Legare radiator din tur

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • olaroiu
    Membru
    • 01.feb.2009
    • 174

    Legare radiator din tur

    Vreau sa va intreb ceva dar sa nu radeti ...am o problema la un radiator la care legaturile din distribuitor vin prin sapa s-a stricat (infundat) turul...langa radiatorul cu probleme am alt radiator care merge k si ma gandeam ca sa nu mai trag o teava aparenta pana la distribuitor oare nu pot lega cele 2 calorifere ca in poza adica sa leg al doilea calorifer din aerisitorul primului?????sau variata cu teu.....
    Fișiere Atașate
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Eu as prefera varianta 2.
    Totul este sa faca fata debitul la ambele calorifere, daca nu sunt prea mari.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • DIY
      Living Legend
      • 07.sep.2007
      • 1736

      #3
      Re: Legare radiator din tur

      Postat în original de olaroiu
      Vreau sa va intreb ceva dar sa nu radeti ...am o problema la un radiator la care legaturile din distribuitor vin prin sapa s-a stricat (infundat) turul...langa radiatorul cu probleme am alt radiator care merge k si ma gandeam ca sa nu mai trag o teava aparenta pana la distribuitor oare nu pot lega cele 2 calorifere ca in poza adica sa leg al doilea calorifer din aerisitorul primului?????sau variata cu teu.....
      Varianta nr.1 este hazardata iar varianta nr.2 are toate sansele sa nu mearga. Ceva ma face sa cred ca, fiind vorba despre distributie cu trasee individuale spre fiecare radiator, tevile sint la diemensiunile minime. In concluzie, daca-mi spui ca in momentul acesta radiatorul care inca functioneaza are robinetul pe retur aproape inchis, exista o mica sansa ca introducerea unui T sa rezolve problema. Daca nu este asa, nici nu merita sa incerci. Daca teava nu duce debitul necesar celor doua radiatoare, nu ai cum forta asta. Chiar daca, sa zicem, pui pompa pe o setare mai mare, maresti debitul pe teava respectiva dar pot interveni alt gen de probleme si poti deregla functionarea altor radiatoare din sistem.
      Nu cred ca poti afla raspunsul online. Recomandat ar fi ca o persoana cunoscatoare sa vina la fata locului.
      Ai proiect?

      Comentariu

      • olaroiu
        Membru
        • 01.feb.2009
        • 174

        #4
        s a rezolvat problema...ms

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Postat în original de olaroiu
          s a rezolvat problema...ms
          Cum?
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          Procesare...