Boiler electric - merita sau nu ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • thanandar
    Incepator
    • 11.ian.2009
    • 3

    Boiler electric - merita sau nu ?

    Salutare tuturor.
    Pe scurs : stau undeva pe la etajul 8 si pana vine apa calda imi piere cheful de baie. Asta cand vine...

    Ma gandeam sa compensez cu ceva electric.
    Boilerul pare o solutie. Cele instant mi se par mari consumatoare de energie, plus ca tre sa trag instalatie separata. Deci nu ma atrage.
    Acum, la boiler, pt cine are asa ceva, as avea cateva intrebari :
    - ce capacitate merita : 80, 100 sau 120 L ?
    - cam cat dureaza un dus la o temperatura decenta ? 10 min ? 15 - 29 min ? Adica cat pot sa lenevesc pana sa se consume toata apa si sa astept apoi 3 - 4 ore sa se incalzeasca ?
    - as putea face o inginerie de genul : sa in pun pe circuitul de apa calda a.i. sa incalzeasca doar apa rece de la inceput, urmand ca atunci cand vine apa calda sa fie doar un element de tranzit.
    - cam cu cat suplimenteaza consumul de energie electrica ? Am vazut ca pt 1 de 100 L mentine apa la 60 de grade cu 1,5 kw. Daca incalzeste cei 100 L de la rece cam 5 - 6 kw.
    - ce marca merita ? Am incercat pe la domo / altex, dar nu mi se par cele mai fericite solutii. Ariston e ok ? Alte marci ? Idee e ca nu vreau sa ma calicesc la 1 mil si dupa 1 an sa arunc tot.
    - e greu de prins in berete ? e beton... banuiesc ca nu merge cu dibluri sa tina super bine 130 - 150 kg... Trebuie altceva ?


    Cam atat.

    Multumesc pt orice raspuns.
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12204

    #2
    Pentru la bloc , ca folosinta ocazionala , instantul electric este cel mai bun . E adevarat ca trebuie trasa instalatie speciala dar .....instantul este mic , estetic si nu aveti pierderi sau consum inutil .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • thanandar
      Incepator
      • 11.ian.2009
      • 3

      #3
      Ma gandesc ca instantul consuma f mult in comparatie cu boilerul. Plus ca nu ma incanta deloc sa sparg acum peretii sa trag o instalatie speciala numai pt el.
      Chiar sa nu fie o solutie un boiler de 100 L doar pt baie ?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12204

        #4
        Postat în original de thanandar
        Ma gandesc ca instantul consuma f mult in comparatie cu boilerul. Plus ca nu ma incanta deloc sa sparg acum peretii sa trag o instalatie speciala numai pt el.
        Chiar sa nu fie o solutie un boiler de 100 L doar pt baie ?
        Puterea instantului este dubla fata de boiler , e adevarat dar instantul se foloseste scurt timp si per total " iesiti " bine ...
        Instalatie electrica e posibil sa faceti si in varianta cu boiler , depinde cit este de obosita cea existenta .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          #5
          Ba da ajung 100l pt o baie. (Acum depinde si cat aveti obiceiul sa stati la dus ) Dar oricum nu dureaza mult pana cand se incalzaeste apa din boiler.

          Comentariu

          • ovidius14
            Incepator
            • 21.nov.2005
            • 68

            #6
            Pentru a incalzi 100l de apa intr-un boiler electric cu o rezistenta de 2kW timpul ncesar este de 4-5 ore

            Comentariu

            Procesare...