Alegere Centrala Termica

Adună
Acesta este un topic important.
X
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • cheluakame
    Living Legend
    • 27.oct.2012
    • 2391

    Răspuns la: Alegere Centrala Termica

    Vedeti ca puterea radiatoarelor este data la 90*C tur, 70*C retur si 20*C temperatura camerei. Daca se modifica oricare dintre temperaturi, puterea lor scade sau creste, asa ca adunarea facuta mai sus nu are nicio relevanta.

    Intr-o camera cu necesar de 1 kw pot avea un calorifer 22x600x500 care sa functioneze la 90/70/20 sau unul 22x600x3000 care sa functioneze la 40/35/23
    iTermice --- Sursa ta de caldura

    Comentariu

    • lisapet
      Membru Marcant
      • 02.ian.2012
      • 462

      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

      Postat în original de coby
      sprafata care trebuie s o incalzesc este de aproximativ 250 m2 , centrala care o voi achizitiona imi trebuie strict pt incalzire 32-35 kw ; pt ACM voi folosi centrala existenta
      referitor la factura ma astept undeva la 800-1100 lei pe luna de iarna , momentan incalzesc 160 m2 cu 24 kw turbo si factura cea mai mare pt incalzire si ACM din iarna asta a fost 720 lei la 21 grade permanent
      Fac si eu un calcul "simplist".. daca pentru 160 mp ati platit 720 lei pe luna - pentru 250 mp veti plati 1125 lei/luna. Avand in vedere scumpirea deja "promulgata" in iarna 2013-2014 cei 1125 lei se vor transforma in minim 1238 lei/luna. Tinand cont de economia adusa de centrala in condensatie de cca 25%, economiile pentru un an ar fi de cca 1200 lei/an.
      Foarte bine a demonstrat si colegul nostru @cheluakame ca necesarul dvs este foarte departe de 30-35 kW.
      Presupunand ca cea mai ieftina centrala din comert costa 1700 lei, constatam ca diferenta de investitie ar reprezenta 3600-1700=1900 lei.
      In acest caz termenenul de amortizare a investitiei ar fi (considerand ca pretul la gaze va ramane constant urmatorii 10 ani - ceea ce este o iluzie, deoarece deja s-a si publicat scenariul scumpirilor gazelor) T= 1900/1200 = 1,58 ani..
      Daca nici in acest caz nu s-a dovedit "De ce este mai rational sa alegeti o centrala in condensatie" - imi pare rau de timpul consumat.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6865

        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

        ok , un model sau cateva modele de centrale cu condensatie aplicabile la spatiul de 250m2 puteti sa mi oferiti ? multumesc
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2391

          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

          Centralele nu se aleg in functie de marimea spatiului incalzit ci in functie de necesarul termic. Necesar ce se calculeaza ca fiind suma tuturor pierderilor elementelor de constructie ce au contact cu exteriorul (pereti exteriori, geamuri exterioare, pardoseala parter, tavan etaj si aerul din incaperi)

          Domnule Andrei, sa nu uitam ca un lucru, ca o centrala in condensatie sa consume cu 25% mai putin, este nevoie ca si circuitul sa fie gandit pentru o astfel de sursa.
          Ultima editare de cheluakame; 24.mai.2013, 18:03.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6865

            Răspuns la: Alegere Centrala Termica

            la un calcul relativ suprafata / inaltime/ izolatie mi a iesit un necesar termic de 30 kw, de aceea ma uitam dupa o centrala 32-35 kw. Acuma nu stiu daca centrala in condensatie - nu stiu cati kw trebuie sa aiba - corespunde acestor nevoi .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • lisapet
              Membru Marcant
              • 02.ian.2012
              • 462

              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

              Postat în original de coby
              ..centrale cu condensatie aplicabile la spatiul de 250m2 puteti sa mi oferiti ?
              Din pacate, sau din fericire, nu sunt vanzator de centrale. Eu doar incerc sa va fac sa priviti un pic altfel lucrurile..
              De ce nu abordati pe cineva in masura sa va faca un calcul termic corect? (nu la metru cub sau la metru patrat, ci corect) V-am mai sugerat asta si mai demult..

