa nu risipim lemnele care altfel ar arde mocnit si nu ar da un randament optim). Ceea ce ar duce la scutirea unor investitii. Sau si la cazanele candle, cand se ajunge la temperatura dorita, lemnele ard mocnit ca si in celalalte centrale? Daca ar fi asa inseamna ca singura diferenta ar fi o perioada mai mare de incarcare intre focuri?(dar si volumul de incarcare la aceste centrale e cu mult mai mare decat la restul centralelor.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2391

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Daca necesarul termic, minim si maxim al casei se incadreaza in plaja de modulare a puterii cazanului, nu, nu mai este nevoie de puffer.
                            Daca in schimb, necesarul termic este mai mic decat poate modula cazanul, atunci este nevoie de unul.
                            Acest lucru se calculeaza de la caz la caz.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • sisica_si
                              Membru Marcant
                              • 19.dec.2013
                              • 937

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Proiect soba...

                              Dupa ce am citit tot topicul cap coada vad ca deja se renunta la ideea sertarelor care au o suprafata de contact mare cu flacara/fumul fierbine si la marirea eficientei arderi, se revine la clasicile cisme cu plita cu randament mic.
                              Recomandarea mea pentru cei care vor plita sa faca un focar mic cu plita deasupra si cateva fumuri pe stanga si pe dreapta pentru incalzirea bucatarii si pastrarea unei temperaturi mari in focar.
                              O idee... nu dati cu paru.
                              So... mai sus este cum as vedea eu o instalatie de incalzire centrala facuta in samota cu un randament mare.
                              Poate nejuta si gigi cu o simulare a arderii si evacuarea/curgerea fumului.
                              Cu negru este samota.
                              Verde cele trei aere pentru imbunatatirea arderii.
                              Albastru tevi, tur/retur si legatura intre sertare pe ambele colturi.
                              Legatura pleaca in zig-zag pentru a curge apa normal: vine mai rece jos si urca sus si tot asa pana la iesire pe tu... iese calda (sau asa ar trebui.)
                              Cu maro am facut fumurile.
                              Primul care iese de jos readuce gazele fierbinti in focar si celelalte ies de sus paralel cu lateralele se unesc jos... in spate in cos.
                              Stiu ca nu excelez la desene, dar sper sa fie usor de inteles ce am facut acolo.
                              Astept pareri si opinii.
                              Ar merge?

                              Acum ma apuc sa citesc despre tipuri de sobe.
                              Dupa revin poate cu o alta combinatie intre soba si registri pentru incalzire.
                              Ultima editare de sisica_si; 14.feb.2014, 15:41.

                              Comentariu

                              • paul godoi
                                Incepator
                                • 21.feb.2014
                                • 8

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                sunt nou pe acest forum si as vrea cateva informatii legate de acest subiect in vara a s vrea sa mi construiesc o soba cu serpentina am cateva nelamuriri despre instalatie . sobe de teracota si caramida am facut si eu cateva acum cativa ani ,cam stiu despre ce este votba .problema este serpentina si instalatiaca nu prea stiu mare lucru afara de ce am vazut,citit pe net si intrebari sunt destule daca este cineva care mar putea ajuta iimultumesc anticipat As vrea sa incalzesc 4 camere daca este posibil cam 80m2

                                Comentariu

                                Procesare...