Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Mircea_G
    Living Legend
    • 14.ian.2007
    • 12229

    Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Postat în original de lisapet
    Incerc sa ma dau cu parerea
    Foarte putini proiectanti ajung la locatie pentru a confrunta "planurile" cu "terenul";
    Foarte multi executanti nu stiu sa citeasca proiecte;
    Foarte multi beneficiari nu citesc documentatiile tehnice ale utilajelor si echipamentelor pe care le au in "subordine"..
    Am nimerit?
    Nu proiectantul trebuie sa ajunga pe teren . Respectarea proiectului cade in sarcina celui ce executa . Cei ce au legatura si cu proiecte , ori stiu sa citeasca , ori sint ajutati , dar ....din comoditate sau conditii din teren , nestiute la proiectare , se ajunge , de exemplu , la trasee imbirligate . Puneti citeva coturi in plus pe fiecare circuit termic si vedeti ce se intimpla ....sau ocoliti o grinda ....
    Beneficiarii ? Praf ! Greu cu cititul dar si mai greu cu intelesul .
    Instalatii verificari-revizii gaze

    Comentariu

    • cheluakame
      Living Legend
      • 27.oct.2012
      • 2394

      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de Mircea G
      Intre proiect , executie si exploatare exista mereu o mare diferenta , fapt ce modifica calculele " precise " .
      Cand mi-am facut instalatia de incalzire la casa, habar aveam de hidraulice sau termice. Dar cand am facut lista de necesare, nu am uitat nimic si nici nu am cumparat nimic in plus, de la prima teava pana la ultimul cot.
      Vorba domnului Andrei, daca avem pretentia sa facem proiectul doar cu planul in fata, fara a cerceta si la fata locului, atunci ne meritam soarta.

      Cireasa de pe tort, cand mergi la firma cu renume (nici nu o sa spun ca este vorba de Romstal) si duduia de acolo care-si spune inginer ca de, doar are un coleg inginer si a invatat de la acesta, mandra cu calculatorul in fata, iti calculeaza necesarul termic la wati/metru cub si iti ofera calorifere pentru casa din paianta cand tu ai constructie din BCA/caramida si 10-20 cm de termoizolatie. Si in plus iti ofera "ochiometric" (dar foarte precis ... deloc) tevile necesare pentru instalatie.
      Iar la final, ca sa arate ca e firma cu renume iti face reducere si iti ofera PIF-ul gratis la centrala ...

      Apai, aici nu mai este vorba de cativa milimetri ... vorbim deja de metri ... de prostie in stare pura ... MIRCEA G, daca si al vostru proiectant procedeaza la fel, parerea mea, dati-l afara si faceti instalatia din experienta dobandita pana acum, asa cel putin aveti un castig la salariu ...
      iTermice --- Sursa ta de caldura

      Comentariu

      • Consultant climatizare
        Moderator
        • 17.oct.2007
        • 3606

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        Proiectantul are obligatia sa ajunga pe teren atunci cand este solicitat si este de datoria beneficiarului ca atunci cand are o problema sa-l anunte pe proiectant si sa nu se ia dupa Dorel care le stie el pe toate.

        Comentariu

        • Ursu82_kiki
          Incepator
          • 05.mai.2013
          • 67

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Buna ziua! Vreau sa-mi fac incalzirea la o casa la tara! Si sincer sa fiu, nu stiu ce sa aleg sa ies ieftin pe lunile de iarna! In casa stau doar parintii momentan! Pana acest an au avut o soba teracota in camera unde stateau, si bineinteles cine a facuto, nu a facuto bine si manca lemne la greauu, si caldura deloc aproape! In fine! Casa are aproximativ 130mp, dar in viitor vor fi si doua camere in mansarda si va fi poate maxim 160mp, dar deocamdata ma axez pe partea de parter! Specific ca nu am gaze! La inceput m-am gandit la o centrala termica cu gazeificare, dar cineva mi-a zis ca mananca lemne multe! Si tot cineva mi-a recomandat acest termosemineu de la Ferroli! http://www.centrale.ro/pe-lemn/termo...eti-p1588.html
          Acum stau in dubii si cu el ca cica si asta consuma mult si anume m-ar ajunge peste 5oo lei incalzitul pe o luna la casa! Ma incanta la el care totul inclus, pompa, vas expansiune, si poate fi montat direct in camera si nu intr-o camera speciala! Cica se pot conecta si vreo doua panouri solare la el si daca e un pic de soare afara si in jur de -10 grade, casa se poate incalzi doar din panouri!
          Voi ce ziceti? Ce imi recomandati ca sincer nu stiu ce sa aleg sa fie un cost cat mai mic pe luna pentru parintii mei! Banii de investitie sunt acum, si vreau sa fac ceva cu cap cu ajutorul vostru care sa nu-mi manance prea multi bani in viitor in fiecare luna de iarna! Multumesc anticipat!!

