Centrala ariston

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Omar
    Incepator
    • 01.feb.2009
    • 80

    Centrala ariston

    Am o casa de vreo 100 mp veche de 30 ani care urmeaza sa fie izolata, si vreau sa cumpar o centrala Ariston Class System 28 FF. Are eficienta de combustie 5,2 % iar producatorul se lauda ca ar consuma cu 15% mai putin gaz decat concurenta. Am gasit-o la 2300 ron. vreau sa stiu daca se merita si cat m-ar costa instalarea la 6 calorifere. Thx
    osiris
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    Re: Centrala ariston

    Postat în original de Omar
    Am o casa de vreo 100 mp veche de 30 ani care urmeaza sa fie izolata, si vreau sa cumpar o centrala Ariston Class System 28 FF. Are eficienta de combustie 5,2 % iar producatorul se lauda ca ar consuma cu 15% mai putin gaz decat concurenta. Am gasit-o la 2300 ron. vreau sa stiu daca se merita si cat m-ar costa instalarea la 6 calorifere. Thx
    ai si variante mai bune....surprinzator de la lansare din 2007,nu prea a facut probleme,doar fluxostatul a fost redimensionat ptr. ca era prea mic,
    se infunda relativ repede iar centrala nu mai sesiza cererea de apa calda...vorbim de modelul combi,Clas System fiind centrala folosita doar ptr. incalzire nu face si apa calda menajera....banuiesc ca stii...chestia cu 15% economie e gargara comerciala.

    Comentariu

    • paul_78
      Membru
      • 08.feb.2009
      • 208

      #3
      din asta sa intelegem ca aristonul nu este o marca buna?
      si eu momentan sunt interesat de o centrala de apartament si sincer m-am gandit la ARISTON GENUS 24 FF,daca are cineva modelul acesta sau apropiate ca performante astept comentarii!

      Comentariu

      • arwen
        Incepator
        • 09.nov.2008
        • 28

        #4
        Salutare oameni buni !
        Acu vreo 3 luni am cumparat o CT Ariston Clas One in condensare.
        Nu eram acasa cand au facut PIF si nevasta-mea zice ca i-au facut si proba pe incalzire.
        Ma indoiesc FOARTE TARE !
        Termostat Computherm Q7 RF legat corect, n-au incurcat tur cu retur etc dar azi am vazut ca nu merge pe incalzire.
        Mai exact, in modul "Iarna" (ACM+incalzire), la solicitarea termostatului da o flacara de 4-5 secunde, dupa care, ATENTIE!, Apa la 60 grade mi-o trimite pe circuitul de ACM si pe masura ce curge, o tot incalzeste dar la 60 si nu la 40 cat e setat pe ACM.
        Am scos termostatul din circuit si am refacut puntea necesara, am trecut incalzirea pe "Auto" dar nu s-a schimbat nimic.

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 13008

          #5
          Acum 2 saptamani am facut PIF tot la o centrala Ariston, alta gama. Evident ca la PIF se face si proba pe inclaire, se fac toate setarile necesare, altfel nu este PIF. Nu stiu ce motive ai sa te indoiesti insa ai la indepmana optiune de a solicita firma respectiva sa faca o verificare, centrala fiind in garantie.
          Centrala este legata la vreun boiler? Chestiunea cu 60 grade este valabila daca exista acivata functia antilegionella (nu este valabil daca este vorba de ACM instant).
          ACM are prioritate fata de incalzire daca este cerinta pentru ACM. Ne spui alte detalii despre sistem, poate nu este nimic grav. sau vreo neintelegere.
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • arwen
            Incepator
            • 09.nov.2008
            • 28

            #6
            Pentru VYS- abia azi am vazut raspunsul. Cauza a fost un fir sarit de la locul lui la montaj. Un fir de la comutare vana 3 cai.

            Comentariu

            Procesare...