yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de marius_lmd
    24 kw, e suficienta dar daca este si pt apa calda instant atunci recomand 28 kw, daca centrala este cu boiler incorporat ajung 24 kW , doar pt incalzire 24 kW
    un robinet si un dus pot fi duse de o ct. de 24 kw,cu producere instantanee....nici probabilitatea de folosire simultana nu cred sa fie f. mare.

Comentariu

• daca merg concomitent nu prea, apa nu va fi prea calda la niciunul dintre ele, singura posibilitate este ca apa sa fie "preincalzita", adica sa nu vina iarna cand afara sunt -10 grade prin conducte stradale, daca ai hidrofor care este in camera cu temperaturi peste 10 grade, ai sanse sa mearga ambii robineti cu temperaturi bune pe apa calda, in rest ......asta este din proprie experineta si de la mai multi clineti care nu au vrut sa inteleaga acest lucru, dar au facut-o pe mana lor....
      o parere in plus nu strica niciodata,

Comentariu

daca merg concomitent nu prea, apa nu va fi prea calda la niciunul dintre ele, singura posibilitate este ca apa sa fie "preincalzita", adica sa nu vina iarna cand afara sunt -10 grade prin conducte stradale, daca ai hidrofor care este in camera cu temperaturi peste 10 grade, ai sanse sa mearga ambii robineti cu temperaturi bune pe apa calda, in rest ......asta este din proprie experineta si de la mai multi clineti care nu au vrut sa inteleaga acest lucru, dar au facut-o pe mana lor....
        si cit din timpul de functionare pe acm sint cerinte simultane ? asta cu simultaneitatea mi se pare un moft...cred ca peste 90% din posesorii de ct. de apartament au modele de 24 kw...ar fi bine sa nu se mai fabrice modele de 24 kw,nu ? din cauza gerurilor si simultaneitatii.....cum ar spune viitorul presedinte al RO "iarna nu-i ca vara"

Comentariu

• simulteneitatea este mica, dar exista, daca faci dus si speli vasele sunt cel mai des intalnite.....cu toate ca sunt cazuri rare ele exista, nu trebuie sa le neglijam ci trebuiesc precizate,
          este un moft, dar cateodata necesar ......
          nu , nu trebuies scoase din fabricatie, sunt foarte bune si isi fac treaba foarrte bine dar au acvest mic neajuns...

Comentariu

simulteneitatea este mica, dar exista, daca faci dus si speli vasele sunt cel mai des intalnite.....cu toate ca sunt cazuri rare ele exista, nu trebuie sa le neglijam ci trebuiesc precizate,
            este un moft, dar cateodata necesar ......
            nu , nu trebuies scoase din fabricatie, sunt foarte bune si isi fac treaba foarrte bine dar au acvest mic neajuns...
            eu stiu o marca de ct. la care niciodata nu s-a intimplat sa nu duca simultan dus si chiuveta...vorbim de instantanee,24 kw...si turbina,nu fluxostat.

Comentariu

• Postat în original de crinaelena

eu stiu o marca de ct. la care niciodata nu s-a intimplat sa nu duca simultan dus si chiuveta...vorbim de instantanee,24 kw...si turbina,nu fluxostat.
              Hai sa vedem - immergas sau vaillant sau motan. ca doar pe astea le iubiti.

Comentariu

• Postat în original de evisceratum
                Postat în original de crinaelena

Hai sa vedem - immergas sau vaillant sau motan. ca doar pe astea le iubiti.
                un comentariu aiurea si inutil,de iubit pot iubi o femeie....o centrala n-ai decit sa o iubesti tu

Comentariu

• Recomand cu ,,caldura,,Immergas Zeus 27 superior 32 kw cu boiler intern 60 litri si cu functie de gaudio magnum(apa calda rapida pentru mai multi consumatori simultani )
                  citeste manualul utilizatorului,apoi solicita ajutorul service !!!

Comentariu

• O intrebare scurta: Boilerul separat se poate monta la orice tip de centrala? Mai exact la o Ariston GENUS 35 FF, daca pot sa-i montez un boiler separat ulterior.

