Semineu cu schimbator aer-aer

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • victor florescu
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 31

    Semineu cu schimbator aer-aer

    Multumesc celor ce m-au ajutat cu mesajele precedente si revin cu o intrebare-problema:se poate folosi pentru evacuarea fumului pe tot traseul (de la iesirea din focar pana la cosul exterior)tubul flexibil de inox de 25 cm. diametru?...Ma refer la temperaturile ce trebuiesc suportate de catre acesta si daca pot realiza un schimbator de caldura aer-aer prin incasetarea acestui tub cu o nisa din rigips izolata cu vata +folie alu,aceasta incepind imediat dupa iesirea din focar,pana la planseul din beton si continuind la etaj cu acelasi sistem.Daca tubul ar rezista temperaturii gazelor evacuate,as folosi o suflanta pentru circulatia aerului in sistem.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1747

    #2
    Re: semineu cu schimbator aer-aer

    Postat în original de victor florescu
    <<...>>se poate folosi pentru evacuarea fumului pe tot traseul (de la iesirea din focar pana la cosul exterior)tubul flexibil de inox de 25 cm. diametru?....
    Nu! Proiectarea si constructia cosurilor de fum sint activitati reglementate => normative si metodologii care trebuie respectate.
    Cosul de fum se construieste din anumite materiale (acreditate!), este perfect neted la interior, izolat termic, instalat rigid, prevazut cu scurgere pt. acid. s.a.m.d.
    Lungimea maxima a racordului flexibil din inox este, si ea, reglementata; la fel si diametrul interior al cosului.

    Postat în original de victor florescu
    Ma refer la temperaturile ce trebuiesc suportate de catre acesta si daca pot realiza un schimbator de caldura aer-aer prin incasetarea acestui tub cu o nisa din rigips izolata cu vata +folie alu,aceasta incepind imediat dupa iesirea din focar,pana la planseul din beton si continuind la etaj cu acelasi sistem.Daca tubul ar rezista temperaturii gazelor evacuate,as folosi o suflanta pentru circulatia aerului in sistem.
    N-am inteles deloc cum anume vrei sa construiesti acest schimbator si, mai ales, care-i miezul (suprafata de transfer termic). Care-i scopul? Oricum, incasetarea acestui tub cu o nisa din rigips izolata cu vata +folie alu,aceasta incepind imediat dupa iesirea din focar,pana la planseul din beton si continuind la etaj cu acelasi sistem imi da o sperietura teribila!
    Numai bine,
    DIY

    Comentariu

    • victor florescu
      Incepator
      • 05.ian.2009
      • 31

      #3
      evacuare prin tub flexibil de inox

      Tubul flexibil de inox(20 sau 25cm.diametru) se gaseste in magazinele de specialitate,destinat evacuarii fumului din centrale termice,cu amplasare intre iesirea din focar si cosul exterior.Asta e ceea ce mi-au spus cei ce-l comercializau,i-am intrebat special daca rezista la acele temperaturi.Deci,as putea sa-l instalez intre iesirea din focarul meu(de caramida) si traseul pana la intrarea in cosul final(exterior)??..E vreo problema daca trec prin planseul de beton cu acest tub?Adica,acest tub rezista sau nu la temperatura si conditiile repective?.Daca da,o sa continui ideea cu schimbatorul de caldura, eventual in locul rigipsului sa folosesc zidarie de caramida,daca nu,aplic alte solutii. Astept parerea dvs.
      Multumiri!

      Comentariu

      • victor florescu
        Incepator
        • 05.ian.2009
        • 31

        #4
        tub flexibil inox

        ...Poate nu am fost destul de explicit.Deci:..o sa existe un semineu din caramida refractara,urmat de un horn(din rigips sau caramida),prin interiorul caruia va trece tubul de inox racordat la iesirea din focar,acest tub va strabate planseul (in care exista deja o deschidere de 25/25) dupa care,in camera de deasupra voi continua ori cu acest tub incasetat in rigips sau zidarie de caramida,ori cu alt sistem care sa asigure functia de horn pana la racordarea cu cosul final ce iese in exterior.Am inteles ca problemele de condens exista pe portiunea din exterior,acolo unde sunt diferente mari de temperatura.M-am gandit ca prin spatiul dintre tub si horn sa introduc aer cu un ventilator.In cazul in care ideile mele sunt necorespunzatoare,va rog sa-mi dati o solutie,in special pt. trecerea prin planseu si strabaterea camerei de deasupra,eventual cu o recuperare de caldura.Multumiri!