          Comentariu

          • cheluakame
            Living Legend
            • 27.oct.2012
            • 2394

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            Centrala cu gazeificare, ca orice alta sursa mananca combustibil cat are casa necesar.
            Parerea mea, mai intai reabilitati termic casa (termoizolatie exterioara, pardoseala, tavan si geamuri termopan) si apoi montati incalzire centralizata, astfel o sa aveti un consum mic si confort mare.

            P.S. Incalzirea cu peleti costa aproape dublu decat cea pe lemne. Verisorul are casa de 100 mp si centrala cu gazeificare, consuma cam 1 tona de lemne USCATE pe luna la o temperatura interioara de 24*C. Dar are 10 cm termoizolatie la pardoseala, 10 cm pe pereti si 20 cm la tavan. Casa este veche din paianta.
            iTermice --- Sursa ta de caldura

            Comentariu

            • Consultant climatizare
              Moderator
              • 17.oct.2007
              • 3606

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Postat în original de Ursu82_kiki
              Buna ziua! Vreau sa-mi fac incalzirea la o casa la tara! Si sincer sa fiu, nu stiu ce sa aleg sa ies ieftin pe lunile de iarna! In casa stau doar parintii momentan! Pana acest an au avut o soba teracota in camera unde stateau, si bineinteles cine a facuto, nu a facuto bine si manca lemne la greauu, si caldura deloc aproape! In fine! Casa are aproximativ 130mp, dar in viitor vor fi si doua camere in mansarda si va fi poate maxim 160mp, dar deocamdata ma axez pe partea de parter! Specific ca nu am gaze! La inceput m-am gandit la o centrala termica cu gazeificare, dar cineva mi-a zis ca mananca lemne multe! Si tot cineva mi-a recomandat acest termosemineu de la Ferroli! http://www.centrale.ro/pe-lemn/termo...eti-p1588.html
              Acum stau in dubii si cu el ca cica si asta consuma mult si anume m-ar ajunge peste 5oo lei incalzitul pe o luna la casa! Ma incanta la el care totul inclus, pompa, vas expansiune, si poate fi montat direct in camera si nu intr-o camera speciala! Cica se pot conecta si vreo doua panouri solare la el si daca e un pic de soare afara si in jur de -10 grade, casa se poate incalzi doar din panouri!
              Voi ce ziceti? Ce imi recomandati ca sincer nu stiu ce sa aleg sa fie un cost cat mai mic pe luna pentru parintii mei! Banii de investitie sunt acum, si vreau sa fac ceva cu cap cu ajutorul vostru care sa nu-mi manance prea multi bani in viitor in fiecare luna de iarna! Multumesc anticipat!!
              Izolarea casei daca este posibila apoi montarea unei centrale pe lemne cu gazeificare.

              Comentariu

              • Ursu82_kiki
                Incepator
                • 05.mai.2013
                • 67

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Pai izolarea casei nu-i problema! Ca aia oricum o fac! Dar as vrea sa stiu care este mai rentabila, dintre termosemineu pe peleti si o centrala termica pe lemne cu gazeificare! Investitia de moment nu conteaza, vreau doar pe viitor sa nu am probleme si costuri mari pe lunile de iarna! Ma gandesc ca daca pun o centrala pe lemne cu gazeificare, trebuie sa fac o incapere atasata casei, special pentru centrala! Plus pompa vas de expansiune si restu! NU stiu daca merge sa montez termostat pentru ambient in casa! Sau cat bagi atata baga! Cea de sus(nu stiu daca a folosit-o cineva, ma asteptam sa gasesc pe cineva care are asa ceva) poate fi montata direct in living de exemplu, are pompa inclusa, cu vas de expansiune inclus si se poate monta si termostat! PLus ca ea in sine da caldura si am inteles ca se poate conecta si la niste panouri solare sa lucreze in paralel cu ele! Eu nu zic musai asta, dar la prima vedere pare mai interesanta, dar am sa tin cont de parerea voastra de aici! Multumesc anticipat!!

                Comentariu

                • cheluakame
                  Living Legend
                  • 27.oct.2012
                  • 2394

                  Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Daca va ganditi doar la costul de exploatare, centrala pe lemne (subliniez faptul ca acestea trebuie sa fie uscate) este mai rentabila decat cea cu peleti. Mai exact pretul de exploatare este cam jumate din cel al peletilor (in momentul de fata, pe viitor nu se stie).

                  Termostat de ambient merge si la termosemineu si la centrala cu gazeificare.

                  Termosemineul "lucreaza" cu panouri solare, la fel cum o poate face si centrala adica prin intermediul unui boiler trivalent sau puffer cu serpetina. Deci niciun avantaj.

                  Despre investitie, pretul acelui termosemineu este egal cu pretul instalatiei (tevi, calorifere, etc) + camera tehnica + centrala gazeificare. Oricum, si daca doriti termosemineu cu peleti, trebuie sa va orientati spre unul de putere mai mica, caci acela o sa fie mult prea mare pentru casa daca o reabilitati termic.
                  iTermice --- Sursa ta de caldura

                  Comentariu

                  • Ursu82_kiki
                    Incepator
                    • 05.mai.2013
                    • 67

                    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Pai o sa o reabilitez in felul urmator: Peretii din interior vor fi toti de jur/imprejur captusiti cu vata minerala(nu stiu exact daca cu folie sau fara)! Podul(tavanul mai exact ca am si un fel de mansarda) la fel sau cu vata bazaltica(sa vad)! Peretii pe afara vor fi placati cu polistiren de 10 sau cu vata bazaltica speciala de exterior de 6(sau 10 in functie de preturi) Ce nu pot izola este podeaua, doar in doua camere si holul ca deja am turnat placa de beton, si nu stiu cum as putea face sa izolez! Si in celelalte doua nu am turnat nimic deci as putea izola, dar nu stiu cu ce se izoleaza(trebuie sa ma interesez) !
                    Suprafata totala la parter va fi mai exact 120 de mp, si sus in mansarda vor mai fi 2 camere si un hol patrat intre ele! Si ca suprafata cred ca vor ajunge la maxim 50mp toate!
                    IN total voi avea ~170 mp dar pentru inceput vor fi luati in calcul doar cei de jos, dar centrala trebuie sa fie destul de puternica sa poata incalzi si sus pe viitor!
                    Acum apelez tot la bunatatea si cunostintele voastre de a ma ajuta!
                    De cati Kw sa fie o centrala termica pentru asa spatiu!
                    Ce marca buna de centrala pe lemne cu gazeificare imi recomandati!
                    Ce suprafata trebuie sa aibe camera tehnica pentru centrala!
                    Unde ma pot documenta(sau la cine) sa aflu exact tot ce-mi trebuie pentru acesta operatiune!
                    De care panouri solare sa folosesc si cate, ca sa le pot lega impreuna cu centrala, sa fie un randament aproximativ bun sau satisfacator! Se recomanda acest lucru?? A mai facut cineva?
                    Multumesc anticipat!!

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2394

                      Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Necesarul termic (puterea centralei) se calculeaza dupa ce se termina reabilitarea pentru ca trebuie stiut exact materialele folosite. Calcularea necesarului tinand cont doar de volum (watt/metru cub) este eronata.
                      Vedeti ce va recomanda si @Gemini la sectiunea termoizolatie si in functie de alegeri se poate stabili si necesarul.

                      Panourile solare si dimensiunea boilerului se alege in functie de numarul de consumatori. Iar tipul lor (plane/vidate) se alege in functie de zona. Intr-o zona de munte (soare dar temperaturi exterioare mici) eu as recomanda tuburi vidate, la extrema (soare si temperaturi exterioare acceptabile) ar fi panourile plane.

                      Camera tehnica, tinand cont ca doriti o instalatie mai complexa o sa fie cam dictata de dimensiunile accesoriilor (centrala, boiler ACM, puffer daca se doreste, etc). Ca si o dimensiune orientativa, 8-9 mp ar fi bine.

                      O centrala anume nu as putea recomanda pana nu stiu necesarul.
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • Ursu82_kiki
                        Incepator
                        • 05.mai.2013
                        • 67

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        Ok! Multumesc o sa astept pana imi raspunde Gemini si vorbim dupa!!

                        Salutare! Am tot stat si m-am gandit, ce si cum sa fie! Sunt in dubii mari! Ideal pentru costurile pe luna ar fi o centrala termica cu gazeificare pe lemne, dar am inteles ca ar fi pretentioase si anume ar trebui sa fie cineva mai de baza pe langa ele sa le verifice! Eu acum la tara unde o sa o montez, nu o sa locuiesc acolo! Vor sta parintii mei care au in jur de 74 ani! Vor trece ani poate cand ma voi muta acolo! Si ideea este ca am inteles(poate gresit) ca nu e chiar asa usor sa ai grija de ea si sa o intretii si verifici!
                        Acum ar mai fi varianta cu acel termosemineu de la Ferolli, TermoGiove care nu necesita intretinere si verificare si tot procedeul ar fi foarte usor! Mai ales ca are incluse multe in el cum ar fi pompa, vas expansiune, sigurante si termostat sau ceva de genu! Mi-ar fi si mai simplu cu el ca il umple odata cu peleti(45kg) si poate dura de la 1 la 3 zile pana va mai baga iar in el! POate fi montat in casa in living sau oriunde in alta camera si nu mai este nevoie de un alt calorifer in camera, el insusi degajand caldura! Acum singurul lucru, care-l vad la momentul de fata este costul lunar, care ar fi undeva la 500 lei pe luna, lucru care va fi un pic cam mult pentru parintii mei!
                        In conditiile de mai sus, voi ce ma sfatuiti sa aleg?? Care ar fi varianta cea mai buna!! Multumesc anticipat!!

