Panou solar din teava de cupru

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • BERTI
    Incepator
    • 05.ian.2009
    • 12

    Panou solar din teava de cupru

    Bun gasit tuturor.Ma gindesc sa imi fac un "panou solar" din teava de cupru nu stiu daca merge si teava de 0.7 mm sau mai buna e cea de 1mm grosimea tevii?Este vb de ACM pt 2 persoane si ma gindesc la un panou de 2x1 m aproximativ ,ramine sa imi calculez cit de des pun tevile ,pt ca nu mi-am facut en necesar de ACM pt 2 persoane.
    Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?Va multumesc.
  • DIY
    Living Legend
    • 07.sep.2007
    • 1756

    #2
    Re: panou solar din teava de cupru

    Postat în original de BERTI
    Bun gasit tuturor.Ma gindesc sa imi fac un "panou solar" din teava de cupru nu stiu daca merge si teava de 0.7 mm sau mai buna e cea de 1mm grosimea tevii?Este vb de ACM pt 2 persoane si ma gindesc la un panou de 2x1 m aproximativ ,ramine sa imi calculez cit de des pun tevile ,pt ca nu mi-am facut en necesar de ACM pt 2 persoane.
    Ma poate ajuta cineva cu sfaturi?Va multumesc.
    Grosimea in carne a tevii; corect?
    In cazul acesta eu as merge cu dimensiunea cea mai redusa. In primul rind transferul termic spre apa se face mai rapid. In al doilea rind panoul ajunge relativ mai usor.
    Ce tip de stocare ai in minte? Vas de stocare legat direct la circuitul de teava sau prin intermediul unui schimbator de caldura? Sau ce alta idee? Spor la treaba!

    Comentariu

    • PowerMC
      Administrator
      • 02.mai.2007
      • 2237

      #3
      Parcurgeti acest topic http://www.misiuneacasa.ro/forum/vie...er=asc&start=0
      Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

      Community Manager MC

      Comentariu

      • dmih
        Membru Marcant
        • 05.feb.2007
        • 632

        #4
        Vezi daca te ajuta si informatiile din documentul atasat. L-am gasit pe net cu ceva timp in urma. Pe site-ul unde l-am gasit erau si ceva poze cu realizarea practica, dar intre timp am pierdut link-ul.
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • BERTI
          Incepator
          • 05.ian.2009
          • 12

          #5
          pt inceput ma gindeam doar la vas de expansiune sau numai o supapa de suprapresiune,si mai tarziu un rezervor ,fara serpentina,izolat cu vata de sticla.mie mi se pare mai eficient decit schimbatorul de caldura.cind deschid robinetul de apa calda,apa rece intra prin partea inferioara a panoului,iar dupa ce se incalzeste se stocheaza in rezervorul alaturat izolat.eu cred ca va functiona.numai ca inca nu stiu sigur ce sistem de siguranta sa montez,vas de expansiune sau o valva.Astept pareri si in acest sens.
          Va multumesc.
          Inca o precizare.acoperisul blocului fiind facut din tabla eu ma gindeam sa nu mai izolez sub tevi cu nimic deoarece si caldura degajata de tabla va ajuta la randamentul transferului termic.montez tevile pe un suport metalic pe care la rindul lui va fi prins de acoperis.o fii bine?

          Comentariu

          • mesk38
            Membru
            • 02.apr.2006
            • 130

            #6
            Uite un alt site.http://www.byexample.com/projects/cu...tch_collector/

            ...e simpatic.....si pe youtube sunt destule....
            Si mai ales pagina idicata mai sus din acest forum....

            Comentariu

            Procesare...