              @cheluakame, sunt absolut deacord cu cele "amintite", insa m-am limitat doar la logica ca niciun utilizator normal de centrala nu incepe (si nici nu finalizeaza) sezonul de incalzire cu temperaturi al agentului termic de 90 grd C pe tur.. Aceste temperaturi se folosesc extrem de rar, daca instalatia este corect realizata, chiar si pentru agent termic de 90/70..
              Daca instalatia este conceputa sa functioneze cu agent termic de maxim 50/30 - economiile obtinute pot depasi acele 25% si ajunge si la 30%.

              Comentariu

              • cheluakame
                Living Legend
                • 27.oct.2012
                • 2391

                Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                Nu ma indoiesc de logica sau cunostintele dumneavoastra. Am venit cu completarea, caci nu se stie cine mai citeste pe aici si intelege gresit

                Oricum, din cate montaje am vazut la apartamente cu centrale murale, nu am vazut una sa functioneze la 90*C tur, ci cel mult 60*C. Deci se poate lucra cu o centrala in condensatie si in zilele putin mai friguroase.

                Modificare ulterioara:
                Imi place bordarea cu calcul corect, nu la metru cub sau metru patrat
                iTermice --- Sursa ta de caldura

                Comentariu

                • AndreiO2
                  Incepator
                  • 09.feb.2013
                  • 2

                  Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                  Salutare
                  Va rog pe cei care au experienta mai mare sau cunosc modelele respective sa ma ajute sa iau o decizie intre aceste 2 modele de centrale (exclusiv!):
                  Vaillant Turbo Tec Plus VUW RO 322-3/5 (32KW) si Ariston Genus EVO 35FF (36KW).

                  Situatia nu-mi permite instalarea unui boiller (ce ar fi recomandat) si prin urmare cel mai important parametru este modul de comportate al acestor centrale pe ACM instant : am nevoie sa stiu care ar "duce" dintre ele 2 dusuri in acelasi timp, specificatiile la DT=30 grade sunt pe la 15-15,5L/min la ambele - desi Ariston teoretic e mai puternica, puterea pe ACM unde ma intereseaza inprimul rand, pare similara.

                  De asemenea ma intereseaza care este mai economica la consumul de gaz (care se va scumpi mult in viitor) si nu in ultimul rand la zgomot (fiind amplasata in bucatarie).

                  Pe hartie la Vaillant pare sa aiba urmatoarele avantaje "masurabile":
                  - brandul
                  - modularea mai joasa a puterii (10 KW fata de 15KW la Ariston)- nu-mi dau seama daca asta chiar inseamna ceva semnificativ dpdv economie gaz
                  - vas de expansiune ceva mai mare (10l fata de 8l la Ariston)

                  Pe hartie la Ariston pare sa aiba urmatoarele avantaje din cele "masurabile" :
                  - garantie 5 ani (e o promotie in vara aceasta) fata de 2 ani la Vaillant
                  - mai ieftina cu ~500 RON
                  - consumul de energie electrica mai mic cu vreo 15-20%

                  Multumesc anticipat pentru recomandari

                  Comentariu

                  • Consultant climatizare
                    Moderator
                    • 17.oct.2007
                    • 3606

                    Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                    Postat în original de AndreiO2
                    Salutare
                    Va rog pe cei care au experienta mai mare sau cunosc modelele respective sa ma ajute sa iau o decizie intre aceste 2 modele de centrale (exclusiv!):
                    Vaillant Turbo Tec Plus VUW RO 322-3/5 (32KW) si Ariston Genus EVO 35FF (36KW).

                    Situatia nu-mi permite instalarea unui boiller (ce ar fi recomandat) si prin urmare cel mai important parametru este modul de comportate al acestor centrale pe ACM instant : am nevoie sa stiu care ar "duce" dintre ele 2 dusuri in acelasi timp, specificatiile la DT=30 grade sunt pe la 15-15,5L/min la ambele - desi Ariston teoretic e mai puternica, puterea pe ACM unde ma intereseaza inprimul rand, pare similara.

