Izolare instalatie cupru prin sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • afrodita
    Incepator
    • 08.dec.2008
    • 8

    Izolare instalatie cupru prin sapa

    La casa pe care o am in costructie instalatia pentru incalzire este realizata din teava de cupru asezata pe podea, care va fi acoperita de sapa.
    1. - tevile de cupru trebuiesc izolate
    2. - trebuie efectuata proba de rezistenta la presiune (daca da la ce presiune?)
    3. - mortarul (sapa) este daunator pentru cupru?
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    1: ce fel de teava de cupru este ? Oricum deobicei nu trebuie izolata.
    2: proba de presiune se face inainte de a turna sapa. Se incarca instalatia la 10 bar .
    3: nu se intampla nimic.

    Comentariu

    • overseas
      Incepator
      • 05.mar.2007
      • 92

      #3
      Daca pui cupru prin sapa, probabil trebuie teava de curpu moale (colac) ca sa-ti permita sa tragi bucata intreaga prin sapa. Prin sapa nu se permit coturi si imbinari. Daca e cupru moale, ar trebui sa pui o protectie mecanica, ai mai putea sa pui si o protectie termica - pentru a nu incalzi in mod inutil sapa. Gasesti la magazinele specializate.

      Comentariu

      • afrodita
        Incepator
        • 08.dec.2008
        • 8

        #4
        Instalatia este din tevi de cupru 0.7 mm (bara imbinata cu mufe si coturi nu colac) si ma gindeam sa o izolez cu burete din acela special pt tevi (nu stiu cum se numeste)pentru a nu fi rigid in sapa, pentru dilatare si chiar pentru a minimiza pierderile de caldura.
        La ce presiune se probeaza insatalatia in cazul meu?
        Care este motivul pentru care nu se admit coturi si mufe in sapa?
        Ce sa fac acum daca instalatia este deja realizata?

        Comentariu

        • overseas
          Incepator
          • 05.mar.2007
          • 92

          #5
          Izolatia din burete este numai pentru pierderile termice.
          Teava se ingroapa bucata intreaga pentru ca, daca vreodata cedeaza o imbinare trebuie sa spargi sapa.

          Comentariu

          • afrodita
            Incepator
            • 08.dec.2008
            • 8

            #6
            Postat în original de afrodita
            Instalatia este din tevi de cupru 0.7 mm (bara imbinata cu mufe si coturi nu colac) si ma gindeam sa o izolez cu burete din acela special pt tevi (nu stiu cum se numeste)pentru a nu fi rigid in sapa, pentru dilatare si chiar pentru a minimiza pierderile de caldura.
            La ce presiune se probeaza insatalatia in cazul meu?
            Care este motivul pentru care nu se admit coturi si mufe in sapa?
            Ce sa fac acum daca instalatia este deja realizata?
            Ma poate ajuta cineva? Plz.

            Comentariu

            • RaduCA
              Living Legend
              • 09.oct.2005
              • 6452

              #7
              Nu ştiu ce trebuie făcut, vă spun ce aş face eu în situaţia dată (ideal ar fi refacerea instalaţiei). Aş face proba de presiune aşa cum aţi fost sfătuit de Consultant climatizare, verificînd măcar cîteva zile ca presiunea să nu scadă. Apoi aş izola ţevile, după care aş turna şapa.

              Motivul pentru care nu se "îngroapă" îmbinări (mufe, coturi etc.) este că acelea sînt zonele cu riscul cel mai mare de neetanşeitate ulterioară (vă daţi seama ce plăcere este să observaţi că aveţi o pierdere sub şapă şi să nu ştiţi pe unde este ).
              De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
              În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

              Comentariu

              • Basturea
                Membru
                • 03.oct.2008
                • 163

                #8
                e personal am lasat canale cand am turnat sapa exact pe unde o sa urmeze instalatia sa fie ingropata( am asezat grinzi de 10/10 si am turnat, dupa o zi am inlaturat grinzile si au ramas canalele care vor fii astupate dupa ce vor trece tevile cu nisip apoi rigips si apoi burete de parchet si parchet, este mai usor de ajuns daca se intampla ceva dar tot dificil)

                Comentariu

                • afrodita
                  Incepator
                  • 08.dec.2008
                  • 8

                  #9
                  Postat în original de afrodita
                  Instalatia este din tevi de cupru 0.7 mm (bara imbinata cu mufe si coturi nu colac) si ma gindeam sa o izolez cu burete din acela special pt tevi (nu stiu cum se numeste)pentru a nu fi rigid in sapa, pentru dilatare si chiar pentru a minimiza pierderile de caldura.
                  La ce presiune se probeaza insatalatia in cazul meu?
                  Ce sa fac acum daca instalatia este deja realizata?

                  Comentariu

                  • ivan_turbinca
                    Membru Marcant
                    • 25.feb.2009
                    • 494

                    #10
                    pai si daca este prin pereti trasa instalatia,nu este acelasi lucru ca si cu sapa?Teoretic daca este facuta bine de la inceput nu are de ce sa curga nici in 100 de ani nu?

                    Comentariu

                    • Consultant climatizare
                      Moderator
                      • 17.oct.2007
                      • 3606

                      #11
                      Teoretic da, insa practic de multe ori nu se intampla asa.

                      Comentariu

                      • razvan adrian
                        Membru Marcant
                        • 30.mar.2011
                        • 303

                        #12
                        Postat în original de ivan_turbinca
                        pai si daca este prin pereti trasa instalatia,nu este acelasi lucru ca si cu sapa?Teoretic daca este facuta bine de la inceput nu are de ce sa curga nici in 100 de ani nu?
                        La cupru,imbinarile de regula cedeaza dupa cca 4-6 ani,la ppr ,daca dupa 24-48 ore la 3 atm(poti si la 10 atm,numai sa ai cu ce!),nu curge ,sau nu pierde aer,nu va mai curge in veci,poate doar la vreun incendiu sau vreun baros de 3 kg bine aplicat,altfel...nici o sansa la ppr.Cuprul este scump ,dificil de lucrat,lipiturile sint facute de instalatori" facuti la norma in 2-3 luni maxim",asa sint peste 50% din ei,ca sa nu mai spun ca nici un hidrofor nu stiu sa regleze...e grele tata cu tevile astea,nu i ca la tencuieli sau zidarii sa le poti indrepta,plana sau slefuii...aici este sau nu este ...bine!Teava moale din cupru prin sapa este relativ durabila ...undeva in jurul a 10 ani,dar fara lipituri sub sapa,lipituri numai la cca 10-12 cm de sapa,altfel...probleme grave!Bafta,Razvan
                        bagera

                        Comentariu

                        Procesare...