Marirea numar calorifere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 464

    Marirea numar calorifere

    Am instalata o centrala S.Duval Thema Classic de 24.6 kw.
    La momentul actual incalzesc 3 dormitoare( total 75 mc), 1 sufragerie de 34 mc , 1 bucatarie 26 mc, 2 holuri ( total 15 mc) si 1 baie de 10 mc.
    Centrala vreau sa spun ca in 5 ierni de folosinta nu a fost solicitata mai mult de treapta 3 din 5 posibile.
    Acum as dori sa ma extind cu 4 calorifere: unul intr-un dormitor de 12 mp(26 mc), 2 pe un hol de 7.15 mp(16 mc) si unul intr-un vestibul de 4.4 mp(9.7 mc).M-ar interesa daca suporta centrala acest surplus de calorifere ?
    O parere in plus nu strica niciodata !
  • massy
    Membru Marcant
    • 01.oct.2005
    • 464

    #2
    Cred ca si aceste amanunte conteaza :
    anexa la care vreau sa ma extind este construita din caramida tip Porotherm de 24 cm, termosistem de 5 cm, geamuri tip termopan iar la interior peretii sunt tencuiti dupa care sunt finisati cu rigips pus pe profile UV-CD cu vata minerala de 5cm si bariera antivapori.
    Caloriferele le-am gandit cam asa:
    Dormitor : 1400*600*22
    Hol : 2 buc de 600*600*22
    Vestibul : 400*600*22.
    Anexa va fi locuita permanent.

    Astept indicatiile si parerile dvs.
    O parere in plus nu strica niciodata !

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Re: Marirea numar calorifere

      Postat în original de massy
      Am instalata o centrala S.Duval Thema Classic de 24.6 kw.
      La momentul actual incalzesc 3 dormitoare( total 75 mc), 1 sufragerie de 34 mc , 1 bucatarie 26 mc, 2 holuri ( total 15 mc) si 1 baie de 10 mc.
      Centrala vreau sa spun ca in 5 ierni de folosinta nu a fost solicitata mai mult de treapta 3 din 5 posibile.
      Acum as dori sa ma extind cu 4 calorifere: unul intr-un dormitor de 12 mp(26 mc), 2 pe un hol de 7.15 mp(16 mc) si unul intr-un vestibul de 4.4 mp(9.7 mc).M-ar interesa daca suporta centrala acest surplus de calorifere ?
      1 mc intr-o incapere pe N, cu suprafata vitrata mare, are cu totul alt necesar termic fata de o incapere identica d.p.d.v. constructiv, orientata sa zicem spre S; asta foarte pe scurt, fiindca aspectele acestea s-au discutat si ras-discutat aici. In concluzie, calculul la mc nu este relevant.
      Daca ai proiect pentru instalatia initiala poti gasi acolo datele de calcul pentru necesarul de incalzire in constructia respectiva. In masura in care noile zone sint similare (materiale de constructie, suprafata vitrata) celor deja in functiune, poti merge pe similitudine pentru estimarea necesarului de incalzire pentru noile spatii. Aduni apoi toti KW-ii si vezi daca totalul se potriveste cu capacitatea centralei. Rezultatul estimarilor poate fi destul de aproape de realitate.

      Daca nu ai proiect ... poti incerca prin regula de trei simpla aplicata la mc dar ... rezultatul este cam la nimereala. Dupa calculul acesta pare ca e o.k. dar ... eu n-am de unde sti dupa ce criterii ti-ai ales caloriferele (atit pe cele vechi cit si pe cele noi), care e cota de supradimensionare, s.a.m.d.

      Oricum, partea de estimare este pasul cel simplu in acest proces. Mai multa atentie necesita partea de recalculare tevi si diametre pentru echilibrarea hidraulica. Degeaba sint radiatoarele dimensionate corespunzator daca nu ajunge debitul optim (si necesar) la ele.

      Cel mai corect ar fi sa ceri o consultatie unui proiectant; parerea mea. Mai ales ca, de cele mai multe ori, sa extinzi un sistem, ducindu-l mult mai aproape de limita maxima in functionare este o chestiune mai delicata decit sa montezi un sistem supradimensionat.

      Comentariu

      • Jurj Crinel
        Incepator
        • 26.feb.2009
        • 18

        #4
        eu zic ca merge fara nici o problema, dar in cazul in care nu face fata se poate complecta cu o pompa ajutatoare pentru efectuarea circuitului de apa
        o idee inteligenta pentru energie

        Comentariu

        • massy
          Membru Marcant
          • 01.oct.2005
          • 464

          #5
          Cineva imi spune ca pe hol as putea sa pun chiar 2 calorifere de 600*300*22. Chiar asa ? Ma gandeam eu ca sunt cam mari cele la care m-am gandit dar chiar duble ?!?!?
          O parere in plus nu strica niciodata !

          Comentariu

          • Jurj Crinel
            Incepator
            • 26.feb.2009
            • 18

            #6
            un element de calorifer are aproximativ 120w daca avti calorifere pe elementi se poate face un calcul
            o idee inteligenta pentru energie

            Comentariu

            • DIY
              Living Legend
              • 07.sep.2007
              • 1736

              #7
              Postat în original de massy
              Cineva imi spune ca pe hol as putea sa pun chiar 2 calorifere de 600*300*22. Chiar asa ? Ma gandeam eu ca sunt cam mari cele la care m-am gandit dar chiar duble ?!?!?
              Cum am putea noi sa-ti rapundem la asa o intrebaree? De unde sa stim cine si de ce ti-a spus asta? De unde sa stim noi care-i necesarul de incalzire in holul respectiv? Sint multe intrebari ale caror raspunsuri depind de particularitatile aplicatiei tale si pentru care orice alt tip de rasuns este la ghici.
              De-aceea am recomandat sa ceri parera unui proiectant.

              Comentariu

              • Consultant climatizare
                Moderator
                • 17.oct.2007
                • 3639

                #8
                adevarul e ca oricine ar putea sa va dea niste dimensiuni imense pentru radiatoare si sa fie foarte bune pentru casa dumneavoastra cu robinetiii deschisi doar pe sfert sau mai putin . Problema in instalatii este sa gasim echilibrul intre necesarul si consumul de energie petru o casa.

                Incercati sa apelati la un proiectant si pe forum sa ne prezentati solutia si modalitatea prin care a calculat necesarul de caldura a casei astfel va com putea spune daca este corect calculat sau nu.

                Comentariu

                • massy
                  Membru Marcant
                  • 01.oct.2005
                  • 464

                  #9
                  In week-endul acesta o sa vina un proiectant de instalatii termice .
                  Sper sa ma elucideze.
                  O parere in plus nu strica niciodata !

                  Comentariu

                  • massy
                    Membru Marcant
                    • 01.oct.2005
                    • 464

                    #10
                    Cred ca a fost ocupat.
                    M-a sarit in week-end-ul asta. Poate saptamana asta isi face timp.
                    O parere in plus nu strica niciodata !

                    Comentariu

                    • massy
                      Membru Marcant
                      • 01.oct.2005
                      • 464

                      #11
                      A venit.
                      Mi-a recomandat pentru dormitor un calorifer de 1200*600*22, in hol 2 calorifere de 400*600*22 iar in vestibul la fel unul de 400*600*22.
                      O parere in plus nu strica niciodata !

                      Comentariu

                      Procesare...