                        Comentariu

                        • coby
                          Living Legend
                          • 21.feb.2012
                          • 6866

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          post reeditat scuze pt neatentie

                          pt d nu Ursu

                          Postat în original de cheluakame
                          Parerea mea, mai intai reabilitati termic casa (termoizolatie exterioara, pardoseala, tavan si geamuri termopan) si apoi montati incalzire centralizata, astfel o sa aveti un consum mic si confort mare
                          si tineti cont de faptul ca intai pe o anumita perioada de timp vor locui persoane in varsta care vor putea avea dificultati in a manevra/ alimenta sistemul ( fara sa va suparati pe mine ca dau ex pe alti parinti ) cu varsta devi mai uituc . Tinand cont de toate acestea sa va ganditi la o varianta de incalzire , inainte de pret .
                          Ultima editare de coby; 14.mai.2013, 18:12.
                          Si din nimicuri poti face ceva bun .

                          Comentariu

                          • Ursu82_kiki
                            Incepator
                            • 05.mai.2013
                            • 67

                            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Pai casa este facuta din boltari de 25! are o amprenta la sol de 10x10! sus in mansarda vor mai fi 2 camere! jos la parter vor fi 2 dormitoare, o bucatarie, living si o baie mare, si hol! vor fi decomandate cum s-ar zice cu holul pe mijloc! Casa are doar doua camere "terminate" pe interior, dar se vor strica si lua de la zero! Ma refer ca e placat cu rigips, peretii si tavanul!
                            Se va lua de la zero la interior si se va izola corespunzator precum am discutat in subiectul de la termoizolatii! La fel si pe afara! Alte detalii nu stiu ce sa va zic! daca e intrebati-ma! Multumesc!!

                            Pai de asta va intreb pe voi cei mai cu expierenta! As vrea sa fac ceva sa le fie si lor usor dar sa fie si pentru mine peste ani cand voi veni si sa nu trebuiasca sa o iau de la zero! Incerc sa urmaresc si costul lunar ca sincer sa fiu, toti vrem sa platim cat mai putin si sa avem randament bun! Da sunt intr-o situatie mai delicata! Am uitat sa specific ca vor fi termopane de aluminiu de la Alumil ceva din seria 11000 sau 11500 sa ma hotarasc! eventual geamuri termopan cu o camera dar sticla un pic mai groasa sau bicamerala, adica 3 foi de geam!! Pe parrte de izolatie o sa-mi dau silinta sa fie bine! Acum urmaresc sa fac alegerea buna in domeniu de incalzire!!

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2394

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Ca sa intelegem mai bine as recomanda postarea unui desen legat de cum arata casa (camere si dimensiuni).
                              Apoi, termoizolatia, cum va arata mai exact? Ce elemente vor fi termoizolate (pereti, tavan, pardoseala)?
                              Geamurile exterioare, ce suprafata au ?
                              In ce zona este pozitionata casa (orasul, sau un oras din apropiere)?
                              Si cam ce temperatura interioara s-ar dori (din experienta as recomanda cam 24-26*C, am si eu batrani si stiu cum reactioneaza la temperaturi mai mici, dar in cazul dumneavostra, stiti mai bine)?

                              Modificare ulterioara:

                              Cand spuneti boltari, va referiti la acele "caramizi" din beton cu 6-8 goluri in interior, sau fac confuzie?
                              Ultima editare de cheluakame; 14.mai.2013, 18:34.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Ursu82_kiki
                                Incepator
                                • 05.mai.2013
                                • 67

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                casa acum arata asa

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Cristi.jpg 
Afișări:	582 
Mărime:	9,7 KB 
ID:	610264

                                dar as vrea sa o modific si sa arate asa

                                Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Cristi casa 2.jpg 
Afișări:	680 
Mărime:	57,6 KB 
ID:	610265

                                casa este in judetul Galati in Com. Tudor Vladimirescu!
                                Izolatia la exterior va fi de jur imprejur, si la interior va fi la fel inclusiv peretii interiori dintre camere si hol vor fi izolati! Voi izola si tavanul corespunzator si pardoseala! Voi face cum mi-ati recomandat la termoizolatii! termopanul acum este din pvc ramplast de 70mm, dar se va schimba cu aluminiu! geamurile au o medie de 1500x1500 !
                                Scuzati desenele dar sunt facute de mine in paint! NU sunt profesionist!

                                Comentariu

                                Procesare...