Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cipus
    Membru
    • 14.iun.2008
    • 126

    centrala termica

    Postat în original de piancada
    Baxi este italiana si este de aclasi nivel cu Sime, Feroli, Vaillant, Unical, etc
    Eu locuiesc in zona si sunt considerate bune, nivel mediu... spre exemplu Imergas e considerata de top dar costa dublu

    Sede legale: Via Trozzetti, 20 -
    36061 Bassano del Grappa (VICENZA)
    Italia

    baxi.it/baxiitaly.htm
    Capitale Sociale € 40.000.000,00 i.v.
    6.000.000 de centrale murale produse din 1978
    # capacitate productiva dei 4.000 bucati

    # capacitate anuala de 500.000 bucati
    Nu cunosc diversele variante

    O intrebare: de ce v-a sfatuit sa luati cu rezervor de apa calda? Ce explicatie v-a dat? ...si de 60 L !!!!
    Riello de ce nivel este ?

    Comentariu

    • doinastela
      Membru
      • 15.feb.2010
      • 142

      baxi, baymak, etc.

      Postat în original de piancada
      Baxi este italiana si este de aclasi nivel cu Sime, Feroli, Vaillant, Unical, etc..
      originea grupului Baxi e din UK..
      Baxi a fost cumparat intre timp de Remeha DeDietrich.

      Majoritatea cazanelor de perete Baxi ce se livreaza pe aici se fac la fabrica din.. Turcia, la Baymak (o firma turceasca cumparata de Baxi).
      -mai multe gasiti la site-ul Baymak, unde se si lauda ca exporta in 53 de tari, etc.

      Intamplator, Nuvola 3 Comfort 320 FI e posibil sa se (mai) faca in Italia -am vazut un prospect in care scria clar made in italy.

      despre italia

      Postat în original de piancada
      Baxi este italiana si este de aclasi nivel cu Sime, Feroli, Vaillant, Unical, etc..!
      Nu poti face o asemenea alaturare...
      Nu poti pune Vaillant langa Unical decat in gluma.
      Apoi Sime e mare producator de cazane de fonta; ferroli produce si cazane industriale de mare capacitate (dar si niste centrale de perete groaznice), etc.

      Buderus producea (inainte sa fie cumparat de Bosch) doar cazane de perete cu condensare (la fabrica nefit, Olanda).
      -au adaugat in gama niste aparate clasice, care insa erau facute de ..Unical, si s-au vandut doar prin Est.
      Orice service poate sa-ti povesteasca de calitatea acestor aparate (numite U012)

      Daca e sa se faca un clasament pt. Italia (care insa are putina relevanta pt. restul Europei), atunci cu certitudine Immergas, Beretta si Ariston se afla in acest clasament
      -la cazane de fonta sau alte tipuri de produse, producatorii consacrati sunt altii (de ex. la arzatoare, Riello..)
      www.ivp.ro

      Comentariu

      • fox123
        Incepator
        • 02.feb.2008
        • 60

        Pt. doinastella: Despre Nuvola 3 Comfort 320 FI ce parere ai? Ma refer aici in primul rand la fiabilitatea in timp? Ma intereseaza daca stii sa imi spui in ce an a aparut modelul asta si daca este cunoscuta ca fiind cu probleme?

        Eram hotarat sa iau un Viessman Vitopend 111 dar cand am mers la reprezentata Baxi din oras persoana cu care am discutat mi-a spus ca nu e o alegere indicata deoarece centrala Vitopend 111 e abia aparauta si nu si-a dovedit fiabilitatea in timp precum si faptul ca la Vitopend 100 (alt model de la Viessman) are un defect care apare tot timpul (nu mai retin exact denumirea componentei). Cu alte cuvinte a incercat sa ma convinga ca chiar daca e Viessman se poate strica la fel ca si Baxi. In schimb la Viessman te rupe la buzunar ca sa o repari pe cand la Baxi piesele sunt multe mai ieftine.

        In plus mi-a spus de programul ala care il are Baxi cu rabla la centrala care scade pretul centralei cu 600 lei pentru modelul pe care vreau sa il iau eu.

        Acum stiu ca fiecare comerciant isi lauda produsul dar vreau ca pe baza informatilor pe care mi le ofera comerciantii si pe baza informatiilor de pe forum sa aleg o centrala fiabila, cu care sa nu am probleme in timp si daca se poate la un pret cat mai mic. Nu ma intereseaza sa cumpar neaparat branduri, dar nici nu vreau sa dau banii pe lucruri proaste care dupa cativa ani sa ma lase cu ochii in soare.

        Comentariu

        • doinastela
          Membru
          • 15.feb.2010
          • 142

          111, 222

          Vitopend 100 WH1D, aparatul actual e o centrala f. buna: inca n-am gasit o vulnerabilitate -ai sa vezi ca timpul va confirma acest lucru.
          -sub denumirea compacta Vitopend 100 sunt cuprinse pe o pe o perioada lunga de timp multe aparate, unele complet diferite fata de celelalte: WHE, WH0, WH0A, WH1B, etc.

          Vitopend 111-W provine din Vitopend 222-W, care e la fel, dar e dotat cu automatizarea cunoscuta Vitotronic (si care ii ridica pretul f. mult.., Dealtfel, la cerere cred ca se mai livreaza si Vitopend 222-W..)

          Acum ce sa zic de spre Baxi: sa zic ca ala, am vazut odata un baxi stricat (Luna nu stiu cum), deci si asta o sa se strice, nu ?

          Eu pot doar sa zic ca nu agreez centralele cu boiler incorporat, ci pe cele cu boiler separat.
          Iar daca boilerul e amplasat sub cazan, atunci poti spune ca nu-ti mananca din spatiu.
          O alta varianta atractiva sunt centralele cu condensare si cu apa calda instant (cu schimbator in placi de mari dimensiuni).

          A treia varianta constructiva (si cea mai buna) ar fi centralele cu condensare +Boiler separat -cea mai buna varianta, dar si cea mai scumpa.

          Ref. la aparat cu condensare versus aparat clasic: sa zicem ca se obtine o economie la factura de aprox. 10%.. La un apartament de bloc, unde necesarul termic e 6-8 kW, aceasta economie e f. mica. Insa acesti 10% la case cu necesar termic de peste 28 kW inseamna deja altceva..
          www.ivp.ro

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 197

            se pare ca avem pareri total diferit, Nu stiu cada este fectul faptului ca traim in tari diferite si poate producatorii reali sunt diversi dar, pot spune ca abia am schimbat o centrala Ferroli pe care o aveam de 18 ani ,doar pentru ca era depasita ca tehnologie, am una in alta casa ( in Ro)de peste 9 ani fara sa aiba vreo problema si am niste prieteni, tot in Ro care au una de peste 11 ani -fara probleme. Si eu am convingerea ca nu e top dar si pretul este in consecinta Daca a tinut 18 ani ce-mi trebuie mai mult? oricum viata medie a unei centrale este calculata la 12 ani (in realitate se schimba la 15).
            Oricum acum, chiar si topul sufera in privinta calitatii.
            Categoria de mijloc este exact asa cum am spus, din care face parte si Riello. Sa lasam istoria fabricilor pentru ca nu conteaza ... acum stim cu totii cum se fac si cum sunt cumparare unii de catre altii iar anumite piese sunt facute de catre terzi pentru toate marcile la fel.
            Ariston si Oceania cred ca sunt cele mai slabe centrale dar deaca ai noroc poti sa tragi de ele vreo 10 ani fara probleme

            Comentariu

            • fox123
              Incepator
              • 02.feb.2008
              • 60

              Pt. Doinastela: Bun sa zic ca nu mai cumpar centrala cu boiler incorporat ci cumpar centrala cu boiler separat. Ce varinate de centrale de la Veissman sau Vaillant, fara condensare, la 30 de kw ai sa imi oferi pentru aceasta varianta centrala + boiler separat.

              Sincer si eu m-am gandit la varianta asta centrala cu boiler separat in ideea ca daca mi se va strica vreodata centrala pot sa cumpar alta dar pot folosi in continuare boileru. Dar am intrebat la magazinul care comercializeaza Veissman daca pe modelul Viessman 100 pot monta ulterior boiler daca nu sunt multumit de productia de apa calda si mi-au spus ca pe nici un model care produce apa calda instant nu se poate monta boiler separat (de fapt sa fiu mai exact mi-au spus ca se poate monta dar cu niste improvizatii facute de ei care nu sunt recomandate de producator si pe care nu mi le recomanda nici ei.)

              Deci revin cu intrebarea: Pe care centrale fara condensare de aproximativ 30 kw de la Veissman si Vaillant se poate monta boiler separat? Si daca cu varianta centrala + boiler separat ies mai scump (si daca da cu aproximativ cat mai scump) decat cu varianta centrala cu boiler incorporat?

              Comentariu

              • doinastela
                Membru
                • 15.feb.2010
                • 142

                ariston & stuff

                Postat în original de piancada
                Ariston si Oceania cred ca sunt cele mai slabe centrale
                ai avut un ferroli vechi, care a tinut -crede-ma, nu prea are legatura cu centralele produse acum... Dar te poti convinge doar pe incercate.

                Ref. Ariston: eu nu agreez marca.. Insa nu se poate contesta puterea financiara extraordinara a grupului (ceea ce va face ca orice producator mic care se va mai ridica prin italia, va sfarsi prin a fi cumparat de ei sau unii ca ei).
                Odata cu achizitia unor brand-uri remarcabile (chaffoteaux-et-maury, Broetje..), Ariston a avut acces si la o tehnologie de varf -tehnologie care se regaseste in aparatele lor scumpe (nu si in cele entry-level).

                Riello este departe de-a fi un producator mediu: este lider mondial in productia de arzatoare (fapt recunoscut inclusiv de Weishaupt -liderii segmentului premium de arzatoare).
                -la centrale de perete n-au avut traditie, dar ..i-au cumparat pe Beretta.
                -problema cu centralele de perete Riello in Ro e distributia prin Romstal: asta scumpeste muuult service-ul.
                diverse variante

                Postat în original de fox123
                .. centrala cu boiler separat..
                la Viessmann exista urmatoarea varianta: Vitodens 100-W 35 kW +Boiler separat, cu condensare (si destul de scumpa).
                La Bosch gasesti insa mult mai multe variante, la fel si la Buderus sau Vaillant, in mare majoritate cu condensare.
                Conteaza insa si cat vrei sa investesti -ca altfel degeaba exista gama..
                www.ivp.ro

                Comentariu

                • fox123
                  Incepator
                  • 02.feb.2008
                  • 60

                  Fara condensare de aproximativ 30 kw la care sa ii pot pune un boiler separat exista?

                  Comentariu

                  • doinastela
                    Membru
                    • 15.feb.2010
                    • 142

                    30 kW

                    Postat în original de fox123
                    Fara condensare de aproximativ 30 kw la care sa ii pot pune un boiler separat exista?
                    cred ca exista la vaillant, dar nu stiu asa bine gama..
                    In principiu, nemtii de la o anumita putere nu mai produc decat cu condensare -am mai pomenit chestia asta (pe la 28-30 kW e puterea de la care cam merita sa-ti montezi una cu condensare)
                    -am gasit si prospectul unde scria Baxi explicit ca Luna3 e made in italy, Nuvola3

                    nuvola3_292.pdf
                    Fișiere Atașate
                    www.ivp.ro

                    Comentariu

                    • fox123
                      Incepator
                      • 02.feb.2008
                      • 60

                      M-ai am o intrebare: Ce se intampla daca centrala este putin subdimensionata fata de necesar? Adica daca ar fi necesar o centrala de 30 kw si eu montez una de 28 kw? Intreb asta ca in urma discutilor de pe forum si din calculele facute de mine rezulta ca as avea nevoie de o centrala de aproximativ 30 kw. Dar am gasit o centrala BOSCH ZWSE 28-5MFA GAZ 5000WT cu 4250 lei, are 28 kw si boiler integrat de 48 litri (cred ca e acelasi model cu junkers CeraclassAcu dar oricum se pare ca are un pret bun).
                      Deci revin cu intrebarea: Daca centrala e putin subdimensionata ce se intampla? Nu va face fata si nu va reusi sa incalzeasca? Va functiona mai mult pentru a incalzi acelasi spatiu si va consuma mai mult gaz? Si in general cum e mai bine sa fie centrala putin subdimenionata sau supradimensionata fata de necesar?

                      Stiu ca sunt putin stresant cu atatea intrebari dar asta e daca nu sti intrebi. Oricum va multumesc mult pentru raspunsuri si in special lui Doinastela.

                      Comentariu

                      • doinastela
                        Membru
                        • 15.feb.2010
                        • 142

                        centrala 28 kW cu calorifere de 30 kW

                        sa zicem ca ai o centrala de 28 kW si un necesar termic estimat de 30-32 kW.
                        Ce se poate intampla ? Pai nimic, eventual vor fi in casa 22,5 grd in loc de 23 cate s-ar dori.. Sau pote e mai frig intr-o camera mai defavorizata decat in celelalte.
                        ..astea toate in perioadele de ger cumplit ; in rest probabil ca va fi ok climatul in casa.

                        Insa toate astea sunt valabile daca acel necesar de 30-32 kW a fost calculat la sange.. Daca e doar o estimare (umflata preventiv), s-ar putea ca centrala de 28 sa fie numai buna !

                        Din punctul de vedere al centralei (de 28 kW) in nici-un caz nu e vreo problema: ea nu stie pe ce instalatie functioneaza, nici daca sunt calorifere de 15 sau de 30 kW.. Ea stie (de fapt ..afla) cu cat ii vine temp. pe retur (mai rece sau mai calda) si actioneaza in consecinta.
                        www.ivp.ro

                        Comentariu

                        • ecko72t
                          Membru
                          • 02.aug.2008
                          • 198

                          Buna ziua, detin un ariston bis 24 ff, acum cateva zile am incercat sa fac baie in cada ( nu dush) iar apa nu este firbinte de si am dat maxim la centrala.
                          Ce pot face sa umplu cada cu apa firbinte ? Multumesc
                          Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                          Comentariu

                          • piancada
                            Membru
                            • 01.feb.2010
                            • 197

                            Postat în original de ecko72t
                            Buna ziua, detin un ariston bis 24 ff, acum cateva zile am incercat sa fac baie in cada ( nu dush) iar apa nu este firbinte de si am dat maxim la centrala.
                            Ce pot face sa umplu cada cu apa firbinte ? Multumesc
                            ati verificat temperatura la care este impostata centrala?

                            Comentariu

                            • ecko72t
                              Membru
                              • 02.aug.2008
                              • 198

                              Postat în original de piancada
                              Postat în original de ecko72t
                              Buna ziua, detin un ariston bis 24 ff, acum cateva zile am incercat sa fac baie in cada ( nu dush) iar apa nu este firbinte de si am dat maxim la centrala.
                              Ce pot face sa umplu cada cu apa firbinte ? Multumesc
                              ati verificat temperatura la care este impostata centrala?
                              O am de 2 saptamani, daca-mi spui cum se face voi verifica, mentionez ca acel barometru este la 1.5 .(este ok?)

                              Multumesc
                              Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

                              Comentariu

                              • piancada
                                Membru
                                • 01.feb.2010
                                • 197

                                temperatura impostata trebuie sa se citesca direct pe display
                                Presiunea in circuitul trebuie sa fie de cca 1,2 bar iar nivelul normal de lucru e de cca 1,5 bar.
                                Fa un restart, poate e blocata Are vreo lumina (led) rosie aprinsa ?

                                Comentariu

                                Procesare...