Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • TFB
    Incepator
    • 06.oct.2015
    • 14

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    salut,
    as dori citeva opinii ref la incalzire pt o casa din lemn(90mp),la care ma intereseaza sa instalez o centrala electriva la 220V de aprox.18kw.
    ma gindesc ca aceasta sa functioneze in paralel cu sistemul actual care e un semineu cu boiler incorporat si sistem de incalzire inchis(pe antigel),cu calorifere.
    ce parere aveti?
    multumesc.
    Ultima editare de TFB; 06.oct.2015, 23:00.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6701

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      La 18 kw deja este pe curent trifazic .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • TFB
        Incepator
        • 06.oct.2015
        • 14

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        ok,am vazut in celelalt topic raspunsul dvs,,am raspuns acolo.
        multumesc.

        Comentariu

        • cb-tester
          Incepator
          • 10.oct.2015
          • 4

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Salutare.

          O sa incep prin a spune ca sunt novice total. Nu prea stiu ce presupune montarea unei centrale / conditii / dimensionare, etc.

          Acum ca stiti cu cine aveti de a face, am un apartament de 3 camere izolat, 70m2 cu inaltime de 280-290 a camerelor cu 6 calorifere (dimensionate pentru fiecare camera), la ultimul etaj, cu un pod tehnic deasupra.
          2.5 persoane folosesc un singur dus; a doua baie e doar wc serviciu.

          Trebuie sa aleg centrala si sunt in dilema din mai multe considerente:

          - ma tenteaza in condensatie dar nu stiu daca face diferenta la suprafata asta;

          - nu stiu daca 24 kw va face fata caldura + ACM; sunt pretentios la constanta temperaturii ACM si la debit/presiune. Ai mei au un Buderus mai vechi in ap 50 m2 si daca fac dus si da cineva drumul la apa la bucatarie trebuie sa fac pauza din dus; iar presiunea nu mai vorbesc.

          - suna bine un boiler incorporat de 40-50l, din ce am mai citit ajuta la ACM. Se justifica?

          - iar dilema cea mai mare (mai ales clasica vs in condensatie) este locatia. Bucataria e micuta asa ca m-am gandit sa inchid un capat al balconului in termopan (partea de jos e zidita si izolata) cu usa de acces si sa bag centrala in acel spatiu (2 pereti caramida izolati si 2 pereti termopan = usa + geam) impreuna cu un calorifer mic de 2 -3 elementi cat sa o tina deasupra limitei de inghet iarna. Spatiul o sa fie minim cat sa intre centrala, 1-1.5 m2
          E ok abordarea asta? Ar fi ok o centrala in condensatie acolo?

          Si nu in ultimul rand ce marca/centrala s-ar preta la cele de mai sus. Prefer una usor mai scumpa dar fiabila si ca timp si ca randament. Bugetul ar fi 5000 + -

          As aprecia pareri pertinente si motivate/justificate, de preferat si cu oaresce explicatie sa inteleaga un labrador.

          Multumesc,
          cb

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Debitul de apa depinde de presiunea la retea sau de puterea hidroforului ( daca exista ) . Deci problema cu deschisul robinetului de apa la bucatarie cand se foloseste dusul depinde in special de treaba asta .
            Teoretic o centrala de 24 kw ( condensatie sau nu ) va face fata , insa consumul de gaz depinde de gradul de termoizolare al apartamentului aici trebuie date detalii complete . O centrala cu boiler incorporat ar fi o solutie desi ar putea fi o posibila problema ca nu rezista boilerul incorporat la coroziune in timp + costul cam piperat al unei asemenea centrale . La fel si cu boiler extern , unul cu serpentina ar putea fi o solutie insa apare consum de curent in plus .
            Dati ceva detalii despre suprafata camerelor ( si a peretilor ext/int ) si caloriferelor din ele sa vedem daca sunt dimensionate pt o ct in condensatie . deasemenea detalii despre constructie si termoizolatie daca exista .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • cb-tester
              Incepator
              • 10.oct.2015
              • 4

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Cea mai mare dilema cu amplasarea centralei in condensatie este locatia. Este ok sa o pun intr-un capat al balconului, langa bucatarie, unde sa inchid 1-1.5 mp cu termopan si sa ii pun un calorifer mic pentru mentinerea temperaturii peste 0? Restul balconului as vrea sa il pastrez deschis. Care ar fi intervalul optim al temperaturii ambientului pentru o functionare ok a centralei in condensatie?

              Constructia este cu stalpi, grinzi si diafragme cu pereti exteriori din caramida porotherm de 25 cm cu polistiren expandat de 10 la exterior si termopan cu 5 camere, 2 randuri de geam.
              Pereti intre apartamente de 20 si pereti interior de 12 tot din caramida. Va mai veni un strat de polistiren extrudat de 3 cm pe toata suprafata aprtamentului pe plafon (exterior) in podul tehnic nu in apartament.

              Inca nu e facuta instalatia sanitara. O sa incerc sa mentionez din amintiri dimensiunile caloriferelor (din ce am vorbit cu instalatorul). Camere dupa cum urmeaza:

              - dormitor de 11.5 mp cu 2 pereti exteriori; calorifer de 120 cm, suprafata vitrata 2.6 mp
              - dormitor de 12.5 mp cu un perete exterior; calorifer de 120 cm; suprafata vitrata 1.8 mp
              - living de 20.5 mp cu un perete de 2 m spre exterior; calorifer de 180 cm; suprafata vitrata de 3.6 mp
              - bucatarie de 7 mp cu un perete exterior; supraf vitrata de 2 mp
              - hol de 8 mp; calorifer de 60 cm (sa fie, ca e deschis spre living)
              - bai de 4.5 si 3.5 mp cu cate un calorifer port prosop de 60x120 respectiv 60x90.
              Ca distante pentru ACM pana la bucatarie sunt 2-3 m iar pana in bai 8-10 m de unde ar fi montata centrala.

