Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • ionutfg
    Incepator
    • 04.ian.2012
    • 30

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Cum mi se pare ? Pai mi se pare foarte ok.In primul rand recuperez niste energie pe care o pot distribui cum vreau eu.In al doilea rand sistemul meu este deschis adica presiunea este 0 in instalatia pe care vreau sa o realizez.In al treilea rand am zis ca o voi folosi pe plita deci nu o sa intervin in soba ca sa plezneasca tevi,lovituri de berbec sau alte chestii de genu.Astept totusi o explicatie de ce spuneti dumneavoastra ca ar fi periculoasa.Pompa de recirculare v-a fi legata corespunzator adica v-a avea si legare la pamant

    Comentariu

    • intransingentul
      Living Legend
      • 26.iul.2012
      • 1008

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Postat în original de ionutfg
      Astept totusi o explicatie de ce spuneti dumneavoastra ca ar fi periculoasa.Pompa de recirculare v-a fi legata corespunzator adica v-a avea si legare la pamant
      Nu este periculoasa.
      Ati gandit perfect instalatia.
      Nu necesita vas de expansiune, caldura degajata de soba va ajunge in calorifer imediat, datorita pompei de recirculare.
      Va urez succes.
      De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

      Comentariu

      • ionutfg
        Incepator
        • 04.ian.2012
        • 30

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Nu am zis ca o sa ajunga imediat dar totusi eu zic ca o sa se incalzeasca ceva ..Totusi va multumesc ca mi-ati urat succes.O sa revin cu pareri si poze in weekend cand o sa pun in practica toata instalatia.Sanatate si o zii buna !

        Comentariu

        • intransingentul
          Living Legend
          • 26.iul.2012
          • 1008

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de intransingentul
          Nu este periculoasa.
          Ati gandit perfect instalatia.
          Nu necesita vas de expansiune, caldura degajata de soba va ajunge in calorifer imediat, datorita pompei de recirculare.
          Va urez succes.
          Domnule, credeam ca o luati sub forma de gluma.
          Sunteti foarte naiv daca credeti ca puteti face asa instalatie de incalzire.
          Nu incercati sa faceti improvizatii.
          Nu va recomand sa faceti acest lucru.
          Folositi un calorifer electric pe baza de ulei.
          In timpul in care folositi baia,scoateti caloriferul din priza.
          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

          Comentariu

          • ionutfg
            Incepator
            • 04.ian.2012
            • 30

            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Sincer va pot da exemple de improvizatii facute de mine care inca functioneaza.Prima improvizatie de genu a mea a fost formata dintr-o serpentina de instant pe gpl pusa pe o plita de godin cu furtune de dacie, cu vas de expansiune de dacie,pompa de masina de spalat, un radiator de iveco de aprox 100 cm si un electroventilator cu care incalzeam garajul.Instalatia a functionat aprox 2 luni pana s-a ars pompa de la masina de spalat pe care o foloseam si am avut nevoie de pompa de la improvizatia mea.Nu sunt de profesie nici inginer dar nici salahor sau alte dastea.Am cunostinte in multe domenii de la computere si automatizari la constructii si mecanica auto.Personal mi-am montat singur si ca la carte o centrala pe lemne viadrus de 25 kw cu care incalzesc 11 calorifere+acm (centrala este pe teava ppr fibra 60 mm coloana principala,cu aerisitoare,vas expansiune 25 l,bypass si alte chestii)
            Ultima editare de ionutfg; 08.dec.2014, 15:16.

            Comentariu

            • intransingentul
              Living Legend
              • 26.iul.2012
              • 1008

              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Postat în original de ionutfg
              Sincer va pot da exemple de improvizatii facute de mine care inca functioneaza.
              Aici este problema, nu faceti improvizatii.
              De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

              Comentariu

              • ionutfg
                Incepator
                • 04.ian.2012
                • 30