Comentariu

• bineinteles ca se paote, numai ca senzorul trebuie luat de la aceeasi firma cu centrala pt a-l putea citi, o alta problema este marimea tecii unde intra senzorul sa nu fie prea mica si sa nu incapa senzorul in ea...

Comentariu

• Alegere Centrala Termica

A fost instalata centrala termica un Vaillant, nu am luat si cronotermostat Vaillant din cauza pretului mare, au instalat un termostat Colibri 10 si nu sunt multumit de loc de el. Ce cronotermostat compatibil mai ieftin dar nu ca cel actual pot instala si sa functioneze , nu am pretentii la setari extra, dar sa functioneze bine cu aceasta centrala.

Comentariu

• Salut !

Am nevoie de o informatie de la cei cu experienta in domeniu. Am sa simplific intrebarea pentru a fi cat mai clar:

Sa presupunem ca puterea necesara de incalzire pentru o casa este de 24 kW. Daca suma puterii instalate a fiecarui radiator este de 35 kW (sa zicem ca intr-o camera, in loc de un radiator de 3 kW pun unul de 5 kW, etc) trebuie sa instalez o centrala de 35 kW ? Ma refer strict la incalzire.

Multumesc !

P.S. : Vreau sa folosesc ventiloconvectoare care, fiind dimensionate corect pentru racire, devin supradimensionate pentru incalzire.

Comentariu

• ce parere aveti de centrala ferolli gfn 8? si daca cineva stie cam care ar fii autonomia acestei centrale la 0 temp de 22 C ptr o suprafata de 170 mp??
                            cand cineva te enerveaza ai nevoie de 42 de muschi sa te incrunti ,da`ai nevoie doar de 4 sa intinzi mana si sa-i f...i una

Comentariu

• Buna seara,

O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?

Comentariu

• Ce parere aveti de centralele pe peleti?
                                Are cineva ?
                                De exemplu: ferroli gfn 23 kw pe peleti.
                                Ferroli Cazan GFN 23 kW pe peleti GFN7SunP7 ~ 8300 RON

Pachetul contine:

* Cazan din fonta pentru lemne sau carbune Ferroli GFN
                                * Arzator peleti SUN P7
                                * Kit transformare pentru functionare pe peleti
                                * Buncar peleti 140 kg

GFN sunt cazane din fonta pentru functionare cu combustibili solizi (carbune sau lemn) sau cu C.L. tip M (cu kit optional). Corpul cazanului este constituit din elemente asamblate cu niple, profilul elementelor proiectat special si repartitia optima a aripioarelor permitand obtinerea unei eficiente termice inalte, randamente ridicate si economii considerabile de energie.

Camera de ardere a fost studiata special pentru a primi bucati de lemn cu gabarit mare; incarcarea se efectueaza prin usa superioara de dimensiuni mari. Camera de ardere este complet imersata, ceea ce asigura o lunga durata de viata si randament ridicat.

GFNsunt dotate cu un dispozitiv de siguranta cu serpentina impotriva supraincalzirii.

SUN P7 este un arzator de peleti, a carui capacitate ridicata si design original il recomanda pentru marea majoritate a centralelor termice pe combustibil solid prezente pe piata.

Atentia la detalii din timpul proiectarii si in productia industriala a permis crearea unui aparat bine echilibrat, cu randament ridicat, nivel scazut de emisii de CO si noxe si o ardere extrem de silentioasa.

Functionarea arzatorului, odata instalat si reglat in mod corespunzator, este complet automata si nu necesita nicio comanda din partea utilizatorului. În cazul absentei combustibilului sau a unor defectiuni, arzatorul se opreste si se blocheaza. Se recomanda alimentarea cu combustibil inainte de epuizarea totala pentru a evita functionarea defectuoasa a arzatorului.

* putere termica intre 13,7 si 34,1 kW
                                * capacitate rezervor 195 litri
                                * continut rezervor 140 kg

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT