Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

apropo de imbinari in pardoseala ......vedeti ca sa inventat cuprul moale la colac ,care nu necesita imbinari intre distribuitor si robinetul radiatorului
    O instalatie termica nu incepe si nu se termina cu doua tevi spre radiator

Comentariu

Postat în original de termoadi
      mda ... ceata asta nu e buna ... ar trebui oare sa nu le spunem clientilor ca mai exista si altceva in afara de ...murale????
      am vazut destui clienti cu destula situatie materiala ,pacaliti de unu si de altu sa monteze in ditamai casoiu , cu 2-3 bai , diferite murale ,de multe ori cate doua ,ca de ..., asta vinde unu si altu
      ce sa mai pomenim de gestiune ,de zone de caldura ,de pardoseli calde ....riscam sa producem ceata ....
      ba da sa le spunem ca-s mai bune alea de pardoseala dar hai sa le spunem si ce preturi,eventual si niste marci bine testate de piata.
      eu daca as fi vreun Becali m-as gindi cu siguranta la o astfel de solutie.
      cit priveste gestiunea zonelor, n-o face nici cutia de pe perete, nici ladoiul de pe pardoseala.

Comentariu

despre cuprul moale la colac vorbeam si eu,cred ca o sa folosesc aceasta metoda,daca nu apare ceva inovator in domeniu

Comentariu

eu nu cred ca trebuie sa fi becali ca sa faci o investitie pentru tine si urmasii tai
          eu nu am reusit sa gasesc vreun client care sa si monteze in casa ,murala
          ma refer la casa de cel putin 200mp ,la care investitia pentru incalzire ,oricum este infima fata de investitia pt ridicarea casei , finisarea si utilarea ei

Comentariu

pai spune-ti-i d-lui adineculai niste preturi,poate isi schimba optiunea.
            deasemeni,si eu am o curiozitate,marturisesc ca nu stiu cine produce cazane de pardoseala din fonta cu tiraj fortat.multumesc anticipat ptr. ca am convingerea ca-mi veti enumera citiva.

Comentariu

bongioanni idea ...disponibile intr o gama variata , simple, sau combi cu boiler
              spre exemplu ,cca 33kw tiraj fortat,boiler de 120l inclus ,vas exp inclus,pompe si automatizare incluse,ce mai ...o legi si gata ... cca 100mil lei

Comentariu

un cazan din fonta este scump,de ce nu o murala in condensare de putere mare (producatorii mari fac ac. centrale pina la puteri de 100 kw),daca tot ne-am permite ?

Comentariu

pai diferenta de la 100 mil. pana la 30 mil cat costa un Vaillant,nu ti se pare destul de mare, cu banii astia cumpar radiatoarele si alte chestii,nu?

Comentariu

bun, dar idea light 100 merge pina la 28 kw.ptr. necesar termic mai mare ce ar merge ?

Comentariu

cca 33 kw ,modelul cu care am lucrat .
                      am montat pana la 350mp ,cu zone de caldura ,cu termostat de ambient pe fiecare zona (camera)cu mentiunea ca nu folosim simultan toate camerele unei case.
                      diferenta intre un vaillant si cazan este de 70 mil in bani ....dar si sa folosim doua trei bai simultan , sa mai avem si recirculare apa calda si sa lasam cazanul '' mostenire la nepoti'' ....tot diferenta este
                      nu obligam pe nimeni sa faca ceva ,doar discutam ,dupa cum spuneam mai sus se investesc sume imense pe constructie ,pe izolatii ..pe faianturi ,gresii ,mofturi arhitectonice si ajungem la confortul de zi cu zi si brusc se termina banii,asta pt ca se neglijeaza total incalzirea
                      am avut ocazia sa vad intr o emisiune o casa la care se facea mare tam tam de amenajare de podele sofisticate de ...vai ce era acolo chiar era misto amenajat si surpriza ...se vedea pexalul cum iese din perete indoit spre radiator............................
                      si cate solutii tehnice exista ....................
                      nu ma refer la pexal ci la iesirea aceea din perete.....

Comentariu

pai VUI 282-7,DUCE DOUA DUSURI SIMULTAN,COSTA 45MIL.,SUPORTA SI POMPA DE RECIRCULARE,PROGRAMABILA CA TIMPI DE FUNCTIONARE,CU AUTOMATIZARE CALORMATIC,EVIDENT.NU TOT ACOLO AJUNG CU BANI MAI PUTINI ?

Comentariu

da bine , eu am obosit , renunt ,am destule mai importante de facut ...daca dv comparati boiler de cca 100l cu ...un bidonas din vaillant,care stocheaza cativa l de apa si produce cat..????
                          hai sa fim seriosi ,daca duc boilerul in cca 70 de grade ,si pun un chit de amestec ,va trebuie ...10 vaillanturi sa aveti acelasi debit de apa
                          nu mai faceti atata reclama ca mai stim si noi cum sta treaba si ce se ascunde sub poleiala unei murale fie ea cat de buna
                          sa aveti o seara buna

Comentariu

va rog sa ma scuzati ca intervin dar:
                            d-l crinaelena are drepate; si eu am un vailant de 28kw si sunt foarte multumit
                            gusturile nu se discuta ; se executa
                            (pe bani)

Comentariu

sint a doua oara pe nedrept acuzat,ca fac discutii cu tenta comerciala.

Comentariu

nu acuz pe nimeni ,am si eu vaillant , si in afara de faptul ca ma costat o piesa cat un sfert de de centrala ,sunt multumit .....am doua camere ,o baie si atat ...
                                cu riscul de va ma repeta , sustin in continuare ideea ca la o casa de cateva sute de mp la care sa investit cateva miliarde nu se monteaza un surogat de sistem de incalzire ,bazat pe o murala poleita cu un procesor in plus pentru ...nu stiu ce functii....aiurea si cu un simulacru de acumulare de acm asta cand exista , poate, cate o baie la fiecare dormitor si 4 -5 membri in familie.
                                am intilnit si cazuri unde solutia cea mai buna a fost instalarea unei murale , dar asta nu ne da dreptul sa generalizam,si sa sustinem niste avantaje tehnice iluzorii, asta in ideea unui pret scazut
                                repet nu am nimic cu muralele sunt un segment de produse extrem de vandut , in asa fel , incat unii dintre noi uitam ca mai exista si altceva ...

mai ales ca se sustin si niste bazaconii de murale gen arca poket la care subsemnatul a fost nevoit sa schimbe pompa cu totul ,gasind o blocata beton,si nepotrivinduse la dansa nici un motor de la nici un tip de pompa ....o membrana mai schimbam ...,dar si pompa?????

Comentariu

Procesare...
                                X