Cazan viadrus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • gmtiby
    Living Legend
    • 24.oct.2008
    • 1192

    #31
    Re: u22c

    Postat în original de inginerum
    o intrebare am si eu daca se poate.
    cautand centrale pe lemne am gasit de la viadrus modelul U22C la un pret mai bun.
    se poate ca acest model care este destinat arderii cocsului sau carbunelui sa arda lemne?
    multumesc.
    Salut

    c = carbune si lemne
    d = DOAR lemne

    Eu am C de 30 kw !

    Comentariu

    • say
      Incepator
      • 26.sep.2009
      • 11

      #32
      Ma ajuta si pe mine cineva cu o dimensionare corecta a unui cazan viadrus u22d?
      Am casa de 150m2 construibili si 108 utili. din care 90m2 instalatie in pardoseala+4 calorifere si un boiler de 120l
      Pereti sunt din caramida de 25 si izolata cu polistiren de 10, la mansrda am pe tavan 27cm de vata, ferestre si usi exterioare din pvc cu 5 camere si 3 foi de geam
      Casa este situata in Focsani. dar aici bate vantul cam 5 luni din iarna si senzatia de frig e foarte mare.
      Cazanul vreau sa-l alimentez doar cu lemne (nu stiu daca voi avea mereu lemne uscate).
      Mi-ar fi placut sa pun un pufer dar nu am loc nicaieri pentru el si de acea voi renunta la aceasta ideie.

      Comentariu

      • razvan adrian
        Membru Marcant
        • 30.mar.2011
        • 303

        #33
        Postat în original de say
        Ma ajuta si pe mine cineva cu o dimensionare corecta a unui cazan viadrus u22d?
        Am casa de 150m2 construibili si 108 utili. din care 90m2 instalatie in pardoseala+4 calorifere si un boiler de 120l
        Pereti sunt din caramida de 25 si izolata cu polistiren de 10, la mansrda am pe tavan 27cm de vata, ferestre si usi exterioare din pvc cu 5 camere si 3 foi de geam
        Casa este situata in Focsani. dar aici bate vantul cam 5 luni din iarna si senzatia de frig e foarte mare.
        Cazanul vreau sa-l alimentez doar cu lemne (nu stiu daca voi avea mereu lemne uscate).
        Mi-ar fi placut sa pun un pufer dar nu am loc nicaieri pentru el si de acea voi renunta la aceasta ideie.
        Deci,cazanul este prea mic pt asa o suprafata,este necesar un cazan de 32 kw,care sa functioneze lejer undeva pe la 22-24kw,dar in general cazanele pe lemne nu sar de 70-75% randament,de acee va sugerez un cazan mai maricel,care sa incalzeasca caloriferele si serpentina din sapa,ag termic sa degaje caldura mai mult timp in calorifere si bineinteles in serpentina.Cu un cazan supradimensionat ,focarul fiind mai mare,alimentezi mai rar,ag termic este mentinut cald undeva in medie pe la 45-50 gr mai mult timp.Un cazan Viadurus U22D e bun pina la 105-110 mp/250-280 mc,nu lkuati de bun chiar ce scriu ei in specificatiile tehnice,in general e bine sa mai tai cam 25% din ce spun producatorii,randamentul este maxim 75%,restul sint povesti.Bafta ,sanatate,Razvan
        bagera

        Comentariu

        • say
          Incepator
          • 26.sep.2009
          • 11

          #34
          Postat în original de razvan adrian
          Un cazan Viadurus U22D e bun pina la 105-110 mp/250-280 mc,nu lkuati de bun chiar ce scriu ei in specificatiile tehnice,in general e bine sa mai tai cam 25% din ce spun producatorii,randamentul este maxim 75%,restul sint povesti.Bafta ,sanatate,Razvan
          Nu inteleg la ce te refri cand zici cai mic, pentru ca la un cazan viadruds poti sai pui de la 4 pana 10 elementi adica del a 20kw la 49kv si nu prea pot sa cred ca un 49kw nu pot incalzi mai mult de 280mc.
          Eu nu am vazut pana acum un cazan de acesta dar multa lume il lauda de aceia m-am decis spre el, iar din ce spui tu sa inteleg ca intrun cazan de 20kw intra aceiasi cantitate de lemne ca si intrunul de 49kw?
          Intradevar ce ai zis tu despre randament e adevarat pentru ca foarte multa caldura se duce pe cosul de fum dar intrebarea mea era cati elementi mi-ar trebui 5,6,7 sau8 ca sa am caldura la casa descrisa mai sus?

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #35
            Postat în original de say
            Ma ajuta si pe mine cineva cu o dimensionare corecta a unui cazan viadrus u22d?
            Am casa de 150m2 construibili si 108 utili. din care 90m2 instalatie in pardoseala+4 calorifere si un boiler de 120l
            Pereti sunt din caramida de 25 si izolata cu polistiren de 10, la mansrda am pe tavan 27cm de vata, ferestre si usi exterioare din pvc cu 5 camere si 3 foi de geam
            Casa este situata in Focsani. dar aici bate vantul cam 5 luni din iarna si senzatia de frig e foarte mare.
            Cazanul vreau sa-l alimentez doar cu lemne (nu stiu daca voi avea mereu lemne uscate).
            Mi-ar fi placut sa pun un pufer dar nu am loc nicaieri pentru el si de acea voi renunta la aceasta ideie.
            Intradevar un caza de 32 de kW ar fi foarte bun pentru dumneavoastra. Atentie ve-ti avea nevoie de circuit separat pentru bolerul de producere apa calda menajera si de o caseta de distributie speciala pentru incalzirea in pardoseala.

            Comentariu

            Procesare...