Verificare tur si retur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Catalin2005
    Incepator
    • 06.dec.2005
    • 53

    Verificare tur si retur

    Stie cineva cum se poate verifica daca s-au montat corect tevile de tur si retur la un calorifer? Precizez ca traseul pana la centrala este ingropat in perete si trece prin mai multe camere (deci nu pot sa-l urmaresc vizual).

    Adevarata problema este ca acel calorifer este capat de coloana si nu se incalzeste f.bine iar un instalator mi-a spus ca asta este din cauza faptului ca s-a montat turul jos si returul sus (adica invers).

    Multumesc,
    Cu stima,

    Catalin
  • danM
    Membru
    • 11.feb.2008
    • 199

    #2
    Pai poti verifica daca masori temperatura la tur si retur,chiar si la mana se simte daca jos la retur se incalzeste mai tare ca sus la tur.

    Comentariu

    • Mircea_G
      Living Legend
      • 14.ian.2007
      • 12227

      #3
      Re: Verificare tur si retur

      Postat în original de Catalin2005
      Stie cineva cum se poate verifica daca s-au montat corect tevile de tur si retur la un calorifer? Adevarata problema este ca acel calorifer este capat de coloana si nu se incalzeste f.bine iar un instalator mi-a spus ca asta este din cauza faptului ca s-a montat turul jos si returul sus (adica invers)
      Cu un termometru fara contact poti verifica fara probleme si sigur . Esti din Bucuresti , gasesti la Hornbach .
      Instalatii verificari-revizii gaze

      Comentariu

      • DIY
        Living Legend
        • 07.sep.2007
        • 1747

        #4
        Re: Verificare tur si retur

        Postat în original de Catalin2005
        <<...>>

        Adevarata problema este ca acel calorifer este capat de coloana si nu se incalzeste f.bine iar un instalator mi-a spus ca asta este din cauza faptului ca s-a montat turul jos si returul sus (adica invers).,


        Postat în original de Catalin2005
        <<...>>Multumesc,
        Problema este ca instalatia nu este echilibrata hidraulic si/sau pompa de circulatie este subdimensionata.
        Numai bine,
        DIY

        Comentariu

        Procesare...