Repartizare costuri energie termica apartamente

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Gabi29
    Incepator
    • 24.mar.2009
    • 3

    Repartizare costuri energie termica apartamente

    Buna, as dori un raspuns de la cineva mai specializat sau cu experienta in domeniu. Despre ce este vorba. M-am mutat intr-un bloc nou de apartamente. Este izolat, are geamuri termopan. Pe fiecare scara sunt montate centrale pe gaz. Fiecare apartament are contor pt apa rece si apa calda menajera si contor pt energie termica care are unitatea de masura in Kwh. Problema care apare este ca nu se cunoaste o formula de calcul pt fiecare apartament a costurilor pt obtinerea energiei termice si incalzirea apei calde menajere. Spre exemplu in luna februarie pe scara mea am primit factura de gaz de 3100mc, adica cca 32500Kwh. Eu am cosumat 3mc apa calda menajera si 130kwh energie termica. Alti locatari au consumat 3-6mc apa calda menajera si 200-800kwh energie termica. Mi s-a spus ca am contor de energie defect si mi se estimeaza pt plata un consum mai mare!!! Am lasat deschise 1-2 calorifere seara si noaptea, am apt de 55mp. Alti locatari afirma ca si ei fac economii si tin deschis 1-2 calorifere dar au si apt de 80-90mp.
    M-ar interesa formula de calcul pt a sti cum repartizam din suma de pe factura de gaz, cat pt a.c.m. si cat pt energie termica.
    Multumesc
  • Consultant climatizare
    Moderator
    • 17.oct.2007
    • 3606

    #2
    Formula folosita trebuie sa o aflati de la administrator.

    Comentariu

    • Gabi29
      Incepator
      • 24.mar.2009
      • 3

      #3
      Administratorul de la asociatia de proprietari nu ma poate ajuta, mi-a spus ca nu stie cum sa repartizeze costurile cu gazul consumat pe fiecare apartament. Problema e ca nu stim ce procent din gazul consumat este pt apa calda menajera si ce procent pt incalzire. Cred ca asta ne-ar putea solutiona dilema. Sau sunteti de alta parere?

      Comentariu

      • Mircea_G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12202

        #4
        Administratorul acela are scoala de administrator ??? Normal ca nu poate imparti cheltuielile atita timp cit nu este masurata macar apa calda produsa apoi cu un soft sa calculeze cit gaz s-a folosit la producerea ei .....
        Daca vreti ceva corect mai trebuie sa investiti . Un gigacalorimetru , cel putin , si un soft sau puteti apela la o firma specializata de administrare .
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Mircea_G
          Living Legend
          • 14.ian.2007
          • 12202

          #5
          ......................
          Instalatii verificari-revizii gaze

          Comentariu

          • Gabi29
            Incepator
            • 24.mar.2009
            • 3

            #6
            Administratorul are factura cu 3100mc gaz (echivalent a 32500kwh). In fiecare apartament sunt montate apometre pt apa calda menajera - in mc si contoare pt energie termica - in kwh. se poate aduna din fiecare apt mc apa calda menajera si kwh energie termica instalatie din calorifere. problema este ca nu stiu ce procent din consumul de gaz se aloca pt obtinerea apei calde menajere si ce procent pt energia termica din instalatia de calorifere.

            Comentariu

            • Mircea_G
              Living Legend
              • 14.ian.2007
              • 12202

              #7
              Sper sa nu fie gresit rationamentul ...
              Daca aveti contoare termice cu citire in Kw se poate face totalul pe bloc apoi se face transformarea in mc . Raportul kw / m3 se gaseste in factura de gaze . La acest total de m3 gaz folosit la incalzire mai trebuie adaugat ceva pentru acuratete . Trebuie sa se stie randamentul cazanului . Daca aveti un cazan cu un randament de 85% , sa zicem , la consumul de gaz mai adaugati inca 15% si rezulta gazul folosit la incalzire . Scazind din total , restul este folosit la apa calda si puteti folosi conventional , o transformare directa m3 gaz / m3 apa .
              Instalatii verificari-revizii gaze

              Comentariu

              Procesare...