Prelungire kit aspiratie-evacuare la centrala termica

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • nicolae66
    Incepator
    • 09.aug.2007
    • 19

    Prelungire kit aspiratie-evacuare la centrala termica

    Salut !

    Doresc sa imi spuna cineva daca am posibilitatea de a prelungi cosul de aspiratie si evacuare al centralei termice si pana la ce distanta . Mentionez ca as avea nevoie de o prelungire de 4 metri . Precizari : centrala este cu tiraj fortat 24 kw Beretta Ciao . Solutia de a o muta nu imi este prea utila .

    Va multumesc anticipat !
    Cu respect .
    Nicolae
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    cu tubulatura separata,se poate merge cite 14 m,fiecare(separat aspiratie,separat evacuare)....cu tub concentric,max. 4,5 m plus un singur cot la 90 grd.....puteti intreba la service,daca au tubulatura 80/125mm si racord,si pina la ce lungime este permis(desi in manual,nu apare nimic legat de ac. tubulatura)....cele separate au diametre de 80 fiecare.

    Comentariu

    • nicolae66
      Incepator
      • 09.aug.2007
      • 19

      #3
      imi puteti recomanda un service beretta in bucuresti setor 6 ? Ma gandesc ca poate vor veni acestia sa faca prelungirea sau sa vada la fata locului care sunt posibilitatile .

      multumesc oricum
      Cu respect .
      Nicolae

      Comentariu

      • crinaelena
        Living Legend
        • 11.sep.2007
        • 1596

        #4
        cautati pe net nr. tel. a reprez. Riello Romania...din pacate nu au site propriu
        ei ar putea sa va recomande o firma.

        Comentariu

        • karmen20c
          Incepator
          • 18.oct.2011
          • 10

          #5
          prelungitor cos centrala immergas

          Buna ziua,

          Doresc sa imi inchid balconul de la bloc cu termopan si trebuie sa prelungesc cosul centralei immergas eolo star si furtunul de aerisire al hotei cu 1.5 metri (latimea balconului).

          Ma puteti sfatui ce sa cumpar?

          1. Tipul de prelungitor pentru cosul centralei.

          2. Tipul de furtun pentru hota. Am vazut ca au marime standard de 1.5 metri iar mie imi trebuie in jur de 2.5 metri adica din bucatarie si pana in afara balconului.

          Multumesc anticipat.




          [/quote]

          Comentariu

          • Consultant climatizare
            Moderator
            • 17.oct.2007
            • 3606

            #6
            1. pentru centrala aveti nevoie de un kit de evacuare admisie ceva mai lung - nu-l puteti face din mai multe bucati.

            2. pentru hota exista tubulatura flexibila de aluminiu cu diametrul de 100-150 (trebuie sa fie exact ca cel de la hota) la orice lungime.

            Comentariu

            Procesare...