Alegere centrala Orlan

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bulina
    Incepator
    • 25.sep.2007
    • 31

    Alegere centrala Orlan

    as vrea sa imi achizitionez o centrala pe lemne cu gazeificare. toate firmele ma innebunesc de cap...nu stiu ce sa mai aleg. cea mai buna oferta ( referitor la pret ) este de la romstal - centrala orlan.
    dar si de la euro heat cu centrala atmos. ce sa aleg? cine mai are astfel de centrale, va rog...o parere . multumesc
  • crinaelena
    Living Legend
    • 11.sep.2007
    • 1596

    #2
    Re: HELLPPP centrala ORLAN - romstal

    Postat în original de bulina
    as vrea sa imi achizitionez o centrala pe lemne cu gazeificare. toate firmele ma innebunesc de cap...nu stiu ce sa mai aleg. cea mai buna oferta ( referitor la pret ) este de la romstal - centrala orlan.
    dar si de la euro heat cu centrala atmos. ce sa aleg? cine mai are astfel de centrale, va rog...o parere . multumesc
    am impresia ca Orlan nu se mai fabrica,iar dupa un timp va fi greu cu piesele de schimb(posibil).pe considerentul asta as alege Atmos,calitativ ambele sint ok.

    Comentariu

    • bulina
      Incepator
      • 25.sep.2007
      • 31

      #3
      mai astept pareri.....ms frumos crina elena.

      Comentariu

      • bulina
        Incepator
        • 25.sep.2007
        • 31

        #4
        si inca o intrebare...ptr un volum total ( o casa mansardata ) de 300 metri cubi care ar fi cea mai indicata putere a centralei. cum e si normal, in romania. nici o firma nu mi-a zis aceiasi putere

        Comentariu

        • inginerul
          Incepator
          • 26.mar.2009
          • 2

          #5
          Buna, ai putea sa alegi intradeavar Orlan sau Vigaz ambele sunt comercializate ce catre Romstal, sunt cazane cu gazeificare foarte bune, diferenta este presiunea la care lucreaza, primul la 1,5 bari, iar al 2 lea la 3 bari, iar al 2lea are electronica mai inteligenta ce permite programarea pe zile, ambele permit conectarea la un cronotermostat de ambient.
          Cu stima

          Comentariu

          • gelunechifor
            Incepator
            • 05.feb.2008
            • 64

            #6
            Postat în original de bulina
            si inca o intrebare...ptr un volum total ( o casa mansardata ) de 300 metri cubi care ar fi cea mai indicata putere a centralei. cum e si normal, in romania. nici o firma nu mi-a zis aceiasi putere
            Depinde si ce sistem de incalzire o sa folosesti,fiindca una e sa faci incalzire in pardoseala si alta e la calorifere.
            recomandare :atmos sau vitolig
            incalzirea in pardoseala creste demografia

            Comentariu

            • adineculai
              Incepator
              • 26.aug.2007
              • 35

              #7
              pt.bulina

              Ia in considerare si acest cazan(este de fapt un Viessmann la pret de Atmos)

              herwiss.ro/content/cazaneCombustibilSolidRamson.pdf

              Comentariu

              • bulina
                Incepator
                • 25.sep.2007
                • 31

                #8
                ms frumos

                Comentariu

                Procesare...