yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Multumesc mult. O parere in plus nu strica, cum ziceai.

Comentariu

• Multumesc pentru raspunsuri, eu ma gandeam la una de cel putin 30 kw....care ar fi problema daca are putere mai mare? ( logic, exceptand pretul ei si costurile pentru gaz si electricitate...)

Comentariu

• pai ajungi la recomandarea mea (28kW), desigur poate fi si de 35-37kW, pt aport si mai mare de apa calda; pe partea de termice nu te favorizeaza cu nimik, doar cost mai mare de achizitie...
        spor la treaba :P

sau poti merge pe una cu boiler incorporat de 60 si putere de 24 kW, care da un spor de confort, fara variatii de temperatura pe apa calda
        o parere in plus nu strica niciodata,

Comentariu

• Am si eu o problema. M-am horarat pana la urma asupra a 2 centrale: Ariston GENUS 35 FF 31,1 kW versus Viessmann Vitopend100, 30kW.

Centrala va deservi 2 etaje, volum maxim 475-500 m3 (suprafata 90m2 cu h=3m plus 80m2 cu h=2,5m).

Ambele am inteles ca merg, sunt sensibil egale la pret/caracteristici. Ariston e generatie mai noua. Ambele am inteles ca asigura un debit rezonabil de acm, fara pierderi, in ideea functionarii unui singur consumator (ex dus). Nu doresc consumatori multipli, daca unul singur merge bine ma multumeste.

Diferente ar fi:
          + Ariston la randament max (94,7% vs. 90%)
          + Ariston la randament la 30% putere (91,1% vs. 89,6%)
          + Ariston la debit apa calda Δt 30°C l/min (16l vs. 14,3l)
          +Viessmann la presiune max in circuit apa calda (10 bar vs. 6 bar)
          + Viessmann la vas expansiune (10l vs. 8l)
          + Ariston se pare la programare, desi am inteles ca un chronotermostat face treaba asta.

Avand in vedere si traditia celor 2 marci si experientele dvs, ce ati recomanda? Trebuie sa ma duc sa le iau saptamana asta. Multumesc anticipat.

Comentariu

• Postat în original de Ranettius
            Am si eu o problema. M-am horarat pana la urma asupra a 2 centrale: Ariston GENUS 35 FF 31,1 kW versus Viessmann Vitopend100, 30kW.

Centrala va deservi 2 etaje, volum maxim 475-500 m3 (suprafata 90m2 cu h=3m plus 80m2 cu h=2,5m).

Ambele am inteles ca merg, sunt sensibil egale la pret/caracteristici. Ariston e generatie mai noua. Ambele am inteles ca asigura un debit rezonabil de acm, fara pierderi, in ideea functionarii unui singur consumator (ex dus). Nu doresc consumatori multipli, daca unul singur merge bine ma multumeste.

Diferente ar fi:
            + Ariston la randament max (94,7% vs. 90%)
            + Ariston la randament la 30% putere (91,1% vs. 89,6%)
            + Ariston la debit apa calda Δt 30°C l/min (16l vs. 14,3l)
            +Viessmann la presiune max in circuit apa calda (10 bar vs. 6 bar)
            + Viessmann la vas expansiune (10l vs. 8l)
            + Ariston se pare la programare, desi am inteles ca un chronotermostat face treaba asta.

Avand in vedere si traditia celor 2 marci si experientele dvs, ce ati recomanda? Trebuie sa ma duc sa le iau saptamana asta. Multumesc anticipat.
            ambele sint pline de plastic,dar as opta pentru o centrala cu functia comfort,asa cum este Genus.preincalzirea sanitara este f. importanta ptr. un iubitor de dusuri,spre ex....cit priveste presiunea 6 bari nu vei folosi niciodata,ca rupi robinetii.

Comentariu

• Multumesc de raspuns.

