Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • SmYLe
    Incepator
    • 12.iun.2012
    • 30

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    eu am renuntat la centrala electrica. o sa am o factura prea mareeee

    problema cu gazele e... ca distri gazul nu mai vine sa traga gazele doar daca platim noi metri.. si de la o strada pana la noi sunt cam 200 de metri
    si sa trag eu gazul cu 150lei metru x 200 metri pana la noi... scumpicel iar dupa vecinii sa isi puna alandala

    ramane cu centrala pe lemne, Vreo sugestie? 150mp util am 24w ajung? ceva marci ce recomandati..?

    Comentariu

    • Consultant climatizare
      Moderator
      • 17.oct.2007
      • 3606

      Răspuns la: Recomandari centrala

      Postat în original de ghitulescu
      Voi pune electrice, chiar daca nu sunt atât de bune ca cele de încalzire ACM.

      Oricum, hai sa mentionez si motivele, tehnice si mai putin tehnice, contra panourilor solare, poate ajuta pe cineva:

      * indiferent de tehnologia de fabricatie, panourile solare sufera de supraîncalzire. Pentru a evita supraîncalzirea, un circuit de preluare a caldurii este necesar, circuit cu capacitate de stocare suficienta (de aceea nici nu exista "boilere" sub 300l, care e minimum minimorum)
      * apa din "boiler" trebuie reciclata complet o data pe zi, din motive igienice (în special bacteriile din genul Legionella), asa cum precizeaza si noua reglementare EU ce a aparut în noiembrie anul trecut

      Eu nu m-am "calificat" pentru nici una, consumul de apa e mic (300l la 60° înseamna 4-5 cazi de baie pline, functie de temperatura dorita), iar separarea apei calde de cea pentru gatit la care se adauga tevaria pentru solar necesita o multime de modificari, practic trebuia schimbat aproape totul.
      In boiler apa se poate acumula si 80 si chiar 90 de grade daca se monteaza o vana de ameste la iesirea din boiler. Oricum mai exista si alte metode de descarcare a surplusului de energie plus ca exita si panouri solare ce se opresc atunci cand ajung la o anumita teperatura (cei drept sunt destul de scumpe). Totusi nu vad nici o problema deoarece toata energie in surplus de care vorbiti este gratis.

      Comentariu

      • ecko72t
        Membru
        • 02.aug.2008
        • 198

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Buna ziua, nu stiu daca-si are locul intrebarea mea aici, dar voi incerca .
        In zilele ce urmeaza trebuie sa vina cei de la e-on gaz pt verificare obligatorie din 2 in 2 ani.
        Mentionez ca la verificarea si obtinerea autorizatiei de functionare a centralei nu am avut termostat , achizitionandu-l apoi si l-am montat personal dupa schema centralei.
        Acum la verificare se vor lua de mine ca am montat termostatul? (L-am folosit iarna trecuta fara probleme) Ar fi mai bine sa-l dau jos si sa pun siguranta (circuitul inchis) inapoi ?

        Nu mai este nevoie. Au venit si nici nu au bagat in seama.
        Multumesc
        Prin munca si staruinta vei ajunge la dorinta!

        Comentariu

        • Consultant climatizare
          Moderator
          • 17.oct.2007
          • 3606

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Postat în original de ecko72t
          Nu mai este nevoie. Au venit si nici nu au bagat in seama. Multumesc
          Nu trebuia sa va faceti griji pentru un lucru atat de mic.

          Comentariu

          • yasmin
            Incepator
            • 20.feb.2012
            • 37

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            nu stiu daca a mai intrebat cineva (am citit cateva pagini sa vad daca gasesc dar nu toate) dar am o instalatie facuta pe PPr u calorifere din aluminiu. casa e veche si a fost renovata... initial am vrut sa pun o centrala pe gaz (momentan nu am nimic) dar parca as opta pt una pe lemne ca, gazu asta............. s poate adapta ceva (nu stiu ce ca nu-s in domeniu) pt ca temperatura sa nu depaseasca 90 grade (cat rezista PPr)? sau nu mai am ce face si raman pe gaz.
            merci mult

            Comentariu

            • mirceaknap
              Living Legend
              • 05.mar.2011
              • 1414

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              PPr ul pe care lati montat nu este cu insertie?

              Comentariu

              • yasmin
                Incepator
                • 20.feb.2012
                • 37

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                nu este cu insertie de aluminu este cu fibra compozit are dunga aceea rosie .....dar parca amandoua rezista la 90 doar sau ma insel?

                Comentariu

                • alin fodor
                  Incepator
                  • 03.feb.2012
                  • 1

                  Răspuns la: Alegere centrala pentru o casa

                  Buna,
                  am o casa de 220 mp, peretii din bca 25cm + 10 cm izolatie polistiren expandat.
                  va rog sa ma ajutati sa ma decid la centrala. am curent trifazat, gaze naturale si lemne.
                  as fi interesat sa pun pe gaze, dar nu stiu ce costuri lunare ar fi.

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Alegere centrala pentru o casa

                    Postat în original de alin fodor
                    Buna,
                    am o casa de 220 mp, peretii din bca 25cm + 10 cm izolatie polistiren expandat.
                    va rog sa ma ajutati sa ma decid la centrala. am curent trifazat, gaze naturale si lemne.
                    as fi interesat sa pun pe gaze, dar nu stiu ce costuri lunare ar fi.
                    Costurile lunare cele mai reduse le veti avea cu gaze naturale sau lemne, in schimba cazul lemnelor investitia initiala va fi ceva mai mare. Pentru o alegere corecta v-as sfatui sa apelati la un inginer proiectant de instalatii.

                    Comentariu

                    • mirceaknap
                      Living Legend
                      • 05.mar.2011
                      • 1414

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Confortul perfect ( fara efort) il asigura centrala electrica si cea pe gaze naturale.
                      Confortul financiar il asigura centrala pe lemne dar cu efort fizic (taiat,spart,stivuit, curatat cenusa,curatat centrala)
                      Alegeti.
                      Eu am ales centrala pe lemne, ( gaze naturale la distanta mare, centrala electrica nici nu a intrat in discutie)

                      Comentariu

                      • Vizitator

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        sau centrala pe peleti. cost initial mai mare dar in timp se recupereaza. alegerea mea in acest moment..

                        Comentariu

                        • sorink
                          Incepator
                          • 29.iul.2012
                          • 10

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Buna ziua, imi puteti aprecia centrala termica Caloma (http://www.caloma.ro/de%20ce%20caloma.htm), este o centrala relativ noua si nu am gasit review-uri pe forum.
                          Multumesc.

                          Comentariu

                          • Consultant climatizare
                            Moderator
                            • 17.oct.2007
                            • 3606

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Postat în original de sorink
                            Buna ziua, imi puteti aprecia centrala termica Caloma (http://www.caloma.ro/de%20ce%20caloma.htm), este o centrala relativ noua si nu am gasit review-uri pe forum.
                            Multumesc.
                            Eu nu am vazut montata o astfel de centrala pana acum, asteptam sa vedem daca are cineva montata o centrala Caloma.

                            Comentariu

                            • sorink
                              Incepator
                              • 29.iul.2012
                              • 10

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Da am inteles ca este o centrala mai noua, bineinteles ca a fost laudata de vanzator (e produsa in romania in urma mai multor ani de experienta in service), dar din caracteristicile tehnice ce imi puteti spune, pentru ca nu imi este cunoscut acest domeniu?

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Postat în original de sorink
                                Da am inteles ca este o centrala mai noua, bineinteles ca a fost laudata de vanzator (e produsa in romania in urma mai multor ani de experienta in service), dar din caracteristicile tehnice ce imi puteti spune, pentru ca nu imi este cunoscut acest domeniu?
                                Caracateristicile tehnice sunt unele obisnuite pentru o centrala murala, parerea mea este ca sunt piese aduse din afara sau direct centralele si sunt branduite la noi. Pana cand nu gasim pe cineva care sa detina o astfel de centrala nu prea putem sti daca functineaza bine sau nu.

                                Comentariu

                                Procesare...