Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Tinta12
    Incepator
    • 11.ian.2019
    • 1

    Cum se face schema pentru boiler cu apa calda pentru apa calda in casa plus incalzire la calorifere ?

    Comentariu

    • ionutfg
      Incepator
      • 04.ian.2012
      • 30

      Marius Dan Sa traiesti colegu” As dori sa stiu daca esti multumit per total de termosemineu..M-am mutat recent intr-un apartament cu 2 camere 51mp si ma incalzesc cu o soba de teracota pe 8 randuri cu habar n-am cate fumuri... Ideea e ca am gasit un termosemineu folosit foarte putin si la pret bun si nu stiu ce sa fac.Cum stai cu consumul de lemne ? La mine ar veni cam 4 calorifere de 1200x600 ca mai mult nici nu am unde sa le pun...Semineul este un aqua plus de 22 kw cu volum al camasii de apa de 29l si un randament de 76 %

      Comentariu

      • Marius Dan
        Incepator
        • 23.nov.2017
        • 93

        Salut Ionutfg, semineul nu-i rau facut. Per total eu sunt multumit. Sunt si avantaje si dezavantaje. La consum e comparabil cu o teracota, trebuie sa te gindesti si la celelalte instalatie, calorifere, etc. Caldura/temperatura in casa o modulezi din foc-lemn-cum preferi. Uite tel.meu pt orice altceva-0767452604.

        Comentariu

        • Marius Dan
          Incepator
          • 23.nov.2017
          • 93

          Ionutfg am dat de un tabel in pc in care zice ca sab&aqua 22kw duce max 7 buc radiatoare 22/600/1000 de 2150w bucata. Sab=Aqua facut de fratii maghiari (ariadna). Poate te ajuta.. ai inceput lucrarea?
          Fișiere Atașate

          Comentariu

          • Marius Dan
            Incepator
            • 23.nov.2017
            • 93

            Mai incerc odata poate se vede.. mai bine!
            Fișiere Atașate

            Comentariu

            • Marius Dan
              Incepator
              • 23.nov.2017
              • 93

              Salutari tuturor! Nu am reusit cu tabelul Ionutfg, scuze, rog un admin sa le stearga. Am cumparat 2 buc calorifere(ultimele de pus) brise 22/600/1000 pe care sper sa le montez weekendul acesta si gata. S-a ivit si o ocazie-cam 5 steri de fag gata taiate la 1400lei pt la anul si dai viteza la crapat, adapostit ca vine ploaia... Cam asa arata soba dupa doua sezoane, fara probleme deosebite. Am mai luat perie profesionala, cu bete de pus pe bormasina de curatat burlane la inchiderea sezonului. Recent am vazut pe yt clipuri cu Sabin Gherman cu sobe/termoseminee interesante. Are mester linga el cu care s-a si asociat dar ii place sa bage pe foc...fain! Weekend placut sa aveti!!
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • AdrianCOP
                Incepator
                • 07.mai.2019
                • 3

                Va salut, se pot incalzi calorifere cu o putere insumata de 23 kw cu o soba cu serpentina si sa fie in acelasi timp mai economica decat o centrala normala pe lemne?
                Am in cap o combinatie de registru facut din teava trasa de sonda pentru focar si serpentina de cupru, teava de 14.

                Comentariu

                • elixir
                  Membru marcant
                  • 01.nov.2009
                  • 368

                  niciodata!

                  Comentariu

                  • AdrianCOP
                    Incepator
                    • 07.mai.2019
                    • 3

                    Ok, multumesc. Cam dezamagitor... Bugetul este mic, imi puteti recomanda o centrala de pana in 3500 lei care sa si faca treaba ca putere si economie? Sau sa mai astept si sa mai strang bani?

                    Comentariu

                    • elixir
                      Membru marcant
                      • 01.nov.2009
                      • 368

                      fonta: viadrus
                      otel: feroli.
                      dar economia vine din altele: izolarea cazei, puffer.