Comentariu

• buna ziua. Am si eu o mare, mare rugaminte... De curand sunt posesoare unei case aflate intr-o zona neracordata la gaze, cu o suprafata de 120mp, un pod destul de inalt, neizolat. Casa este din BCA, neizolata. In baie am un boiler electric iar in bucatarie un instant. Specific ca este o casa de vacanta pe care o folosesc doar in week-end. Rugamintea mea ar fi sa-mi spuneti va rog, ce tip de centrala ar fi recomandat sa instalez, combustibil solid, electrica si de ce capacitate. Multumesc anticipat pentru raspuns

Comentariu

• recomandat ar fi una electrica dar, nu veti obtine de la "electrica" cei 20 kW necesari locuintei dvs (16 pentru incalzire + 4 necesari dvs la iluminat), si atunci nu va ramane decat centrala pe lemne (sau pe pelleti) de 20-25 kW, dar pentru solutia optima instalatorul dvs are ultima decizie, vede la fata locului amplasamentul.....si trebuie sa ia cea mai buna decizie

Comentariu

• centrala termica murala transformata pe GPL va consuma o butelie tip aragaz in 4 zile pe 3 calorifere-doar pt incalzire,si o puteti transforma pe gaz natural daca in viitor se racordeaza zona-tot faceti o investitie.Atentie-antigel cu apa distilata pe calorifere pt cand nu locuiti acolo
                    citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

Comentariu

• va mutumesc foarte mult pentru raspunsuri. In zona nu cred ca se vor baga vreodata gaze drept urmare, cred ca cel mai bine ar fi sa utilizez o centrala pe lemne. Exista langa casa, la o distanta de cca. 4m o constructie, gen magazie din beton in care, cred, ar trebui instalata aceasta centrala. Desi abuzez, doresc sa va intreb daca-mi puteti recomanda o anumita firma. Am inteles ca sunt destul de scumpe acest centrale. Nu cred ca o centrala electrica s-ar potrivi intrucat acolo sunt foarte dese caderile de curent.Va multumesc din nou pentru promptitudine

Comentariu

• ASTRA sau VIADRUS, chiar le vand si daca sunteti din Bucuresti va fac o oferta=avem filiale in toate marile orase ale tarii
                        citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

Comentariu

• iar la ATMOS , va pot face o oferta destul de buna, inclusiv montaj daca doriti

Comentariu

• va multumesc foarte mult pentru propuneri dar nu cred ca am sa am bani pentru aceasta centrala si pentru toata instalatia decat prin aprilie-mai. In plus dupa cum am cautat si eu pe net, preturile sunt ceva mai mari decat credeam eu (intentia era sa o fac in aceasta toamna). In cazul in care nu presupune prea mare efort va rog sa-mi trimiteti totusi un pret ptr o casa cu 2 dormitoare x cca 12mp, 1 sufragerie de cca 40mp (s-ar putea sa exagerez putin), 1 baie de 18mp, si o bucatarie de 22-24mp.Nu cred ca-mi dau adunate, suprafata pe care am mentionat-o in mesajul anterior:casa are 110-120mp.Inaltimea camerelor este de 2,80-3,00m.Doresc ca pretul sa fie daca se poate cu tot ce include racordarea acestei centrale, cu calorifere etc. Centrala va fi folosita numai pentru incalzire. In cazul in care sunteti interesati de o viitoare colaborare in acest proiect astept ofertele dumneavoastra pe adresa mea de email.

Comentariu

• Dilema

Buna ziua !As avea si eu o curiozitate ,caci nu stiu unde sa intreb!Am o casa cu 3 incaperi,total 60 mp!Sub una din camere se afla pivnita !Tot incerc sa gasesc cea mai ieftina si comoda solutie de incalzire!Una dintre idei care mi-a venit este sa montez calorifere in casa ,iar in pivnita sa pun un boiler !Este posibil sa functioneze dupa principiul acela ca apa calda se ridica si cea rece coboara ?Cred ca ar fi o solutie ieftina pentru incalzire datorita boilerului,caci initial ma gandesc ca o sa lucreze mai mult,pana incalzeste casa ,dar dupa aceea nu prea mai trebuie sa scada prea mult si prea des temperatura apei din tevi!Va multumesc anticipat!

Comentariu

• salve,

stie cineva distribuitori de centrale Immergas in Timisoara ?

ms

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT