Cele mai bune cazane pe lemne

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • hot
    Membru
    • 12.nov.2010
    • 200

    #16
    Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

    Stii cum e cu modelele noiot fi mai bune decat predecesoarele sau pot crea probleme datorita unor dispozitive insuficient testate.Cel mai bine ar fi daca am primi cateva sfaturi de la persoane care au achzitionat deja aceste modele noi pentru a putea face comparatie cu cele mai vechi.
    merg ca melcul cu casa dupa mine

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      #17
      Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

      Va salut,
      eu am un Viadrus U22C (lemne si carbuni ) si sunt foarte multumit de ea, este din fonta. Are apropae 30 Kw. Mai ma putin de lucrat la automatizare, dar in rest sunt foarte multumit de ea. Este cu ardere normala.

      Comentariu

      • hot
        Membru
        • 12.nov.2010
        • 200

        #18
        Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

        Da te rog mai multe detalii gmtiby,ma intereseaza cel mai mult autonomia,de cate ori pui pe foc iarna cand afara sunt -15,20 grade Celsius.Ai si boiler legat la ea pentru acm pe timp de iarna.Ce suprafata utila incalzesti cu ea.Astept raspunsul tau.
        merg ca melcul cu casa dupa mine

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #19
          Răspuns la: Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

          Postat în original de nicu78
          ........................

          La mine o fost ceata vreo 2 ani.........dar acum so mai ridicat ceata .
          Sintem in aceeasi situatie , in primavara si eu trebuie sa montez o centrala, la mine suprafata este de 140mp.
          Eu deja am inceput sa trag linia, m-am gindit la un Viadrus cu gazeificare tot de 25kw, cica o aparut niste modele noi la dedeman.
          SA ma tii si pe mine la curent daca ai gasit ceva mai bun. Mult noroc....
          Centralele Viadrus sunt foarte bune, atentie insa sa se faca corect motajul si dimensionarea acestora si a echipamentelor anexe.

          Comentariu

          • gmtiby
            Living Legend
            • 24.oct.2008
            • 1192

            #20
            Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

            Postat în original de hot
            Da te rog mai multe detalii gmtiby,ma intereseaza cel mai mult autonomia,de cate ori pui pe foc iarna cand afara sunt -15,20 grade Celsius.Ai si boiler legat la ea pentru acm pe timp de iarna.Ce suprafata utila incalzesti cu ea.Astept raspunsul tau.
            Salut,
            In primul rand centrala mea viadrus Nu este cu gazeficare, ci cu ardere normala. O incarc cam de 3-4 ori pe zi maxim, la interval de cateva ore. Exact nu-ti pot spune cum e iarna cand sunt -15-20 de gr deoarece nu am stat acolo in asemenea conditii, inca. Da, am un boiler de 100 L termo-electric legat la ea.

            Cu stima,

            Comentariu

            • gmtiby
              Living Legend
              • 24.oct.2008
              • 1192

              #21
              Răspuns la: Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

              Postat în original de Consultant climatizare
              Centralele Viadrus sunt foarte bune, atentie insa sa se faca corect motajul si dimensionarea acestora si a echipamentelor anexe.
              De acord in totalitate cu cele spuse de Domnul Consultant.
              Alegerea si dimensiuonare pompelor este un lucru foarte important cat si automatizarea lor. Tirajul, este iar un factor extrem de important pentru buna functionare a centralei cat si pt tirajul ei.

              Comentariu

              • budaciprian2011
                Incepator
                • 01.aug.2012
                • 24

                #22
                Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                doresc un pic de ajutor,
                tocmai am terminat constructia unei care iat pt incalizire este aprox 180 m.p., din care livingul ca inaltime este pe 1,5 nivele si are 30 m.p. (casa stela) intrebari: doresc montare centrala gazeificare viessman 40 kw...ajunge?
                mointare puffer 1000 litrii, boiler curent 200 litri si incalzire in pardoseala pe parter inclusiv calorifere. ex in living sunt 2 calorifere de aluminiu 20 elemente fiecare calorifer de 500.
                este ajuns de mare centrala viessman
                budaciprian2011@yahoo.com

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #23
                  Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                  Postat în original de budaciprian2011
                  doresc un pic de ajutor,
                  tocmai am terminat constructia unei care iat pt incalizire este aprox 180 m.p., din care livingul ca inaltime este pe 1,5 nivele si are 30 m.p. (casa stela) intrebari: doresc montare centrala gazeificare viessman 40 kw...ajunge?
                  mointare puffer 1000 litrii, boiler curent 200 litri si incalzire in pardoseala pe parter inclusiv calorifere. ex in living sunt 2 calorifere de aluminiu 20 elemente fiecare calorifer de 500.
                  este ajuns de mare centrala viessman
                  budaciprian2011@yahoo.com
                  V-am raspuns in celalalt topic :

                  Centrale termice, centrale termice pe lemne, centrale termice electrice, aer conditionat, pompe de caldura, calorifere, incalzire in pardoseala, incalzire cu aer cald, ventilatoare, tevi pentru circuite termice


                  nu mai postati aceeasi intrebare in doua subiecte diferite. Va multumesc.

                  Comentariu

                  • Cipri1
                    Membru
                    • 14.aug.2012
                    • 264

                    #24
                    Răspuns la: Cele mai bune cazane pe lemne

                    In aceste zile de cand m-am interesat de centrale termice pe lemne am auzit multe referinte bune despre Viadrus . Cei care detineti Viadrus , va rog sa postat aici cateva randuri .
                    Pe langa Viadrus , ce marca buna ar mai fi ? Stiu ca o centrala montata incorect nu da randament indiferent de marca . Asta o excludem .

                    Comentariu

                    Procesare...