Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • nirolf1
    Incepator
    • 15.iul.2010
    • 6

    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Exista in termostat 4 conectori :
    "c"=comun
    "1"=normal inchis--deschide circuitul cand ajunge la temperatura
    "2"=normal deschis--deschide circuitul cand ajunge la temperature
    - impanantare
    iar pompa are:
    -faza
    -nul
    -impamantarte
    la felul cum i-am legat eu termostatul deculnseaza la temnpratura ambientala chiar daca eu il setez sa plece la 50 grade

    Comentariu

    • nirolf1
      Incepator
      • 15.iul.2010
      • 6

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      pompa de recirculare si termostatul sunt la o soba de teracota cu plita cu serpentina.
      instalatia are 2 calorifere si un boiler termoelectric de 80 litri
      instalatia merge foarte bine numai ca termostatul de contact TEHNOGAS COD RO3087 DECLANSEAZA LA TEMPERATURA LA CARE ESTE INSTALATIA LA MOMENTUL RESPECTIV NU LA CE AM TEMP AM FIXAT EU. ma poate ajuta cineva cu sfaturi ??

      Comentariu

      • gabonezu
        Incepator
        • 07.aug.2009
        • 13

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Va salut cu respect, am cumparat un godin prity.
        Dupa cum bine stiti se incalzeste repede se raceste repede.
        Vreau sa-l imbrac cu caramida refracrara si sa construiesc un recuperator de caldura in 2 clopote.
        Cu ce mortar zidesc caramizile refractare ca la anu' sa le pot recupera.
        Multumesc!

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Argila + nisip.

          Sau gasiti in comert argila refractara. Clopotul se poate face si din caramida ceramica, nu neaparat refractara.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • gabonezu
            Incepator
            • 07.aug.2009
            • 13

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Multumesc mult ceva proportii,am cumparat din dede... mortar refractar de samota m29,banuiesc ca nu este bun?
            Ultima editare de gabonezu; 01.nov.2014, 20:55.

            Comentariu

            • cheluakame
              Living Legend
              • 27.oct.2012
              • 2298

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              M29 nu prea face priza ceramica, este bine sa fie combinat cu apa de sticla si se foloseste doar la focar acolo unde avem temperaturi de minim 700*C.
              Am mai avut prieteni care au folosit in amestec cu putin nisip dar in zona "fumurilor", si a facut priza destul de ok. Insa grosimea rosturilor nu au depasit 2-3 mm grosime.

              Ca si proportii la argila/nisip, depinde de cat de "grasa" este argila. De obicei se face prin testare, adica se combina argila de la 1:1 pana la maxim 1:4 se intinde pe 4 caramizi si apoi se lasa in soare sau se incalzesc in soba/aragaz.

              Raportul bun este acela care nu crapa sau crapa foarte putin si este cel mai putin "sfaramicios".
              iTermice --- Sursa ta de caldura

              Comentariu

              • gabonezu
                Incepator
                • 07.aug.2009
                • 13

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Soba este prity k1k 9kw ,vreau sa construiesc un recuperator genul celui prezentat de dvs pe alt topic.
                Cat de mare credeti ca ar trbui sa-l fac ?
                Fișiere Atașate

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Postat în original de gabonezu
                  Soba este prity k1k 9kw ,vreau sa construiesc un recuperator genul celui prezentat de dvs pe alt topic.
                  Cat de mare credeti ca ar trbui sa-l fac ?
                  9 / 0.6 = 15 kw puterea focarului

                  15x0.9 = 13.5 kw utili

                  13.5 - 9 = 4.5 kw recuperati

                  Maxim 4.5 mp suprafata exterioara.

                  Ca si dimensiuni ar cam fi asa 1 metru latime x 0.24 adancime x 2 metri inaltime .

                  Pentru a nu avea probleme cu depuneri in acest recuperator, o sa trebuiasca sa incepeti sa folositi o astfel de aprindere:

                  Ultima editare de cheluakame; 01.nov.2014, 22:43.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • gabonezu
                    Incepator
                    • 07.aug.2009
                    • 13

                    Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Deja folosesc aceasta metoda si da rezultate spectaculoase.am cumparat lemne din Hornb... si vreau sa spun ca ard intr-um mare fel.
                    Flacara arde deasupra lemnului la cativa cm si este albastra,am captusit focarul godinului cu caramida refractara subtire si acum vreau sa construiesc acest recuperator .
                    Sa inteleg ca este suficienta si caramida normala de zidarie nu este obligatoriu samota ?
                    Nu este totusi prea mare 2/1/0,24 pentru 9kw?