                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                Sa nu deviam totusi de la subiect.Eu am postat o lucru si asteptam strict o parere la improvizatia data in situatia data.Cu tot respectul pe care vi-l port mi-as dori si eu sa fac totu ca la carte fara improvizatii dar problema este ca toate costa iar la salariul pe care il am eu de 700 de lei la orange nu imi permit sa tin si masina sa mai imi iau si cate ceva daramite sa cumpar o centrala de-a gata cu totu.Toata instalatia pe care am prezentat-o eu ma ajunge cel mult 100 lei(asta ma refer la teava,mufe si fitinguri pentru ca pompa,caloriferul si cratita le am deja).Personal daca fac o temperatura de 45 de grade a agentuli termic reusesc sa amortizez investitia destul de repede raportata la pretul per kwh

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2298

                  Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Postat în original de ionutfg
                  Sa nu deviam totusi de la subiect.Eu am postat o lucru si asteptam strict o parere la improvizatia data in situatia data.Cu tot respectul pe care vi-l port mi-as dori si eu sa fac totu ca la carte fara improvizatii dar problema este ca toate costa iar la salariul pe care il am eu de 700 de lei la orange nu imi permit sa tin si masina sa mai imi iau si cate ceva daramite sa cumpar o centrala de-a gata cu totu.Toata instalatia pe care am prezentat-o eu ma ajunge cel mult 100 lei(asta ma refer la teava,mufe si fitinguri pentru ca pompa,caloriferul si cratita le am deja).Personal daca fac o temperatura de 45 de grade a agentuli termic reusesc sa amortizez investitia destul de repede raportata la pretul per kwh
                  Este ok si ceea ce ai prezentat, insa nu stiu cat de bine ar incalzi apa respectiva.

                  Practic, acolo unde este pozitionata (pe plita), va capta circa 5-6 kw/mp schimbator.
                  Cum oala are un diametru de 25-30 cm, suprafata de captare ar fi de circa 0.06 mp adica va capta circa 300-400 wati (deci nu stiu cat de suficient va fi pentru radiator).

                  Apoi, trebuie luat in calcul ca indiferent de instalatie este nevoie de un vas de expansiune. Ar fi bine sa-l pozitionati pe tur caci asa se va aerisi si instalatia automat.

                  Cat despre probleme aparute, in cel mai rau caz, se va lua curentul si apa din oala se va evapora, fiind nevoie sa umpleti apoi.

                  A, nu folositi furtune panzate. Recomand unele din inox chiar daca costa ceva mai mult, sau conexiune directa cu PPR.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • ionutfg
                    Incepator
                    • 04.ian.2012
                    • 30

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Transferul termic pe care il estimez eu v-a fi undeva la 500w pentru ca voi pune in contact direct cu flacara acea oala...In legatura cu vasul de expansiune consider ca nu v-a fi cazul pentru ca acea oala va avea rol si de vas de expansiune iar furtunele aduse in discutie probabil o sa renunt la ele si sa trec pe o portine de 30-40 cm pe teava de cupru pentru a evita topirea tevi ppr de la temperatura.Totusi sa nu uitam ca si furtunele auto(ne referim la cele de la batrana dacie) rezista la temperaturi destul de mari pe o perioada mare de timp.Din ce imi aduc aminte cand fierbe apa la dacie si se intampla de mai multe ori sau cand circula peste 90 de grade vara nu se topeste nimic.

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de ionutfg
                      Transferul termic pe care il estimez eu v-a fi undeva la 500w pentru ca voi pune in contact direct cu flacara acea oala...In legatura cu vasul de expansiune consider ca nu v-a fi cazul pentru ca acea oala va avea rol si de vas de expansiune iar furtunele aduse in discutie probabil o sa renunt la ele si sa trec pe o portine de 30-40 cm pe teava de cupru pentru a evita topirea tevi ppr de la temperatura.Totusi sa nu uitam ca si furtunele auto(ne referim la cele de la batrana dacie) rezista la temperaturi destul de mari pe o perioada mare de timp.Din ce imi aduc aminte cand fierbe apa la dacie si se intampla de mai multe ori sau cand circula peste 90 de grade vara nu se topeste nimic.
                      Posibil sa ne referim la furtune diferite.

