yobit eobot freewallet bgogo digifinex wp fastest cache wp super cache
Urmareste-ne pe Facebook

Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Postat în original de marius_lmd
    pai atunci doar lemne este mai ieftin
    - 25 kW - 6600 lei
    - 35 kW - 7.700 lei
    Ca si cost in timp e mai ieftin lemn pt mine, varianta cu bricheti pe care sa i pun in locul lemnelor nu ma intereseaza, ci doar cea cu peleti care mi ar da autonomie si costuri de bunsimt cu incalzirea dar si mai multa comoditate. Ideea e ca solutia pe lemne de la Wisman mi se pare din gama mediu, iar cea pe peleti pe care mi o permit eu este cea mai low sau mai binezis cea mai ieftina pe care am gasit dar pe care mi o pot permite.....
    De asta mie mi se pare alegerea dificila...pt mine....pt cadaca mi as permite o centrala pe peleti performanta n as sta pe ganduri, iar despre aceasta de la Ferroli nu stiu tare multe.....

Comentariu

• Centrala pe lemne

Ce parere aveti despre centrala pe lemne Demrad Solitech? Avantaje si dezavantaje?
      Multumesc!

Comentariu

• Impresia generala despre cazanele Demrad Solitech este una buna dar atentie ca montajul cazanului sa se faca corect.

Comentariu

• Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

As mai avea totusi o intrebare, un volum al instalatiei de 150 de l (tevi + calorifere) ar fi ok pentru o centrala de 28 KW? Ma gandesc sa dau curs sfatului primit din partea crinaelena, si anume Vaillant, am vazut ca sunt cotate f bine.
          Ideea e ca nu as vrea sa renunt la caloriferele de fonta, din cate am inteles sunt "the best choice" in privinta radiatoarelor. Stiu ca un volum mai mare al apei duce la o incalzire cu intarziere si la un delay intre termostat si centrala ce poate genera efectul de overheating, insa se poate contracara printr-o setare corespunzatoare a termostatului. Mai intereseaza sa duca pompa, sa nu o oboseasca inutil.

Din nou va rog sa ma corectati daca gresesc, orice sfat ma ajuta!

Multumesc!

Comentariu

• Postat în original de Bamboom
            Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

As mai avea totusi o intrebare, un volum al instalatiei de 150 de l (tevi + calorifere) ar fi ok pentru o centrala de 28 KW? Ma gandesc sa dau curs sfatului primit din partea crinaelena, si anume Vaillant, am vazut ca sunt cotate f bine.
            Ideea e ca nu as vrea sa renunt la caloriferele de fonta, din cate am inteles sunt "the best choice" in privinta radiatoarelor. Stiu ca un volum mai mare al apei duce la o incalzire cu intarziere si la un delay intre termostat si centrala ce poate genera efectul de overheating, insa se poate contracara printr-o setare corespunzatoare a termostatului. Mai intereseaza sa duca pompa, sa nu o oboseasca inutil.

Din nou va rog sa ma corectati daca gresesc, orice sfat ma ajuta!

Multumesc!
            pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)

Comentariu

• Stie cineva sa imi spuna ce putere am nevoie la centrala pentru o constructie de 160mp X 2,5m inaltime. Centrala trebuie sa incalzeasca volumul si sa poata sustine un dus + un robinet simultan (in paralel cu incalzirea bineinteles).

Constructia este din caramida celulara (e.g. porotherm) izolata cu polistiren expandat 10cm grosime, tavanul izolat cu vata bazaltica lambda 0.037 de 16 cm grosime.

Multumesc!

Comentariu

• Cred ca una de 31Kw este de ajuns. Eu am Motan de 31 Kw si duce pana la 250 m2. Poate si pe la 24 Kw sa tina, dar nu stiu exact atunci cand o sa aiba si apa de incalzit.

Comentariu

• Postat în original de darkstar
                  Stie cineva sa imi spuna ce putere am nevoie la centrala pentru o constructie de 160mp X 2,5m inaltime. Centrala trebuie sa incalzeasca volumul si sa poata sustine un dus + un robinet simultan (in paralel cu incalzirea bineinteles).

Constructia este din caramida celulara (e.g. porotherm) izolata cu polistiren expandat 10cm grosime, tavanul izolat cu vata bazaltica lambda 0.037 de 16 cm grosime.

Multumesc!
                  una instantanee de 28 kw e suficienta.recomand un model cu turbina,ptr. ca face o mai buna corelare a debitului de intrare cu necesarul termic ptr. acm.

Comentariu

• Nu prea ma pricep in ale centralelor, deci imi cer scuze daca intreb tampenii, dar prin "instantanee" intelegeti putere instantanee? Producatorii furnizeaza si acest parametru?

Multumesc!

Comentariu

• Instantanee o centrala fara boiler, iti face apa calda direct cind dai drumul la robinet.
                      Cu respect.

Comentariu

• OK, am inteles, era logic, nu stiu cum de nu mi-am dat seama

Si daca as racorda un boiler, car ar fi puterea necesara a centralei? Depinde de capacitatea boilerului? Daca da, atunci exista o metoda de calcul / aproximare?

Comentariu

• atunci ar fi suficient una de 24 kW si un boiler de (functie de nr de persoane) = 50 litri/ persoana
                          o parere in plus nu strica niciodata,

Comentariu

• [quote="crinaelena"]
                            Postat în original de Bamboom
                            ..pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)
                            Mai toate pompele sunt facute de Wilo si Grundfos.

Orice fabricant de perete poate cumpara de la acestia orice tip de pompa: daca vrea electronica, Grundfos ii da electronica.
                            -in concluzie si o centrala turceasca poate fi dotata cu o pompa Wilo Stratos (sa speram ca face insa Motan acest pas, ca sa avem cu ce ne mandri si noi si sa zicem ca nici macar Vaillant sau Bosch nu au pompe d-astea, ci tot UP basic sau RSB..)
                            www.ivp.ro

Comentariu

• [quote="doinastela"]
                              Postat în original de crinaelena
                              Postat în original de Bamboom
                              ..pompa nu va obosi,e cu turatie in doua trepte cu comutare automata si asta e un aspect ce diferentiaza Vaillant de alti producatori(de fapt au si Ariston pe gama noua)
                              Mai toate pompele sunt facute de Wilo si Grundfos.

Orice fabricant de perete poate cumpara de la acestia orice tip de pompa: daca vrea electronica, Grundfos ii da electronica.
                              -in concluzie si o centrala turceasca poate fi dotata cu o pompa Wilo Stratos (sa speram ca face insa Motan acest pas, ca sa avem cu ce ne mandri si noi si sa zicem ca nici macar Vaillant sau Bosch nu au pompe d-astea, ci tot UP basic sau RSB..)
                              si cine ia impiedicat sa o faca pina acum Steluto ? apropo de Motan,il prefer pe asta decit vitopend 100 , logamax sau ceraclass midi,ca tot le comercializezi tu.
                              pompa cu turatie variabila este un pas inainte totusi.
                              si stii cine ia impiedicat ? politica vanzarilor cu orice pret,au scos toate stifturile la preturi mici.sint cazane facute de producatori mici,cu mult mai fiabile decit porcariile astea rezonante.

Comentariu

• apropo, de ce nu spui ca un rahat de placa de vitopend 100(analogica,trei leduri amarate) costa 1200 lei ?

Comentariu

Procesare...
                                X
                                sigla BRAT