Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • yo8sbg
    Membru
    • 18.feb.2009
    • 139

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    "adica sa ai temperatura mica la cos si cat de bine este izolata casa..."
    Trebuie avut grija sa nu scada prea mult temperatura gazelor arse pentru a nu favoriza condensul acid si depunerea gudroanelor pe cos.
    Mii de multumiri OAMENILOR...

    Comentariu

    • Temelye
      Living Legend
      • 23.apr.2014
      • 1395

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Sal. Un aspect care ar putea interesa multi oameni si care inca nu este prea cunoscut ar fi ca in cazul centralei pe gaz in condensatie,cosul are panta inversa, cele normale avea inclinatia catre exterior, cele in condensatie avind-o catre interior.
      Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

      Comentariu

      • yo8sbg
        Membru
        • 18.feb.2009
        • 139

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Interesant si pana la urma normal, am citit ceva legat de o conducta suplimentara pentru evacuarea apei dar nu am realizat ca nu se poate capta daca acel traseu este inclinat catre exterior. Deasemenea trebuie de vazut unde apare acel condens, pe intrare aer sau pe iesire gaze arse si cum se realizeaza aceasta eliminare de apa in montaj cu intrare separata pentru aer-iesire separata pentru gaze si in montaj cu burlan dublu concentric.
        In exploatarea centralei fara condensatie am avut probleme cu inghetul (in vre-o doua nopti foarte geroase) pe partea de intrare aer obturand comburantul aproape de tot (semnalizare avarie) cu toate ca burlanul a fost montat corect.
        Mii de multumiri OAMENILOR...

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3639

          Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Postat în original de Temelye
          Sal. Un aspect care ar putea interesa multi oameni si care inca nu este prea cunoscut ar fi ca in cazul centralei pe gaz in condensatie, cosul are panta inversa, cele normale avea inclinatia catre exterior, cele in condensatie avind-o catre interior.
          Da, cosul are panta inversa pentru ca recupereaza condensul.
          Centrala pe condensatie se leaga la scuegere, canalizare prin cele mai subtire traseu posibil, 32mm.

          Comentariu

          • Marius Ionescu
            Incepator
            • 06.oct.2016
            • 1

            Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Buna ziua,

            Imi cer scuze daca nu am postat in topicul care trebuie, dar as avea nevoie de o recomandare. Intentionez sa-mi montez o centrala si in urma sfaturilor si recomandarilor primite, am ajuns sa oscilez intre https://www.berluni.ro/centrala-term...ndens-f24.html si https://www.berluni.ro/centrala-term...ens-050-w.html. Am auzit ca centralele Viessmann sunt foarte bune, dar merita diferenta de aproape 1.000 lei fata de Ferroli? Ca la specificatii nu sunt diferente foarte mari...

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Stiu o gramada de beneficiari cu ct ferroli care numa necazuri au cu ele . Probabil de aia si pretul ...
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • tdr.
                Incepator
                • 27.mai.2010
                • 70

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Buna ziua,
                Imi puteti face va rog o recomandare de centrala care sa furnizeze apa calda si caldura la aprox 400mp (2.9m H) ? Boiler exista deja pe pozitie (de 400L). Ma gandeam la un Vaillant sau Buderus de 65kW.
                Multumesc.

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6701

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  65 kw ? Cum este dispusa constructia si de unde stiti ca necesarul termic e asa de mare si mai ales la ce deserveste constructia ( cati consumatori de acm deodata vor fi ) , cum este realizata reteaua de incalzire pe suprafata ( diametre tevi si puteri radiatoare ) ?
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • tdr.
                    Incepator
                    • 27.mai.2010
                    • 70

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Este vorba de o vila d+p+2,sunt 3 nivele incalzite a cate ~115mp utili fiecare(2 bai+1 bucatarie per nivel)plus spatii comune( hol demisol,garaj si casa scarilor) .
                    Am atasat o poza cu schema coloanelor.
                    Fișiere Atașate
                    Ultima editare de tdr.; 14.oct.2016, 16:31.

