yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de vareg07
    Buna seara,

O intrebare legata de puterea centralei raportata la puterea termica a caloriferelor: puterea totala a caloriferelor din casa este de 33,5 kw. O centrala in condensatie cu puterea de 30 kw face fata sau trebuie obligatoriu o centrala de putere superioara celei a caloriferelor?
    depinde la ce temp pe tur au fost calculate radiatoarele
    dar cel mai bine stiu cei care fac instalatia.....
    o parere in plus nu strica niciodata,

Comentariu

• Buna seara,

As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

Multumesc!

Comentariu

• Postat în original de Bamboom
        Buna seara,

As dori si eu un sfat in legatura cu alegerea puterii pentru o centrala termica pe gaz. Am o casa in suprafata utila de 90 mp, inaltimea camerelor fiind de 2.35 m. Din pacate nu este izolata in nici un fel, fara polistiren pe pereti si fara vata minerala in pod...intentionez sa izolez anul asta podul si o parte din pereti. Din calculele mele, utilizand un program facut in Excel de pe net care pare destul de bine fundamentat (formule de calcul, indici, etc.), care ia in calcul necesarul de caldura, as avea nevoie de aproximativ 24 KW. Mie mi se pare putin, ma gandeam la una de 28 KW, in speta un Ariston Genus 28 FF. Cred ca ar fi suficient, poate la limita in situatia actuala, insa in mod sigur suficient dupa ce voi reusi sa imi izolez casa.

Prin urmare calculele mele sunt corecte sau ar trebui sa ma oriente3z catre o centrala cu o putere mai mare?

Multumesc!
        o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.

Comentariu

Buna seara,

Multumesc!
          care e programu ala? excelul...
          ...nici viitorul nu mai e ce-a fost

Comentariu

• e suficient una de 24 kW pt incalzire, dar daca o folosesti cu apa calda instant poti merge si pe 28 kW (recomandat)

Comentariu

• Buna!
              Am nevoie de niste sfaturi....
              Ma tot uit de ceva vreme si incerc sa ma decid asupra modului de incalzire a unei case in care sper sa ma mut anul acesta.
              Banii sunt importanti pt ca sunt foarte limitati, variantele mele sunt :
              - cazan Vitoligno 30kw la care am primit un pret de ~7900ron la care sa adaug un puffer de 1000l de la Solarbayer ~3000ron
              aceasta este solutia care mi ar place mie, e cam piperata dar nu imposibila
              - cazan Ferolli ~30 kw +arzatorul acela pe peleti pe care il au ei mai ieftin Sun p7 parca ii spune , aici am un pret de ~
              7300ron
              - sa incerc sa gasesc un alt cazan pe peleti in jurul sumei de 10.000ron , parca era ceva din gama OPOP dar sunt destul de
              scumpe pt mine

Ma ajutati, va rog, cu niste sfaturi si argumente pro si contra ....

Multumesc

Comentariu

• Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.

Comentariu

• Postat în original de Consultant climatizare
                  Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.
                  Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente

Comentariu

• Postat în original de octavian1910
                    Postat în original de Consultant climatizare
                    Cea mai buna solutie ar fi cazanul Vitoligno, dar totul depinde de bugetul dumneavoastra.
                    Bugetul este limitat destul de rau dar vreau o solutie fiabila si pe termen lung dar vreau si un nivel de comfort rezonabil....costuri decente
                    Vigas sint niste cazane nemaipomenite,Atmos deasemeni sint centrale f. bune si mai jos ca pret decit Viessmann.

Comentariu

• un atmos DC30RS (32 kW) cu gazificare pe lemn si brichete lemn este la 8.000 lei

Comentariu

• Postat în original de marius_lmd
                        un atmos DC30RS (32 kW) cu gazificare pe lemn si brichete lemn este la 8.000 lei
                        Pai si Vitoligno e tot la ~8.000 ron, e de generatie noua, rezervorul de lemne este foarte mare iar faptul k e si pe brichete de lemn nu stiu cat ma incanta pt k eu sunt in MM iar lemnul este relativ accesibil, nu neaparat ieftin dar usor de procurat....

Comentariu

• pai atunci doar lemne este mai ieftin
                          - 25 kW - 6600 lei
                          - 35 kW - 7.700 lei

Comentariu

• o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.
                            In primul rand multumesc pentru raspuns!

Dar, in eventualitatea in care nu reusesc sa imi izolez casa, 28 kw ar fi suficienti?

Ce alt producator mi ai recomanda, nu tin neaparat sa fie Ariston. Doar sa fie una fiabila si cu un randament foarte bun.

Multumesc!

Comentariu

• pentru 90 mp construiti, oricat de neizolata ar fi casa, pentru incalzire sunt mai mult decat suficient 24 kW, iar clas este o alegere buna

Comentariu

o cas bine izolata de 90 mp ar avea nevoie de 10-12 kw,cu aproximatie(depinde de mai multi factori necesarul exact) si una de 24 kw este arhisuficienta.Genus este o centrala cu un meniu destul de complicat chiar si pentru servicemani(ptr. unii).daca vrei neaparat Ariston mai bine Clas ptr. ca e mai simpla electronica....in rest totul e identic.
                                In primul rand multumesc pentru raspuns!

Dar, in eventualitatea in care nu reusesc sa imi izolez casa, 28 kw ar fi suficienti?

Ce alt producator mi ai recomanda, nu tin neaparat sa fie Ariston. Doar sa fie una fiabila si cu un randament foarte bun.

Multumesc!
                                Vaillant Turbotec Pro mi se pare cea mai buna alegere(parere personala)

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT