Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • draku
    Membru Marcant
    • 12.mar.2007
    • 342

    Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Salutare la toata lumea
    Am nevoie de ajutor in alegerea unei centrale termice pentru o casa langa Bucuresti, P+M, cu suprafata utila de 110 mp, cu pereti din BCA de 24 cm izolati exterior cu polistiren de 15 cm, tavanul exterior (la mansarda) izolat cu spuma poliuretanica de 12 cm, tavanul interior (care este in pod) cu vata de sticla de 15 cm, iar interiorul podului cu spuma poliuretanica de 5 cm. Casa va avea tamplarie termopan de buna calitate, cu sticla 4s.
    Am calculat cu ajutorul fisierului excel Radia3 care circula pe internet un necesar termic de 10,8 KW, introducand toate datele necesare (intre care temperatura medie de -18 grade si functionare cu temperaturi de 50/40 pe tur/retur).
    Conform calculului, o centrala de 24 KW ar face fata fara probleme, dar as vrea si o alta parere (sau chiar mai multe) ...
    Despre centrala:
    - in condensatie
    - cu schimbator in placi
    - cu arzator modulant
    - cu posibilitate de montare termostat de camera (cu fir sau fara) si senzor exterior de temperatura
    - cu partea de ACM buna/performanta
    Nu in ultimul rand, sa nu depaseasca un buget maxim de 3300 lei
    Va multumesc anticipat

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1192

      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de coby
      Cu alte cuvinte , sugerati si centrala pe lemne si pe gaz ? Si care e " afacerea " ?
      Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

      Multumesc

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6868

        Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Postat în original de gmtiby
        Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

        Multumesc
        Asta inseamna deja o investitie cam mare, cu amortizare : niciodata . Ori una ori alta ca nu cred ca a castigat la loto ...
        Asa faceti dvs ? Aveti 2 centrale , una pe lemn si alta pe gaz ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2394

          Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Postat în original de gmtiby
          Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

          Multumesc
          La un sistem de incalzire cu lemne, facut "ca la carte" nu va fi nevoie niciodata de trezire peste noapte pentru alimentare cu lemne.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • godaro
            Membru
            • 10.mar.2014
            • 232

            Re: Alegere Centrala Termica

            Oricum ar fi, sa ai casa bransata la gaz si sa iti mai pui probleme DACA sa mergi pe lemne sau gaz mi se pare bezna mintii.
            Pai numai cazanul + cos profesional + puffer + automatizare bat spre 20.000 RON !!! Ca sa ce !? Ca sa cari lemne in fiecare an, sa le stivuiesti, sa cureti dupa ele si apoi in sezon sa le cari in soba (eventual in toiul noptii si al viforului) apoi sa cureti cazanul si cosul de fum !???

            Inteleg sa fi avut cazanul INAINTE de a veni gazele si sa coste bransamentul o avere. O astfel de dilema ar fi de inteles!

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6868

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Are cineva in folosinta o centrala termica pe gaz conventionala Motan Optimus Max 31 MEF . Ceva pareri despre cum se comporta ?
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • rigipsaru
                Incepator
                • 28.aug.2007
                • 31

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                ce parere aveti despre centrala Viessmann Vitopend 100 W care se gaseste la ora aceasta pe piata Romaneasca ca si fiabilitate apa calda si caldura

                si referitor la problemele service despre care am citit aici pe forum , vana cu trei cai si altele

                am un apartament cu doua camere de 55 metri patrati si as vrea sa pun centrala termica

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6868

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Cam scumpa , merita oare diferenta de 500 lei fata de o centrala tot de 24 kw de la alta firma ( cu specificatii asemanatoare ) ?