              Dupa cum am mentionat apartamentul este la ultimul etaj, semi-mansarda. Spun semi pentru ca este placa turnata deasupra peste care vine podul tehnic si un aspect de luat in considerare la asta este ca in dormitoare (doar acolo) partea dinspre exterior a plafonului este taiata la 30 grade pe latime de 1-1.2 m cu deschidere directa catre acoperis. Zona respectiva va fi izolata intre capriori cu vata minerala cu densitate mare si folie anticondens.

              Sper ca am dat toate detaliile necesare.

              Din ce am mai citit si cautat intre timp m-am orientat la un Buderus Logamax Plus GB 072 K - 24KW incalzire si 30KW acm. Ar fi ok?

              Multumesc,
              CB

              Comentariu

              • cb-tester
                Incepator
                • 10.oct.2015
                • 4

                Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                am uitat sa mentionez caloriferul din bucatarie care are si ala vreo 80 cm.

                Ms,
                CB

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  La dormitoare sunt mici caloriferele .Chiar si la sufragerie .Dpmdv nu veti face economii cu o centrala in condensatie - dar asta e doar parerea mea de ne-expert .
                  Sfatul meu este sa luati o centrala traditionala daca e sa ramaneti la configuratia actuala a radiatoarelor .
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • cb-tester
                    Incepator
                    • 10.oct.2015
                    • 4

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Am inteles.

                    In primul rand este ok amplasarea centralei acolo? Asta e intrebarea cea mare.

                    Apoi la un calcul rudimentar cu 60W / m3 pentru o camera de 12mp cu 2.8 h iese o valoare necesara de 2000 W.
                    Un calorifer de 120 cm duce undeva la 2400-2500W. Asta probabil va fi 1-2 luni pe iarna ca totusi nu suntem in Alaska.

                    Cam ce dimensiuni ar trebui sa aiba caloriferele pentru o functionare/calibrare ok a centralei?

                    Ms,
                    CB
                    Ultima editare de cb-tester; 12.oct.2015, 07:44.

                    Comentariu

                    • ppcrst
                      Incepator
                      • 25.iul.2014
                      • 73

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu cand m-am gandit sa-mi inlocuiesc centrala clasica cu una in condensatie.
                      Puterea caloriferelor mentionata de dvs. este pt 90/70(temperatura agent termic tur/retur), dar aceasta temperatura nu este pt centralele conventionale, cu atat mai putin cele in condensatie. Verificati in tabelul producatorului care este puterea caloriferelor dvs. la temperaturi ale agentului termic de 50/30 (centrale in condensatie) si 65/45(centrale clasice).
                      Ex:
                      temperatura 50 / 30 DK(22) 600 1000 putere 564W
                      temperatura 90 / 70 DK(22) 600 1000 putere 2351W

                      Cam asta este diferenta
                      Ultima editare de ppcrst; 13.oct.2015, 16:43.

                      Comentariu

                      • ramurel
                        Incepator
                        • 30.iun.2015
                        • 64

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Buna ziua, aș avea o intrebare de principiu : am găsit un calculator al puterii necesare pentru incălzirea unei suprafețe și îmi rezultă un anumit număr de kilowați.
                        [ de exemplu, aici : http://www.instalatiishop.ro/addons/..._incalzita.php ]
                        Spuneți-mi, vă rog, faptul că am incălzire in pardoseală, deci agentul termic e la temperatură mai joasă decât la cea prin calorifere, înseamnă ca pot să iau centrala de putere un pic mai mică ?
                        Sau nu are importanță, puterea e aceeași, indiferent de modul de radiere, calorifer sau pardoseală ?
                        Mulțumesc !

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Nu cred ca e bun calculatorul acela . Mie la calcul imi da peste 30 kw si in realitare e sub 30 kw cu mult .
                          Intrebare : aveti pe langa IP si radiatoare sau nu ? Despre ce suprafata este vorba ?
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • ramurel
                            Incepator
                            • 30.iun.2015
                            • 64

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Postat în original de coby
                            Nu cred ca e bun calculatorul acela . Mie la calcul imi da peste 30 kw si in realitare e sub 30 kw cu mult .
                            Intrebare : aveti pe langa IP si radiatoare sau nu ? Despre ce suprafata este vorba ?
                            Doar IP ! Suprafața totală este de cca 300 mp, iar inălțimea 2,75m !

                            .

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Un calcul mai aproape de adevar nu se face stiind doar suprafata desfasurata si inaltimea camerelor , de curiozitate cat a iesit la dvs ? 32-35 kw sau mai mult ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • ramurel
                                Incepator
                                • 30.iun.2015
                                • 64

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Postat în original de coby
                                Un calcul mai aproape de adevar nu se face stiind doar suprafata desfasurata si inaltimea camerelor , de curiozitate cat a iesit la dvs ? 32-35 kw sau mai mult ?
                                Da, cum am zis, suprafața totală desfășurată este de cca 300 mp, iar înălțimea este 2.75m. După respectivul calculator mi-a ieșit 42.9 kW.

                                După alt calculator a ieșit 33 kW [ http://www.eradiatoare.ro/calcul_cen...rmica.php#calc ]

                                Sunt orientative, știu, dar eu sunt curios dacă este faptul ca am încălzire în pardoseală [ deci agent termic la temperatură mai joasă ] înseamnă că se poate folosi o centrală de putere mai mică, sau calculul este identic, indiferent de sursa de căldură din încăperi. Asta m-ar interesa în principal.

                                Mulțumesc !

                                Comentariu

                                Procesare...