Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • lisapet
    Membru Marcant
    • 02.ian.2012
    • 462

    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

    Postat în original de SGM
    ..solutii, recomandari nu fustrari.......la cele relatate solutie vreau, daca nu e nimeni in gradul de a-mi da solutii, sfaturi, indrumari va multumesc!..... dar mustrarile nus' cu ce mar ajuta..
    Acu, daca ai citi atent ai putea observa ca o indrumare ti-am oferit deja.. Si anume '"sa reduci din ""incarcatura"" ca sa poti folosi si un cal, pe care ai putea mai usor sa-l gasesti, decat sa te axezi pe un atelaj cu doi elefanti injugati..'"

    Comentariu

    • SGM
      Incepator
      • 11.iun.2015
      • 10

      Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

      Postat în original de lisapet
      Acu, daca ai citi atent ai putea observa ca o indrumare ti-am oferit deja.. Si anume '"sa reduci din ""incarcatura"" ca sa poti folosi si un cal, pe care ai putea mai usor sa-l gasesti, decat sa te axezi pe un atelaj cu doi elefanti injugati..'"
      multumesc frumos!

      Comentariu

      • constantin57
        Membru
        • 11.dec.2005
        • 193

        Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

        Postat în original de SGM
        multumesc frumos!
        Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.

        Comentariu

        • lisapet
          Membru Marcant
          • 02.ian.2012
          • 462

          Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

          Postat în original de constantin57
          Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.
          Sa inteleg ca reducerea valorii necesarului termic al cladirii nu este considerat un sfat practic? Si atunci care s-ar considera sfaturi practice?

          Comentariu

          • bobon
            Membru
            • 17.mai.2011
            • 109

            Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

            Postat în original de SGM
            buna seara! am citit cam tot de pe acest topic, o mica curiozitate am si eu, registrul prezentat de razvan adrian a fost confectionat de catre cineva? a reusit cineva sa desluseasca tainele acelor 7 sertare, acelor 12 cm,e buna pozitionarea lor in focar, cei 45 cm de la gratar la primul sertar sar putea modifica(mari) pentru a avea o autonomie cat mai de lunga durata? Va multumesc o seara buna!

            Dupa cum a spus Florin ,nimeni nu a vazut schimbatorul cu 7 sertare a lui Razvan bagera .De trei ani povesteste, acum a inceput iar cu Cezar 7 , cu performante. Pentru a marii autonomia el ar fi cel mai in tema, ca spune ca totul este foarte deosebit cu reglarile. Reghlarea s-ar face de le la aerele pricipal, secundar tertiar... printr-un fel de robineti,Despre acestea el a povestit acum trei ani.

            Fara sa ma laud ,am vazut ceva aproximativ cu ce spune razvan , Spatiu intre sertare si pereti nu era deloc.,. decit intre sertare si la intoarcere la sertare,, zig -zag, intre sertare era cam 12 cm ,in schimb sertarele erau orizontale si comunicau ontre ele prin cite doua tevi de 1". Avea 4 sertare si trei fumuri la soba(teracota respectiva, dimensiune sertare 30/40 c, /2 cm cu care incalzea 50 mp ,spunea proprietarul foarte bine. . Stiu ca schimbatorul acesta contine 9 l apa si se incalzeste foarte repede apa/ Cu autonomia este alta problema. Vas deschis de expansiune deasupra sobei .Am vazut acest sistem cind m-a cautat proprietarul sa o curat si avea 2 dopuri de curatam cele patru sertare si m-a rugat sa ii fac5 fumuri si am explicat ca merge mai bine cu 3 , caldura sobei fiind neglijabila.decit acolo in 40 cm pe inaltimea sobei sus.

            Cit despre izolare pentru reducerea necesarului de caldura sunt de acord cu Andrei.
            Ultima editare de bobon; 20.iun.2015, 21:49.
            Bobon...

