Calorifer care nu se incalzeste

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • robertzel_82
    Incepator
    • 12.sep.2007
    • 41

    Calorifer care nu se incalzeste

    am un calorifer in sufragerie care nu se incalzeste in partea de jos. de aerisit am aerisit caloriferul cu pricina si tot nimic. in bucatarie am un teu care se bifurca , o parte duce la returul din sufragerie , o parte la ala din bucatarie, si simt ca pe retur este rece. am scos t-ul si am suflat prin el sa vad daca e infubndat si tot nimic. spre exemplu cand aerisesc caloriferul din sufragerie parca nu iese apa cu asa mare presiune. nu stiu ce sa-i mai fac ca ma apuca tot dracii ca nu reusesc sa incalzesc sufrageria cum trebuie. este vreo alta metoda mai buna de aerisire a instalatiei. va multumesc!
  • sam 1973
    Incepator
    • 04.mai.2008
    • 36

    #2
    dami mai multe amanunte ,centrala ,radet ,coloanele ce duc la calorifere Din ce sint ,unde stai bloc, casa ....

    Comentariu

    • robertzel_82
      Incepator
      • 12.sep.2007
      • 41

      #3
      stau la bloc, etajul 4, tevile sunt din pexal si centrala ariston, am doua camere si am montate in tot apartamentul 6 calorifere

      Comentariu

      • sam 1973
        Incepator
        • 04.mai.2008
        • 36

        #4
        decit cel din sufragerie este rece sau toate incearca si chestia asta cu echilibrarea termo- hidraulica

        Comentariu

        • tanasie
          Living Legend
          • 15.oct.2008
          • 2550

          #5
          Vezi care este problema cu robinetul de retur, este deschis suficient
          Cu respect.

          Comentariu

          • nicu instalatorul
            Incepator
            • 12.ian.2009
            • 7

            #6
            Cauzele pot fi mai multe , dar in mod normal instalatia ar trebui sa functioneze

            De mentionat ca centrala ca putere+ pompa de recirculare fac fata uni asfel de instalati

            Probleme care ar putea fi : 1 . instalatia nu e echilibrata
            2 . la executia instalatiei e posibil sa fi intrat o pietricica sau alt obiect ( mai ales cand tevile au fost trecute prin pereti sau pe sub vana) si care optureaza circulatia apei .Aceasta poate fi fie intr-un teu fie la intrarea in robinet

            Ar mai fi si altele , dar daca zici ca nu se incalzeste in partea de jos desi l-ai aerisit , nu este cazul sa le amintesc ...

            Vreau sa mentionez ca in toamna am executat o instalatie cu teava 16mm Multistrat care duce perfect 8 calorifere ( nu recomand asa ) ,asta cu o buna echilibrare , deci la tine e o problema alfel trebuie sa-ti merga ...
            0747181350

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12204

              #7
              Postat în original de nicu instalatorul
              ............ la executia instalatiei e posibil sa fi intrat o pietricica sau alt obiect ( mai ales cand tevile au fost trecute prin pereti sau pe sub vana) .
              Asa ceva nu se face ! Cind se trec tevile prin gauri de zid , capatul tevii se obtureaza cu banda adeziva , tocmai pt a nu intra in ele praf , moloz .......
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              • nicu instalatorul
                Incepator
                • 12.ian.2009
                • 7

                #8
                vorbesc din practica , numai si numai din practica , se poate face asa ceva , depinde de meseriasi si nu ma mir chiar asta sa fie problema , si poate din cauza teoriei ca ' nu se poate asa ceva ' omului nui merge caloriferul ,,,
                0747181350

                Comentariu

                • robertzel_82
                  Incepator
                  • 12.sep.2007
                  • 41

                  #9
                  si acum daca ar fi problema cu pietricica tre sa dau jos toate tevile care duc spre sufragerie saa le aerisesc?

                  Comentariu

                  • DIY
                    Living Legend
                    • 07.sep.2007
                    • 1749

                    #10
                    Postat în original de robertzel_82
                    si acum daca ar fi problema cu pietricica tre sa dau jos toate tevile care duc spre sufragerie saa le aerisesc?
                    Inainte sa te apuci sa smulg tevi si sa cauti pietricele, incearca sa echilibrezi un pic cele doua radiatoare (bucatarie si living) marind pierderea de presiune pe cel din bucatarie prin inchiderea treptata a robinetului radiatorului; fie el pe tur, fie pe retur ... primul pas.

                    Comentariu

                    Procesare...