Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• vio rel
    a creat un topic Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Totul despre SOBA CU SERPENTINA

Am o casa batrineasca si am hotarit sa fac ceva cu incalzirea deoarece va trebui sa locuiesc acolo o perioada.
    Asa ca am cautat variante de incalzire inca o soba, electric sau altceva soba am exclus-o din calcul deoarece insemna 2 focuri, mizerie, cos etc.
    La fel si electricul, din cauza pretului am mai ramas o varianta propusa de un prieten, mai exact un hibrid pentru care am facut un necesar:
    • - o soba pe lemne functionala
      - o serpentina din teava de fier
      - o pompa recirculare
      - calorifere in nr de 3
      - pexal bun robineti conectori si teuri
      - un bazin de wc la inaltime
      - termonetru
      - chef de munca
      - dupa 2 saptamini am reusit sa obtin un rezultat stisfacator avind in vedere costul scazut al instalatiei: aproximativ 10 mil, am caldura in toata casa

• Marius Dan
    a răspuns
    Salutare tuturor. Adrian daca trebuie sa faci incalzirea urgent eu zic sa te uiti la un pachet eco - la melinda l.am vazut are cazan fonta,etc. Ce ar mai trebui -bat. la ups, calorifere am inteles ca le ai, tevi cred ca poti merge pe ppr si ceva robineti. Costa 3500 lei poate au si altii trebuie cautat. Pun si o poza si sa nu credeti ca fac reclama sau interese, doar o propunere tu alegi. Sper sa te ajute. Are doar 20kw dar o echilibrare buna face minuni. Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	eco centrala melinda.png 
Afișări:	1 
Mărime:	62,2 KB 
ID:	673833

Lasă un comentariu:

• elixir
    a răspuns
    fonta: viadrus
    otel: feroli.
    dar economia vine din altele: izolarea cazei, puffer.

Lasă un comentariu:

• AdrianCOP
    a răspuns
    Ok, multumesc. Cam dezamagitor... Bugetul este mic, imi puteti recomanda o centrala de pana in 3500 lei care sa si faca treaba ca putere si economie? Sau sa mai astept si sa mai strang bani?

Lasă un comentariu:

• elixir
    a răspuns
    niciodata!

Lasă un comentariu:

• AdrianCOP
    a răspuns
    Va salut, se pot incalzi calorifere cu o putere insumata de 23 kw cu o soba cu serpentina si sa fie in acelasi timp mai economica decat o centrala normala pe lemne?
    Am in cap o combinatie de registru facut din teava trasa de sonda pentru focar si serpentina de cupru, teava de 14.

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Salutari tuturor! Nu am reusit cu tabelul Ionutfg, scuze, rog un admin sa le stearga. Am cumparat 2 buc calorifere(ultimele de pus) brise 22/600/1000 pe care sper sa le montez weekendul acesta si gata. S-a ivit si o ocazie-cam 5 steri de fag gata taiate la 1400lei pt la anul si dai viteza la crapat, adapostit ca vine ploaia... Cam asa arata soba dupa doua sezoane, fara probleme deosebite. Am mai luat perie profesionala, cu bete de pus pe bormasina de curatat burlane la inchiderea sezonului. Recent am vazut pe yt clipuri cu Sabin Gherman cu sobe/termoseminee interesante. Are mester linga el cu care s-a si asociat dar ii place sa bage pe foc...fain! Weekend placut sa aveti!!
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Mai incerc odata poate se vede.. mai bine!
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Ionutfg am dat de un tabel in pc in care zice ca sab&aqua 22kw duce max 7 buc radiatoare 22/600/1000 de 2150w bucata. Sab=Aqua facut de fratii maghiari (ariadna). Poate te ajuta.. ai inceput lucrarea?
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Salut Ionutfg, semineul nu-i rau facut. Per total eu sunt multumit. Sunt si avantaje si dezavantaje. La consum e comparabil cu o teracota, trebuie sa te gindesti si la celelalte instalatie, calorifere, etc. Caldura/temperatura in casa o modulezi din foc-lemn-cum preferi. Uite tel.meu pt orice altceva-0767452604.

Lasă un comentariu:

• ionutfg
    a răspuns
    Marius Dan Sa traiesti colegu” As dori sa stiu daca esti multumit per total de termosemineu..M-am mutat recent intr-un apartament cu 2 camere 51mp si ma incalzesc cu o soba de teracota pe 8 randuri cu habar n-am cate fumuri... Ideea e ca am gasit un termosemineu folosit foarte putin si la pret bun si nu stiu ce sa fac.Cum stai cu consumul de lemne ? La mine ar veni cam 4 calorifere de 1200x600 ca mai mult nici nu am unde sa le pun...Semineul este un aqua plus de 22 kw cu volum al camasii de apa de 29l si un randament de 76 %

Lasă un comentariu:

• Tinta12
    a răspuns
    Cum se face schema pentru boiler cu apa calda pentru apa calda in casa plus incalzire la calorifere ?

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Mersi fain, voi incerca si compar cu aripa cealalta unde sunt 3 calorifere(aprox.4,5kw-75C) legate lateral.

Lasă un comentariu:

• elixir
    a răspuns
    cam asa ceva:

Lasă un comentariu:

• Marius Dan
    a răspuns
    Am inteles ca jos dar am 4 locuri jos la astea doua calorifere. Pune o schita/poza cind poti,te rog. Eu toate diagonala le-am legat si ultimul lateral. Si astea 2 sunt capat de ramura si deaia intrebam.

Lasă un comentariu:

Procesare...
X
sigla BRAT