Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • ecko72t
    Membru
    • 02.aug.2008
    • 198

    Postat în original de piancada
    temperatura impostata trebuie sa se citesca direct pe display
    Presiunea in circuitul trebuie sa fie de cca 1,2 bar iar nivelul normal de lucru e de cca 1,5 bar.
    Fa un restart, poate e blocata Are vreo lumina (led) rosie aprinsa ?
    Nu are nici un led rosu. Pt dush este numai buna apa, adica nu trebuie data la maxim, insa daca vreau baie in casa atunci nu este suficient de fierbinte.
    Probabil este apa prea rece si nu are suficient timp pt a incalzi toata prresiunea de apa
    Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

    Comentariu

    • piancada
      Membru
      • 01.feb.2010
      • 197

      banuiesc ca temperatura la care e fixata este prea joasa...ceva la 35° C, max 40°C.. Ca sa ai apa mai firbinete trebuie sa setezi incalzirea apei menajere la 50-60°C.... apoi depinde si de puterea centralei

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Sa nu setati temperatura la 60 de grade ca e foarte ridicata si exita pericolul ca sa foloseasca si altcineva apa in acelasi timp, incercati undeva la 50-55 de grade maxim.

        Comentariu

        • Stefan51
          Incepator
          • 02.apr.2010
          • 6

          apa calda

          e absurd sa setezi temperatura apei calde peste limita suportabilitati de ce sa o incalzesti ca dupa aia sa o racesti ca sa o faci acceptabila?cind ai un amestec daca cineva deschide un robinet ai toate sansele sa faci un dus scotian daca nu o amesteci nu simti decit ca se reduce un pic presiunea

          Comentariu

          • piancada
            Membru
            • 01.feb.2010
            • 197

            nu e absurd si nici anormal sa setezi temperatura apei la 60 °C mai ales atunci cand vrei sa umpli o cada cu apa.
            Va reamintesc ca, daca centrala are rezerva de apa calda, prin lege , este OBLIGATORIU ca apa sa fie tinuta la o temperatura de MIN 60 °C

            Comentariu

            • doinastela
              Membru
              • 15.feb.2010
              • 142

              anti-legionella

              Postat în original de piancada
              ..daca centrala are rezerva de apa calda, prin lege , este OBLIGATORIU ca apa sa fie tinuta la o temperatura de MIN 60 °C
              ..poate in italia sau germania. In Ro nu exista o astfel de prevedere la normativ.
              (nici macar nu au functii anti-legionella toate centralele livrate in Ro).
              www.ivp.ro

              Comentariu

              • apanoiu
                Membru Marcant
                • 10.mai.2010
                • 643

                Daca ai bateriile de dus termostatate este chiar recomandat sa ai temperatura mai mare la apa calda.
                Intr-adevar este o problema cu bateriile standard, netermostatate.
                Daca sursa de apa calda este buna(boiler, radet) nu este greu sa o incropesti pentru a avea apa la temperatura dorita.
                La o centrala instant clasica insa... groaznic, te joci cu bateria pana vine cum trebuie apa.
                DIY

                Comentariu

                • piancada
                  Membru
                  • 01.feb.2010
                  • 197

                  Re: anti-legionella

                  Postat în original de doinastela
                  Postat în original de piancada
                  ..daca centrala are rezerva de apa calda, prin lege , este OBLIGATORIU ca apa sa fie tinuta la o temperatura de MIN 60 °C
                  ..poate in italia sau germania. In Ro nu exista o astfel de prevedere la normativ.
                  (nici macar nu au functii anti-legionella toate centralele livrate in Ro).
                  nu cred ca centralele au o "functie" anti-legionella... cel putin eu nu am auzit sau vazut . E drept ca aici exista o normativa (care este europeana deci ar trebui aplicata si in Romania) dar ,in final, se discuta despre sanatate. Acesta este motivul pentru care tot amintesc si , sincer vorbind, nici eu nu stiam pana nu m-a atentionat tehnicianul cu care am contract.

                  Comentariu

                  • doinastela
                    Membru
                    • 15.feb.2010
                    • 142

                    legionella

                    Postat în original de piancada
                    nu cred ca centralele au o "functie" anti-legionella... cel putin eu nu am auzit sau vazut .
                    ba au o astfel de functie (centralele recente), si o si stii: sunt setate ca periodic sa incalzeasca apa din boiler la peste 60 grd C
                    (se deduce ca e vorba despre centralele cu boiler...)

                    Deci nu e mare functie.., insa e o setare aparuta in urma problemelor cauzate de boala legionella.