                      Cat despre oala si vas de expansiune, ar fi bine sa o ganditi in asa fel incat sa nu ramana niciodata turul fara apa, si sa aiba loc sa se dilate si apa din instalatie fara sa dea peste rascoale.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Maestrul Max
                        Living Legend
                        • 28.iul.2006
                        • 6920

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de ionutfg
                        Saluutareee.Am si eu o mica problema la care tre sa ii gasesc o solutionare.La a mea prietena ii cam ingheata tevile din baie deci ar trebui o solutie sa fie cat de cat caldut sa nu inghete apa.M-am gandit la o solutie destul de simpla: o cratita de 15 l pe o soba de bucatarie stil cizma la care sa alamesc 2 tevi de cupru ( una de tur si una de retu r) dupa care sa plec de la tevile respective de cupru cu 2 furtune panzate de temperatura prinse foarte bine cu coliere de tevile de ppr.asta pentru a avea o oarecare mobilitate a cratitii respective.De la cratita respectiva plec cu teava de ppr cu fibra si cu pompa de recirculare la un calorifer de fonta de baie de 8 elementi.Stiu ca suna foarte ciudat si este cea mai primitiva metoda de pana acuma dar nu ma intereseaza aspect,randament si transfer termic cat ma intereseaza sa nu mai inghete apa curenta.Asta o sa fie o chestie provizorie dar care sper sa fie functionala.Sper sa nu imi sariti in cap cu chestia asta.
                        Se poate face ce doriti, mai trebuie adaugat un vas de expansiune si ar merge. Dar de ce nu concepeti ceva fix in loc de improvizatie ? Puneti in soba o serpentina din teava de otel si rezolvati problema pentru ca sa fie caldura in baie permanent.
                        Cu stima.

                        Comentariu

                        • ionutfg
                          Incepator
                          • 04.ian.2012
                          • 30

                          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Desi nu e corect cum am gandit-o dar probabil o sa masor cam 1 cm de la fundul oalei si voi alami un stut acolo sa ma pot lega cu furtunele si acela il voi folosi pe post de tur iar returul se v-a intoarce pe deasupra.Momentan caut o metoda cat mai eficienta de curatire calorifer fonta.La exterior ma gandeam ceva cu arzatorul si peria de sarma,iar la interior soda caustica+apa clocotita
                          EDIT:Maestre Max sincer as face si chestia asta dar momentan nu am gasit ceva material solid pentru o serpentina.Chestia pe care vreau eu sa o fac este de scurta durata pentru ca in plan este un registru.. dar nu este timp ca lucrez 8-9 ore/zi
                          Ultima editare de ionutfg; 10.dec.2014, 14:49.

                          Comentariu

                          • cheluakame
                            Living Legend
                            • 27.oct.2012
                            • 2298

                            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            Postat în original de ionutfg
                            Desi nu e corect cum am gandit-o dar probabil o sa masor cam 1 cm de la fundul oalei si voi alami un stut acolo sa ma pot lega cu furtunele si acela il voi folosi pe post de tur iar returul se v-a intoarce pe deasupra.
                            Nu, nu, conectati turul sus si returul jos. Datorita stratificarii apei in functie de temperatura, cea calda va sta mereu sus.
                            iTermice --- Sursa ta de caldura

                            Comentariu

                            • ionutfg
                              Incepator
                              • 04.ian.2012
                              • 30

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Gata ! Astazi am pus in practica improvizatia.Am inceput cu confectionarea suportilor caloriferului,am continuat cu spalarea lui dupa care l-am ars si i-am dat o mana de vopsea.Instalatia am realizat-o din teava ppr20 mm cu insertie fibra,iar legatura de la tevi la cratita am facut-o cu furtunele mentionate.Momentan am obtinut o temperatura a apei de 40 de grade.Cel putin asa era acum 2 ore cand aprinsesem focul.A durat aprox 30 de minute dupa care a inceput sa se simta cald caloriferul.O sa revin si cu poze

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3639

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Din punctul meu de vedere nu va pot recomanda sa demontati toata improvizatia facuta si sa apelati la o metoda electrica de incalzire, ceea ce ati realizat dumneavoastra este foarte periculos.

                                Comentariu

                                Procesare...