Conexiune paralel sau serie?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Vinga64
    Incepator
    • 13.iul.2008
    • 68

    Conexiune paralel sau serie?

    Salutare tuturor droesc sa mi realizez instalatia de incalzire la casa (P+M)aprox 140mp,iar instalatorul mi a recomandat sa realizez legaturile in paralel, ce as dori sa stiu este daca conexiune in paralel e mai buna decat cea in serie si care ar fi avantajele.

    Multumesc
  • calin vasile
    Incepator
    • 27.dec.2008
    • 3

    #2
    Randament optim,caldura difuza uniform,posibilitatea eliminarii temporare a caloriferelor din camerele care nu le vreti incalzite.(inchiderea lor)
    vasco

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Re: Conexiune paralel sau serie?

      Postat în original de Vinga64
      Salutare tuturor droesc sa mi realizez instalatia de incalzire la casa (P+M)aprox 140mp,iar instalatorul mi a recomandat sa realizez legaturile in paralel, ce as dori sa stiu este daca conexiune in paralel e mai buna decat cea in serie si care ar fi avantajele.

      Multumesc
      Ce anume intelege instalatorul tau prin "conexiune in paralel" ?!?
      99% din instalatiile rezidentiale sint in paralel, deci nu vad care-i gaselnita.
      Cumva se refera la distribuitor/colector cu trasee independente pe fiecare radiator ?!?

      Comentariu

      • tanasie
        Living Legend
        • 15.oct.2008
        • 2501

        #4
        Legarea caloriferelor in serie? nu am vazut decit la apartamentele (antice) care au in baie incalzirea prin tevile acelea groase.
        Cu respect.

        Comentariu

        • Vinga64
          Incepator
          • 13.iul.2008
          • 68

          #5
          Din cate mi a explicat instalatorul fiecare calorifer va fi conectat la un distribuitor deci fiecare va fi independent.
          Ma intrebam daca este bine pt ca am vazut recent facuta o instalatie de incalzire la o casa tot nou construita iar trasele erau inseriate.adica nici un distribuitor si se pleca de la calorifer la calorifer(serie)

          Cel care a faut instalatia parea un om destul de calculat si pe langa asta ,am vazut o incalzire facuta de el"in serie" si mergea OK

          Toate cele bune

          Comentariu

          • DIY
            Living Legend
            • 07.sep.2007
            • 1736

            #6
            Postat în original de Vinga64
            Din cate mi a explicat instalatorul fiecare calorifer va fi conectat la un distribuitor deci fiecare va fi independent.
            Ma intrebam daca este bine pt ca am vazut recent facuta o instalatie de incalzire la o casa tot nou construita iar trasele erau inseriate.adica nici un distribuitor si se pleca de la calorifer la calorifer(serie)

            Cel care a faut instalatia parea un om destul de calculat si pe langa asta ,am vazut o incalzire facuta de el"in serie" si mergea OK

            Toate cele bune
            "In serie" inseamna ca de la centrala se alimenteaza primul calorifer, din returul primului se alimenteaza al doilea, din returul celui de-al doilea se alimenteaza al treilea s.a.m.d. Daca la asta te referi, este o instalatie greoaie si care se recomanda extrem de rar, in cazul cladirilor cu mai multe etaje. Nu are rost sa intru acum in amanunte fiindca nu e cazul, la casa, sa ai asa ceva; proiectarea si reglajul local sint anevoioase.

            Daca, insa, te referi la o instalatie in care din teava principala (diametru variabil) pleaca un numar de ramuri care alimenteaza radiatoarele si, similar, returul primeste acele ramuri ... atunci este vorba despre o instalatie in paralel; incearca sa desenezi o schita simpla si vei vedea clar ce vreau sa spun.

            In fine, dupa parerea mea nu exista vreun avantaj major atunci cind optezi pentru distribuitoar/colector si trasee individuale. Suna, pentru unii, mai "chic" da' adevarul este ca o instalatie cu distributie clasica, bine calculata, functioneaza la fel de bine si de elegant. Daca, insa, cel care se ocupa de instalatia respectiva nu stie sa faca un calcul hidraulic, atunci varianta de siguranta este instalatia cu distribuitor/colector ... varianta aceasta fiind mai scumpa, practic platesti nesiguranta celui care o realizeaza.
            Contrar celor scrise mai sus, distributia de genul acesta nu este mai eficienta. Izoalrea unui radiator in cazul instalatiei clasice, in paralel,(lucru, de altfel, nerecomandat) se poate face si dintr-un robinet montat pe radiator (pe tur sau pe retur, termostatat sau nu ... variante ...) deci nu trebuie circuit separat.

            In caz ca hotarasti ca iti doresti povestea asta cu distribuitor / colector si trasee individuale ... poti totusi opta pentru o solutie simplificata, in care radiatoarele deservind zone identice d.p.d.v. al zonarii (adica aceeasi orientare, aceeasi ora interna de maxim al necesarului de caldura) sint instalate pe acelasi traseu; cu reglaje individuale de la o incapere la alta, desigur.

            Comentariu

            • Vinga64
              Incepator
              • 13.iul.2008
              • 68

              #7
              Intradevar eu am inteles altceva prin serie..
              Daca tot veni vorba eu doresc sau mai bine zis instalatorul mi a propus instalatie cu distribuitor ,si cu conectre independenta a fiecarui calorifer.

              Este vreo diferenta .sau ...
              Ultima faraza nu am prea inteles o

              Va multumesc

              Comentariu

              • daniel1976
                Membru
                • 13.nov.2007
                • 147

                #8
                Parerea mea este sa mergi pe varianta propusa de instalator .Este putin mai scumpa dar mai eficienta.

                Comentariu

                Procesare...