Pexal prin sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • tao13
    Incepator
    • 04.ian.2009
    • 40

    Pexal prin sapa

    Buna ziua.
    Doresc sa trag traseul de alimentare si retur de la centrala termica la calorifere prin sapa.A nu se intelege ca vreau incalzire prin pardoseala.
    Va rog sa-mi spuneti daca pot trage direct pexalul peste care sa torn sapa sau trebuie neaparat izolat(cu mansoane de burete cu insertie de aluminiu), sau tras prin teava de 40mm pentru a nu avea contact direct cu sapa si a lucra la diferente de temperatura.
    Exista un anume tip de pexal pentru a face acest lucru?
    Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra.
  • radu matei
    Membru Marcant
    • 17.apr.2007
    • 516

    #2
    Citeste topicul asta : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=21469
    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

    Comentariu

    • tao13
      Incepator
      • 04.ian.2009
      • 40

      #3
      merci
      interesant.........deci din ce am inteles din topicul respectiv exista niste pexal tras direct prin copex, care poate fi tras prin sapa

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12227

        #4
        Poti trage pexal prin sapa numai daca este bine izolat . Recomandabil ca pexalul sa nu fie " de taraba " si sa fie cap-coada fara imbinari ascunse in sapa . Daca montezi asa , recomandabil este sa faci si o proba cu aer pina la turnarea sapei .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • tao13
          Incepator
          • 04.ian.2009
          • 40

          #5
          Clar ca nu va fi "de taraba" , o sa caut ceva calitate , romstal cred ca e ok!
          Ce intelegi prin bine izolat.....te referi la copex sau manson de burete?

          Comentariu

          • Mircea_G
            Living Legend
            • 14.ian.2007
            • 12227

            #6
            Postat în original de tao13
            Clar ca nu va fi "de taraba" , o sa caut ceva calitate , romstal cred ca e ok!
            Ce intelegi prin bine izolat.....te referi la copex sau manson de burete?
            Nu este nevoie de copex . E vorba de izolatie termica . Tevile sa fie bine izolate termic .
            Instalatii verificari-revizii gaze

            Comentariu

            • tao13
              Incepator
              • 04.ian.2009
              • 40

              #7
              Inteleg , deci trebuie manson din burete cu folie de aluminiu.....dar problema ar mai fi si la schimbarea pexalului in caz de avarie........prin copex se poate trage fara sa sparg gresia sau sa scot parchetul.
              Problema cu termoizolatia ar fi sa zicem la parterul casei unde sa zicem ca este mai rece , cu toate ca fundatia are cu tot cu elevatie 1,3 m (dinc are 0,9 este in pamant , iar la 15 cm de la fata unde va veni pexalul este pus polistiren de 5 cm grosime.
              Multumesc inca o data.

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12227

                #8
                Pexalul montat in sapa este definitiv . Nu se poate schimba . Puneti mina pe un pexal adevarat si vedeti cit este de rigid .
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • Consultant climatizare
                  Moderator
                  • 17.oct.2007
                  • 3606

                  #9
                  in cazul oricarei tevi montate in sapa chiar (exceptand sistemul pipe in pipe la care pot aparea surprize oricum) trebuie sa spargeti sapa .

                  Comentariu

                  • radu matei
                    Membru Marcant
                    • 17.apr.2007
                    • 516

                    #10
                    Postat în original de Consultant climatizare
                    in cazul oricarei tevi montate in sapa chiar (exceptand sistemul pipe in pipe la care pot aparea surprize oricum) trebuie sa spargeti sapa .
                    Ce surprize ar putea aparea la sistemul pipe in pipe? Ceva exemple s-ar putea ....
                    Mai bine mai tarziu decat niciodata!

                    Comentariu

                    • tao13
                      Incepator
                      • 04.ian.2009
                      • 40

                      #11
                      Am inteles......nu stiu de ce dau cei de la pexgol ca se poate schimba fara sa se sparga sapa , in 15 minute

                      Sistemul de incalzire prin pardoseala Pexgol Sistemul de incalzire prin pardoseala face parte din categoria sistemelor de tipul teava in teava, ce elimina total montajul aparent al conductelor de incalzire si apa de la centrala termica pana la radiatoare sau obiecte sanitare.Noutatea absoluta a sistemului Pexgol consta in timpul extrem de scur El-Mont


                      http://www.el-mont.ro/index.php/19/ce+va+oferim.html - sectiunea "cum se inlocuiesc avariile"

                      Cum puteti sa imi explicati treaba asta?
                      Va multumesc.

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12227

                        #12
                        Pexalul este o teava DURA , pexgolul este un " FURTUN " daca este sa ma exprim vulgar din pct de vedere al meseriasilor ! Asta este diferenta . Nu vad ce probleme sa apara la montajul prin sapa , sau nimic in plus fata de un montaj aparent . Poate doar " senzatia de liniste " ca daca se intimpla ceva , la un montaj aparent avem acces .
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • RaduCA
                          Living Legend
                          • 09.oct.2005
                          • 6453

                          #13
                          Pentru informare, cred că ar trebui să vizualizaţi şi asta, punctul 7.
                          De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                          În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                          Comentariu

                          • termoadi
                            Membru Marcant
                            • 21.ian.2007
                            • 980

                            #14
                            Postat în original de tao13
                            Am inteles......nu stiu de ce dau cei de la pexgol ca se poate schimba fara sa se sparga sapa , in 15 minute

                            Sistemul de incalzire prin pardoseala Pexgol Sistemul de incalzire prin pardoseala face parte din categoria sistemelor de tipul teava in teava, ce elimina total montajul aparent al conductelor de incalzire si apa de la centrala termica pana la radiatoare sau obiecte sanitare.Noutatea absoluta a sistemului Pexgol consta in timpul extrem de scur El-Mont


                            http://www.el-mont.ro/index.php/19/ce+va+oferim.html - sectiunea "cum se inlocuiesc avariile"

                            Cum puteti sa imi explicati treaba asta?
                            Va multumesc.
                            eu lucrez cu un material asemanator de cativa ani buni si cum am mai spus pe aici am avut ''placerea'' sa schimb cate o teava gaurita de mesterii parchetari .Este un sistem destul de fiabil si sigur
                            O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

                            Comentariu

                            • Consultant climatizare
                              Moderator
                              • 17.oct.2007
                              • 3606

                              #15
                              Surprizele ce pot aparea la sistemul pipe in pipe sunt exact cele ce se vad si in clipul postat mai sus.

                              1 : diametrele tevilor in care se introduc sunt mult mai mari decat diametrele necesare.

                              2: inlocuirea tevilor nu este chiar atat de usuara cum pare.

                              3: se pot intampla cazuri in care sa nu se poata inlocui teava.

                              Comentariu

                              Procesare...