        Comentariu

        • lavric razvan
          Incepator
          • 14.oct.2008
          • 19

          #5
          Re: Semineu cu schimbator aer-aer

          Postat în original de victor florescu
          Multumesc celor ce m-au ajutat cu mesajele precedente si revin cu o intrebare-problema:se poate folosi pentru evacuarea fumului pe tot traseul (de la iesirea din focar pana la cosul exterior)tubul flexibil de inox de 25 cm. diametru?...Ma refer la temperaturile ce trebuiesc suportate de catre acesta si daca pot realiza un schimbator de caldura aer-aer prin incasetarea acestui tub cu o nisa din rigips izolata cu vata +folie alu,aceasta incepind imediat dupa iesirea din focar,pana la planseul din beton si continuind la etaj cu acelasi sistem.Daca tubul ar rezista temperaturii gazelor evacuate,as folosi o suflanta pentru circulatia aerului in sistem.
          Salut ,

          Eu zic ce mai buna varianta pentru a degaja caldura sa ai un tub de la Hornbach,este un cos de tabla neagra mai groasa de 6mm.
          Trebuie sa te gandesti ca daca se arde in timp trebuie sa strici constructia sa inlocuiesti tubul.
          Daca folosesti vata minerala trebuie bazaltica de densitate mare,peste 120kg pe mc3.
          Vata minerala nu are rezistenta la temperatura si se topeste ,am vazut cu a luat foc lemnul de langa o soba.

          Comentariu

          • lavric razvan
            Incepator
            • 14.oct.2008
            • 19

            #6
            Re: Semineu cu schimbator aer-aer

            Postat în original de victor florescu
            Multumesc celor ce m-au ajutat cu mesajele precedente si revin cu o intrebare-problema:se poate folosi pentru evacuarea fumului pe tot traseul (de la iesirea din focar pana la cosul exterior)tubul flexibil de inox de 25 cm. diametru?...Ma refer la temperaturile ce trebuiesc suportate de catre acesta si daca pot realiza un schimbator de caldura aer-aer prin incasetarea acestui tub cu o nisa din rigips izolata cu vata +folie alu,aceasta incepind imediat dupa iesirea din focar,pana la planseul din beton si continuind la etaj cu acelasi sistem.Daca tubul ar rezista temperaturii gazelor evacuate,as folosi o suflanta pentru circulatia aerului in sistem.
            Sau varianta de effe ,am luat si am prelungit doua cosuri vechi si vreau sa spun ca am un tiraj foarte bun .Daca stai in Bucuresti stiu de unde sa ei.Costa pana in 400 3ml dar merita

            Comentariu

            • victor florescu
              Incepator
              • 05.ian.2009
              • 31

              #7
              Salut,Razvane!...Merci pt. interventie,eu stau in Bucuresti,deci ar fi binevenite niste indicatii.M-ar interesa niste caramida refractara si respectivele tuburi despre care mi-ai vorbit.Te-as putea ajuta si eu cu diverse,ma ocup cu constructii si instalatii,insa nu am experienta cu semineele.O sa vina si asta...Inca nu am gasit pe nimeni sa-mi explice de ce sunt necorespunzatoare tuburile flexibile din inox ce sunt comercializate tocmai pt. aceasta utilizare(racord intre focar si cosul terminal).Daca stii tu,te rog lamureste-ma!. Deasemenea,as vrea sa stiu de unde pot procura niste mortar refractar!
              Cu stima, V.

              Comentariu

              Procesare...