Pexal prin sapa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • termoadi
    Membru Marcant
    • 21.ian.2007
    • 980

    #16
    Postat în original de Consultant climatizare
    Surprizele ce pot aparea la sistemul pipe in pipe sunt exact cele ce se vad si in clipul postat mai sus.

    1 : diametrele tevilor in care se introduc sunt mult mai mari decat diametrele necesare.

    2: inlocuirea tevilor nu este chiar atat de usuara cum pare.

    3: se pot intampla cazuri in care sa nu se poata inlocui teava.
    intradevar ,se pot intampla tot felul de accidente ,dar asta nu inseamna ca sistemul nu ar fi ok.
    si sa fim realisti ,orice alt sistem de teava ingropat in sapa poate suferi accidente ,inclusiv ppr-ul pe care toti il folosesc ''frenetic'' si-l ingroapa 90% fara nici un fel de izolatie,direct in beton.azi am fost intr-un bloc nou ,in constructie si ppr-ul ''ingropat in sapa fara nici o izolatie avea exclusivitate .
    pai fata de acest lucru orice ''amarat de pex in copex'' este de departe mai indicat......dar din pacate si mai ....scump
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

    Comentariu

    • radu matei
      Membru Marcant
      • 17.apr.2007
      • 516

      #17
      Postat în original de Consultant climatizare
      3: se pot intampla cazuri in care sa nu se poata inlocui teava.
      Care ar fi acele cazuri in care nu se poate inlocui teava? precizati va rog.
      In conditiile in care montajul se face corect si nu se turtesc tevile la turnarea sapei eu cred ca nu poate aparea un astfel de caz.
      Mai bine mai tarziu decat niciodata!

      Comentariu

      • RaduCA
        Living Legend
        • 09.oct.2005
        • 6453

        #18
        Unul din cazuri ar fi acela în care traseul are mai multe schimbări de direcţie, cu unghiuri destul de strînse.
        De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
        În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

        Comentariu

        • termoadi
          Membru Marcant
          • 21.ian.2007
          • 980

          #19
          Postat în original de RaduCA
          Unul din cazuri ar fi acela în care traseul are mai multe schimbări de direcţie, cu unghiuri destul de strînse.
          correct ,am avut o problema cu o teava ,si din cauza unor curburi mai stranse am fost nevoit sa sparg sapa in zona curburilor.
          mentionez ca teava era de 16x1,(nu mai stiu exact) iar copexul ,de 25,iar problema a fost ca se curba destul de strans in zona unei treceri de nivel,combinata cu o deviere laterala.oricum ,inlocuirea s-a putut face fara prea mari complicatii ca sa pot spune asa
          O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

          Comentariu

          • radu matei
            Membru Marcant
            • 17.apr.2007
            • 516

            #20
            Postat în original de RaduCA
            Unul din cazuri ar fi acela în care traseul are mai multe schimbări de direcţie, cu unghiuri destul de strînse.
            Da, dar in acest caz inseamna ca montarea nu s-a facut OK.
            Mai bine mai tarziu decat niciodata!

            Comentariu

            • termoadi
              Membru Marcant
              • 21.ian.2007
              • 980

              #21
              Postat în original de radu matei
              Postat în original de RaduCA
              Unul din cazuri ar fi acela în care traseul are mai multe schimbări de direcţie, cu unghiuri destul de strînse.
              Da, dar in acest caz inseamna ca montarea nu s-a facut OK.
              mda ,baietii au facut exces de zel in montajul tevii ,la indemnul proprietarului ,de a avea si un traseu ....aspectuos .oricum a fost demult si acum baietii sufla si in iaurt ,dupa ce s-au fript
              O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

              Comentariu

              Procesare...