            Comentariu

            • SGM
              Incepator
              • 11.iun.2015
              • 10

              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

              Postat în original de bobon
              Dupa cum a spus Florin ,nimeni nu a vazut schimbatorul cu 7 sertare a lui Razvan bagera .De trei ani povesteste, acum a inceput iar cu Cezar 7 , cu performante. Pentru a marii autonomia el ar fi cel mai in tema, ca spune ca totul este foarte deosebit cu reglarile. Reghlarea s-ar face de le la aerele pricipal, secundar tertiar... printr-un fel de robineti,Despre acestea el a povestit acum trei ani.

              Fara sa ma laud ,am vazut ceva aproximativ cu ce spune razvan , Spatiu intre sertare si pereti nu era deloc.,. decit intre sertare si la intoarcere la sertare,, zig -zag, intre sertare era cam 12 cm ,in schimb sertarele erau orizontale si comunicau ontre ele prin cite doua tevi de 1". Avea 4 sertare si trei fumuri la soba(teracota respectiva, dimensiune sertare 30/40 c, /2 cm cu care incalzea 50 mp ,spunea proprietarul foarte bine. . Stiu ca schimbatorul acesta contine 9 l apa si se incalzeste foarte repede apa/ Cu autonomia este alta problema. Vas deschis de expansiune deasupra sobei .Am vazut acest sistem cind m-a cautat proprietarul sa o curat si avea 2 dopuri de curatam cele patru sertare si m-a rugat sa ii fac5 fumuri si am explicat ca merge mai bine cu 3 , caldura sobei fiind neglijabila.decit acolo in 40 cm pe inaltimea sobei sus.

              Cit despre izolare pentru reducerea necesarului de caldura sunt de acord cu Andrei.
              buna seara o sa incep cu sfarsitul
              cu izolatia sant deacord cu dl Andrei doar ca pentru mine ete o solutie ce o pot pune in prectica peste cativa ani.... casa este deja finalizata la cheie nu la rosu, instalatia electrica , apa, incalzire inclusiv calorifere sant posate(montate),peretii sant zugraviti .... ce mai am de facut este procurare sau confectionare corpului incalzitor si punerea in functie,
              la ceea ce ati vazut dvs la acel client erau sertare sau manta ce facea circuitul fumului?, primul si al doilea sertar se aflau in bataia focului? cam cat de mare era focarul aprox?, cam ce autonomie?
              Va multumec anticipat!
              Cu multa stima SGM!

              PS vedeti domnule constantin ca mai sant si oameni binevoitori!

              Comentariu

              • bobon
                Membru
                • 17.mai.2011
                • 109

                Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                In focar are un paralelipiped de 40/40/2 cm lipit de un perete pe lung.Focarul are dimensiunea de 25/52 cm ce a ramas la latime dupa cei 2 cm si un rind de samota subtire de 3 cm.Din acest paral... pleaca primul sertar perpendicular peste focar, care ar trebui putin inclinat in crestere pentru scoaterea aerului colo unde apa prin teevi trece in urmatorul la baza acestuia. A trebui sa fie o teracota sau soba zidarie captusita cu samota pentru o perioada mai indelungata. Deci sertarele comunica intre ele prin tevi 2 .Nu are manta pe marginile laterale ,in spate au fata. .Asa ceva am vazut la 3 centrale realizate DIY cu dimensiunile unui frigider inalt de un metru, 3 sertare, comunica intre ele prin pereti dubli de 2 cm mantaua de apa ca si la sertare. si cu ferestre de curatire (vizitare).O asemenea centrala incalzeste 160 mp si are un consum satisfacator fata de cele cumparate din comert. nturale sau cu gazeificare. ,plus ca ard tot felul de lemne. Eficienta unui cazan creste cu cit arderea este mai curata, si in schimbator este mai putina apa pe cm p am acestia, una este sa ai 3 mm apa pe cm p alta sa ai 5 cm.iscul este ca daca pica curentul si nu merge prin termosifonare crapa sau vas deschis,

                Ti-am trimis PM
                Ultima editare de bobon; 21.iun.2015, 06:04.
                Bobon...

                Comentariu

                • SGM
                  Incepator
                  • 11.iun.2015
                  • 10

                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                  Multumesc frumos pt indicatiile oferite sigur imi vor fi de folos!

