Variaza presiunea in instalatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • COSTA
    Incepator
    • 29.aug.2006
    • 45

    Variaza presiunea in instalatie

    Am o promblema cu presiunea in instalatie,am o centrala de 25kw(gazeficare),6calorifere si 4 circuite in pardoseala,centrala este montata de 4 luni,pana zilele astea a mers perfect,acum observ ca-mi scade presiune undeva la 0.5 bari cand nu-i foc iar cand creste temeratura creste uneori si pana la 2 2.5 bari la limita sa dea supapa de sig afara.Am verificat de n ori toate traseele si nu sunt scurgeri,problema poate fi in vasul de expansiune?? sa nu-si faca bine treaba ? se poate baga aer in el prin ventil?vasul este de 24 l,mi s-a parut mic cand a fost montat de firma dar asa au zis ei....e k.(reamintesc ca a functiont k pana acum).Cam pe unde ar putea sa fie problema..as vrea sa stiu inainte sa chem firma ca sa vad "cum gandes".Multumesc.
  • pavel.gabriel
    Membru
    • 25.iul.2006
    • 158

    #2
    la vas este problema,are un fel de supapa care nu mai permite cedarea de presiune catre instalatie atunci cind temperatura apei scade.Masoara presiunea din vas (pe la ventilul de aer)cu un aparat pt masurat presinea la auto si ai sa vezi ca in vas ai 2 bari cind in instalatie ai0,5
    eu va luminez...imprejurul

    Comentariu

    Procesare...