                  Postat în original de coby
                  Are cineva in folosinta o centrala termica pe gaz conventionala Motan Optimus Max 31 MEF . Ceva pareri despre cum se comporta ?
                  De astea n am auzit de bine de la o firma care face service .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • rigipsaru
                    Incepator
                    • 28.aug.2007
                    • 31

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    [QUOTE=coby;600493]Cam scumpa , merita oare diferenta de 500 lei fata de o centrala tot de 24 kw de la alta firma ( cu specificatii asemanatoare ) ?

                    si care ar fi alte centrale cu specificatii asemanatoare si fiabile bineinteles

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6868

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Protherm Lynx 24 kw ar fi una din ele . Are la fel schimbator de caldura secundar inox ... specificatii : http://www.instalatiishop.ro/central..._lynx_lnx_24ff
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • helbet
                        Incepator
                        • 04.mai.2010
                        • 43

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Buna seara!
                        Am nevoie de o centrala termica. Puterea insumata a caloriferelor instalate deja in casa este de 23,6 KW (putere luata din tabelele Dunaferr 75/65/20).

                        M-am gandit la o centrala in condensatie de 35 KW. Caloriferele, fiind supradimensionate chiar si cu 100% (la 75/65/20), sper sa permita functionarea centralei in condensatie pe o perioada cat mai lunga din sezonul rece.

                        Nu as vrea sa depasesc 5000 lei pentru centrala, si, in banii astia, as putea sa iau Ariston Genus Premium Evo 35 FF. Are specificatii bune si seamana cu modelul mai vechi Ariston Clas Premium Evo cu unele diferente:
                        - raport de modulatie - 1:10 fata de 1:4
                        - profil de consum ACM - XXL fata de XL
                        Diferenta de pret ar fi cam 600 lei intre cele doua centrale Ariston.

                        Alti producatori au in principiu preturi mai mari si caracteristici (cel putin teoretice) inferioare..

                        Ce ma sfatuiti?

                        Comentariu

                        • avali
                          Membru
                          • 05.apr.2012
                          • 151

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Buna seara, vreau sa-mi cumpar o centrala termica pe gaz ptr. o casa cu o suprafata de 100 mp si 250 mc, intrebarea mea ar fi daca o centrala de 24 kw ar ajunge ptr dimensiunile casei avand in vedere ca am 1 bucatarie si 1 baie + pe viitor inca o baie , se merita o centrala in condensatie ptr 100 mp sau timpul de amortizare a investitiei ar fi prea mare ca sa merite investitia( avand in vedere pretul mai mare al centralei + supradimensionarea caloriferelor ptr ca centrala sa lucreze in parametrii normali si ca intr-adevar si la -10 grade sa mearga in condensare si nu ca una murala)?

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6868

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Daca instalatia e facuta pt centrala in condensare , merita , dar amortizarea nu va fi una semnificativa - parerea mea . Inca se mai pot achizitiona centrale normale si una de 24 kw va face fata suprafetei de 100 mp ; consumul va depinde de termoizolatia casei .
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • avali
                              Membru
                              • 05.apr.2012
                              • 151

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              inca nu este facuta instalatia si nici caloriferele nu sunt luate inca , de aceea cer parerea celor mai experimentati ca sa stiu incotro sa o apuc si sa dimensionez puterea caloriferelor in funcrie si de felul centralei adica normala sau in condensatie, o nelamurire ptr centralele in condensatie la ce temperatura tur/retur trebuiesc dimensionate radiatoarele?

                              Comentariu

                              • coby
                                Living Legend
                                • 21.feb.2012
                                • 6868

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Configuratia instalatiei de calorifere o faceti tipic pt o centrala in condensatie si puteti folosi o centrala normala setand pe tur 60 grade . Ulterior cand va trebui schimbata din nou ( probabil ca nu vor mai fi decat in condensare ) , instalatia e pregatita pt noua formula .
                                O centrala in condensare merge cu 50 de grade pe tur , dar la fel poate functiona si cu temperatura mai mare doar ca , condensarea nu va mai avea efect la " factura " .
                                Si din nimicuri poti face ceva bun .

                                Comentariu

                                Procesare...