                    Apropos, am vazut ca te-am plictisit cand am vorbit de istoria diverselor companii .. Dar intamplarea care a dus la descoperirea acestei boli o stii, precum si de la ce vine numele de legionella ? (ee, cred ca o gasesti pe google, sau o stii deja..)
                    www.ivp.ro

                    Comentariu

                    • piancada
                      Membru
                      • 01.feb.2010
                      • 197

                      Re: legionella

                      [quote="doinastela"]
                      Postat în original de piancada
                      Deci nu e mare functie.., insa e o setare aparuta in urma problemelor cauzate de boala legionella.

                      Apropos, am vazut ca te-am plictisit cand am vorbit de istoria diverselor companii .. Dar intamplarea care a dus la descoperirea acestei boli o stii, precum si de la ce vine numele de legionella ? (ee, cred ca o gasesti pe google, sau o stii deja..)
                      da... mi-am inchipuit ca è o setare...dar..ai numit-o "functie" , i-am zis si eu tot asa.. ca sa se inteleaga ca vorbimde acelasi lucru
                      ca pana la urma è o functie a centralei termice
                      nu stiu la ce te referi.... "am vazut ca te-am plictisit cand am vorbit de istoria diverselor companii .. "
                      daca asa a parut , probabil am scris eu ceva care sa duca la acesta concluzie dar... nu-mi aduc minte :P

                      Comentariu

                      • doinastela
                        Membru
                        • 15.feb.2010
                        • 142

                        istoria firmelor

                        Postat în original de piancada
                        ..Sa lasam istoria fabricilor pentru ca nu conteaza ...
                        www.ivp.ro

                        Comentariu

                        • piancada
                          Membru
                          • 01.feb.2010
                          • 197

                          da...da... acum imi aduc aminte... :P
                          ideea era ca acum , cam toate fabricile de centrale pe gaz folosesc cam aceeasi tehnologie, acelasi sistem si ca istoria pe care o au in spate fabricile ,conteaza mai putin ... adica ca au o istorie de 50 de ani sau de doar 20-25 de ani mai putin conteaza la calitatea produselor si... in general calitatea produselor a scazut si s-a standardizat.
                          Nu ma refeream la plictiseala.
                          In ceea ce priveste centralele (termo, hidro) sobele pe peleti se pare ca au componente facute de aceleasi fabrici, indiferent de marca lor iar softul la fel.... cel putin asa mi-a spus un tehnician care a tot venit la a mea... imi spunea ca cipurile cu soft le pune la toate sobele ....

                          Comentariu

                          • pirvan diana mihaela
                            Incepator
                            • 09.mai.2009
                            • 40

                            Salut ,v-si ruga daca se poate s-mi recomandati si mie o cenrela pe gaz pentru o suprafata de 110mp formati din 5 camere ,baie bucatarie si un hol ,cele 5 camere sunt izolate pe interior cu poliestiren de 2.5 si rigips, in total sunt 9 calorifere ,camerele au 2.5m inaltime, baia si bucataria si 4 camere au un perete exterior iar cea de cincea camera are trei pereti exteriori.Mar interesa o centrala IMERGASS .Rugamintea mea este sa-mi recomandati mai precis un model din gama Imergass care se potriveste si a-si dori un model mai nou care are un randament bun atit pentru caldura cit si pentru acm.Ceva recomandari din partea clientilor acestei marci.Multumesc.

                            Comentariu

                            • cosmintr
                              Membru Marcant
                              • 30.iul.2006
                              • 567

                              Subscriu la parerea ca o centrala trebuie setata pe la 55de grade la apa calda ca sa nu fie probleme la incalzirea apei, cu cat e mai frig afara si apa care vine prin teava e mai rece, de asemenea ca sa umpli o cada cu apa calda, decent, clar trebuie aceasta temperatura. Sunt in locuinta a treia, cu al treilea model de centrala asa ca am experienta. In cazul de fata una in condensatie care merge ok.

                              Comentariu

                              • apanoiu
                                Membru Marcant
                                • 10.mai.2010
                                • 643

                                Mihaela, de ce esti asa chitita pe acel producator?
                                Sa fie oare datorita zvonurilor mioritice ca acele centrale sunt mai fiabile? Nu cred ca este bine sa pleci urechea la asa ceva.

                                Mai interesanta ar fi tehnologia care iti poate oferi confort.
                                De ex un boiler face minuni, daca nu sunt bani de asa ceva, macar o centrala desteapta pe apa calda menajera(Vaillant si Ariston stiu ca au niste modele destepte, dar in general sunt versiunile premium)
                                DIY

                                Comentariu

                                Procesare...