                    De asemenea ma intereseaza care este mai economica la consumul de gaz (care se va scumpi mult in viitor) si nu in ultimul rand la zgomot (fiind amplasata in bucatarie).

                    Pe hartie la Vaillant pare sa aiba urmatoarele avantaje "masurabile":
                    - brandul
                    - modularea mai joasa a puterii (10 KW fata de 15KW la Ariston)- nu-mi dau seama daca asta chiar inseamna ceva semnificativ dpdv economie gaz
                    - vas de expansiune ceva mai mare (10l fata de 8l la Ariston)

                    Pe hartie la Ariston pare sa aiba urmatoarele avantaje din cele "masurabile" :
                    - garantie 5 ani (e o promotie in vara aceasta) fata de 2 ani la Vaillant
                    - mai ieftina cu ~500 RON
                    - consumul de energie electrica mai mic cu vreo 15-20%

                    Multumesc anticipat pentru recomandari
                    Daca reununtati la diferenta de 500 de lei atunci cred ca raspunsul vi l-ati dat singur.

                    Comentariu

                    • Mircea_G
                      Living Legend
                      • 14.ian.2007
                      • 12202

                      Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                      Postat în original de AndreiO2
                      .........
                      De asemenea ma intereseaza care este mai economica la consumul de gaz ...........
                      TOATE centralele termice au acelasi consum de gaz . Pt a fi mai corect , nu este vorba de cosumul de gaz ci de randament . Randamentul este aproximativ identic , consumul efectiv este dat de tipul si gradul de izolare al locuintei si de modul de locuire .
                      Deci indiferent ce centrala veti alege , tot acolo ajungeti . Daca vreti sa scadeti consumul sint citeva variante
                      1. o casa bine izolata
                      2. iarna stati mai mult plecat
                      3. reduceti temperatura pe timp de iarna la maxim 18 grC ...cam cit au altii in tarile dezvoltate . O reducere de la 22grC , cum se obisnuieste , la 18grC este o reducere " babana " ! Exista un calcul , cica reducerea cu 1grC la agentul termic , ar fi 10% scadere la consum ...daca nu gresesc .
                      Instalatii verificari-revizii gaze

                      Comentariu

                      • cheluakame
                        Living Legend
                        • 27.oct.2012
                        • 2391

                        Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                        O reducere de la 22*C la 18*C aduce o economie totala de 9% daca vorbim de aceeasi casa si aceeasi situatie.
                        iTermice --- Sursa ta de caldura

                        Comentariu

                        • Mircea_G
                          Living Legend
                          • 14.ian.2007
                          • 12202

                          Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                          Postat în original de cheluakame
                          O reducere de la 22*C la 18*C aduce o economie totala de 9% daca vorbim de aceeasi casa si aceeasi situatie.
                          Prea putin ! Eu stiam ca mai mult . Mai caut ....
                          Instalatii verificari-revizii gaze

                          Comentariu

                          • AndreiO2
                            Incepator
                            • 09.feb.2013
                            • 2

                            Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                            Postat în original de Consultant climatizare
                            Daca reununtati la diferenta de 500 de lei atunci cred ca raspunsul vi l-ati dat singur.
                            Nu cei 500 RON sunt problema , atuul principal il consider garantia ...Sa inteleg ca Vaillant ar fi clar superior ?

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2391

                              Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                              Postat în original de Mircea G
                              Prea putin ! Eu stiam ca mai mult . Mai caut ....
                              Aceasta este diferenta intre necesarul termic calculat la 18*C si 22*C. Deci ca urmare si diferenta de consum va fi aceeasi.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              • Consultant climatizare
                                Moderator
                                • 17.oct.2007
                                • 3606

                                Răspuns la: Răspuns la: Alegere Centrala Termica

                                Postat în original de cheluakame
                                Aceasta este diferenta intre necesarul termic calculat la 18*C si 22*C. Deci ca urmare si diferenta de consum va fi aceeasi.
                                Aveti perfecta dreptate, cam acestea sunt valorile cu care scad si necesarul si consumul de combustibil.

                                Comentariu

                                Procesare...