Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • avali
    Membru
    • 05.apr.2012
    • 165

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Am si eu rugamintea in a ma ajuta ce fel de centrala termica sa aleg pentru o casa situata in timisoara de 100 mp si 255 mc si anume : o centrala pe lemne viadrus 25kw sau centrala pe gaz din gama ariston clas evo 24 kw sau premium clas evo 24 kw( in condensare). Casa are tamplarie pvc dar inca nu este izolata (va urma sa fie izolata la anul), este bransata la gaz, m-ar interesa cum as iesi mai ieftin cu incalzirea pe timp de iarna, cu lemne sau pe gaz ? Va multumesc anticipat.

    Comentariu

    • gmtiby
      Living Legend
      • 24.oct.2008
      • 1044

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de avali
      Am si eu rugamintea in a ma ajuta ce fel de centrala termica sa aleg pentru o casa situata in timisoara de 100 mp si 255 mc si anume : o centrala pe lemne viadrus 25kw sau centrala pe gaz din gama ariston clas evo 24 kw sau premium clas evo 24 kw( in condensare). Casa are tamplarie pvc dar inca nu este izolata (va urma sa fie izolata la anul), este bransata la gaz, m-ar interesa cum as iesi mai ieftin cu incalzirea pe timp de iarna, cu lemne sau pe gaz ? Va multumesc anticipat.
      Salut,
      Clar pe lemne veti iesi mai ieftin pe lemne, dar intervine acel disconfort, asa-numitul fochist, cum am fost si eu, dar ziua puteti folosi pe timp de zi centrala pe lemne si nopatea cea pe gaz...

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Postat în original de gmtiby
        Salut,
        Clar pe lemne veti iesi mai ieftin pe lemne, dar intervine acel disconfort, asa-numitul fochist, cum am fost si eu, dar ziua puteti folosi pe timp de zi centrala pe lemne si nopatea cea pe gaz...
        Cu alte cuvinte , sugerati si centrala pe lemne si pe gaz ? Si care e " afacerea " ?
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • avali
          Membru
          • 05.apr.2012
          • 165

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          deci pana la urma sa inteleg ca varianta cea mai ieftina ar fi incalzirea pe lemne? Rugamintea mea pentru colegii de forum care au avut incalzire pe gaz dar si pe lemne, m-ar interesa diferenta dintre cele doua ca si pret, cat ar fi pe lemne si cat ar fi pe gaz pe luna sau pe iarna

          Comentariu

          • rex
            Membru
            • 21.apr.2015
            • 221

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Eu nu mi-as monta centrala pe lemn decat in cazul in care cineva mi-ar da lemnele gratis si ar veni sa le si bage in centrala !

            Comentariu

            • ela
              Incepator
              • 17.dec.2006
              • 49

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Ce tip de centrala prin condensatie (cati kW?, ce marca?) e recomandata pt o casa de 200 mp supr. locuita, care e izolata cu polistiren 10 cm, inaltimea camerelor e de 2,60, sub acoperis izolatie de vata minerala de 10 cm...?
              O zi buna!

              Comentariu

              • draku
                Membru marcant
                • 12.mar.2007
                • 343

                Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Salutare la toata lumea
                Am nevoie de ajutor in alegerea unei centrale termice pentru o casa langa Bucuresti, P+M, cu suprafata utila de 110 mp, cu pereti din BCA de 24 cm izolati exterior cu polistiren de 15 cm, tavanul exterior (la mansarda) izolat cu spuma poliuretanica de 12 cm, tavanul interior (care este in pod) cu vata de sticla de 15 cm, iar interiorul podului cu spuma poliuretanica de 5 cm. Casa va avea tamplarie termopan de buna calitate, cu sticla 4s.
                Am calculat cu ajutorul fisierului excel Radia3 care circula pe internet un necesar termic de 10,8 KW, introducand toate datele necesare (intre care temperatura medie de -18 grade si functionare cu temperaturi de 50/40 pe tur/retur).
                Conform calculului, o centrala de 24 KW ar face fata fara probleme, dar as vrea si o alta parere (sau chiar mai multe) ...
                Despre centrala:
                - in condensatie
                - cu schimbator in placi
                - cu arzator modulant
                - cu posibilitate de montare termostat de camera (cu fir sau fara) si senzor exterior de temperatura
                - cu partea de ACM buna/performanta
                Nu in ultimul rand, sa nu depaseasca un buget maxim de 3300 lei
                Va multumesc anticipat