                  Comentariu

                  • cheluakame
                    Living Legend
                    • 27.oct.2012
                    • 2390

                    Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                    Postat în original de constantin57
                    Ai priceput ? Apuca-te de treaba!! Acesti oameni nu-si fac decit reclama, n-ai sa obtii niciodata un sfat practic de la ei.
                    Puteti fii mai concret? Reclama la ce? Vi s-a oferit dumneavoastra sau altcuiva un astfel de sistem contracost?

                    Din pacate,eu unu nu ma pot apuca sa ii ofer domnului un astfel de cazan pentru un necesar de 24 kw caci greutatea lui va depasi 3 tone si va necesita si puffer pentru o temperatura cat mai constanta (adica sa nu depaseasca mai mult de 3 grade in decurs de 12 ore, caci caldura nu inseamna sa aveti seara 28*C si dimineata 18*C in camera).

                    Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament.
                    iTermice --- Sursa ta de caldura

                    Comentariu

                    • piciu
                      Membru
                      • 17.sep.2008
                      • 140

                      Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                      Postat în original de cheluakame
                      Puteti fii mai concret? Reclama la ce? Vi s-a oferit dumneavoastra sau altcuiva un astfel de sistem contracost?

                      Din pacate,eu unu nu ma pot apuca sa ii ofer domnului un astfel de cazan pentru un necesar de 24 kw caci greutatea lui va depasi 3 tone si va necesita si puffer pentru o temperatura cat mai constanta (adica sa nu depaseasca mai mult de 3 grade in decurs de 12 ore, caci caldura nu inseamna sa aveti seara 28*C si dimineata 18*C in camera).

                      Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament.
                      "Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament"
                      Acelasi lucru spun si eu , la consumul estimat mai bine cumperi una din comert!
                      Sa gandim pozitiv

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2390

                        Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                        Postat în original de piciu
                        "Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament"
                        Acelasi lucru spun si eu , la consumul estimat mai bine cumperi una din comert!
                        Ce sa intelegem, ca una din comert va consuma mai putin?

                        Cat anume? La ce casa, in ce zona, cu ce termoizolatie?
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • bobon
                          Membru
                          • 17.mai.2011
                          • 109

                          Răspuns la: Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                          Postat în original de piciu
                          "Intr-o astfel de situatie, o centrala cu gazeificare din comert ar fi mult mai rentabila si ca investitie si ca timp si ca randament"
                          Acelasi lucru spun si eu , la consumul estimat mai bine cumperi una din comert!

                          Cumpar-o si vei vedea! Depinde de spatiu incalzit. pina la 100 mp ai pierdut cu gazeificare,
                          Bobon...

                          Comentariu

                          • gogutu
                            Incepator
                            • 04.feb.2012
                            • 28

                            Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                            cateva detalii despre serpentina,poti da?

                            Comentariu

                            • emanuelguzu
                              Living Legend
                              • 30.oct.2013
                              • 1027

                              Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                              Buna seara,o mica intrebare,se poate construi o teracota care sa incalzeasca la parter dar si la etaj,camere suprapuse,cu acelas foc facut la parter? Eu stiam ca poate incalzi doua camere alaturate la parter,fumurile fiind mai lungi caldura pierduta pe cosul de fum este mai mica daca se construieste soba suprapusa....ma poate lamuri cineva? Multumesc.
                              Ultima editare de emanuelguzu; 28.sep.2015, 20:40.

                              Comentariu

                              • intransingentul
                                Living Legend
                                • 26.iul.2012
                                • 1007

                                Răspuns la: Totul despre SOBA CU SERPENTINA

                                Postat în original de emanuelguzu
                                Buna seara,o mica intrebare,se poate construi o teracota care sa incalzeasca la parter dar si la etaj,camere suprapuse,cu acelas foc facut la parter? Eu stiam ca poate incalzi doua camere alaturate la parter,fumurile fiind mai lungi caldura pierduta pe cosul de fum este mai mica daca se construieste soba suprapusa....ma poate lamuri cineva? Multumesc.
                                Din cate am citit despre tine pana acum , una dintre specialitatile tale erau cuptoarele.
                                Ba chiar dadeai si lectii altora.
                                Cum se face ca la o soba te blochezi?
                                De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                                Comentariu

                                Procesare...