                    Comentariu

                    • coby
                      Living Legend
                      • 21.feb.2012
                      • 6701

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Constructia este unifamiliala sau sunt apartamente distincte la fiecare nivel ? De ce nu optati pt incalzre individuala ?
                      Si din nimicuri poti face ceva bun .

                      Comentariu

                      • tdr.
                        Incepator
                        • 27.mai.2010
                        • 70

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Apartamente, nu ne separam pentru ca ar fi prea multe coloane de tras/modificari iar demisolul in acel caz ar cam ramane neincalzit iar cladirea este prevazuta cu camera tehnica si nu ar avea sens sa ocupam spatiul prin apartamente cu asa ceva.

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6701

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          E doar o parere : cand unul din apartamente va dori o temperatura interioara si alt apartament, alta temperatura interioara , se vor isca discutii legate de consum si factura ( daca o familie pleaca in concediu iarna o saptamana si vrea sa reduca factura la incalzire isi poate regla individual temperatura interioara mai mica din TA ...) . Pana si prietenii se cearta din cauza asta . oricum veti duce coloanele de incalzire la toate nivelele deci ar putea fi chiar mai putin deranj cu o singura coloana de gaz pt cele 3 contoare ; fiecare apartament pe nivel ar introduce in circuitul propriu de incalzire si un radiator pt casa scarii . Fiind incalzire individuala nu vor exista niciodata suspiciuni ca unul foloseste mai multa apa calda menajera sau mai mult gaz pt incalzire , Demisolul ar putea avea incalzirea separata si s-ar imparti la cele 3 apartamente in mod egal ( daca accesul la acele spatii sunt in egala masura ) . Doar echilibrarea hidraulica a instalatiei presupune ca se merge pe incredere ( adica cel de la parter nu va modifica setarile instalatiei la el in apartament fara stirea celorlalti )
                          Un boiler electric de 400 L va consuma cam multa energie si nici nu e sigur ca veti avea fiecare apa calda cand veti dori .
                          In cazul in care centrala de vila se va defecta toate cele 3 familii vor suferi in acelasi timp si mai sunt multe alte inconveniente cand ai la comun o singura centrala . Doar analizati situatiile .
                          Ultima editare de coby; 15.oct.2016, 10:34.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • tdr.
                            Incepator
                            • 27.mai.2010
                            • 70

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Exista in imobil de cel putin 12ani cazanul din poza atasata si pana acum ne-am inteles, mergem pe sistem pausal de atunci si nu ne batem capul, motivul pt care vrem sa il schimbam este ca este vechi si cu tiraj natural si avem pierderi deoarece camera in care sta nu are geam pentru a asigura debitul de aer necesar functionarii.
                            Problema nu ar fi cu trasul coloanelor verticale ci de spart toti peretii prin toata casa, nu vrea nimeni deranjul, pentru mine ar fi cel mai simplu ca locuiesc la parter dar tot nu vreau deranjul.
                            Fișiere Atașate
                            Ultima editare de tdr.; 15.oct.2016, 11:46.

                            Comentariu

                            • coby
                              Living Legend
                              • 21.feb.2012
                              • 6701

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Strict dintre cele 2 as alege Vaillantul . Dar cel mai bine este sa aveti service in oras la dvs ( cam asta ar fi o prioritate ) .
                              Centralele acestea sunt cu condensare , oare instalatia este proiectata pt asta ?
                              Si din nimicuri poti face ceva bun .

                              Comentariu

                              • tdr.
                                Incepator
                                • 27.mai.2010
                                • 70

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Nu merge link-ul.
                                Imobilul este situat in Bucuresti.
                                Din cate am inteles in clipa de fata nu se mai gasesc decat in condensatie si la puterea asta instalata(mare) teoretic ar trebui sa fie rentabila. Prin proiectata pentru asta va referiti cumva sa reziste tevile si sistemul de incalzire la aprox 70-80 C astfel incat sa fie la o diferenta de aprox 30 C fata de sistemul de ACM ?

                                Comentariu

                                Procesare...