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Caramida plina este ok pentru recuperator, rezista la temperaturile respective si nu sunt probleme.

                      Acum, dimensiunea clopotului, eu am determinat-o tinand cont de puterea sobei, daca dumneata lasi focul mai "moale" atunci, automat nu se mai pierde aceeasi cantitate de caldura pe cos si recuperatorul poate fi mai mic.

                      Nu stiu cum folosesti dumneata soba si de aceea am dat suprafata maxima, cea minima o poti determina dumneata prin cantitatea de lemne pe care o bagi in soba si durata de ardere a acelor lemne.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • gabonezu
                        Incepator
                        • 07.aug.2009
                        • 13

                        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Ok,am inteles.
                        Multumesc mult!

                        Comentariu

                        • ionutfg
                          Incepator
                          • 04.ian.2012
                          • 30

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Saluutareee.Am si eu o mica problema la care tre sa ii gasesc o solutionare.La a mea prietena ii cam ingheata tevile din baie deci ar trebui o solutie sa fie cat de cat caldut sa nu inghete apa.M-am gandit la o solutie destul de simpla: o cratita de 15 l pe o soba de bucatarie stil cizma la care sa alamesc 2 tevi de cupru ( una de tur si una de retu r) dupa care sa plec de la tevile respective de cupru cu 2 furtune panzate de temperatura prinse foarte bine cu coliere de tevile de ppr.asta pentru a avea o oarecare mobilitate a cratitii respective.De la cratita respectiva plec cu teava de ppr cu fibra si cu pompa de recirculare la un calorifer de fonta de baie de 8 elementi.Stiu ca suna foarte ciudat si este cea mai primitiva metoda de pana acuma dar nu ma intereseaza aspect,randament si transfer termic cat ma intereseaza sa nu mai inghete apa curenta.Asta o sa fie o chestie provizorie dar care sper sa fie functionala.Sper sa nu imi sariti in cap cu chestia asta.

                          Comentariu

                          • intransingentul
                            Living Legend
                            • 26.iul.2012
                            • 1008

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Postat în original de ionutfg
                            Saluutareee.Am si eu o mica problema la care tre sa ii gasesc o solutionare.La a mea prietena ii cam ingheata tevile din baie deci ar trebui o solutie sa fie cat de cat caldut sa nu inghete apa.M-am gandit la o solutie destul de simpla: o cratita de 15 l pe o soba de bucatarie stil cizma la care sa alamesc 2 tevi de cupru ( una de tur si una de retu r) dupa care sa plec de la tevile respective de cupru cu 2 furtune panzate de temperatura prinse foarte bine cu coliere de tevile de ppr.asta pentru a avea o oarecare mobilitate a cratitii respective.De la cratita respectiva plec cu teava de ppr cu fibra si cu pompa de recirculare la un calorifer de fonta de baie de 8 elementi.Stiu ca suna foarte ciudat si este cea mai primitiva metoda de pana acuma dar nu ma intereseaza aspect,randament si transfer termic cat ma intereseaza sa nu mai inghete apa curenta.Asta o sa fie o chestie provizorie dar care sper sa fie functionala.Sper sa nu imi sariti in cap cu chestia asta.
                            Un calorifer electric, nu este bun?
                            De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                            Comentariu

                            • ionutfg
                              Incepator
                              • 04.ian.2012
                              • 30

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Solutia electrica o foloseste acuma si anume un convector electric.... Problema este ca oricum face focu la soba si pierde multa energie prin plita respectiva...Curentul electric credca stiti cam cat de costisitor este iar un convector electric in baie care nu este ip44 este destul de periculos...L-ai udat putin si te tranteste...totusi vorbim de o rezistenta electrica.

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Living Legend
                                • 26.iul.2012
                                • 1008

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Postat în original de ionutfg
                                Solutia electrica o foloseste acuma si anume un convector electric.... Problema este ca oricum face focu la soba si pierde multa energie prin plita respectiva...Curentul electric credca stiti cam cat de costisitor este iar un convector electric in baie care nu este ip44 este destul de periculos...L-ai udat putin si te tranteste...totusi vorbim de o rezistenta electrica.
                                Ok. Am inteles.
                                Incalzirea electrica in baie este periculoasa,dupa spusele dvs.
                                Dar,inventia dvs,cum vi se pare?
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...