Centrala pe motorina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Juanelu
    Incepator
    • 30.oct.2008
    • 50

    Centrala pe motorina

    Am o intrebare.
    La noi in tara exista motorina pentru centrale? Sau se cheama altfel, combustibil M sau ceva asemanator ? Eu locuiesc in Spania si aici folosesc pentru incalzire si apa calda o centrala pe motorina, spaniolii subventioneaza motorina pentru centrale ,e cam cu 25% mai ieftina decat aia pentru masini . Consumul la casa mea e cam de 2000L (bineinteles nu comparam temperaturile de aici cu alea din Romania) pe an la o casa de 170 m patrati. As vrea sa imi montez si in Romania una,(imi construiesc o casa de vacanta) insa nu stiu daca exista asa ceva, nu ma incanta ideea unei centrale pe lemne, as vrea ceva mai comod sa dau drumul la caldura si gata, nu sa car lemne, sa fac foc , etc...
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Juanelu
      Incepator
      • 30.oct.2008
      • 50

      #3
      Postat în original de VYS
      http://www.steauaromana.ro/prod/COMBTIPM.pdf

      Comentariu

      • Juanelu
        Incepator
        • 30.oct.2008
        • 50

        #4
        Postat în original de VYS
        http://www.steauaromana.ro/prod/COMBTIPM.pdf
        Multumesc pentru raspuns,insa as mai avea cateva intrebari; de ce nu se foloseste prea mult? e scump? exista o retea de distributie la nivel national?

        Comentariu

        • crinaelena
          Living Legend
          • 11.sep.2007
          • 1596

          #5
          e scump,in jur de 600-700 euro tona...preturi luate de pe net.

          Comentariu

          • Juanelu
            Incepator
            • 30.oct.2008
            • 50

            #6
            Ca aici, mi se pare bine daca consum 3 tone pe an ,sant sa zicem 2100 euro pe an, daca impartim la 12 luni ,iese 175 euro luna, pentru caldura si apa calda, si nu trebuie sa fac foc, sa car lemne, gaz nu am in zona.....si e foarte comod, mai ales ca investitia pentru centrala nu e prea mare.

            Comentariu

            • crinaelena
              Living Legend
              • 11.sep.2007
              • 1596

              #7
              aici consumi mai mult...in Spania cind ai avut -22 grd(atit am avut noaptea trecuta) ?
              in zona muntoasa,acolo apar temperaturi asa,ca la noi ?..locuiesti intr-o astfel de zona ?
              un amic de-al meu,sicilian,in iarna 2006 nu a iesit deloc din casa timp de o luna(tipul e mutat la noi,maritis mioritic)...a zis ca i-a fost frica sa nu moara,efectiv l-au inspaimantat cele -24 grd,cit a fost atunci.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Postat în original de Juanelu
                Ca aici, mi se pare bine daca consum 3 tone pe an ,sant sa zicem 2100 euro pe an, daca impartim la 12 luni ,iese 175 euro luna, pentru caldura si apa calda, si nu trebuie sa fac foc, sa car lemne, gaz nu am in zona.....si e foarte comod, mai ales ca investitia pentru centrala nu e prea mare.
                Daca ai o casa eficienta energetic , incalzirea , chiar si cu motorina , devine mai mult decit rentabila . Daca nu , dai faliment . Calculul tau la motorina este visator ..... Nu imparti la 12 luni ci la 6 , perioada de incalzire , asta inseamna dublu , inseamna mult mai mult decit cu alti combustibili .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Juanelu
                  Incepator
                  • 30.oct.2008
                  • 50

                  #9
                  Daca ai o casa eficienta energetic , incalzirea , chiar si cu motorina , devine mai mult decit rentabila . Daca nu , dai faliment . Calculul tau la motorina este visator ..... Nu imparti la 12 luni ci la 6 , perioada de incalzire , asta inseamna dublu , inseamna mult mai mult decit cu alti combustibili .[/quote]


                  Nu cred ca e visator calculul meu, aici consum 2 tone pe an, si am facut o medie pe luna, consumul e ioarna, toata vara pentru apa calda de abia consum 200-300 de litri asta la o casa care nu e eficienta din punct de vedere termic, iarna centrala merge aproape incontinuu chiar daca afara sant doar -2 grade, la casa din Romania am pus o tona in plus, si e foarte bine izolata ,am facut zidaria la partea exterioara cu porotherm de 25 + camera de aer cu vata minerala cu folie de aluminiu de 3 cm si polistiren de 5 , plus un zid interior de caramida de porotherm de 11,5 , si la fatada am sa pun poliestiren de 10 cm , la acoperis sub tabla Gerard am pus un izolant foarte performant care izoleaza cat 20 cm de poliestiren (am deschis un topic in noutati) , tavanul si solul e realizat cu grinzi de beton si caramizi porotherm , geamurile sant de pvc 6 camere cu 3 sticle, sper ca toate astea sa-mi asigure confort termic, mai ales ca vreau sa pun in living si la partea de sus 2 seminee cu iesiri de aer cald, sper sa nu am nevoie de ele.

                  Comentariu

                  Procesare...