                      Comentariu

                      • Marius Dan
                        Incepator
                        • 23.nov.2017
                        • 93

                        Salutare tuturor. Adrian daca trebuie sa faci incalzirea urgent eu zic sa te uiti la un pachet eco - la melinda l.am vazut are cazan fonta,etc. Ce ar mai trebui -bat. la ups, calorifere am inteles ca le ai, tevi cred ca poti merge pe ppr si ceva robineti. Costa 3500 lei poate au si altii trebuie cautat. Pun si o poza si sa nu credeti ca fac reclama sau interese, doar o propunere tu alegi. Sper sa te ajute. Are doar 20kw dar o echilibrare buna face minuni. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	eco centrala melinda.png 
Afișări:	768 
Mărime:	62,2 KB 
ID:	673833

                        Comentariu

                        • AdrianCOP
                          Incepator
                          • 07.mai.2019
                          • 3

                          Multumesc pentru raspunsuri, nu ma asteptam la atatea. Incalzirea trebuie facuta pana la iarna. Ca sa va dau mai multe detalii...:


                          casa este din bca de grosime 24 parter (cred, sau 20)
                          15 mansarda
                          va fi pana la iarna:
                          tencuita si izolata cu polistiren expandat grafitat eps 80 de 10 cm
                          mansarda izolata cu vata cu coeficient 0,032 de 10 cm si posibil si niste polistiren, voi vedea (acestea vor forma practic tavanul mansardei intre rigips jos si osb sus in pod)
                          temelia are 70 cm de la pamant, sub cimentul de la pardoseaua parterului este pus polistiren de proasta calitate de 5 cm pe 30% din suprafata (dormitor si bucatarie)
                          geamuri si usi termopan, geamurile nu sunt mari
                          suprafata utila este in jurul a 150 mp, cu o inaltime de 2,5 metrii in medie
                          volumul este in jur de 370 m3

                          nu sunt sigur daca am procedat corect la calcularea necesarului de putere, daca folosesc coeficient 50 rezulta in jur de 19 kw, am dreptate?
                          cu acei 19 kw incalzesc toata casa la aceeasi temperatura? nu mi trebuie decat foarte rar asta, sunt camere care stau si degeaba o gramada de timp
                          am mai pus o marja de siguranta: stiu ca pt camerele cu 2 pereti exteriori trebuie marit cu 20% necesarul, am pus un calorifer in plus (inca 1,5 kw) desi trebuia sa mai scot unul deoarece camera centralei nu o sa aibe calorifer si am mai pus eu niste wati asa de la mine si am ajuns la 22-23.
                          va rog sa mi spuneti daca am procedat corect sau am exagerat. Am foarte mari dubii.
                          dupa ce mi ati spulberat sperantele cu suba cu serpentina m am reorientat catre centrale. vreau ceva economic si bun si evident am dat peste cele cu gazeificare.
                          casa a fost facuta din niste salarii normale de roman dar fara compromisuri, nu as vrea sa fac unul acum. as vrea o centrala cu gazeificare in ciuda pretului mare.
                          Cel mai mult m a influentat comoditate folosirii unui astfel de cazan si bineinteles economia de combustibil.
                          Cei de la ATMOS si au facut foarte bine reclama astfel incat apar pe toate site urile. Dar mai mult decat ce am citit pe net nu stiu. Va rog sa mi spuneti pareri...
                          Instalatia va fi facuta de o cunostinta care se pricepe deci 0 cost manopera, dar trebuie sa ma mai documentez. Poate o sa fac o schema si am sa v o arat

                          Multumesc mult de tot


                          ps. fiindca m am razgandit in privinta centralei acest post este posibil sa nu mai apartina acestui topic sau da... nu stiu... va rog sa l mutati daca trebuie




                          Comentariu

                          • Marius Dan
                            Incepator
                            • 23.nov.2017
                            • 93

                            Salutare forumisti! Azi am curatat utilajul, burlane, filtre, schimbat apa din tevi, aerisit. Mai am de schimbat o rozeta la burlan si sa-l dau cu spray negru si gata. Sa avem o iarna frumoasa cu tot ce va doriti, salutari! ps. proba mai incolo ca nu e nevoie deocamdata...si ceva poze.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • elixir
                              Membru marcant
                              • 01.nov.2009
                              • 368

                              de ce sa schimbi apa? cea existenta deja e dedurizata...

                              Comentariu

                              • Marius Dan
                                Incepator
                                • 23.nov.2017
                                • 93

                                La golirea pt curatare/clatire apa era putin galbuie. Vazind ca ploua am zis ca pun de ploaie filtrata cum zice la manual dar nu am avut deajuns. Dupa curatare/recirculare cu apa normala am aerisit bine si gata. La noi apa in case vine din puturi de adincime fara alte adausuri.

                                Comentariu

                                Procesare...