                Comentariu

                • gmtiby
                  Living Legend
                  • 24.oct.2008
                  • 1044

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Postat în original de coby
                  Cu alte cuvinte , sugerati si centrala pe lemne si pe gaz ? Si care e " afacerea " ?
                  Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

                  Multumesc

                  Comentariu

                  • coby
                    Living Legend
                    • 21.feb.2012
                    • 6701

                    Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Postat în original de gmtiby
                    Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

                    Multumesc
                    Asta inseamna deja o investitie cam mare, cu amortizare : niciodata . Ori una ori alta ca nu cred ca a castigat la loto ...
                    Asa faceti dvs ? Aveti 2 centrale , una pe lemn si alta pe gaz ?
                    Si din nimicuri poti face ceva bun .

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Postat în original de gmtiby
                      Afacerea tine de "confort", aici referindu-ma la faptul ca nopate nu se mai trezeste daca ar fi fost necesar sa bage lemne pe foc, centrala pe gaz si-ar fi facut treaba, iar ziua si in week-end foloseste centrala pe lemne... e doar o parere.

                      Multumesc
                      La un sistem de incalzire cu lemne, facut "ca la carte" nu va fi nevoie niciodata de trezire peste noapte pentru alimentare cu lemne.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • godaro
                        Membru
                        • 10.mar.2014
                        • 232

                        Re: Alegere Centrala Termica

                        Oricum ar fi, sa ai casa bransata la gaz si sa iti mai pui probleme DACA sa mergi pe lemne sau gaz mi se pare bezna mintii.
                        Pai numai cazanul + cos profesional + puffer + automatizare bat spre 20.000 RON !!! Ca sa ce !? Ca sa cari lemne in fiecare an, sa le stivuiesti, sa cureti dupa ele si apoi in sezon sa le cari in soba (eventual in toiul noptii si al viforului) apoi sa cureti cazanul si cosul de fum !???

                        Inteleg sa fi avut cazanul INAINTE de a veni gazele si sa coste bransamentul o avere. O astfel de dilema ar fi de inteles!

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Are cineva in folosinta o centrala termica pe gaz conventionala Motan Optimus Max 31 MEF . Ceva pareri despre cum se comporta ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • rigipsaru
                            Incepator
                            • 28.aug.2007
                            • 31

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            ce parere aveti despre centrala Viessmann Vitopend 100 W care se gaseste la ora aceasta pe piata Romaneasca ca si fiabilitate apa calda si caldura

                            si referitor la problemele service despre care am citit aici pe forum , vana cu trei cai si altele

                            am un apartament cu doua camere de 55 metri patrati si as vrea sa pun centrala termica

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Cam scumpa , merita oare diferenta de 500 lei fata de o centrala tot de 24 kw de la alta firma ( cu specificatii asemanatoare ) ?

                              Postat în original de coby
                              Are cineva in folosinta o centrala termica pe gaz conventionala Motan Optimus Max 31 MEF . Ceva pareri despre cum se comporta ?
                              De astea n am auzit de bine de la o firma care face service .
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • rigipsaru
                                Incepator
                                • 28.aug.2007
                                • 31

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                [QUOTE=coby;600493]Cam scumpa , merita oare diferenta de 500 lei fata de o centrala tot de 24 kw de la alta firma ( cu specificatii asemanatoare ) ?

                                si care ar fi alte centrale cu specificatii asemanatoare si fiabile bineinteles

                                Comentariu

                                Procesare...